Autor Wątek: Kupno pierwszego łuku - dylemat  (Przeczytany 12046 razy)

Kamyk83

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 64
Kupno pierwszego łuku - dylemat
« dnia: Kwiecień 14, 2016, 11:17:52 am »
Witam wszystkich :)

Jest to mój pierwszy post i jestem absolutnie świeży w temacie.

Postanowiłem spełnić małe marzenie i zapragnąłem kupić sobie łuk bloczkowy.
Strzelałem już z bloczka dwa razy w Wawie na Potoku a także z łuku tradycyjnego ale ten ostatni nie przypadł mi do gustu.
Trochę poczytałem ale mam kilka dylematów. Myślę, że każdy początkujący je ma albo może mieć.
Na początek nie zacznę od specyfikacji ale od formy kupienia sprzętu.
Z tego co mi wiadomo to w Wawie są dwa sklepy, które oferują sprzęt - Łuksport na Potockiej i BowHunting na ul. Kłopotowskiego.
Macie może jakieś doświadczenia z obsługa i sprzętem tam? Pytam gdyż z 3 lata temu było w Łuksporcie. Mam wrażenie, że i sprzętu mało i obsługa jakaś kulawa, ale może się mylę lub/i coś się zmieniło.
Pytanie podstawowe: jak kupić łuk? Pytanie niby trywialne ale.... Czy pójść do sklepu, wziąć sprzęt w łapkę i popytać sprzedawcę czy też sugerować się tylko i wyłącznie ceną i aspektami technicznymi kupując łuk np. z innego miasta i nie widząc go na oczy.

Teraz kwestia samego łuku.
Nie ukrywam, że nie mam bogatego doświadczenia. Strzelałem z 4 razy w życiu.
Chce kupić łuk dzięki któremu nauczę się techniki. Z drugiej strony nie wykluczam polowania w przyszłości (za 2 lata).
I pytanie czy wybrać łuk dość uniwersalny czy teraz tarczówkę a za 2 lata typowy łuk myśliwski?
To samo jeżeli chodzi o oprzyrządowanie. Kupić dobry majdan i gorszy osprzęt i z czasem wymieniać czy gorszy majdan i lepszy osprzęt, a później wszystko przerzucić.
No i zostaje ostatnia sprawa. Cena i predyspozycje.
Budżet to ok. 3300 pln. W tym chce zmieścić absolutnie wszystko wraz z pokrowcem.
Dodam, że jestem leworęczny i dość wysoki (186cm).
Początkowo myślę o 60 funtowym łuku.

Będę wdzięczny za wszelkie informacje.
ps jeżeli ktoś jest z Wawy i może się ze mną spotkać, porozmawiać i pokazać co i jak to będę wdzięczny.

pozdrawiam
PSE Phenom 60# 30''
RipCord Code
Easton full metal jacket 400 ; Easton Power Flight 400

Boonk

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 210
Odp: Kupno pierwszego łuku - dylemat
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 14, 2016, 12:54:29 pm »
1. 60 funtów to za dużo. Zrobiłbyś sobie krzywdę. Zacznij od czegoś między 45 a 50. Nieważne, jak silnie się czujesz. Łucznictwo to męczenie bardzo odseparowanych mięśni i stawów.

2. Nie sklep sprzedaje a konkretny sprzedawca, a każdy ma inny charakter i codziennie ma inny dzień. Ważne natomiast jest to, jak sklep trzyma za twarz jego prowadzący i jak nadaje ton, bo dzięki temu pracownicy się starają. W moim przypadku Łuksport zdał i zdaje ten egzamin. Jest cierpliwość, jest konkret, a na początku było poczucie pewnej "opieki" (z miejsca dane z pomiarów do kompa, żeby nie było potem problemów z naciągiem, mocą, doborem kolejnych spraw, gdyby mi się coś pomieszało - respect).

3. Absolutnie lepiej kupować osobiście. Dokładnie powiedzieć, co na ten moment wiemy, że chcemy robić. Wziąć do ręki, strzelić, spytać o alternatywy. Jeśli chodzi o różnice w podejściu w w.w. sklepach, to mam mocne wrażenie, że BowHunting stawia na myśliwych i na 3D-owców, a Łuksport mocniej na sportowców i tradycyjnych (obsada sklepu zresztą to uzasadnia - masz tam na zakładzie trenera olimpijczyków i utytułowanego na świecie łucznika konnego, więc pewnie to nadaje profil trochę). Inna sprawa, że ja sobie zacząłem z dzisiejszymi łukami tam od myśliwskiego i też poszło fajnie. Sprzęt dobrany do mnie. Potem sam wybrałem bardziej sportowe strzelanie, bo mnie "ukąsiło".

4. Łuki myśliwskie generalnie są tańsze niż faktyczne tarczówki. Trudniej na nich opanować technikę, bo mają z reguły mniejsze ATA, czyli są krótsze, przez co, "powiedzmy" bardziej latają w ręce na boki (tzw. wybaczanie, czy "wybaczalność"). Kompromisem, od którego większość zaczyna i dobrze na tym wychodzi jest łuk PSE Stinger, od którego można pójść i tu i tu. Za 3300 PLN zmieścisz się spokojnie, nawet coś lepszego można wyjąć. Ja kupiłem w tych pieniądzach PSE Phenoma z osprzętem tarczowym i od kilku miesięcy gęba sama mi się cieszy.
Tarczówki są drogie - ale z drugiej strony warto śledzić tutaj forum, bo - jak mnie się okazało - kupić wyregulowaną "na żyletę" tarczówkę używaną z dobrych rąk - warto.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 14, 2016, 12:59:46 pm wysłana przez Boonk »
Łuk 1.: White Feather - Precious 50#
Łuk 2.: PSE Phenom 50#
Podst.: NAP Quik Tune 800
Cel.   : Shibuya Ultima CPX.
Lipk.  : Viper
Łuk 3 : Hoyt Ignite 60#
Strz.  : Easton C1 410; Easton Nemesis 400.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Kupno pierwszego łuku - dylemat
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 14, 2016, 01:04:47 pm »
60# powinno być ok dla dorosłego faceta o ile się odpuści do 45-50#.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Kamyk83

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 64
Odp: Kupno pierwszego łuku - dylemat
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 14, 2016, 01:05:17 pm »
1. Planuje zmniejszyć naciag na 50 funtów.

2. Skoro można pójść i sprawdzić siłę naciągu, a w sklepie dobiorą mi jako laikowi dł. strzał itd to właśnie o to mi chodzi.

Obawiam się, że kupię np. łuk który okaże się za mocny lub za słaby. W przypadku osprzętu to zwyczajnie go wymienię.
3. Dzięki za opinię. Tym bardziej skłaniałbym się do BowHunting niż do tradycyjnego strzelania. Mieszkam dość blisko Potoku, ale weekendami jestem na "wsi" gdzie mogę strzelać Panu Bogu w okno.

4. Czy może mi jeszcze coś doradzić oprócz Stingera? Czytałem kilka pozytywnych opinii a on wydaje się dość tani. Widziałem goły łuk za 1200. Kupić RTS czy golizne i dokupić osprzęt oddzielnie. Jeżeli tak to jaki?
PSE Phenom 60# 30''
RipCord Code
Easton full metal jacket 400 ; Easton Power Flight 400

Boonk

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 210
Odp: Kupno pierwszego łuku - dylemat
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 14, 2016, 01:07:21 pm »
No to jak mieszkasz tutaj, to możemy się jakoś zobaczyć niebawem i pogadać, bo regularnie jestem na torach na Potockiej :)
Łuk 1.: White Feather - Precious 50#
Łuk 2.: PSE Phenom 50#
Podst.: NAP Quik Tune 800
Cel.   : Shibuya Ultima CPX.
Lipk.  : Viper
Łuk 3 : Hoyt Ignite 60#
Strz.  : Easton C1 410; Easton Nemesis 400.

Kamyk83

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 64
Odp: Kupno pierwszego łuku - dylemat
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 14, 2016, 01:09:15 pm »
Bardzo chętnie :)
ps nadal będę wdzięczny za opinie pozostałych furomowiczów.

pozdawiam
PSE Phenom 60# 30''
RipCord Code
Easton full metal jacket 400 ; Easton Power Flight 400

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Kupno pierwszego łuku - dylemat
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 14, 2016, 01:09:55 pm »
RTS nie kupuj, tam pakują zwykle tani osprzęt.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Kamyk83

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 64
Odp: Kupno pierwszego łuku - dylemat
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 14, 2016, 01:13:31 pm »
Dzięki.
To teraz wracam do pytania z pierwszego postu.
Dobry majdan i gorszy osprzęt czy odwrotnie?
Na razie chce się nauczyć techniki.
Ile wg. Ciebie kosztuje zestaw osprzętu czyli. celownik, spust, podstawka, strzały itd - tak aby miało to ręce i nogi i abym za miesiac nie chciał wydawać kolejnej kasy.
Czy budżet jest rozsądny na początek czy może poczekać i kupić coś lepszego?
PSE Phenom 60# 30''
RipCord Code
Easton full metal jacket 400 ; Easton Power Flight 400

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Kupno pierwszego łuku - dylemat
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 14, 2016, 01:49:55 pm »
Nie majdan tylko łuk ;) Nowej tarczówki z nowym tarczowym osprzętem za 3300 nie kupisz. Nowy Stinger z w miarę przyzwoitym osprzętem myśliwskim to myślę okolice 2500 zł. Skoro chcesz polować (tylko czy na pewno coś z tego wyjdzie bo to nie tania sprawa, łuk to tylko ułamek kosztów, w Polsce nie wolno czyli dochodzi koszt wyjazdów za granicę) to ja radziłbym kupno tańszego łuku w stylu Stingera z dobrym osprzętem myśliwskim. Potem łuk sprzedasz dołożysz do lepszego a dobry osprzęt już będzie. Ale jeśli bowhunting to tylko odległe marzenia to ja bym radził kompletować typową tarczówkę albo szukać używanego kompletu tarczowego. Można na forum czasem wyhaczyć łuki stricte tarczowe za dużo niższą cenę niż nowe. Ew na początek używany Stinger + osprzęt tarczowy, potem zmiana na tarczówkę.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Kamyk83

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 64
Odp: Kupno pierwszego łuku - dylemat
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 14, 2016, 02:51:51 pm »
Jeśli już to 3D i ćwiczenie na tarczy.
Wydaje mi się, że znudzi mi się zwykła tarcza.

Podsumowując.
Stinger + lepszy osprzęt, a potem zmiana łuku jak nauczę się prawidłowo strzelać. Kwota 2500 pln wydaje się miła.
Dziękuję bo rozwiałeś moje wątpliwości :)
To teraz zostaje kwestia sprzętu.
Możecie coś polecić?
PSE Phenom 60# 30''
RipCord Code
Easton full metal jacket 400 ; Easton Power Flight 400

spite

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 216
Odp: Kupno pierwszego łuku - dylemat
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 14, 2016, 03:09:00 pm »
podstawka opadająca.
np. http://ripcordarrowrest.com/ripcord-codered
i celownik jedno pinowy. np.
http://spot-hogg.com/sights/ lub http://www.hhasports.com/pages/archery/

spust to kwestia indywidualna.

Kamyk83

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 64
Odp: Kupno pierwszego łuku - dylemat
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 14, 2016, 03:23:12 pm »
Czemu tylko jednopinowy a nie więcej?
Wybacz, że zadaje być może zbyt oczywiste pytania ale jak wspomniałem - jestem dość zielony w temacie.
PSE Phenom 60# 30''
RipCord Code
Easton full metal jacket 400 ; Easton Power Flight 400

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Kupno pierwszego łuku - dylemat
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 14, 2016, 03:27:43 pm »
Celowniki wielopinowe są charakterystyczne dla łowiectwa gdzie  oceniasz dystans do celu i wybierasz pin który pasuje lub między piny bierzesz cel na dystansach pośrednich. Przy tarczy wystarczy Ci celownik jednopinowy gdzie sobie masz czas go przeregulować dokładnie na dystans jaki potrzebujesz. Na polowaniu tego czasu nie ma no i zbędne ruchy też są niewskazane ;)
To tak jakbyś kupił słynny scyzoryk Mac Gyvera a tak naprawdę potrzebował noża do krojenia chleba.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 14, 2016, 03:29:56 pm wysłana przez Tomasz Ryszka »
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Kupno pierwszego łuku - dylemat
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 14, 2016, 03:29:55 pm »
Stinger 1200 zł
Celownik Shibuya Ultima Alu CPX 950 zł
Lipko Cartel Expert 100 zł
Podstawka NAP SmartRest 300 zł ew blacha Decut Suntec ok 70 zł
Stabilizatory tanie 30"i boczny 10" + v-bar ok 200 zł
Spust na początek nadgarstkowy np Fletcher Caliper .44 ok 160 zł
Kołczan do pasa 100 zł
Strzały 12 szt ok 250 zł
Torba ok 200 zł
Razem ok 3400 zł.

Ja bym kupił jak wyżej, jest tu oczywiście trochę kompromisów ze względu na budżet. Potem polujesz na fajną tarczówkę sprzedajesz Stinga i jest git. A najlepiej gdybyś znalazł używanego Stingera 3G za ok 800 zł wtedy przy odsprzedaży nic nie stracisz. Ew można czasem trafić na zestaw w fajnej cenie ale to loteria.

W takim budżecie nie polecam osprzętu myśliwskiego.

Celownik jednopinowy jest nieporównywalnie wygodniejszy w ustawianiu i dokładniejszy.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Kamyk83

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 64
Odp: Kupno pierwszego łuku - dylemat
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 14, 2016, 03:44:41 pm »
Jaco i Panowie - wielki ukłon :)

Jedynie co mi nie "pasuje" to cena celownika bo w ząb nie wiem o co tam chodzi.
http://www.sklep-robinhooda.pl/celownik-wyczynowy-shibuya-ultima-alu-cpx-compound-520-9-target-silver.html
Pewnie kupię zwykły jednopinowy. W razie czego za miesiąc będę się zastanawiał jaki celownik wybrać kolejny, a pierwszy sprzedam.
W każdym razie mocno rozwialiście moje wątpliwości.
Najważniejsze aby zacząć. Potem sam wraz z doświadczeniem zobaczę w którą stronę pójdę. Szczególnie, że Stinger jest dość uniwersalny jak ktoś wcześniej napisał.
PSE Phenom 60# 30''
RipCord Code
Easton full metal jacket 400 ; Easton Power Flight 400