Forum lucznicze

Tematy ogólne => zawody, turnieje, imprezy, spotkania => : Baila February 04, 2011, 11:16:59 PM

: Spotkanie - Częstochowa
: Baila February 04, 2011, 11:16:59 PM
W dniu 04 lutego 2011 odbyło się w Częstochowie krótkie spotkanie organizacyjne, w którym uczestniczyli:
Adam Cymkiewicz
Adam Bisok
Arek Gondro
Krysia i Waldek Rewers
Michał Byrecki
Tomek Kobuszewski
Ewa i Mirek Huzar.

Na spotkaniu poruszono kwestię organizacji zawodów w tym sezonie.

Ustalono:

1. Wszystkie zawody Pucharu Polski i Mistrzostwa Polski odbywać się będą wg regulaminu EAA, który przyjmujemy za regulamin Polskiego Łucznictwa 3D.

2. Po MP 3D w Jaworzu 3 września 2011, następnego dnia odbędą się sondażowo Mistrzostwa Polski 3D wg FITA.

3. Licencje i opłaty pozostają bez zmian. Usunięty zostanie tylko znaczek EAA. Opłaty prosimy wnosić na konto klubu X10. (Numer rachunku bankowego zostanie podany w najbliższych dniach)

4. Na koniec bieżącego sezonu startowego wyłoni się reprezentację - kadrę zawodników, do startu w zawodach międzynarodowych Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata w kolejnym sezonie. Pieniądze z opłat za licencję w Federacji Europejskiej 3D zostaną przeznaczone na dofinansowanie do opłat startowych dla tych zawodników.

5. Zawody Polsko-Czesko-Słowackiego Pucharu Grand Prix 2011 odbywać się będą wg zasad IAA.
Regulamin otrzymaliśmy od Słowaków. Spory kawał tego regulaminu, chyba najważniejsze dla nas jego punkty, przetłumaczył Adam Bisok.

Zamieszczam go tutaj aby można było spokojnie go sobie przeczytać i przeanalizować.

Zasady organizowania zawodów (turniejów) 2D i 3D w łucznictwie na rok 2011



1. KATEGORIE WIEKOWE
?   minis     wiek do 12 lat
?   kadet     wiek od 12 do 14 lat
?   junior    wiek od 15 do 17 lat
?   dorosły    wiek od 18 do 50 lat
?   weteran     wiek powyżej 50 lat
Minis i kadeci startują bez podziału na płeć, juniorzy i dorośli dzielą się na kategorie meżczyżni i kobiety, weterani startują bez podziału na płeć.
Wszyscy zawodnicy mogą startować w kategorii dorosłych, juniorki i kobiety mogą startować w kategorii juniorzy i mężczyżni.
Minis, kadet i junior mogą startować w kategorii o jeden stopień wyżej.
Przy ustaleniu kategorii wiekowej w zawodach rozgrywanych w roku 2011 rozstrzygający jest wiek osiągnięty na dzień 31.12.2010.
W  Mistrzostwach Świata i Europy FITA3D startują tylko dorośli i weterani.


2.KATEGORIE   ŁUKÓW
?   OL ? olimpijski łuk,  bez żadnego limitu
?   BB ? bare bow.  Matalowy lub drewniany majdan łuku, przesuwanie palców po cięciwie (string walking) dozwolone. Łuk  musi przejść przez otwór o średnicy 12.2cm, bez limitu siły naciągu, strzały dowolne (drew, alum, carbon)

?   TRRB ? tradycyjny refleksyjny łuk.  Wyłącznie drewniany majdan, palce muszą dotykać końca strzały (nasady),
?   podstawka  dozwolona, stabilizator  (tłumik) max 13cm, max. Siła naciągu 60lbs, strzały dowolne (jak BB)

?   TRLB ? long bow.  Wyłącznie drewniane strzały z naturalnymi piórkami(lotkami), palce muszą dotykać końcówki strzały, podstawki niedozwolone, minimalna długość łuku ze zdjętą cięciwą to 150cm dla kobiet i 160cm dla mężczyzn.Nasadki plastikowe dozwolone.

?   PBHB ?  luk.   Wyłącznie drewniane strzały z naturalnymi piórkami(lotkami), palce muszą dotykać końcówki strzały, podstawki niedozwolone,

?   CU ? bloczkowy łuk bez limitu. Jest dozwolony dowolny osprzęt
?   HU ? bloczkowy łuk Hunter. Dozwolony tylko jeden stabilizator (tłumik) max 30 cm, celownik  max 5 pinów , max  sila 60 lbs , poziomica w celowniku dozwolona.
Kołczany na strzały mocowane do łuku są dozwolone jedynie w kategoriach sprzetowych  TRRB,TRLB,HU.
We wszystkich łukach i wszystkich kategoriach nie są dozwolone żadne (z wyjątkiem oryginalnych) graficzne znaki, malowania majdanów i wewnętrznych stron ramion umożliwiające mierzenie albo ocenę odległości.

?   Ze względu na problemy związane z ustawą o broni w roku 2011 nie będą organizowane zawody z udziałem kuszy.
?   Strzały muszą być podpisane nazwiskiem zawodnika albo tylko inicjałami na promieniu strzały,max. Średnica strzały to 9,3mm a grota 9,4mm



3. ODLEGŁOŚCI  I BEZPIECZEŃSTWO
- bialy palik max 10 m , minis
- niebieski palikík max 27 metrów , kadeci,BB,TRRB,TRLB,PBHB
- czerwony palik max 45 metrów , OL,CU,HU

- Dopuszcza się organizowanie zawodów z ilością celów od 20 aż do 30 tarcz 3D po jednej strzale do każdej tarczy ( w zależności od warunków terenowych i możliwości organizatora)
- Zawody muszą być organizowane według zasad :
a) wszystkie strzały mają być oddawane na zewnątrz okręgu trasy zawodów b) strzelnica ćwiczebna musi być zabezpieczona  i usytuowana w sposób pozwalający kontrolować każdy strzał.
- Kombinowane zawody 2D z 3D można organizować z minimalnie 14 tarczami ( 7+7), strzelając trzy strzały do każdej tarczy.

- Wszystkie zawody muszą być organizowane według ogólnie znanych wcześniej ogłoszonych regulaminów i rozpisów informacyjnych  zawodów.
- Jeżeli nie jest podane inaczej w rozpisach zawodów, we wszystkich  turniejach mogą brać udział tylko zawodnicy z opłaconą licencją IAA lub z licencją krajową PL 3D

5. KALENDARZ ZAWODÓW
- Kalendarz zawodów przygotowuje zarząd Federacji, za kalendarz odpowiada
  Prezes federacji.
- Podstawą umieszczenia zawodów w kalendarzu jest przygotowanie informacji materialno ? technicznej i organizacyjnego zabezpieczenia przez przyszłych organizatorów, dogodny teren i niezbędne socjalne obiekty (dobry dojazd,parkowanie,socjalne zaplecze,wyżywienie,zakwaterowanie, schronienie w przypadku nieprzyjaznej pogody,zabezpieczenie medyczne,informacja o pomocy  gmin i urzędów lokalnych )
- Kalendarz głównych zawodów na rok następny, musi być gotowy najpóźniej do końca roku bieżącego.

6. RODZAJE ZAWODÓW 3D
-   zawody pucharowe ( GRAND PRIX )
-   mistrzostwa kraju
-   zawody międzynarodowe



-   Federacja 3D i Polski Związek Łuczniczy powierza organizacje zawodów łuczniczym klubom.Organizator odpowiada za prawidłowy przebieg zawodów.
-   -Sędziów na zwody deleguje PZŁucz.



7. KOMUNIKATY ORGANIZACYJNE ZAWODÓW
-   -Komunikat przygotowuje organizator.Komunikat  musí być ogłoszony najpóźniej 1 miesiąc przed dniem zawodów.
-   Komunikat organizacyjny powinien zawirać :
-   Nazwa zawodów? organizator i współorganizator(jeżeli jest) , data i miejsce  wspórzędne GPS , typ zawodów , ilość celów -tarcz , imiona i nazwiska osób odpowiedzialnych za przebieg zawodów (organizator,sędzia główny,....),adres do wysyłania zgłoszeń , program zwodów , kategorie wiekowe i sprzętowe , wysokość startowego , sposób wplaty  ,mapka , informacje o wyżywieniu , zakwaterowaniu , regulamin zawodów , termin przysyłania zgłoszeń ,zmiany regulaminu obowiązujące na dane zawody.

8. ZGŁOSZENIA NA ZAWODY
-   Zgłoszenia muszą być przesyłane zgodnie z datami podanymi w komunikacie organizacyjnym,rozstrzyga data stempla pocztowego lub data wysłania e-maila.
-   Zgłoszenia przysyła klub za swoich członków,albo każdy zawodnik sam za siebie .
-   Zgłoszenie musi zawierać imię i nazwisko , kategorię wiekową , numer licencji, kategorię łuku , narodowość (dla zagranicznych zawodników).
-   Zgłoszenia o innej treści nie będą uznawane.
-   Zawodnik może się wygłosić z zawodównajpóźniej do losowania grup.Jeżeli się tak niestanie,organizator nie musi zwrócić opłaty startowej.
-   Jeżeli zawodnik wysle zgłoszenie,albo na zawody zgłosi się po terminie zamknięcia zgłoszeń organizator ma prawo żądać od zawodnika startowego zwiększonego o 50 %.Jeśli zawodnik nie bedzie tego akceptował,nie będzie mógł startować.





9. STARTOWE I ZASADY UCZESTNICTWA W ZAWODACH
-   Wysokość startowego ustala organizator.
-   Zalecana wysokość opłaty startowej  60 eurocentów/tarcza
-   W cenie startowego nie jest przewidziany posiłek ani napoje chyba że organizator ustali inaczej.
-   Zawodnicy i inni uczestnicy turniejów, biorą udział w zawodach na własną odpowiedzialność, przy czym muszą stosować sie do poleceń organizatora i stosują wszystkie zasady bezpieczeństwa .
-   Dzieci do 12 roku mogą uczestniczyć w zawodach tylko pod opieką rodziców,albo dorosłej osoby za nie odpowiedzialnej.Opiekun nie może podczas zawodów opuścić swojego podopiecznego i musi się stosować do poleceń kierownika grupy, organizatora tak jakby był zawodnikiem.
-   Dzieci od 12 do 15 lat są przydzielane do grup z minimum dwoma osobami dorsłymi i respektują polecenia kierownika grupy.
-   Zakazane jest używanie napojów alkocholowych i innych środków odużających podczas trwania zawodów, na trasie a także na strzelnicy terningowej.
-   Palenie jest dozwolone tylko wwyznaczonych do tego miejscach.
-   Organizator ma prawo zakazać zawodnikowi uczestnictwa w zawodach i usunąć go z trasy lub ze strzelnicy treningowej jeżeli jest ewidentnie pod wpływem alkoholu albo innej niebezpiecznej substancji.
-   Wykluczonemu zawodnikowi nie jest zwracane startowe.
-   Usunięty z powodu alkoholu zawodnik nie ma prawa do jakichkolwiek odwołań ani protestów.



10. ORGANIZÁCIA , ORGANIZAČNÝ ŠTÁB A JEHO POVINNOSTI
-   -Administracyjne centrum zawodów przygotowuje organizator w wygodnych pomieszczeniacz tak,aby mogło bez problemu pracować w przypadku nieprzyjaznej pogody.
-   Pomieszczenie rejestracji zawodników i liczenia wyników(odbiór wypełnionych metryczek punktowych) musi być oznaczone.
-   Informacje dotyczące zawodów muszą być umieszczone na tablicy informacyjnej w dobrze widocznym i dostępnym miejscu
-   Na tablicy informacyjnej muszą być umieszczone regulaminy, porządek zawodów, mapka areału, mapka okręgu z podanymi numerami celów, kontakty na funkcyjne osoby, wykaz zgłoszonych zawodników, lista startowe-rozlosowane grupy, listy wyników, inne informacje nap. zakwaterowanie,dojazd,......
-   Za przebieg zawodów odpowiada organizator (porządek, bezpieczeńswo, sportową i społeczną równość). Uczestnicy zawodów(zawodnicy, opiekunowie, goście, widzowie,....)są zobowiązani respektować polecenia organizatora i kierować się nimi.
-   Organizacyjny sztab ustala i powołuje organizator zawodów a jego członkami są:
-   Organizator zawodów
-   Zastępca ? kierownik zawodów
-   Konferansjer
-   Osoby stawiające trasę z celami i strzelnicę ćwiczebną.
-   Sędzia główny i sędziowie pomocniczy.
-   snitariusz lub lekarz
-   Zaleca się żeby wszyscy członkowie sztabu organizacyjnego byli jednakowo ubrani lub oznaczeni tak aby byli łatwo rozpoznawalni pośród innych uczestników zawodów.
-   Riaditeľ súťaže: spolu s hospodárom vypracuje rozpočet súťaže,vypracuje rozpis a včas ho zverejní,zabezpečí umiestnenie pomocných orientačných a smerových tabulí na prístupové komunikácie do miesta konania preteku , organizuje usporiadateľský zbor,zabezpečí potrebné povolenia,vykoná rozlosovanie,zabezpečí ceny,kontroluje vyhodnocovanie,
-   S hlavným rozhodcom rieši reklamácie a protesty,odovzdáva ceny,zabezpečí zverejnenie výsledkov,
-   Tajomník súťaže: je najbližším spolupracovníkom riaditeľa,vedie všetku písomnú agendu a zabezpečuje servis súťaže,zodpovedá za obsah nástenky a výzdobu , plní ostatné pokyny riaditeľa,
-   Hospodár súťaže:spolu s riaditeľom pripravuje rozpočet súťaže,
-   Vedie evidenciu príjmov a výdavkov,zodpovedá za pokladňu súťaže,
-   Plní pokyny riaditeľa,
-   Staviteľ pretekárskej trate a cvičnej strelnice: zodpovedá za technickú náročnosť trate a za jej bezpečnosť,trať musí postaviť podľa pravidiel a zásad pre stavbu pretekárskeho okruhu.Riadi skupinu pomocného personálu (STAFF).Dohliada na bezpečnú prevádzku cvičnej strelnice  buď sám,alebo touto úlohou poverí poučeného člena organizačného štábu.Spolupracuje s hlavným rozhodcom pri kontrole pretekárskeho okruhu a odstraňuje prípadné nedostatky,oboznámi pretekárov s pretekárskym okruhom,vypracuje nákres pretekárskeho okruhu a tento umiestni na nástenku súťaže,spolu s členmi organizačného štábu odprevadí pretekárov na jednotlivé stanovištia,plní pokyny riaditeľa
-   Hlavný rozhodca: skontroluje spolu so staviteľom trate pretekársky okruh,zodpovedá za to,že trať je bezpečná a postavená podľa pravidiel a zásad pre stavbu pretekárskeho okruhu,počas súťaže dohliada na dodržiavanie pravidiel , dbá na bezpečnosť,rieši sťažnosti a reklamácie,má právo z preteku vylúčiť pretekárov hrubo porušujúcich pravidlá a bezpečnosť(alkohol,nebezpečné konanie),riadi pomocných rozhodcov,
-   Zdravotník súťaže : ošetruje drobné zranenia , zabezpečuje prípadný presun zranených do nemocnice
-   Technický personál (STAFF): plnia úlohy a pokyny na zverených úsekoch , plnia pokyny riaditeľa


11. LOSOVANIE,ZAHÁJENIE SÚŤAŽE,UKONČENIE SÚŤAŽE,VÝSLEDKOVÁ LISTINA,VYHLASOVANIE VÝSLEDKOV
-   Rozlosovanie vykoná riaditeľ alebo tajomník súťaže.
-   Vjednotlivých skupinách môže byť najviac 6 pretekárov.
-   Doporučuje sa skupiny zostavovať tak,aby v nej boli rovnomerne zastúpené všetky divízie,čím sa vytvorí predpoklad pre plynulý pohyb skupín po pretekárskom okruhu.
-   Je žiadúce,aby v skupine boli popri skúsených pretekároch aj menej skúsení.
-   Pretekár,ktorý bol čítaný ako prvý,je spravidla vedúci skupiny a zodpovedá za priebeh súťaže v skupine,určí poradie strelcov pre rotáciu a zapisovateľov do bodovacích kariet,zodpovedá za riadne vyplnenie kariet a ich včasné odovzdanie organizátorovi.
-   Skupiny štartujú zo stanovíšť s rovnakým číslom ako bola skupina rozlosovaná.
-   Staviteľ pretekárskeho okruhu oboznámi pretekárov s traťou pred rozlosovaním a spolu so svojimi pomocníkmi odvedie pretekárov na ich stanovištia
-   Štart preteku vykoná riaditeľ zvyčajne výrazným zvukovým signálom(výstrel alebo siréna) a to do max 30 minút od ukončenia rozlosovania.
-   Pretekári,ktorí ukončili pretek skompletujú bodovacie karty a bez meškania ich odovzdajú organizátorovi na spracovanie výsledkov.
-   Streľba v súťaži sa považuje za ukončenú vystrelením posledného šípu ,alebo ak hlavný rozhodca ukončil predčasne pretek pre okolnosti nedovoľujúce pretek riadne dokončiť obvykle výrazným zvukovým signálom3x po sebe
-   Pretek sa vyhodnocuje,ak bola odstrieľaná nadpolovičná väčšina terčov
-   Organizátor v závislosti na počte pretekárov,max však do 1 hodiny po odovzdaní poslednej karty vykoná vyhodnotenie a zverejní na nástenke predbežné výsledky,
-   Pretekári majú 10 minút na podanie prípadných protestov
-   Protesty prijíma riaditeľ a hlavný rozhodca,ktorí o protestoch aj rozhodnú
-   Definitívna výsledková listina je zverejnená do 20 minút
-   Organizátor má právo neprijať riadne nevyplnenú a nepodpísanú bodovaciu kartu
-   U súťaží,kde sa zapisuje do dvoch kariet(súťaže riadené SLA 3D) , musia byť odovzdané obidve karty,
-   Ak  bude chýbať jedna karta,dotyčný pretekár nemusí byť vyhodnotený
-   Pretek sa považuje za ukončený po vyhlásení výsledkov a odovzdaní cien víťazom
-   Originály bodovacích lístkov a výsledkovú listinu archivuje organizátor po dobu min 1 roka
-   Výsledkové listiny sú spracovávané tabuľkovým procesorom EXCELL
-   Výsledková listina musí obsahovať tieto údaje: názov a dátum preteku, meno a priezvisko,kategória,divízia,číslo licencie,počet zásahov 11,10,8,5,0,získaný nástrel,počet bodov,poradie
-   Výsledkovú listinu doručí organizátor predsedovi SLA 3D na zverejnenie najneskôr 2.deň po ukončení súťaže


12.  PRAVIDLÁ PRE VYHODNOTENIE DLHODOBEJ SÚŤAŽE
      GRAND PRIX 2011
-   Preteky sú jednodňové
-   Počet terčov sa bude môcť pohybovať od 24 do 30 ( závisí to od miestnych podmienok a možností organizátora)
-   Súťaž je vypísaná pre všetky vekové kategórie a všetky divízie
-   Do celkového výsledku sa počítajú 4 najlepšie výsledky,vrátane finálového
-   Preteky sa bodujú  1miesto -30 bodov , 2- 27 , 3- 24 , 4- 21 , 5- 18 , 6- 15 , 7- 12 , 8- 9 , 9- 6 , 10 miesto - 3 body
-   Výsledkové listiny sú spracované tabuľkovým procesorom EXCELL
-   Rozpisy na jednotlivé kolá musia byť zverejnené min 21 dní pred konaním preteku
-   Uzávierka prihlášok je 4 dni pred konaním preteku
-   V preteku sa používajú 2 bodovačky pre každého pretekára (musia byť odovzdané riadne vyplnené a obi dve)
-   Organizátorom sa doporučuje tzv.motivačné oceňovanie minis a kadetov ( ocenený,aj keď nie je splnená podmienka min 3 pretekári v triede a divízii)
-   Juniori a dospelí sa oceňujú ak sú min 3 pretekári v triede a divízii
-   Ceny sú v jednotlivých kolách na voľbe organizátora,minimálne však medaile pre prvé tri miesta,na ktorých bude uvedený názov preteku ,miesto a dátum
-   Záverečnou cenou pre víťazov 1.miesto, v triedach a divíziach je pohár,alebo adekvátna cena
-   Súťaž sa riadi týmito pravidlami a týmto súťažným poriadkom
-   Po schválení pravidiel  3D IAA a 3D SLA 3D ,bude rozhodnuté o prípadných úpravách tohto súťažného poriadku


13. CENY A OCEŇOVANIE
-   Doporučuje sa motivačné oceňovanie minis a kadetov
-   Juniori a dospelí sa oceňujú , ak sú minimálne 3 pretekári v kategórii a divízii
-   Majstrom Slovenska sa stane víťaz z min 4 pretekárov v triede a divízii
-   Minimálnymi cenami sú medaile pre prvých troch na ktorých musí byť uvedený názov preteku,miesto a dátum
-   Ostatné ceny(diplomy,poháre,vecné ceny,.....)sú na voľbe organizátora


14. ÚSTROJ A VÝSTROJ ÚČASTNÍKOV
-   Doporučuje sa športové oblečenie v závislosti na ročnom období a predpokladanom vývoji počasia v mieste preteku počas celého podujatia
-   Je vhodné,aby boli účastníci pripravení aj na náhle zmeny počasia
-   Obuv účastníkov by mala byť plná športová do terénu
-   Pri maskovacom oblečení sú povinné výrazné reflexné prvky(autovesty)
-   Pretekárom ,ich doprovodu ,rozhodcom a organizátorom sa doporučuje počas preteku dodržiavať pitný režim na pretekárskom okruhu a cvičnej strelnici,taktiež sa doporučuje na pretekársky okruh pribaliť do výbavy ľahkú energetickú stravu(tyčinky,čokolády,keksy,....)


15. SPRIEVODNÉ PODUJATIA
-   Organizátor môže pripraviť pre účastníkov rôzne sprievodné kultúrno-spoločenské a športové vystúpenia a atrakcie a za ich priebeh plne zodpovedá.
-   Taktiež sú vítané rôzne komerčné , inštruktážne a propagačné ktivity výrobcov a predajcov lukostreleckej techniky , výstroja a športových potrieb
















: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: Baila February 04, 2011, 11:28:55 PM
Kalendarz zawodów poszerzony o imprezy europejskie zamieszczę w najbliższych dniach. Sorki :(
Pozdrawiam ;D
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: N February 04, 2011, 11:30:48 PM
2.KATEGORIE   ŁUKÓW
?   OL ? olimpijski łuk,  bez żadnego limitu
?   BB ? barebow.  Metalowy lub drewniany majdan łuku, przesuwanie palców po cięciwie (string walking) dozwolone. Łuk  musi przejść przez otwór o średnicy 12.2cm, bez limitu siły naciągu, strzały dowolne (drew, alum, carbon)

?   TRRB ? tradycyjny refleksyjny łuk.  Wyłącznie drewniany majdan, palce muszą dotykać końca strzały (nasady),
?   podstawka  dozwolona, stabilizator  (tłumik) max 13cm, max. Siła naciągu 60lbs, strzały dowolne (jak BB)



Witaj

Mam pytanie: Dlaczego w kategorii BB brak jest limitu siły naciągu a w TRRB ograniczono ją do max. 60# skoro w kategorii BB można przynajmniej teoretycznie wystartować z łukiem silniejszym niż te 60 lb ?

:)

Pozdrawiam
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: Baila February 04, 2011, 11:43:33 PM
Przykro mi, ale nie umiem Ci odpowiedzieć na to pytanie.
Jakimi regułami i zasadami kierowali się autorzy?
Tak jak pisałam "zasady organizowania zawodów i turniejów łuczniczych w 2011" otrzymaliśmy od Słowaków a fragmenty, które są zamieszczone przetłumaczył Adaś Bisok.
Będą obowiązywały na wszystkich zawodach Czesko-Słowacko-Polskich.
Pozdrawiam
Ewa
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: N February 04, 2011, 11:55:06 PM
Bardzo dziękuję za odpowiedź...

Chociaż sama przyznaj, że to trochę głupio nie zostać dopuszczonym do udziału w zawodach z powodu np.5-funtowego przekroczenia dopuszczalnego limitu, podczas gdy w innej kategorii w której łuk posiada możliwość dokręcenia osprzętu do metalowego lub również drewnianego majdanu może on mieć nieograniczoną twardość ...

No cóż...mówi się trudno ;)

Miłego wieczoru

Edit:
Wiem Adamie...w tym wypadku można się jedynie dostosować...albo zapomnieć o starcie...

pozdrawiam
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: Adam Cymkiewicz February 05, 2011, 08:43:54 AM
Adamie tam gdzie mieliśmy faktyczny wpływ na regulamin czyli w zawodach Pucharu Polski oraz Mistrzostwach Polski pozostawiliśmy stary regulamin wbrew tendencją nowej organizacji 3D. Natomiast na zawodach które są organizowane jako wspólne przedsięwzięcie z Czechami Słowakami Węgrami  muśmy przyjąć regulamin większości.
Pozdrawiam
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: lukilak1994 February 05, 2011, 10:15:27 AM
- Jeżeli nie jest podane inaczej w rozpisach zawodów, we wszystkich  turniejach mogą brać udział tylko zawodnicy z opłaconą licencją IAA lub z licencją krajową PL 3D

Dotyczy to PP i MP czy tylko  CSP CUP ???

Jeżeli odnosi się to do wszystkich zawodów, to do kogo trzeba się zgłosić odnośnie wydania licencji IAA ???

Pozdrawiam Łukasz Przybylski
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: Baila February 05, 2011, 11:10:05 AM
IAA dotyczy wszystkich zawodów CSP CUP Grand Prix 2011. (wszystkie 8 rund -Słowacja, Czechy, Polska)
Polskie zawody PP i MP rozgrywane będą wg regulaminu EAA, tak jak to napisałam w poście otwierającym wątek.
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: lukilak1994 February 05, 2011, 12:32:44 PM
Czyli na zawodach PP i MP nie trzeba posiadać żadnej licencji łuczniczej???
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: Baila February 05, 2011, 01:02:42 PM
3. Licencje i opłaty pozostają bez zmian. Usunięty zostanie tylko znaczek EAA. Opłaty prosimy wnosić na konto klubu X10. (Numer rachunku bankowego zostanie podany w najbliższych dniach)


O licencjach jest w oddzielnym wątku. Podałam już numer rachunku i wysokość wpłaty na ten rok.
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: @(o.o)@ February 05, 2011, 04:28:09 PM
Czyli na zawodach PP i MP nie trzeba posiadać żadnej licencji łuczniczej???
PP i MP
Tak, PP i MP odbywają się według niezmienionych, ubiegłorocznych zasad.

CSP
W miejsce EAA powstała nowa federacja IAA, do której należą Czesi, Węgrzy i Słowacy.

Do rozgrywek pucharowych CSP Czesi i Słowacy będą stosować nowy regulamin nowej federacji (zacytowany w poście Baili, ten częściowo przetłumaczony). My podjęliśmy decyzję o przyjęciu tego regulaminu na rozegranie dwóch rund pucharu CSP u nas.

Mimo wszystko nowe regulacje IAA nam nie leżą, przede wszystkim ze względu na ograniczenie siły łuków do 60 funtów.

Mistrzostwa Polski FITA
Będą pierwszymi pilotażowymi zawodami zorganizowanymi wspólnie przez naszą dotychczasową ekipę wespół z PZŁ. Zobaczymy, jak ten mariaż wyjdzie i co się z tego urodzi.

ZASADA JEST PROSTA:
- Tam, gdzie w kalendarzu widnieje EAA zawody rozgrywane są wg. dotychczasowego regulaminu EAA
- Tam, gdzie widnieje FITA - zawody rozgrywane są wg. regulaminu 3D FITA
- Tam, gdzie widnieje IAA - zawody rozgrywane są wg. regulaminu, którego częściowe tłumaczenie znajduje się powyżej.

Dla tych, których łuki mają siłę naciągu pow. 60# możliwy jest start jedynie tam, gdzie widnieje "EAA" w opisie zawodów.
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: tomasz.k February 05, 2011, 06:24:49 PM
Witam!!
Jak ktoś chce sobie fajnie postrzelać niech przyjeżdza na zawody  PP i MP w regulaminie EAA. Prosta sprawa ;D
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: lukilak1994 February 05, 2011, 06:39:01 PM
Czyli na zawody PP i MP nie musze mieć żadnej licencji ???
Prosze o konkretną odpowiedz
pozdrawiam łukasz przybylski
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: Adam Cymkiewicz February 05, 2011, 06:48:43 PM
Nie ale posiadacze licencji płacą mniejsze opłaty startowe.
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: PK February 05, 2011, 08:12:44 PM
Dla tych, których łuki mają siłę naciągu pow. 60# możliwy jest start jedynie tam, gdzie widnieje "EAA" w opisie zawodów.

 ???...czytając zamieszczone tłumaczenie, wnioskuję, że zawodnicy posiadający myśliwską konfigurację sprzętową: (ustawienie siły łuku >60#, krótki sabilizator i celownik wielopinowy) - mogą wystartować w zawodach 3D organizowanych wg dwóch regulaminów:
EAA - jako HU
IAA - jako CU ("łuk bloczkowy bez ograniczeń, jest dozwolonny dowolny sprzęt")

czy dobrze zrozumiałem ?
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: lukilak1994 February 05, 2011, 08:18:02 PM
Dziękuje za odpowiedz panie Adamie.
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: @(o.o)@ February 06, 2011, 10:31:54 AM
Słowacy oparli się na przepisach FITA i wciskają to nam.W sumie wyjdzie chaos i nerwy.Podejrzewam,że chodzi o eliminowanie łuczników polskich strzelajacych do tej pory z b.silnych łuków - stare przepisy EAA tego przecież nie precyzowały.
Na stan moich wiadomości sprawy wyglądają tak - zapadła decyzja o rozwiązaniu EAA i przekształceniu w IAA.

Odbyło się zgromadzenie w gronie Węgrów, Słowaków i Czechów (być może jeszcze Austria - nie pamiętam, ale mniejsza o to) na którym zawiązane zostało stowarzyszenie IAA. Wyszło to trochę dziwnie, bo nikt nie uznał za stosowne powiadomić naszą stronę o takim spotkaniu a na spotkaniu przyjęto do wiadomości, że "Polacy się nie stawili i nie są zainteresowani".

Pikanterii dodaje fakt, że prezesem IAA został właściciel wytwórni celów 3D i mat Eleven, który ponoć ma aspiracje sprzedawać swoje wyroby nie tylko do strzelania 3D ale też i FITA, stąd być może regulamin wzorowany na FITA...

Na spotkaniu częstochowskim pytałem obecnych czy ktoś wie, jak wyglądało spotkanie założycielskie IAA, bo jestem okrutnie ciekaw czy faktycznie inne kraje bez sprzeciwu przyjęły ot tak sobie limit 60#, jednak tego nie wiemy.

Reasumując - temat przynależności do organizacji skupiającej łuczników terenowych 3D jej patronat nad zawodami oraz regulamin wydają mi się tematem otwartym.

: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: Adam Cymkiewicz February 06, 2011, 02:10:25 PM
Miedzy innymi też się nad tym zastanawiamy jest to duża i stabilna organizacja mająca długą tradycję .
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: motek February 06, 2011, 07:10:14 PM
Cześć!

Otóż to. Uważam że jest to bardzo dobry pomysł.

                                                                      Pozdrawiam
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: eM February 06, 2011, 09:35:46 PM
Wg mnie regulamin powinien byc po to zeby wszystko precyzowac i byc latwy z zrozumieniu, a jak narazie to to jest podobna sytuacja jakby miec 3 programy antywirusowe na komputerze zainstalowane - kazdy bedzie wykluczal te inne... Nie rozumiem po co az 3 regulaminy ??? Dlaczego praktycznie co roku zmieniamy regulamin zamiast go udoskonalac???

No i sprawa, ktora jest dla mnie dziwna: dlaczego mamy miec calkowicie pokrywajace sie wraz z Czechami i Slowacja regulaminy? Ja to rozumiem tak, ze kazdy kraj ma swoj regulamin i jesli chce jechac na zawody do Sasiadow to stosuje sie do ich regulamu.

A co do sily luku to co maja zrobic lucznicy, ktorzy pokupili sobie luki np 70-80#? Jak to tak moze byc wogole?! Dobrze, ze mnie to nie dotyczy...

Pozdrawiam
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: Adam Cymkiewicz February 06, 2011, 09:45:19 PM
A gdzie widzisz zmiany w regulaminie, jakoś n ie rozumiem o czym piszesz.
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: @(o.o)@ February 06, 2011, 09:48:35 PM
No i sprawa, ktora jest dla mnie dziwna: dlaczego mamy miec calkowicie pokrywajace sie wraz z Czechami i Slowacja regulaminy?
CSP = puchar Czesko-Słowacko-Polski.
Powiedz mi, jak wyobrażasz sobie rozegranie rund takich zawodów bez identycznego regulaminu przy każdej rundzie...?
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: tomo February 06, 2011, 10:18:32 PM
Popatrzmy na temat sił naciągu bardziej optymistycznie.....
Będzie pretekst by zakupić nową zabawkę.
Pozdrawiam
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: eM February 06, 2011, 10:24:57 PM
A gdzie widzisz zmiany w regulaminie, jakoś n ie rozumiem o czym piszesz.


moj blad - zle odczytalem kilka zdan.

No i sprawa, ktora jest dla mnie dziwna: dlaczego mamy miec calkowicie pokrywajace sie wraz z Czechami i Slowacja regulaminy?
CSP = puchar Czesko-Słowacko-Polski.
Powiedz mi, jak wyobrażasz sobie rozegranie rund takich zawodów bez identycznego regulaminu przy każdej rundzie...?

No to w druga strone: jesli mamy ten czesko-slowacko-polski regulamin, to dlaczego na polskie zawody nie moze byc tez ten sam?? Czy to EAA czy IAA.  

A mam jeszcze jedno pytanie: Skoro 3 i 4 wrzesnia odbywaja sie zawody MP 3D, to ktory zwyciezca z wymienionych zawodow bedzie prawdziwym mistrzem polski w 3D?
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: Adam Cymkiewicz February 06, 2011, 10:56:37 PM
:) ten z soboty w łucznictwie terenowym 3d
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: eM February 06, 2011, 11:19:18 PM
Diekuje za odpowiedz.

Pozdrawiam!
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: @(o.o)@ February 06, 2011, 11:30:22 PM
No to w druga strone: jesli mamy ten czesko-slowacko-polski regulamin, to dlaczego na polskie zawody nie moze byc tez ten sam?? Czy to EAA czy IAA.  
To nie do końca tak.

Regulamin mamy nasz, stary - nic się w tej materii nie zmienia. Nie ma czesko-słowacko-polskiego regulaminu.

Czesi i Słowacy mają nową organizację IAA z nowym szefem i nowym regulaminem (i ograniczeniem do 60#). EAA już nie istnieje.

Oprócz naszych corocznych zawodów 3D, które rozgrywamy jak dotąd (Puchar Polski, Mistrzostwa Polski) mamy jeszcze dwie rundy wspólnego Czesko-Słowacko-Polskiego pucharu CSP. Czesi i Słowacy będą rozgrywać go pod patronatem IAA, które powołali. My zaś kurtuazyjnie przyjmujemy te zasady IAA na mające się odbyć u nas dwie rundy CSP.

Mam nadzieję, że teraz wszystko jasne :)

@tomo
Myślałem i moje przemyślenia są podobne do punktu zapatrywania się osób z którymi o tym rozmawiałem. Strzelanie z dwóch różnych konfiguracji to nic dobrego - lepiej opanować jedną ale z lepszym skutkiem. Dwa - to druga strona medalu w kwestii "pretekstu" - a mianowicie aspekt finansowy. :D
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: PK February 07, 2011, 12:51:07 AM
Jestem jak najbardziej za związaniem się z poważną organizacją 3D, taką jak I.B.O. lub IFAA.
Szkoda tylko, że IFAA w kategorii myśliwskiej - nie pozwala na celownik z pinami ułożonymi w pionie  - bo akurat taki nabyłem  :D...i co najważniejsze, doskonale mi się z niego strzela  ;D.

http://www.ifaa-archery.org/index.php?option=com_content&view=article&id=53&Itemid=176
http://www.ifaa-archery.org/index.php?option=com_content&view=article&id=52&Itemid=175

Dobrze, że posiadam jeszcze jeden sportowy sprzęt, który co prawda na polowanie by się nie nadawał...ale dziwnym trafem pasuje do wszelkich regulaminów 3D (!)  :)
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: PK February 09, 2011, 09:49:00 PM
Tu szybki podgląd istotnych fragmentów regulaminu I.B.O. - jako kandydata do rozgrywek 3D w Polsce:

Odległości graniczne:
a. niebieski palik: 50 yd lub 45.72 m
b. zielony palik: 45 yd 41.15 m
c. czerwony palik: 40 yd lub 36.70 m
d. żółty palik: 35 yd lub 32 m
e. pomarańczowy palik: 30 yd lub 27.43
f. biały palik: 25 yd lub 22.86m
w zależności od klasy sprzętu, wieku, płci.

Pola trafień: 11-10-8-5, brak trafienia lub trafienie poza "ciało" figury - 0

Strzała: min.5grs/1#, (jeśli generuje szybkość <280fps to strzała może być lżejsza), max. średn. promienia = 0.422" (1.07cm)

ograniczenia siły łuku:
- dzieci - 40#
- kobiety i młodzież - 60#
- pozostali - 80# (longbow - 90#)
- kusze - 190#

ogólne ograniczenia dla osprzętu:
- celowniki emitujące promień lasera w kierunku celu - są zabronione
- łucznik używający nietypowego osprzętu którego nie można sklasyfikować, powinien być przydzielany do klasy Open.
- peep-sight jest dozwolony we wszystkich klasach zezwalających na używanie celowników.

ograniczenia dla wyposażenia:
- zakaz urządzeń do pomiaru odległości

niektóre klasy(przykładowo):
- Hunter Class - HC (bloczki, refleksy, longbow'y) z- lub bez- celowników.
Celowniki - bez szkieł powiększających, nie wolno regulować celowników w trakcie rozgrywki, na strzałach dokładnie 3 lotki, nie krótsze niż 1.75", 1 stabilizator do 12" długości.
Strzał z żółtego palika
- Pro Release - PMR (bloczki, refleksy, longbow'y) - bez ograniczeń,
  strzał z niebieskiego palika
- Pro Female -PRF - FBO j.w. strzał z zielonego palika

...moim zdaniem interesująca propozycja. Najważniejsze, że nie ma łuku ani osprzętu (z wyłączeniem celowników laserowych) które nie mogłyby brać udziału w zawodach.
Pozdrawiam

p.s.
przed nowelizacją reguł w 2010, był w klasach myśliwskich - zakaz używania więcej jak 4-ech pinów, lotek krótszych niż 4" i lornetek silniejszych niż 8.5x. Te ograniczenia zniesiono.
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: dany February 10, 2011, 07:47:22 AM
Czytam i dostaję kręćka :-\ Chciałbym przyjechać z bratem na Mistrzostwa Polski lub na jeden z pucharów blisko Szczecina, postrzelać do prawdziwych figur poznać was, porozmawiać i nie wiem kiedy mam znaleźć czas ???:
Bear 60 funtów, lotki 1,5 calowe, stabilizator Doinker bf11 (11,5 cala)/ svcoil 7, celownik 5-pinowy, lornetka 7x, 6.2 graina na funt strzały. 
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: @(o.o)@ February 10, 2011, 10:54:02 AM
Czytam i dostaję kręćka :-\ Chciałbym przyjechać z bratem na Mistrzostwa Polski lub na jeden z pucharów blisko Szczecina, postrzelać do prawdziwych figur poznać was, porozmawiać i nie wiem kiedy mam znaleźć czas ???
Eeee.... ten... tego.... nie wiem czy Cię dobrze rozumiem, ale...
1. Dywagacje PK i Mathewsa nie odnoszą się do żadnych z naszych tegorocznych zawodów.
2. Najbliższa runda to Potachy 9 lipca.
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: dany February 10, 2011, 11:11:30 AM
Eeee.... ten... tego.... nie wiem czy Cię dobrze rozumiem, ale...
1. Dywagacje PK i Mathewsa nie odnoszą się do żadnych z naszych tegorocznych zawodów.
2. Najbliższa runda to Potachy 9 lipca.
No sorry, doczytałem powoli i coś się mi rozjaśniło, czyli ja muszę szukać w kalendarzu imprez EAA z regulaminem z zeszłego roku?
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: @(o.o)@ February 10, 2011, 12:09:46 PM
No sorry, doczytałem powoli i coś się mi rozjaśniło, czyli ja muszę szukać w kalendarzu imprez EAA z regulaminem z zeszłego roku?
Ze sprzętem 60# pasują Ci dowolne zawody. Najbliżej Was są Potachy.
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: PK February 10, 2011, 03:27:35 PM
Ze sprzętem 60# pasują Ci dowolne zawody. Najbliżej Was są Potachy.
:)...nie ma lekko. W 3D FITA, należy mieć celownik tarczowy, bo wielopinowe są BE. Jednak w tym roku, mamy chyba tylko 1x - wg FITA.

...Użyjesz go w kategorii " Freestyle Unlimited ".
Zaś co do wyboru jakiegoś żelaznego regulaminu 3D na lata następne, to akurat przy strzelaniu do figurek zwierząt - bliższe mi są regulaminy "bardziej myśliwskie" niż "bardziej sportowe" (stąd organizacja I.B.O. - pod rozwagę).
Trochę drażniące są takie wyjątki jak w IFAA - czyli to czy piny są w poziomie, w pionie... czy po skosie(!?) Rozumiem podział na celowniki regulowane przed każdym strzałem i ze stałymi pinami,...rozumiem zakaz świecenia laserem "po oczach",...bo to ma jakieś uzasadnienie.
Jeśli już wybieramy coś na dłużej, to chciałbym móc startować w kategorii myśliwskiej, ...bo posiadam najnormalniejszy w świecie myśliwski sprzęt (bez satelitarnego wspomagania)...i nie bardzo mi się uśmiecha start w kategorii wyjątków, gdzie będzie 2-3 konkurentów  :)
Ale to jest moje subiektywne spojrzenie.
Pozdrawiam 
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: @(o.o)@ February 10, 2011, 03:48:27 PM
A faktycznie, masz rację. Przyznaję się, że zawodami z limitem 60# zupełnie nie zaprzątam sobie głowy - stąd to przekłamanie :)

Swoją drogą - widziałem to rozporządzenie IFAA, że celownik z pinami w pionie jest "be". Ciekawe dlaczego...? No i jako ciekawostka wg. oficjalnych wypowiedzi IFAA dozwolone jest używanie promieni Axis. Jestem niezmiernie ciekaw jakież to są te kontrowersje wokół pionowych pinów oraz axisów.
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: PK February 10, 2011, 05:57:59 PM
... no i wg reguł IFAA... biada łucznikom których strzały są szybsze niż 300fps !

"Arrow speed shall not exceed 300 foot per second (fps) (91.5 m/s)."

słowem - ci z mocnymi i szybkimi łukami, będą musieli pokombinować odwrotnie niż do tej pory... ???
Także prawie na jedno wychodzi czy ograniczenie do 60# czy do 300 fps.

A ci co będą chcieli postrzelać w myśliwskim stylu sprzętowym, i mają nawet celownik z poziomymi pinami...to będą musieli usunąć zeń poziomnicę... bo jest niedozwolona!
(ciekawi mnie bardzo, kto i po co wymyśla takie wymagania >:(...i jakie to może mieć uzasadnienie).


Sama organizacja (IFAA) jest bardziej prestiżowa niż EAA czy IAA...i tylko tyle  :-\. To taki odpowiednik FITA w łucznictwie terenowym, z tym, że jak sama nazwa wskazuje (International Field Archery Association) chodzi tam o strzelania tarczowe typu field,...a 3D pasuje tam wg mnie jak pięść do nosa :(.
 
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: @(o.o)@ February 10, 2011, 07:06:16 PM
A no proszę, to sprawa "patronatu" nie jest tak prosta jakby się wydawało. Przyznam, że przeglądałem regulamin IFAA ale nie pod kątem kategorii łuczniczych tylko kryteriów, które trzeba spełnić aby do tej organizacji przynależeć.

W całej dyskusji - żebyśmy się teraz nie rozmieniali na drobne musimy wziąć - moim zdaniem - następujące rzeczy pod uwagę (lista niekoniecznie w kolejności wagi priorytetów):

- Dbałość o przepisy (przepisy czytelne, niesprzeczne wzajemnie, precyzyjne, udzielanie interpretacji dot. zapisów regulaminowych). Tego w EAA3D za bardzo nie było. Np. parę razy monitowałem o ewidentnie błędnym zapisie w regulaminie (było napisane "kategoria minis od 12lat" zamiast "do"), bez echa. Organizacja nastawiona na szybki szmal.

- Co z naszą obecną kadrą sędziowską?

- Jeżeli chcemy organizować wspólnie jakieś międzynarodowe zawody z naszymi sąsiadami, to najlepiej byłoby utrzymać jednolity patronat i te same reguły zawodów w każdym kraju. No, bo np. jak w zeszłym roku był organizowany Puchar Europy EAA3D to przy obecnym układzie, gdzie w ex-EAA3D zrzeszyły się trzy czy cztery kraje robienie P.E. wygląda śmiesznie.

- Moim zdaniem dużym błędem byłoby przyjęcie regulaminów narzucających drakońskie ograniczenia (np. celowniki, libelki, siły naciągu) na sprzęt biorących udział w zawodach. Być może część osób zechciałaby i mogłaby dostosować swój sprzęt do wymogów regulaminowych ale na pewno będą też tacy, którzy tego nie zrobią. Nie jesteśmy na tyle dużą grupą, żeby stać nas było na takie podziały. Zatem - jeżeli strzelanie 3D ma być treningiem łowieckim - to interesują nas organizacje typowo promujące bowhunting a nie strzelanie gumą od białych portek do żółto-czerwono-niebiesko-czarnych kółek.

@PK
Skoro Francja jest w polowaniu z łukiem druga po USA to myślę, że warto rozejrzeć się, jak to rozwiązali u siebie. Pisali coś w "Charc"?
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: PK February 10, 2011, 07:55:30 PM
...Skoro Francja jest w polowaniu z łukiem druga po USA to myślę, że warto rozejrzeć się, jak to rozwiązali u siebie.
Francuzi mają w użyciu 3 regulaminy 3D (trudno powiedzieć który kochają najbardziej): IFAA, FITA,...i FFTA (swój własny - bardzo krótki, prosty, gdzie nie definiują wymagań dla sprzętu i wyposażenia, poza podziałem na typy łuków i stwierdzeniami, że nie wolno używać dalmierzy :). Określają w nim w zasadzie tylko wymagania dot. organizacji zawodów, trasy, punktacji na figurach...i to wszystko).

Myślę, że musimy się zdecydować co chcemy strzelać i w jakim stylu,...jeśli tylko sport - to nie ma co deliberować - regulaminy FITA czy IFAA - wsio ryba! są bardzo do siebie zbliżone i w sam raz dla koszulek polo, kolorowych łuków i udeptanych ścieżek.

Natomiast jeśli chcemy mieć również możliwość strzelania w stylu myśliwskim (mnie bardziej pasuje do figur 3D...) to warto byłoby dopuścić sprzęt taki jak stosowany w bowhuntingu...bez irracjonalnych ograniczeń - tak by można po wymianie broadhead'ów na groty treningowe - pojechać na zawody. I z tych wszystkich gotowych propozycji - najlepiej przedstawia się regulamin IBO.

Inne równie ważne aspekty - to to, jakie kraje będą mogły z nami rywalizować i gdzie będziemy jeździć na międzynarodowe zawody... pod tym względem International Bowhunting Organization - jako de facto organizacja amerykańska - jest dla nas mniej atrakcyjna.

Myślę, że w wypadku wyboru patronatu IFAA czy FITA,...po czasie powstanie również i u nas - nasz polski regulamin 3D - wg którego myśliwski duch leśnego strzelania do figur zwierząt - będzie bardziej czytelny...i myślę, że znajdą się chętni do rywalizacji w tym stylu...nie wykluczone, że również z zagranicy. 
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: @(o.o)@ February 10, 2011, 09:46:21 PM
Myślę, że musimy się zdecydować co chcemy strzelać i w jakim stylu,...jeśli tylko sport - to nie ma co deliberować - regulaminy FITA czy IFAA - wsio ryba! są bardzo do siebie zbliżone i w sam raz dla koszulek polo, kolorowych łuków i udeptanych ścieżek.

Natomiast jeśli chcemy mieć również możliwość strzelania w stylu myśliwskim (mnie bardziej pasuje do figur 3D...) to warto byłoby dopuścić sprzęt taki jak stosowany w bowhuntingu...bez irracjonalnych ograniczeń - tak by można po wymianie broadhead'ów na groty treningowe - pojechać na zawody. I z tych wszystkich gotowych propozycji - najlepiej przedstawia się regulamin IBO.
To dosyć ważna kwestia, o czym piszesz. Faktycznie mamy tutaj dwa zagadnienia.

Pierwsze dotyczy strzelania ze sprzętu sportowego zawodów w terenie.
Regulaminy FITA, IFAA czy IAA najogólniej rzecz ujmując dotyczą sprzętu wyłącznie sportowego. Mi stosowanie przepisów typowo sportowych do strzelania terenowego wyglądają na usilne tworzenie dziwnego, bezpodstawnego konsensusu czy mariażu pomiędzy dwoma zupełnie skrajnymi sposobami użytkowania łuku.

Krzewieniem strzelania z łuków sportowych, w koszulkach polo z regulaminem FITA zajmuje się u nas PZŁ. I niech tak zostanie. Być może - po jesiennych zawodach 3D FITA - PZŁ zechce się otworzyć na tą nową dla niego dyscyplinę łuczniczą. Wymagałoby to od niego odejścia od szablonowego  "wyczynowcy cacy" a "bloczki i tradycyjne be" jednocześnie przy aktywnym lobbowaniu członków. Czas pokaże, co z tego wyjdzie - na razie możemy się tylko domyślać.

Drugie zagadnienie to strzelanie zawodów terenowych ze sprzętu typowo myśliwskiego.
Różni się to od powyższego tym, że nie ma tutaj nałożonych dziwnych ograniczeń dotyczących sprzętu. Dziwnych - bo czemu ograniczać łuk do 60#? Jesteś bardziej wysportowany to naciągasz 70# i masz szansę na lepszy wynik niż inni!

Myślę, że znakomicie sprawdziłby się taki właśnie prosty regulamin, z jakiego korzystają Francuzi czy wspomniane I.B.O.

Marzeniem moim jest, aby nasz zarząd PŁT3D zaopiekował się patronowaniem nam w tej drugiej kwestii. Ja w każdym razie będę za takim rozwiązaniem lobbował w zarządzie. Chyba najczarniejszym scenariuszem jaki mógłby się zrealizować byłoby całkowite oddanie spraw łucznictwa terenowego 3D w ręce PZŁ.
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: Baila February 10, 2011, 10:00:26 PM
Z tym oddaniem łucznictwa terenowego w ręce PZŁucz to nie tak szybko. Na tę chwilę jeszcze nic nie wiadomo co może ten związek zaproponować i czy wogóle nam coś zaproponuje na poważnie?
Wracając do przepisów. Dziwne jest to, że cała zrzeszona w 3D Europa, podporządkowała się bez mrugnięcia okiem przepisom FITA. Przecież nie tylko w Polsce zawodnicy strzelają z twardych, ponad 60# łuków, z kilkoma poziomymi pinami. Jakoś łatwo to przeszło.
Nikt nam nie zabroni stosowania regulaminu byłej EAA, więc korzystajmy z niego. Myślę, że jeszcze nie jeden łucznik 3D siedzi w domu i ze złością zgrzyta zębami, że tak fajna forma rekreacji, sportu i turystyki wpadła w tryby machiny, która ją wypierze z tego co najfajniejsze, ubierze w kolejne niepotrzebne przepisy-falbanki i wystawi na widok tych, których to wogóle nie interesuje. Do czego to zmierza???
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: @(o.o)@ February 10, 2011, 10:09:36 PM
Nikt nie mówi, że decyzję mamy podjąć do końca miesiąca :) Jest na to dość dużo czasu, ale temat wymaga gruntownego przeanalizowania wielu czynników i ... dlaczego by nie zacząć już teraz? :)

Ja sobie przejrzałem regulamin I.B.O. i na pierwszy rzut oka wygląda:
a) krótko, bo w 18tu stronach można zmieścić regulacje, na które IFAA potrzebowała setkę stron. Ergo - jest prosty i czytelny. Dodatkowo do złudzenia przypomina regulamin EAA3D.

b) wygląda na osadzony w rzeczywistości, np:

B. Maximum Draw Weight
1. The maximum draw weight for each class shall be as follows: 
a. Cub: 40 pounds 
b. All Female and Youth Classes: 60 pounds
c. LB: 90 pounds
d. All other classes: 80 pounds (excluding crossbows)


Natomiast nic jeszcze nie wpadło w tryby machiny dzięki Wam i tego trzeba pilnować za wszelką cenę :) Do czego zmierza? Ustalamy kurs i jedziemy w odpowiednim kierunku!
A ostatecznie wyszło na to, że "kraje stowarzyszone" w EAA3D a obecnym IAA to wcale nie cała Europa.
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: eM February 10, 2011, 11:03:32 PM
Dobrze, ze dalej jest w naszych zawodnikach pasja do strzelania niezaleznie od tego, co narzucaja nam wszelkie regulaminy i ograniczenia z nimi zwiazane.
Ja pomimo kolorowego luku chcialbym zeby lucznictwo, to mysliwskie, bylo ograniczone glownie do tego jaki kto potrafi luk "ujazmic" jak juz bylow czesniej tez wspominane.
A mysle, ze zaden szanujacy sie lucznik nie bedzie np. katowal swojego [silnego] luku zbyt lekkimi strzalami, tylko po to, zeby szybciej lecialy... Kazdy z nas wie, ze glownie licza sie umiejetnosci i doswiadczenie lucznika w strzelaniu 3D i nie wystarczy tylko dobry sprzet, wiec te ograniczenia sa calkowicie niezrozumiale dla mnie.

Pozdrawiam! :)
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: @(o.o)@ February 11, 2011, 12:50:53 AM
Czy ktoś spotkał się z ideą robienia grup rówieśniczych (z ang. peer group) na zawodach? Nie do końca rozumiem po co to jest, a w sieci jakoś nie mogę trafić jaka temu przyświeca idea. Jest to między innymi wymieniane w regulaminie I.B.O.
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: PK February 11, 2011, 08:20:53 AM
Chodzi pewnie o to, by w danej grupie wyruszającej na trasę, były osoby zbliżone wiekiem...celem lepszej, towarzyskiej komunikacji  :).
Nie konieczne...ale i nie głupie.
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: @(o.o)@ February 11, 2011, 09:50:47 PM
Robię tłumaczenie regulaminu I.B.O., bo aż tak mi się spodobał, że chciałbym go przedstawić w naszej dyskusji. Tematu grup rówieśniczych nie mogę przetłumaczyć, bo nie do końca wiem o co w tym chodzi. Takie
bardzo nieudolne wstępne tłumaczenie brzmi:

1. Grupa rówieśnicza może zostać utworzona na podstawie 10 najlepszych wyników z poprzednich zawodów w danej klasie. Wyniki te nie będą obejmowały miejsca ex-equo. Wszyscy remisowo punktowani strzelcy będą ??tutaj chyba chodzi o rozstrzygnięcie w formie dogrywki??

2. I.B.O. lub organizator  (na państwowym, regionalnym lub krajowym turnieju) może wymagać, aby łucznik strzelał w grupie rówieśniczej w danym przypadku. Jeżeli łucznik jest zarejestrowany przez IBO lub organizatora  w grupie rówieśniczej, a mimo tego nie strzela w tej grupie, to jego wynik nie zostanie zakwalifikowany do żadnego rodzaju nagrody National.

Ewidentnie jest coś z nagrodami i rywalizacją najlepszych z najlepszych. Natomiast swego czasu Lutek - skądinąd bardzo trafnie - zauważył, że wzajemne konkurowanie tych najlepszych powinno być takie, że puszcza się ich w jednej grupie. Np. cele strzelanie o dziesiątej rano wyglądają zupełnie inaczej o piętnastej...

W każdym razie jak nikt nic nie wie, to trzeba uruchomić googla... Ale to już jak wrócę do domu z podróży.

EDIT:
O, znalazłem kolejny fragmencik układanki:

Traditional World Championship Format: 1. In order to shoot as a competitor, you must shoot 20 targets Friday or Saturday and have your score cards signed off at the check in station by 4:00 pm either day. Must finish all twenty targets the day you start with the group you are assigned. Under special circumstances an IBO Tournament official can reassign you if warranted. 2. Final 20 targets will be shot Sunday morning in assigned peer groups. Peer groups will be posted Saturday afternoon as soon as possible after 5:00 pm. 3. Awards: 1st place Champions buckle, 2nd & 3rd place plaques

Hunter Challenge Format: 1. 25 targets can be shot Friday, Saturday or Sunday, can be shot as many times as you wish. Sunday you can shoot till noon. 2. All 25 targets must be shot and score cards turned in before new round can be shot. 3. Awards to Class champion and runner up plaques.

3-Rivers Archery Champion?s Showcase Shoot down: $1,000.00 cash and or prizes Saturday 5:00 pm To qualify you will need to shoot the hunter challenge with your final scorecard turned in by 4:00 pm Saturday. 1. The top 32 scores from all adult classes will be used to determine contestants. (not 32 scores in EACH class) 2. Competition will be head to head from random drawing with five target total score format. Ties will be broken with one arrow closest to center of 11ring.

Tutaj widać, że zawody można strzelać albo w sobotę albo w niedzielę. Chodzi o to, że najlepsi mają strzelać razem w ten sam dzień - być może np. ze względu na pogodę...?
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: Adam Cymkiewicz February 13, 2011, 09:16:03 AM
Witaj Michale
Pytanie jest następujące co dalej, tzn jak to się ma ( regulamin IBO ) do możliwości organizacyjnych i uczestniczenia w imprezach w mistrzostwach europy lub świata .
Mamy kilka wyjść:
- związać się z organizacją np. IBO lub IFAA stosować ich regulaminy i ściśle się zintegrować
- związać się z organizacją np. IBO lub IFAA stosować ich regulaminy i uczestniczyć w imprezach europejskich ( to jest chyba bliższa perspektywa ) zgodnych z obowiązującymi na tych zawodach regulaminami
- związać się z Fitą , przyjąć jej regulaminy i podążyć za trendem europejskim.
-Nie wiązać się z żadną organizacją międzynarodową stworzyć własny regulamin i stosować ich regulaminy oraz uczestniczyć w imprezach europejskich ( to jest chyba bliższa perspektywa ) zgodnych z obowiązującymi na tych zawodach regulaminami

Tę ostatnią strategię przyjęliśmy na ten rok.


Nad tym którą strategię wybrać na najbliższe ( z nadzieją że nie tylko najbliższe) lata zastanawiamy się wspólnie.
Włożyłeś mnóstwo pracy w przetłumaczenie regulaminu IBO i pozwala to na ocenę sposobu rozgrywania zawodów według tej organizacji .
Zakładam że jesteś zdecydowany właśnie na taki kierunek.
Poczekajmy na inne głosy.
Pozdrawiam
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: Adam Cymkiewicz February 13, 2011, 08:03:43 PM
hmm dziękuję  za odpowiedz Michale.
Jako czołowy przedstawiciel podejścia "weźmy się i zróbcie" chyba mnie właśnie wyleczyłeś z mojego światopoglądu . Od dzisiaj będę kultywował inny "róbcie  co chcecie"
niniejszym kończę rozdział 3d w swoim snobistycznym życiu.
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: PK February 22, 2011, 02:16:58 PM
Biję się z myślami od początku - gdy powstał problem jak strzelać 3D w Polsce... i skłaniam sie do zdania, że przede wszystkim nasze 3D powinno uwzględniać potrzeby naszych łuczników. Wydaje mi się, że stworzenie naszego rodzimego regulaminu, w miarę prostego, bez nieuzasadnionych ograniczeń sprzętowych,...tak by mogła startować jak największa liczba łuczników z dowolnymi strzeladłami - może być ciekawe również i dla obcokrajowców. Trzeba by to tylko skutecznie rozreklamować i pokazać, że organizujemy to na wysokim poziomie. Dzięki tytanicznej pracy dotychczasowych organizatorów, mamy do tego niezłe przygotowanie i bazę.
A dla urozmaicenia, można pomyśleć nad zmianą punktacji - np. zamiast trafienia za 5pkt., przyznawać punkty ujemne, np. -1 (?). Sądzę, że to byłaby interesująca formuła i wielu byłoby jej ciekawych. Na pewno nie umniejszałaby naszych umiejętności i motywacji - w stosunku do obcych regulaminów.
Natomiast w zawodach zagranicznych IFAA, FITA, IBO, ASA, IAA... chyba zawsze można wziąć udział (jak zbiorą się chętni do wyjazdu, lub wyłoni się w tym celu reprezentację kraju w 3D), po odpowiednim dopasowaniu sprzętu.
Tak mi się wydaje,...  
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: aro1569 - Arkadiusz Kania February 22, 2011, 09:22:02 PM
Z tym oddaniem łucznictwa terenowego w ręce PZŁucz to nie tak szybko. Na tę chwilę jeszcze nic nie wiadomo co może ten związek zaproponować i czy wogóle nam coś zaproponuje na poważnie?
Wracając do przepisów. Dziwne jest to, że cała zrzeszona w 3D Europa, podporządkowała się bez mrugnięcia okiem przepisom FITA. Przecież nie tylko w Polsce zawodnicy strzelają z twardych, ponad 60# łuków, z kilkoma poziomymi pinami. Jakoś łatwo to przeszło.
Nikt nam nie zabroni stosowania regulaminu byłej EAA, więc korzystajmy z niego. Myślę, że jeszcze nie jeden łucznik 3D siedzi w domu i ze złością zgrzyta zębami, że tak fajna forma rekreacji, sportu i turystyki wpadła w tryby machiny, która ją wypierze z tego co najfajniejsze, ubierze w kolejne niepotrzebne przepisy-falbanki i wystawi na widok tych, których to wogóle nie interesuje. Do czego to zmierza???


Zgadzam sie z koleżanką. Po co wyważać otwarte drzwi i tworzyć cos nowego jesli regulamin ten polski można oprzeć na regulaminie juz nie istniejącej EAA i przyjąć jako własny czy nawet zmodyfikowac jak zasugerował to Piotr w kwestii naliczania punktów. Do tej pory było uważam dobrze , przejrzyście , strzelało sie przyjemnie a teraz powstało zamieszanie i konsternacja. Lepsze jest wrogiem dobrego...
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: majero February 23, 2011, 10:47:35 PM
Czyli jak będzie w tym sezonie? Ma rozumieć, że nadal nie będą na zawodach kontrolowane łuki , strzały i optyka? Wszyscy chyba sie ze mną zgodzą, że szanse powinny być równe dla każdego, a wiadomo jak jest...
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: Roman Krupa February 24, 2011, 10:57:05 PM
A dla urozmaicenia, można pomyśleć nad zmianą punktacji - np. zamiast trafienia za 5pkt., przyznawać punkty ujemne, np. -1 (?). Sądzę, że to byłaby interesująca formuła i wielu byłoby jej ciekawych. Na pewno nie umniejszałaby naszych umiejętności i motywacji - w stosunku do obcych regulaminów.

Cieszy to, że są ludzie, którzy nie siedzą bezczynnie i myślą.  ?Każdy pomysł jest dobry? -  tylko warty przemyślenia. I oto przedstawiam moje.

Przyjrzałem się praktycznemu zastosowaniu punktów ujemnych w 3D. Czy to urozmaiciłoby zawody - chyba raczej nie.  A wręcz doprowadzałoby do dziwnych sytuacji. A dlaczego? A z kilku powodów.

Dobry zawodnik w  kategorii bloczkowej dużo mniej łapie ?5?, nie mówiąc już o ?0?, ale już w łukach tradycyjnych niestety zdarza się o wiele częściej, a nawet nagminnie. Dlatego też  zakładam, że "5pkt = -1pkt", a ?0?  to  -5pkt !!!. Bo o ?0 = 0pkt." w takim wypadku nawet nie możemy mówić. Prawdopodobnie mogłaby zaistnieć zasada: lepiej ?nie trafić? niż "-1pkt." ! A chyba nie o to chodzi w zawodach, tylko raczej o celność, czyli im mniej ?0? tym lepiej.

A teraz przykłady:

1-szy  Łuk tradycyjny, 162pkt = 1x11+ 3x10+ 2x8+ 21x5+ 1x0, a wg. powyższego założenia uzyskuje 31pkt.
2-gi  Łuk tradycyjny, 147pkt = 1x11+ 3x10+ 7x8+ 10x5+ 7x0, a wg. powyższego założenia uzyskuje 52pkt.

Wniosek. Który lepszy? 1-szy miał 21 trafień w cel i tylko 1 ?pudło?, a 2-gi który trafił w cel (za 5pkt=-1pkt) tylko 10 razy a miał aż 7x?pudło?. Czy  ?8? mają decydować ? Chyba im dokładniej, czyli 11-stki, 10-tki, tym lepiej, prawda?

Dlatego też jeszcze jeden przykład:

1-szy Łuk bloczkowy, 238pkt = 4x11+ 11x10+ 8x8+ 4x5+ 1x0, a wg. powyższego założenia uzyskuje 209pkt.
2-gi Łuk bloczkowy, 237pkt = 3x11+ 9x10+ 13x8+ 2x5+ 1x0, a wg. powyższego założenia uzyskuje 220pkt.

I kolejny wniosek. Co z tego, że 1-szy miał więcej ?11? i ?10? gdy znowu zaważyły ?8? o wygranej 2-giego.

Podsumowanie. Biorąc pod uwagę tego typu punktację, wyłaniamy zwycięzców, ale czy naprawdę najlepszych? Chyba raczej nie. :-(

Dodam, że powyższe przemyślenia i przykłady punktacji zaczerpnąłem z jednych, z ostatnich zawodów.

Dlatego może niech "5" zostanie dalej "5" , a jeżeli już - to niech "0" będzie minusem. Tylko ile? Napewno to będzie bardziej mobilizujące do treningów, aby nie pudłować. Tylko czy wizja minusowania punktów, i nie daj Boże jeszcze utraty strzały, nie będzie zbyt ryzykowna, dołująca?

Ale każdy pomysł jest dobry. Nie głupi, ale nie koniecznie interesujący.
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: PK February 25, 2011, 09:57:21 AM
Podsumowanie. Biorąc pod uwagę tego typu punktację, wyłaniamy zwycięzców, ale czy naprawdę najlepszych? Chyba raczej nie. :-(

Hm... Twoje kalkulacje ze sportowego punktu widzenia są na pewno zasadne. Ja w swojej propozycji nawiązuję do etyki łowieckiej...którą sugeruję przemycić do zawodów 3D - jako konkurencji opartej na łowieckim duchu i scenerii. A etyka ta dobitnie kwalifikuje zranienie zwierza jako czyn karygodny, natomiast tzw."pudło" jako wydarzenie całkowicie obojętne. Tak więc zdecydowanie LEPIEJ spudłować niż trafić zwierzaka w jelita, szynki, szczekę czy nogę... Natomiast to czy "polujemy" z łuku tradycyjnego czy z bloczowego...nie ma nic do rzeczy. Dla sprawiedliwego zróżnicowania trudności w zależności od typu łuku - mamy podobnie jak w łowiectwie - różne odległości - i używanie łuku tradycyjnego - nie usprawiedliwia "złych" trafień.
Słowem z myśliwskiego punktu widzenia - totalny pudlarz szyjący po krzakach, jest mniej groźny dla natury i łowiectwa - niż strzelec o "lekko-pół-średnich" umiejętnościach, trafiający...ale byle gdzie.

To oczywiście moja subiektywna wizja i propozycja...która mogłaby dać zawodom 3D nieco łowieckiej adrenaliny - wynikającej z poczucia odpowiedzialności za strzał.
Niezależnie od dotychczasowej, sportowej punktacji - można przecież tę kwestię rozwiązać jedynie na etapie podliczania wyników - w ramach dodatkowej klasyfikacji, z naliczeniem punktów karnych za "piątki" - np. nadając tytuł "najlepszy myśliwy" czy "super-bowhunter" ;) - już bez podziału na kategorie łuków, wiekowe czy płciowe,...bo na łowach - takie podziały nie istnieją.

Pozdrawiam
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: Roman Krupa February 25, 2011, 04:33:24 PM
Niezależnie od dotychczasowej, sportowej punktacji - można przecież tę kwestię rozwiązać jedynie na etapie podliczania wyników - w ramach dodatkowej klasyfikacji, z naliczeniem punktów karnych za "piątki" - np. nadając tytuł "najlepszy myśliwy" czy "super-bowhunter" ;) - już bez podziału na kategorie łuków, wiekowe czy płciowe,...bo na łowach - takie podziały nie istnieją.


Mam nadzieję, że nie uraziłem Cię moim komentarzem Twojej propozycji. ;)

Faktem jest, że oparłem go pod względem sportowym, bo niestety w wcześniejszym poście nie wyczułem podtekstu łowieckiego.

Teraz, biorąc pod uwagę czynniki etyki łowieckiej, realiów myślistwa,  jak najbardziej przychylam się do takiej formy rywalizacji w celu wyłonienia ?najlepszego myśliwego?.

Jednak cały czas nie mogę pogodzić się z wspólnym sklasyfikowaniem łuków tradycyjnych z bloczkami.  Otóż masz rację mówiąc, że na łowach podziały nie istnieją, czyli wszyscy są równi.  Jedynie czynnik sprzętu pozwala zapolować, czy to z bliższej, czy dalszej odległości. Dlatego też na  zawodach,  zróżnicowane dystanse dla poszczególnych kategorii łuków, mają mieć wpływ na zniwelowanie tych różnic, i ostatecznie skuteczność.

Prawda jest taka, że fakty czyli wyniki, liczby nie kłamią. I nie wiem czy ?najlepszy tradycyjny myśliwy? może stworzyć zagrożenie w walce o tytuł z ?najsłabszym super-bowhunterem? (wg. Twojej propozycji) podczas zawodów 3D. Chyba raczej nie. Można nie całkiem przesadnie powiedzieć, że prym będą wiedli myśliwi z łukami bloczkowymi.

A może, w świetle modyfikacji zasad do bardziej ?naturalnych? i stworzenia charakterystycznego regulaminu, skłonić się do utworzenia odrębnej imprezy, nie jako ?zawody, turniej?, ale jako ?POLOWANIE?. Po prostu ? coś innego. Obawiam się jednak, że grono polujących wg. powyższych zasad, zamiast się poszerzać, zamknie w kręgu ?bloczków?. Jeśli o to chodzi ? ?sukces? mamy gwarantowany.

Z poważaniem, pozdrawiam.  :)

PS. W sumie, wiele jest organizowanych turniejów z ograniczeniami, np. łuki tradycyjne. Świeży przykład: Liga Południe


: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: Adam Cymkiewicz February 25, 2011, 06:17:17 PM
Panowie łuki olimpijskie czy  polowe strzelają w innej kategorii niż bloczki a więc rywalizacja odbywa się w kategorii sprzętowej zamkniętej, w czym problem w takim razie
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: Roman Krupa February 25, 2011, 06:35:33 PM
Panowie łuki olimpijskie czy  polowe strzelają w innej kategorii niż bloczki a więc rywalizacja odbywa się w kategorii sprzętowej zamkniętej, w czym problem w takim razie
W niczym, Panie Adamie. Tak sobie marzymy, liczymy i polemizujemy  :)
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: Adam Cymkiewicz February 25, 2011, 06:46:55 PM
:)
: Odp: Spotkanie - Częstochowa
: PK February 25, 2011, 07:07:32 PM
Mam nadzieję, że nie uraziłem Cię moim komentarzem Twojej propozycji. ;)
:D No coś Ty!

Oczywiście byłyby 2 rozwiązania:
- albo nadawać tytuł "Super-lux-torpeda-bowhunter" :D-lub jakoś tak... tylko jednemu zawodnikowi na wszystkie kategorie (coś w rodzaju "król polowania" na lufowych zbiorówkach)
- albo przydzielać go w każdej kategorii

Osobiście optowałbym za pierwszym wariantem, bo widzę ten pomysł z punktami karnymi - nie tylko jako zabawę (od tego jest sportowa punktacja)...ale i edukację. Niech łucznicy chcący porywalizować w klasyfikacji myśliwskiego punktowania ... wyciągną wnioski - z jakim łukiem etyczniej im polować wypada. Nieprawdą jest, że łuk tradycyjny automatycznie oznacza pole rozrzutu o średnicy 1 metra. Natomiast prawdą jest, żeby POLOWAĆ z łuku tradycyjnego - trzeba być mistrzem nad mistrze. I są tacy wsród nas  :).