Autor Wątek: Recurve vs reflex  (Przeczytany 19720 razy)

Fanax

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 30
  • śmierć jak kromka chleba
Odp: Recurve vs reflex
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 05, 2013, 01:22:58 pm »
Ha, ha Wy bloczkowcy pewnie myślicie, że terminy reflex i deflex was nie dotyczą, a nic bardziej błędnego: http://www.world-of-archery.com/Compound/Compound_Deflex.htm
Już wcześniej się natknąłem na podobne rysunki, ale dopiero po rozmowie z bloczkowcem przekonałem się, że to ważne.

Zatkało mi kakao...Nigdy bym nie pomyślał. To jeszcze jeden dowód że bloczkowcy przed pochodzeniem/genezą swoich łuków nie uciekną...
człowiek strzela a Pan Bóg wespół z wiatrem strzały nosi..

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Recurve vs reflex
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 05, 2013, 01:35:41 pm »
Najłatwiej to zauważyć porównując majdany typowego tarczowca z typowym majdanem bloczka mysliwskiego. Tarczówka to zwykle typowy deflex z dużym BH, mniejszą prędkością za to większą wybaczalnością a myśliwski bloczek to z reguły mocny reflex z niskim BH dużą prędkością i małą wybaczalnością. Oczywiście są tez konstrukcje pośrednie. Jest to jeden z najważniejszych względów branych pod uwagę;-) 
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Marcin Borowski

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 664
  • operator bloczka
Odp: Recurve vs reflex
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 05, 2013, 04:25:33 pm »
Ha, ha Wy bloczkowcy pewnie myślicie, że terminy reflex i deflex was nie dotyczą, a nic bardziej błędnego: http://www.world-of-archery.com/Compound/Compound_Deflex.htm
Już wcześniej się natknąłem na podobne rysunki, ale dopiero po rozmowie z bloczkowcem przekonałem się, że to ważne.

My to wiedzieliśmy :)
TRG7 59# / Strother SX1 70#
Axcel Achive/  accutouch + CBE/x41/x31...
Nap Smartrest /Vapor limb driver
BeeStinger microhex 33",15",12"
"czekulatka" insideoutX
Vap V1 400/ X-buster 400/ eclipse 2315
W wolnych chwilach tradycyjny kijek i bambusy z Aliexpres

Rodrigues

  • Gość
Odp: Recurve vs reflex
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 05, 2013, 11:32:32 pm »
Dzięki Jaco za wyjaśnienia. Zastanawiające jest tylko to czy refleksyjne majdany bloczków mają same w sobie znaczenie dynamiczne, czy też wynikają z braku przestrzeni dla gięcia ramion (np. przy niskim BH)? Chyba skłonię się ku temu drugiemu, mimo że większość będzie innego zdania (dłuższa dzwignia ramion etc). Jeszcze to przemyślę, bo w łucznictwie tradycyjnym miałbym nieco inne zdanie w tym zakresie.

Rozumiem, że pojęcia reflex i deflex są znane w łucznictwie bloczkowym. Tak się przypadkiem złożyło, że na bloczkach pojęcia te są bardziej czytelne niż w łucznictwie tradycyjnym i nie są one mylone z pojęciami recurve czy decurve.

A znacie rozwiązania recurve compound? Konia z rzędem kto wskażę decurve compound jeśli istnieje. A może wprost przeciwnie, większość bloczków jest decurve (ramiona zwrócone do tyłu)?

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Recurve vs reflex
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 05, 2013, 11:51:49 pm »
Nie wiem czy o to Ci chodzi ale w bloczkach myśliwskich dąży się do majdanu typu reflex po to aby tzw power stroke był jak najdłuższy (droga rozpędzania strzały). Przekłada się to na jej większą prędkość ale kosztem wybaczalności.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Rodrigues

  • Gość
Odp: Recurve vs reflex
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 06, 2013, 01:20:38 am »
Czyli opowiedziałeś się za tą samą przyczyną co ja, że refleksyjne osadzenie ramion zmniejsza BH, a tym samym drogę rozpędzania strzały.

Natomiast zastanawiałem się czy wydłużenie ramion łuku bloczkowego przy refleksyjnym majdanie (przy tym samym BH etc) nie jest dodatkowym atutem kinetycznym. Wychodzi na to, że rzeczywiście nie jest. Zawsze można przecież zrobić krótkie dzyndzlowate ramiona na większych krzywkobloczkach (w wersji defleks lub w wersji prostej).

W refleksie tradycyjnym też zyskujemy niskie BH (większy rozbieg) i dodatkowo większe napięcie wstępne. Oprócz tego jednak zyskujemy korzystniejszy kierunek ruchu końca ramienia! W bloczkach z poziomymi ramionami ten element występuje od razu niezależnie od wersji reflex czy deflex.

Rozwiązanie reflex w bloczku czy w łuku tradycyjnym prowadzi do zmniejszenia stabilności, czyli przejścia od równowagi trwałej do równowagi chwiejnej. Ten stan łuczniczy nazywają brakiem wybaczalności. Ciekawe od jakiego słowa angielskiego się to wzięło?

Pytanie o recurve i decurve w łukach compound wciąż aktualne? :)
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2013, 01:23:14 am wysłana przez Rodrigues »

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Recurve vs reflex
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 06, 2013, 02:20:44 am »
Bow forgiveness:)
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Rodrigues

  • Gość
Odp: Recurve vs reflex
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 07, 2013, 08:58:18 am »
Czyli proste i jasne wierne tłumaczenie: bow forgiveness=wybaczalność łuku - rozumie się samo przez się. Dodam tylko, że kwestie stabilności i równowagi trwałej w technice podlegają kryteriom matematycznym.

Żeby uniknąć powtórki z rozrywki ("my to wiedzieliśmy" - w tamtym prostym przypadku nie wątpię) proszę bloczkowców o przedstawienie recurve compound, zanim ja to zrobię. Ponadto czy zgadzacie się, że ramiona w większości współczesnych bloczków są decurve?

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Recurve vs reflex
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 07, 2013, 09:41:32 am »
zapalony łucznik

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Recurve vs reflex
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 07, 2013, 09:43:15 am »
zapalony łucznik

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Recurve vs reflex
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 07, 2013, 09:44:44 am »
zapalony łucznik

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Recurve vs reflex
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 07, 2013, 09:52:25 am »
zapalony łucznik

Fanax

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 30
  • śmierć jak kromka chleba
Odp: Recurve vs reflex
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 07, 2013, 02:32:36 pm »
Na bloczkach się nie znam, ale jeśli mogę wtrącić swoje spostrzeżenie.. Wydaje mi się, że w tych  typu Hunter będzie się dążyć do "decurve" natomiast w tarczowych do "recurve. No może nie dążyć, może to konieczność że względu na przeznaczenie i budowę. Ale to tak na marginesie, jak znam życie Jaco mnie zaraz "wyprostuje" jak nie na forum, to w klubie...:-)

Wracając jednak do tematu..
Doszliśmy już do wniosku że łuki typu deflex/reflex nie istnieją, bo jeden człon wyklucza drugi. Powinno się mówić deflex/recurve. Ja osobiście pierwszy raz usłyszałem to określenie w rozmowie telefonicznej z J.Jankowskim (pozdrawiam jak czyta to forum ), próbując parę ładnych lat temu, zamówić łuk jego produkcji. Z tego co pamiętam właśnie tak określał swoje łuki.
A problemy w nazewnictwie biorą się moim zdaniem ( tutaj kłania się ubogi Polski język-chyba ) z myleniem słów "refleksyjny" z "refleksem" a ściślej, z nazywaniem/zastępowaniem w nazewnictwie zakrzywienia końcówki ramion "curve," słowem "reflex". Wyjaśnia to wywołany do tablicy Pan A. Samo tłumaczenie "dobre bo zrozumiałe i lepsze od.."  itd.. Wprowadza lekkie zamieszanie.

A więc coś trzeba "wyprostować" bo młodszym adeptom cyklicznie, co dekadę trza będzie tłumaczyć  itd.
Czekamy...

« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2013, 02:34:40 pm wysłana przez Fanax »
człowiek strzela a Pan Bóg wespół z wiatrem strzały nosi..

Rodrigues

  • Gość
Odp: Recurve vs reflex
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 08, 2013, 01:29:19 am »
Dzięki Piotrze za przykłady ramion z recurve w bloczkach. Najlepiej go widać w łuku na drugim zdjęciu. Jednak omówmy się, że recurve tego typu ma raczej znaczenie kosmetyczne. Miałem i mam na myśli coś bardziej dosłownego  ;D. Pora na ruch Marcina ;D.

Fanax, widzę że czytałeś inny mój temat z linku o deflex-recurve. Cieszę się, że potwierdzasz to nazewnictwo również w oparciu o Jankowskiego. Jedynie zwracam uwagę na myślnik zamiast ukośnika.

Co do kierunku ustawienia oraz gięcia ramion w bloczkach w kontekście decurve lub recurve. W hunterach jak jużustaliliśmy najpierw mamy reflex w majdanie, później ustawienie ramion typu decurve (żeby nie powiedzieć deflex), a następnie ramiona gną się naturalnie albo ewentualnie decurve. W łukach tarczowych często jest deflex w majdanie, następnie ramiona ustawione są w kierunku decurve (ale mniej zdecydowanie) i gną się zwyczajnie albo też decurve lub sporadycznie recurve (jak widzieliśmy na zdjęciach). Mimo złożoności łuków bloczkowych tego typu widać, że terminologia czterech kształtów daje radę. Podobnie radzilibyśmy sobie przy łuku refleksyjnym typu reflex-recurve lub reflex-decurve-recurve.

Rodrigues

  • Gość
Odp: Recurve vs reflex
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 09, 2013, 07:49:33 pm »
Nie wiem czemu nie podajecie łuku złożonego (compound/bloczek) z camem zawiasowym i przegubowymi ramionami recurve (np. Oneida):

Tym bardziej, że było już o tym mowa na tym forum w temacie "Ni to compound ni to recurve ...": http://www.forumlucznicze.pl/index.php?topic=477.0

Wyświetliło mi się  jeszcze inne rozwiązanie, ale ono wyłamuje się z tej klasyfikacji, mimo że w istocie jest prostsze:


Uzupełnię jeszcze przykłady reflex compound.
Oto ekstremalny przykład, ale chyba tylko projektu eksponującego pojęcie refleksu.

A tutaj przykład refleksyjnego bloczka zwyciężającego zawody flightowe: