Autor Wątek: Pierwszy łuk  (Przeczytany 21075 razy)

Nihli

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Pierwszy łuk
« dnia: Czerwiec 23, 2009, 03:20:01 pm »
Witam,

Jestem całkowitym laikiem w zakresie strzelectwa (parę razy w życiu prawdziwy łuk miałem w ręku) ale zainteresował mnie ten sport i zapragnąłem posiadać własny łuczek. Z tego też powodu poczytałem trochę na ten temat i znalazłem dwie interesujące mnie pozycje a mianowicie
łuk sportowy Eraser - http://alejka.pl/luk-sportowy-eraser-zielony.html
oraz łuk Samick Polaris - http://www.luksport.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=1242&category_id=94&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=31
Z tego wynika kilka pytań - 1. Z tego co czytałem jest między nimi ogromna różnica w jakości i o wiele lepiej wydać troszeczkę więcej i kupić ten pierwszy - czy to prawda? 2. Jak dobrać długość łuku i naciąg? (mam 185 cm wzrostu, 17 lat i nie tak wiele krzepy). 3. Co oprócz strzał wypadałoby dokupić jeżeli wybrałbym zestaw Samicka? 4. Jakie strzały byłyby najlepsze na początek drewnianie czy aluminiowe(o carbonowych nie myślę)?

Z góry dzięki za odpowiedź,
Paweł

RedPunica

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 116
    • o mnie na Facebooku
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 23, 2009, 03:37:58 pm »
Polaris Samicka jest dobry i na długo Ci wystarczy - zakładam, że się będziesz rozwijał. A ten Eraser to wyłącznie zabawka. Szkoda czasu.

Długość łuku 68" wydaje się najlepsza (jestem wyższy od Ciebie o 5 cm i nie strzelam z 70"). A siła ramion na początek nie większa od 30 lbs. Ale jeśli nie jesteś mocarzem, pomyśl o 28 lbs.

Dlaczego nie myślisz o strzałach carbonowych? Na początek zdecydowanie najlepsze i - jeśli ich nie pogubisz - też długo się nimi nacieszysz.

Nihli

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 23, 2009, 04:39:50 pm »
1. Ale też czy po krótkim czasie ten 30 lbs nie będzie za lekki? Jednak nie mogę kupić łuku na załóżmy dwa miesiące :/ .
2. Wezmę strzały Beman Flash - tylko jaką powinny mieć długość dla rozpiętości ramion około 1,9m(dla początkującego)? 31 czy 32 cale?
3. Czy kupno celownika jest opłacalne? Widziałem kilka opinii na jego temat i te osoby mówiły, że sprawdza się na "dystansach" 10 - 15 metrów. Były to wypowiedzi kompletnych laików czy po odpowiedniej regulacji sprawdza się on w każdej sytuacji?
4.Jakie komponenty oprócz tych w zestawie + strzały + kołczan(samemu się zrobi) + cele(też samoróbki) mogą się przydać do strzelania rekreacyjnego?

Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź(jak najszybciej chciałbym się zacząć uczyć strzelać ^^),
Paweł
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2009, 10:11:57 pm wysłana przez Nihli »

Wookie

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 92
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 26, 2009, 01:38:03 pm »
1. Trudno powiedzieć. Aktualnie strzelam z 22lbs. No i właśnie zamierzam kupić nowy sprzęt. Jest to Samick Polaris. Z troszkę lżejszego/miększego sprzętu łatwiej jest się nauczyć elementów techniki. Jeżeli kupisz Polarisa to zawsze możesz dokupić twardsze/mocniejsze ramiona.
2. Co do długości strzał w łuksporcie wszystko ci wytłumaczą wystarczy zadzwonić. Choć dłuższe  na początek lepsze bo nie wiadomo na ile będziesz naciągał.
3. Jak już napisałem 22lbs plus jakiś badziewny celownik (z czego strzelam) pozwala na spokojne strzelanie z 25m. A jeżeli się wysilisz to nawet z 30m. Przy 22lbs-ach i strzałach Easton Trooper (za lekkie to one nie są). Co do 30lbs to nie mam pojęcia. Dodaj to że ja mam 173 ;D a ty jesteś wyższy i będziesz miał dłuższy naciąg co równoważy się z większa siłą strzału. Przy 30lbs to trochę odległości będzie. ;D
4. Hmm stabilizator centralny zwany lagą plus tłumik. Wiem to z porad udzielonych przez forumowiczów  ;D
W moim przypadku skórka była niezbędna. Tylko że lepiej kupić droższą niż to co ja posiadam. Ochraniacz przedramienia bardzo potrzebny. Można też przywiązać się do łuku aby uniknąć niepotrzebnego prostowania celownika po upadku tegoż przedmiotu na ziemię razem z łukiem.  Znajdziesz na forum jak wykonać wiązanie palcowe.

Pozdrawiam.


Twister

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 08, 2009, 05:51:08 pm »
Witam, pomyślałem sobie że kupie sobie właśnie ten łuk Samick Polaris. Mam 180 cm wzrostu i dość sporo pary w łapach (podejrzewam że to i tak się ma nijak do tego czy naciągne cięciwe). Jaki rozstaw ramion i siłe naciągu wybrać?? No i jeszcze powiedzcie jeżeli możecie ile kosztuje wysyłka w tym sklepie łuksport (znaleść nie moge) i ile mniej więcej trwa realizajca?

lucznikruda

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 09, 2009, 10:30:44 am »
Kolego takie pytania to musisz zadać bezpośrednio w sklepie. Jest strona interntowa, trzeba poszukać numer telefonu i zadzwonić. Skąd mamy wiedzieć ile będzie kosztować wysyłka i jak długi jest termin realizacji zamówienia.
Co do łuku to moim zdaniem powinieneś mieć łuk 68" lub 70" no i 30# minimum, zresztą w tym łuku max jest chyba 32#.