Autor Wątek: Strzały do łuku Samick Polaris  (Przeczytany 22802 razy)

JB

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Strzały do łuku Samick Polaris
« dnia: Kwiecień 09, 2010, 01:09:09 pm »
Witam!

Posiadam łuk Samick Polaris o parametrach 66" i 26 funtów naciągu i szukam do niego strzał. Wcześniej używałem Easton Blues, ale okazało się, że rozmiar 2016 jest za duży (brak doświadczenia :) ). Na inny model strzał raczej nie chce się przesiadać, więc chodzi tylko o dobranie odpowiednich wymiarów strzały. Z góry dzięki za odpowiedź!


PS Jakby ktoś był zainteresowany kupnem strzał Easton Blues 2016, komplet 5 strzał z czego 2 są samym promieniem z lotkami i nasadką pisać na jan@borowiak.pl Strzały są w dobrym stanie.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2010, 04:02:21 pm wysłana przez JB »

irczysko

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Strona osobista
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 09, 2010, 01:32:23 pm »
Witam!

Posiadam łuk Samick Polaris o parametrach 70" i 26 funtów naciągu i szukam do niego strzał. Wcześniej używałem Easton Blues, ale okazało się, że rozmiar 2016 jest za duży (brak doświadczenia :) ).

Ściągnij sobie: http://www.eastonarchery.com/software/EastonShaftSelector2010.zip i zainstaluj. Ściągnij: http://www.eastonarchery.com/pdf/tuning_guide.pdf i poczytaj na 15-tej stronie o prawidłowej długości strzały. Potem w ESS2010, dla recurve bow, ustaw siłę naciągu (zmierzoną, a nie odczytaną z ramion - wszak ta się zmienia wraz z długością naciągu), długość naciągu (arrow lenght) i zobacz co Ci easton zaproponuje.

JB

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 09, 2010, 04:02:07 pm »
A moglbys wytlumaczyc jak to sie robi (mierzy sile itp.)? Niestety nie jestem ekspertem w tej dziedzinie i w dodatku nie znam sie na angielskim  :) Na dolnym ramienu luku mam tak jak podalem: 66" i 26#

Albo po prostu napisz jakie te strzaly maja miec rozmiar  ;)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2010, 06:08:58 pm wysłana przez JB »

N

  • Gość
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 09, 2010, 06:28:32 pm »
A moglbys wytlumaczyc jak to sie robi (mierzy sile itp.)? Niestety nie jestem ekspertem w tej dziedzinie i w dodatku nie znam sie na angielskim  :) Na dolnym ramienu luku mam tak jak podalem: 66" i 26#

Twój łuk ma :
długość 66 cali i twardość 26 funtów(mierzone przy 28 calowej długości naciągu- na łuku zaznaczane zwykle jako @28")
Każdy cal poniżej tych 28, to odjęcie 2 funtów siły naciągu a każdy cal powyżej analogicznie 2 funty więcej;
Na przykład gdy długość Twojego naciągu wynosi 27 cali to faktyczna siła naciągu wyniesie 24#, jeśli 29 cali to 28#(i taka właśnie "obliczoną" wartość +/- 1 cal "marginesu bezpieczeństwa" musisz zaznaczyć w selektorze)

pozdr
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2010, 06:31:39 pm wysłana przez N »

JB

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 09, 2010, 06:39:16 pm »
Thx za odpowiedz

Ale teraz pytanie: jak ja mam to wpisac do tego programu? (w sensie gdzie wpisac twardosc itd.) Tak jak mowilem, nie znam sie  ;D

Ale na przykladzie tej strzaly (ta zamierzam kupic) - jaki wziasc rozmiar? 1716? 1816?
http://www.sklepluczniczy.pl/produkt/easton-blues-520.html
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2010, 06:41:43 pm wysłana przez JB »

N

  • Gość
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 09, 2010, 06:49:45 pm »
Nic nie musisz wpisywać- są tam okienka z określonymi wartościami- wystarczy je tylko wybrać...wynik wyświetla się automatycznie poniżej-nazwa strzały wraz z jej parametrem...

http://www.eastonarchery.com/products/selection-target

3 okienka, od góry:

typ łuku( Twój łuk to recurve bow-łuk refleksyjny)
siła naciągu
długość strzały

Musisz znać swoją własną długość naciągu, by móc określić potrzebny parametr w selektorze...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2010, 06:55:23 pm wysłana przez N »

JB

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 09, 2010, 06:57:46 pm »
Ok, thx za odpowiedz

Ale jak zmierzyc dlugosc naciagu?
Znalazlem taki sposob, tylko pytanie, czy jest odpowiedni do lukow klasycznych. Wyszlo mi z niego 28
"Dł naciągu - odległość pomiędzy koniuszkami palców, rąk rozłożonych na boki, podziel na 2,5 i zamień na cale."
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2010, 07:12:31 pm wysłana przez JB »

N

  • Gość
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 09, 2010, 07:23:55 pm »
spróbuj jednego z dwóch widocznego na tym filmie
http://www.youtube.com/watch?v=RdV8suofTsM

Jak już zmierzysz, to do otrzymanej długości dodaj 1 cal(dla bezpieczeństwa)
Ot, cała filozofia ;)

pozdr
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2010, 07:26:58 pm wysłana przez N »

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 11, 2010, 09:33:47 am »
Twój łuk ma :
długość 66 cali i twardość 26 funtów(mierzone przy 28 calowej długości naciągu- na łuku zaznaczane zwykle jako @28")
Każdy cal poniżej tych 28, to odjęcie 2 funtów siły naciągu a każdy cal powyżej analogicznie 2 funty więcej

Czy aby na pewno?
Chciałem kupić sobie słabszy łuk, bo mój stary klasyk jest już dla mnie zbyt mocny. Zainteresował mnie łuk o nominalnej twardości naciągu tylko 38#. I rzeczywiście tyle miał przy 28". Lecz że mam łapska długie - zmierzyłem dynamometrem siłę naciągu przy 31" - według tego co Pan pisze powinno wyjść 44#, a wyszło aż 47#
pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 11, 2010, 12:18:41 pm wysłana przez jopsa »

mrsimson

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 11, 2010, 12:39:51 pm »
Witam! Mam pytanie: jaka jest siła naciągu przy 29 i 30 calach?
pozdrawiam

N

  • Gość
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 11, 2010, 12:50:31 pm »

Czy aby na pewno?
Chciałem kupić sobie słabszy łuk, bo mój stary klasyk jest już dla mnie zbyt mocny. Zainteresował mnie łuk o nominalnej twardości naciągu tylko 38#. I rzeczywiście tyle miał przy 28". Lecz że mam łapska długie - zmierzyłem dynamometrem siłę naciągu przy 31" - według tego co Pan pisze powinno wyjść 44#, a wyszło aż 47#
pozdrawiam

Aby, aby...tym bardziej że to nie mój "wymysł" a PZŁucz



Inna sprawa że im sprawniejszy łuk tym "skok siły" co 1 cal jest mniejszy(generalnie przyjęło się to co widać na zamieszczonym zrzucie)...i na odwrót, im łuk mniej sprawny,tym wzrost siły większy ;
Na przykład :"sprzęt" obecnego rekordzisty świata jeśli chodzi o siłę naciągu- amerykanina Denny`ego  Erickson`a.
Jego łuk płaski miał "zaledwie" 230# @27", powyżej tej "granicy" skok o cal w długości naciągu oznaczał +10-15 lbs...

Nie od dziś wiadomo że oznaczenia na łuku są w mniejszym lub większym stopniu wartościami przybliżonymi, niemniej jednak mieszczącymi się w "dopuszczalnym marginesie błędu", stąd też w selektorach promieni są przedziały od-do a nie wartości pojedyncze...
Łucznictwo jest dyscypliną mającą charakter wybitnie indywidualny jeśli chodzi o dobór sprzętu pod dana osobę...często "zestrajanie" całości, wymaga czasu a także i licznych eksperymentów...

pozdr


« Ostatnia zmiana: Kwiecień 11, 2010, 09:21:35 pm wysłana przez N »

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 11, 2010, 01:49:37 pm »
Inna sprawa że im sprawniejszy łuk tym "skok siły" co 1 cal jest mniejszy(generalnie przyjęło się to co widać na zamieszczonym zrzucie)...i na odwrót, im łuk mniej sprawny,tym wzrost siły większy

Muszę to sprawdzić. Dotąd wydawało mi się, że mój stary klasyk jest piekielnie szybki jak na łuk tradycyjny (jak przeciętny "bloczek"), a wzrost siły miał duży. Lecz nigdy nie zmierzyłem prędkości strzały. Ma ktoś z Państwa na południu Polski chronograf?

Niskie ukłony

N

  • Gość
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 11, 2010, 02:00:34 pm »
Siła naciągu/twardość łuku(także ta odczuwana "na palcach') nie zawsze idzie w parze z jego sprawnością; na przykład kilkudziesieciokilogramowy, drewniany warbow nigdy nie będzie w stanie wystrzelić strzały szybszej od tej wysłanej z o wiele słabszego łuku olimpijskiego...
Współczesne łuki klasyczne i tradycyjne raczej nigdy nie "prześcigną" łuków "bloczkowych, chociaż wiele z nich nadaje odpowiednio dobranym strzałom, prędkość nawet powyżej 200 fps...
Na prędkość strzał oprócz konstrukcji samego łuku i jakości użytych materiałów, duży wpływ wywiera cięciwa(a raczej rodzaj włókien z których została zrobiona)

...

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 11, 2010, 02:09:28 pm »
Teraz dokładnie doczytałem wskazówki PZŁucz - i wszystko się wyjaśniło. Dane PZŁucz dotyczą naciągów stosowanych w łucznictwie sportowym. Podany przykład to 28-30 lbs.
A ja mówiłem o naciągach silniejszych.
Wzrost (lub spadek) siły nie może być stały w wartościach bezwzględnych. Raczej będzie bardziej zbliżony do wartości procentowych naciągu nominalnego. No bo gdyby zawsze spadek siły wynosił ok. 2 lbs/cal, to łuk o sile naciągu 12 lbs po skróceniu naciągu z 28 do 20 cali - miałby siłę naciągu... ujemną  ;D

P.S. Tylko się znów nie spierajmy o drobnostki. Pan ma rację, jeśli chodzi o łuki sportowe. Ja mam rację jeśli chodzi o łucznictwo ogólne. To jak z Newtonem i Einsteinem - obaj mają rację, tylko prawa Newtona nie mogą byc stosowane dla skrajnych parametrów.

N

  • Gość
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 11, 2010, 02:15:41 pm »
Teraz dokładnie doczytałem wskazówki PZŁucz - i wszystko się wyjaśniło. Dane PZŁucz dotyczą naciągów stosowanych w łucznictwie sportowym. Podany przykład to 28-30 lbs.
A ja mówiłem o naciągach silniejszych.
Wzrost (lub spadek) siły nie może być stały w wartościach bezwzględnych. Raczej będzie bardziej zbliżony do wartości procentowych naciągu nominalnego. No bo gdyby zawsze spadek siły wynosił ok. 2 lbs/cal, to łuk o sile naciągu 12 lbs po skróceniu naciągu z 28 do 20 cali - miałby siłę naciągu... ujemną  ;D

P.S. Tylko się znów nie spierajmy o drobnostki. Pan ma rację, jeśli chodzi o łuki sportowe. Ja mam rację jeśli chodzi o łucznictwo ogólne. To jak z Newtonem i Einsteinem - obaj mają rację, tylko prawa Newtona nie mogą byc stosowane dla skrajnych parametrów.

Najwiarygodniejszym dowodem byłoby zmierzenie wielu łuków przy pomocy siłomierza- w innym przypadku możemy polegać wyłącznie na mniej lub bardziej pasujących do sytuacji "uogólnieniach" lub domysłach  ;) wszak łuk, łukowi nie zawsze jest równy...
Faktycznie- naciąg ujemny nie jest możliwy- chyba że strzała byłaby zrobiona z antymaterii ;D

Pozdr

PS
Jednak w przypadku kolegi JB "reguła" PZŁucz wydaje się mieć sens ;)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 11, 2010, 02:20:58 pm wysłana przez N »