Autor Wątek: prosba o porade  (Przeczytany 15359 razy)

szostak_koronny

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 29
prosba o porade
« dnia: Sierpień 28, 2009, 10:57:11 pm »
Witam.
Domyslam sie,ze koledzy meczeni sa tu glupimi pytaniami zoltodziobow,ale niesmialo dolaczam sie do nich...:)
Po namysle i Waszych radach, zrezygnowalam z luku bloczkowego i zdecydowalam sie na klasycznego samicka.
Czytam podrecznik teoria i praktyka,o ktorym info znalazlam na forum,ale nie wiem jak dobrac parametry bowiem jakos inaczej wyglada to w przypadku luku bloczkowego i klasyczsnego...(?) Mam 166 cm wzrostu i 67cm dlugosc ramienia od kąta żuchwy-chyba tak sie to mierzy. Jakiego samicka powinnam wybrac? Jaki naciag?
Sila 6,8 -11,4 bedzie ok? Dodam,ze nie grzesze imponujaca tezyzna fizyczna..:)
dziekuje za odpowiedz

N.E.M.O

  • Gość
Odp: prosba o porade
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 28, 2009, 11:49:04 pm »
Witam

Odpowiednie dla danej masy ciała zakresy sił naciągu (łuki bloczkowe;choć w przypadku klasycznych albo tradycyjnych powinno być podobnie) :

Very Small Child (55-70 lbs.)                     10-15 lbs.
Small Child (70-100 lbs.)                          15-25 lbs.
Larger Child (100-130 lbs.)                       25-35 lbs.
Small Frame Women (100-130 lbs.)            25-35 lbs.
Medium Frame Women (130-160 lbs)          30-40 lbs.
Athletic Older Child (Boys 130-150 lbs.)      40-50 lbs.
Small Frame Men (120-150 lbs.)                45-55 lbs.
Large Frame Women (160+ lbs.)                45-55 lbs.
Medium Frame Men (150-180 lbs.)             55-65 lbs.
Large Frame Men (180+ lbs.)                    65-75 lbs.


EDIT: Małe sprostowanie;
Powyższa skala przedstawia co prawda odpowiednie siły naciągu dobrane do danej wagi ciała użytkownika- ale w większości przypadków nie jest to tożsame z wyborem odpowiedniej siły dla początkującego łucznika o tej samej wadze...dotyczy to głównie sił naciągu dla mężczyzn...

Jeśli więc jesteś początkujący, ważysz np. 80 kg i uważasz się za silnego, to i tak powinieneś zacząć od naciągu ~30-40# !!!
Możesz wtedy spokojnie skupić się na nauce i doskonaleniu techniki a nie na siłowaniu ze zbyt twardym łukiem !!!
Gdy po pewnym czasie opanujesz technikę i zdobędziesz nieco więcej doświadczenia,możesz pomyśleć o silniejszym sprzęcie...
Choć zdarzają się wyjątki od tej reguły...ale niezmiernie rzadko.

Łuki klasyczne-olimpijskie,rekreacyjno-sportowe-produkowane są do max.44#
Łuki tradycyjne- typu Hunter, Horsebow, Longbow-wytwarzane w siłach do 120 a nawet i 230#
 


Źródło


Co do długości samego łuku-dobiera się ją w zależności od długości naciągu danego użytkownika-chociaż dotyczy to w zasadzie tylko łuków rekreacyjno-sportowych i olimpijskich (wśród łuków typu hunter czy horsebow reguła ta nie znajduje zastosowania).

Niektóre źródła(jak np.TO ) podają następujące wartości:

Długość łuku>>>>>>długość naciągu
60-64"                        <24"
65-66"                          25-26"
67-68"                          27-28"
69-70"                          29"+

Określanie długości naciągu


« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2009, 10:12:11 pm wysłana przez N.E.M.O »

szostak_koronny

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: prosba o porade
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 29, 2009, 02:19:15 pm »
Seerdecznie dziekuje za cierpliwosc i wyczerpujaca odpowiedz:)
a.

Gilanel

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: prosba o porade
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 30, 2009, 09:55:54 pm »
A dlaczego w łukach typu hunter długość łuku nie ma zastosowania??

Akurat rozważam zakup łuku, sportowy lub hunter/field

O ile w sportowych znajduję długości dla mnie 173cm - 68" (naciąg 28")
np ten http://www.luksport.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=1261&category_id=94&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=31

To łuki hunter/field mają do ok 160 cm, większych nie znalazłem. Nie wiem czy nie będzie się z takiego łuku dobrze strzelać (naciąg mniejszy o 4 cale ) czy nie pogorszy to celności... strzelanie z bardziej ugiętej ręki... mam w tym zakresie złe doświadczenia
Ten mi się bardzo podoba
http://www.luksport.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=529&category_id=129&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=31
ale jak widać jest za mały tylko 60" a ja potrzebuje 68"

Tak więc jak to z tym jest??

N.E.M.O

  • Gość
Odp: prosba o porade
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 30, 2009, 11:21:59 pm »
A dlaczego w łukach typu hunter długość łuku nie ma zastosowania??

Akurat rozważam zakup łuku, sportowy lub hunter/field

O ile w sportowych znajduję długości dla mnie 173cm - 68" (naciąg 28")
np ten http://www.luksport.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=1261&category_id=94&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=31

To łuki hunter/field mają do ok 160 cm, większych nie znalazłem. Nie wiem czy nie będzie się z takiego łuku dobrze strzelać (naciąg mniejszy o 4 cale ) czy nie pogorszy to celności... strzelanie z bardziej ugiętej ręki... mam w tym zakresie złe doświadczenia
Ten mi się bardzo podoba
http://www.luksport.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=529&category_id=129&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=31
ale jak widać jest za mały tylko 60" a ja potrzebuje 68"

Tak więc jak to z tym jest??

W przypadku Hunterów i Horsebow nie ma zastosowania,bo w obrębie danego typu różnią się one tylko siłą naciągu,długość pozostaje niezmieniona(w odróżnieniu od np.Polarisa)-podczas polowania,czy przedzierania przez gąszcz krótszy łuk jest dużo lepszy...
Moja długość naciągu przekracza 29 cali a mój SHB ma "tylko" 58"...ale strzela mi się z niego b.dobrze.

Są oczywiście jeszcze krótsze konstrukcje jak na przykład Bear Supermag (48") albo KT-44(44") czy nawet KT-38 (38"!)
Niestety ich niewielka długość powoduje że są dość wymagające i dużo mniej stabilne niż ich dłuższe odpowiedniki.
Maksymalnie można je naciągnąć na 28-29 cali,bo dalej jest już "ściana"...

KT-44
Typ : Hunter recurve TD
Długość: 44"(cięciwa 40")
Konstruktor: K.Tovar 



« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2009, 03:30:36 pm wysłana przez N.E.M.O »

yumitori

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: prosba o porade
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 31, 2009, 09:22:28 pm »
Rekomendowane siły naciągu dla łuków bloczkowych nie mogą byc bezkrytycznie
stosowane dla łukówklasycznych typu field itp
W "bloczkach " w trakcie celowania siła naciągu jest znacznie mniejsza od maksymalnej
natomiast w lukach klasycznych osiagamy maksimum siły przy maksymalnym naciagu
czyli w trakcie celowania.
W takich warunkach 40 50 lbs dla starszych chłopców
to prosba o szybką kontuzje albo fatalne skrzywienie postawy w trakcie celowania.
(zgarbione plecy, pochylona głowa, niedociagnieta cieciwa zapadnieta klatka piersiowa)
To sposob na utrwalenie najgorszych nawykow i utrata szansy na nauczenie sie
prawidlowej postawy i rozluznienia w trakcie celowania.
Dla początkującego łucznika max naciag to 30 35 lbs nawet dla tych dobrze zbudowanych.
Dopiero po osiągnięciu prawidłowej postawy i nauczeniu sie trzymania maksymalnie
naciagnietego łuku z całkiem wyluzowanymi mięśniami ramion a napietymi pleców(1000 strzał lub wiecej)
mozna myslec o wiekszym naciagu .
Na poczatek lepszy łuk z dlugimi ramionami 60 i wiecej cali.
Yumitori

szostak_koronny

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: prosba o porade
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 31, 2009, 10:12:37 pm »
Witam.
N.E.M.O. uprzejmie prosze o jeszcze jedna podpowiedz. Zgodnie z Twoimi poradami i wspazowkami wyliczylam sobie dl naciągu 24 `` dla dl łuku 60-64 `` a sila naciagu wyszla mi 25-35 lbs. Chcialam tylko zaznaczyc,ze sila 32 lbs jest najwieksza jaka mozna wybrac z sklepie luksport w modelu samick polaris. Zatem moj chlopak,ktory chcialby zaczac od 38 funtow na poczatek, moze darowac sobie samicka?
Czy ja cos zle wyliczam...? Dzieki za odp. Nie bylam nigdy najlepsza z metematyki,ale w tych kwestiach odnosnie doboru parametrow pogubilam sie juz zupelnie...;/

Ps. Na łuksporcie znalazlam model MIND 10 -  w wyzszej cenie i w dostepnym wiekszym zakresie parametrow, ale czy to znaczy,ze Wy, operujacy samickami, "duzi" panowie nie macie samicka polarisa tylko model MIND 10 czy 50?(z tylko piszecie polaris?) :/
PPS. Strzela Pan, Panie N.E.M.O z huntera...czy od neigo Pan zaczynal? Mozna od razu rzucic sie na huntera? Czy brak mozliwosci zamontowania celownika, stabilizatora itp nie przeszakadza w nauce? Co sadzi Pan o SAMICKU LEOPARDZIE? Oprocz tego,ze jest piekny w linii i,ze wg Waszych opisow,samick ogolnie jest dobra firma...?:)
Leopard - http://www.e-luk.pl/samick-leopard-p-248.html
« Ostatnia zmiana: Sierpień 31, 2009, 10:52:17 pm wysłana przez szostak_koronny »

lucznikruda

  • Gość
Odp: prosba o porade
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 01, 2009, 08:07:11 am »
Cytuj
Rekomendowane siły naciągu dla danej masy ciała(łuki bloczkowe;choć w przypadku klasycznych albo tradycyjnych powinno być podobnie) :

Very Small Child (55-70 lbs.)                     10-15 lbs.
Small Child (70-100 lbs.)                          15-25 lbs.
Larger Child (100-130 lbs.)                       25-35 lbs.
Small Frame Women (100-130 lbs.)            25-35 lbs.
Medium Frame Women (130-160 lbs)          30-40 lbs.
Athletic Older Child (Boys 130-150 lbs.)      40-50 lbs.
Small Frame Men (120-150 lbs.)                45-55 lbs.
Large Frame Women (160+ lbs.)                45-55 lbs.
Medium Frame Men (150-180 lbs.)             55-65 lbs.
Large Frame Men (180+ lbs.)                    65-75 lbs.

Ten system wyboru siły naciągu może się sprawdzać w bloczkach( chociaż też podchodziłbym ostrożnie do tego), ewentualnie w tradycyjnych ale nie w klasykach. Z tych wyliczeń wychodzi mi, że musiałbym mieć łuk 65-75#, ciekawe kto by strzelał z takiego łuku jeszcze z całym osprzętem.

yumitori

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: prosba o porade
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 01, 2009, 01:11:48 pm »
Zamiast rozważać różnicę miedzy polarisem a mind-10 ( znacznie lepszy od polarisa)
moze lepiej zdecydować sie na Samick SHT. Bardzo ładny łuk  typu field hunter
o konstrukcji bardzo podobnej do mind-10 ale krótszy ( strzelanie w lesie )i
 z szerszym wyborem siły ramion.
Na początek warto kopić ramiona #30 a po roku treningu dokupić mocniejsze.
Te słabsze zawsze będą potrzebne bo po dłuższej przerwie w treningach (zima, wyjazd)
warto rozpocząc od słabszych ramion i po kilku treningach przykręcić mocniejsze.

W lukach typu hunter warto zwrócic uwage na dlugosc okienka nad polka na strzałę.
Te z krótkim oknem np Samick SHB wymagaja celowania w sposob tradycyjny
(cieciwa do policzka) a te z długim okienkiem (samick SHT) można używać zarówno tradycyjnie
jak i na sposob sportowy (cieciwa pod brode) zwany tez śródziemnomorskim.
Jesli korzystamy z celownika to sposób sportowy jest najlepszy.
 Jesli strzelamy instynktownie to kazdy sposob celowania jest dobry.
Do samika SHT mozna dokrecic kazdy celownik sportowy a takze typu hunter.
Mozna tez dokrecic  stabilizatory buton klikier itd jak do luku sportowego.
Mozna tez nic nie dokrecac  i tez bedzie bardzo dobrze bo to luk typu hunter.

Sam uzywam Mind-10 i samick SHB oba bardzo lubie ale mysle o tym aby zamienic je na jeden SHT

SHT jest ładniejszy od mind-10 brzydszy od SHB ale ma zalety obu.
.
Yumitori





T

N.E.M.O

  • Gość
Odp: prosba o porade
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 01, 2009, 04:01:04 pm »
Witam

Najwyraźniej się nie zrozumieliśmy...wiadomo że ludzie nie są jednakowi i że to co dobre dla jednego nie będzie już takie dla innego...
W łucznictwie jak w życiu-?Panta Rhei?-?wszystko płynie?; w wielu kwestiach nie istnieją żadne wzory ani idealnie dopasowane, uniwersalne  reguły...a te które są, mają często charakter orientacyjnego, czasem luźnego ?szkicu?- tak jak ta podana przeze mnie ?skala sił naciągu?
Jest to więc kwestia wybitnie indywidualna albo wręcz empiryczna.

Oczywiście najlepiej byłoby przed zakupem wziąć różne łuki do ręki, każdy z nich wypróbować, przekonać się jaka siła naciągu jest właściwa, itp, itd....jednak przynajmniej w tym momencie w naszym kraju nie ma za bardzo takiej możliwości(chyba że bezpośrednio w Łuksporcie albo w Centrum łuczniczym w BB)

Co do długości samego łuku to...już pisałem że dobór długości łuku do długości naciągu, dotyczy WYŁĄCZNIE łuków sportowo-rekreacyjnych (Polaris, MIND 10 itp.) oraz olimpijskich.(oraz może jeszcze w Kyudo- gdzie łuk dobiera się do wzrostu łucznika ale to coś jeszcze innego, więc zagadnienie pomijam)
Łuki Hunter(np. SHT,SHB, Leopard, Deermaster i inne) czy Horsebow/wschodnie (SKB, Windfighter, KTB, czy też różne wersje Grozer`ów i inne) z uwagi na swoje SPECYFICZNE  przeznaczenie NIGDY nie będą tak długie jak sprzęt sportowy.

Z tego samego względu łuki sportowe zawsze będą też słabsze bo i po co miałyby być mocniejsze...że użyję wojskowego porównania:
Snajper nigdy nie będzie strzelał z działa, a artylerzysta z karabinu...no nie ?

Wszystko zależy tylko od tego jaki rodzaj strzelania nas interesuje: czy typowo sportowa FITA czy terenowe zawody 2 lub 3D albo jeszcze coś innego.
Chęć odtwarzania np. łucznika średniowiecznego również determinuje wybór odpowiedniego, zgoła innego sprzętu...



Ad Lucznikruda
Z założenia łucznictwo klasyczne(sportowe/olimpijskie)nie wymaga silnego łuku-zdaje się że max 44#...i dlatego w tym względzie żadne Twoje ?wyliczenia? nie mają sensu...:)...za to w łucznictwie tradycyjnym jak najbardziej-tam w zasadzie nie ma ograniczeń.
Grozer i Kassai wytwarzają nawet łuki o naciągu 110-120#...
Dość powiedzieć że obecny rekord świata należy do Denny`ego Erickssona (USA) strzelającego z łuku płaskiego o sile naciągu 230# @27? !

Ad  Szostak_koronny
Firma Samick produkuje zarówno łuki sportowe(Polaris, MIND 10 i in.),typowo olimpijskie jak również typu Hunter(SHT, SHB, Stingray, Leopard itp.) oraz Horsebow(SKB, MIND 50).
Strzelanie bez osprzętu (celownika, stabilizatorów) z wiadomych względów różni się od strzelania z wyposażonego weń łuku.
Nie ma sensu ich ze sobą porównywać ani udowadniać wyższości jednego sposobu nad drugim-to dwa różne punkty widzenia(dosłownie).
Mogę tylko dodać od siebie że strzelanie bez tych wszystkich ?gadżetów? ma w sobie nieco więcej romantyzmu...
Tak więc wszystko zależy tylko od Ciebie...jaki typ łuku zechcesz wybrać...jeśli ma być Polaris lub MIND 10 to będziesz musiała dobrać odpowiednią jego długość pod siebie, jeśli zaś zdecydujesz się na Huntera albo Horsebow`a to poza odpowiednią dla Ciebie siłą naciągu na nic więcej nie musisz zwracać uwagi...
aaaa...i nie jestem żadnym ?Panem? :)


Ad Yumitori
Nie ma łuków klasycznych typu field- jest albo klasyczny albo field...
?Na początek dłuższy łuk...?no dobrze, a jak komuś podobają się tylko łuki wschodnie i zaczyna od np.30# SKB 50?, to co wtedy ? ;)

Cytat: yumitori
...Te z krótkim oknem np Samick SHB wymagaja celowania w sposob tradycyjny
(cieciwa do policzka) a te z długim okienkiem (samick SHT) można używać zarówno tradycyjnie
jak i na sposob sportowy (cieciwa pod brode) zwany tez śródziemnomorskim

Chyba nie do końca masz pojęcie o czym piszesz :) technika ?śródziemnomorska? dotyczy chwytu cięciwy trzema palcami tak aby jeden znajdował się nad strzałą a dwa pod nią-a nie umieszczenia  ?cięciwy  pod brodą" !!!(zresztą pod samą brodą w sportowej technice jest strzała na cięciwie a nie sama cięciwa) .
Przy strzelaniu z SHT jak i z SHB można zastosować technikę sportową(cięciwa ?rozcinająca? twarz) jak i bardziej tradycyjnie z cięciwą i strzałą w okolicy kącika ust, albo bliżej oka-technik jest bardzo wiele...


pozdr

PS
Na koniec żeby Wam udowodnić że nie wszystko da się ?ująć w sztywne ramy?
napiszę coś o sobie:
Mam 176 cm wzrostu, ważę 76-77 kg(ok.169 lbs) a używam łuku o długości 58 cali i naciągu 65# który swobodnie przeciągam o jakieś 1-1,5?,zdarzyło mi się również strzelać(nie ?strzelić? !!) z łuku 80 lbs bez specjalnego zmęczenia...a mój kręgosłup nadal ma się całkiem dobrze :)...chociaż fakt...nie jestem początkujący :)

yumitori

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: prosba o porade
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 02, 2009, 12:15:00 am »
Drogi N.E.M.O. widze ze lubisz spierać sie o definicje wiec wyjaśniam.
Łuk klasyczny to szerokie pojecie wynikajace z zasady działania i obejmujące łuki , w ktorych siła z elastycznych ramion przekazywana jest wprost na cieciwe bez systemu bloczków. W tym pojęciu mieszczą sie zarowno łuki historyczne, tradycyjne, sportowe field i hunter w tym jednoczęściowe i składane.
A wiec samick mind-10 (sportowy)  i samick SHT (field) to łuki jak najbardziej klasyczne.
Oba sa bardzo do siebie podobne ( identyczna konstrukcja, prawie identyczne majdany i podobnie ramiona) decyduje przeznaczenie.

Jesli chodzi o technike śródziemnomorska to jest to moja podstawowa metoda  wiec doskonale wiem o co chodzi a jesli  skrót  "cięciwa pod brodę" nie jest zbyt  precyzyjny to zgoda -nie jest -ale jestem pewien, ze świetnie zrozumiałeś o jaki chwyt mi chodzi.

Jesli sprobujesz takim chwytem strzelac z Samicka SHB to od razu zauważysz ze nie da sie ustawić celownika tak aby pin pokrywal sie z celem bo okienko jest za krotkie a celownik umieszczony za nisko w stosunku do oka i na to właśnie zwracałem uwagę przy wyborze łuku. Bo to istotny szczegół.
Ale jesli nie używasz celownika to oczywiście sprawa nie ma znaczenia.
A na koniec jescze raz o sile naciagu.
Łuki historyczne np. longbow musiały miec wielka sile naciagu bo sluzyly do walki , uzywano masywnych strzał z ciezkimi grotami a luki mialy bardzo kiepska sprawnosc.

Współczesne łuki sportowe o karbonowych ramionach sa bardzo sprawne a strzela sie nimi do tarczy leciutkimi karbonowymi strzałkami.
Jesli wiec chcemy miec łuk o duzej sile naciagu to warto sie zastanowić jak czesto będziemy z niego strzelac do bawołu lub niedźwiedzia, czy będziemy przebijać pancerze i kolczugi i jak często będziemy mieli okazje strzelać na dystansie 70 - 90m
 Jesli na te pytania odpowiemy pozytywnie to potrzebujemy 50 do 70 lbs. Ale jesli najczęściej strzelamy do tarczy z pianki lub slomy na dystansie 30m to
35 lbs. wystarczy znakomicie.
Yumitori





N.E.M.O

  • Gość
Odp: prosba o porade
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 02, 2009, 04:04:12 pm »
Drogi Yumitori

Nie jestem z tych co to czepiają się byle słówka bez powodu, ale to co innego...
Niestety nadal nie rozumiesz czym jest technika sportowa a czym chwyt śródziemnomorski :)
Zarówno sportowa technika strzelania (dzielenie twarzy) jak i ta ?tradycyjna?(strzała z boku głowy,w pobliżu kącika ust lub bliżej oka) wykorzystują właśnie ten sam chwyt-zwany śródziemnomorskim.
Ale dla Ciebie technika sportowa i chwyt śródziemnomorski-jak widzę-są jednym i tym samym- a to nie jest prawda...
A to czy cięciwa położona jest pod, nad czy obok brody nie ma tu żadnego znaczenia...
Samych metod napinania łuku oprócz bardzo popularnej "śródziemnomorskiej" jest jeszcze kilka,np.pierwotna,potrójna czy azjatycka przy użyciu zekiera...


W kwestii tego czy łuk klasyczny obejmuje wszystkie łuki(niebloczkowe) czy tylko sportowe, w zasadzie byłbym w stanie przyznać Ci rację tyle tylko że jest jedno, malusieńkie ?ale? ...
W Polsce łukami klasycznymi przyjęło się nazywać sprzęt sportowy i olimpijski(często z metalowymi,lub wykonanymi np. z "węgla" majdanami) a także każdy inny łuk (niebloczkowy) z osprzętem.
Każdy łuk(niebloczkowy) bez zamontowanego celownika, klikiera i stabilizatorów to już łuk tradycyjny. Jak widzisz granica między obydwiema kategoriami jest bardzo płynna...ale jednak jest.
(Dlatego np. SHT z celownikiem i stabilizatorem będzie traktowany jak łuk klasyczny;zaś po jego odkręceniu-już tylko jako tradycyjny...)

Na świecie łuki Hunter(niektóre pod względem konstrukcyjnym do złudzenia przypominają łuki olimpijskie)/Horsebow/Longbow zalicza się do kategorii ?Traditional?.
Łuki olimpijskie i sportowe do ?Recurve? a po zdjęciu z nich osprzętu do ?Barebow?...

Przyjrzyj się zresztą działom tego forum-gdyby przyjąć Twój punkt widzenia to powinny być tylko dwa (łucznictwo bloczkowe i klasyczne)-a są TRZY...

Z racji tego że bardziej wolę być praktykiem niż tylko teoretykiem oraz tego że dalsza dyskusja na ten temat byłaby w zasadzie bezsensowną próbą udowadniania sobie nawzajem który zamek jest bardziej ?zamkowy?: ten murowany czy ten wszyty w spodniach ;) nic już więcej w tej kwestii nie napiszę...
 
Gdybyś zaś przeczytał dokładnie to co napisałem poprzednio to byś wiedział co myślę na temat siły naciągu w zależności od tego jakie strzelanie nas interesuje i jakie są nasze fizyczne możliwości.

Każdy lubi co innego...Ty na przykład lubisz z 30 metrów strzelać ?lobami? ale są też tacy których to nie bawi i do tego samego strzelania wolą sprzęt na bawoła :)...

pozdr

PS
Między SHT a nowoczesnym łukiem olimpijskim jest też taka różnica(poza oczywiście materiałami użytymi w ich konstrukcji) że ten pierwszy jest tylko przystosowany do zamontowania celownika,buttona i stabilizatorów...a ten drugi został do tego stworzony...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2009, 04:26:35 pm wysłana przez N.E.M.O »

yumitori

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: prosba o porade
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 02, 2009, 10:40:41 pm »
Drogi N.E.M.O dziekuje za sympatyczna wymiane pogladow.

1. Rzeczywiście dyskusja i nomenklaturze nazewnictwie sensu nie ma wiec jej nie podtrzymuje.

2. Z samicka SHB z chwytem (hmm... jakims tam ....z palcami pod broda)  i przykręconym celownikiem strzela sie kiepsko bo nie widac pinu  :'(

3.
parametry moich 'lobów" na dystansie 30 metrow  z luku 35lbs
sa mniej wiecej takie:

   kat podniesienie 4 stopnie
   czas lotu ok. 0.7 s
   przewyższenie  1.6 % -(50 cm)
 
twoje "loby" z luku 60 lbs będą wyglądały tak

kat podniesienie 2.3 stopnie
   czas lotu ok. 0.5 s  ( 0.2 s zysku !)
   przewyższenie  1.0 % (30 cm)

Czyli moje loby sa wyższe od twoich lobów o 20 cm (!!!)

Pozdrawiam i mam nadzieje ze nie wezmiesz tego bardzo serio  ;)

    Yumitori

N.E.M.O

  • Gość
Odp: prosba o porade
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 03, 2009, 08:18:12 pm »
Yumitori...Drogi Yumitori...:) (swoją drogą fajny, japońsko brzmiący- łuczniczy nick)

Nie wiem jaką masz wersję SHB ? pewnie tę z gniazdami pod celownik i stabilizator(moja jest całkiem ?goła? ;) )- producent najwyraźniej sam doszedł w końcu do wniosku że lepiej będzie z nich zrezygnować, skoro b. niskie okno w majdanie i tak utrudnia lub wręcz uniemożliwia normalne stosowanie celownika.

Co do wysokości lobów, przewyższenia i czasu lotu strzał...to nie wiem skąd wziąłeś te dane.
Swój sprzęt znasz, więc może są one wiarygodne...ale jeśli chodzi o ?mój? to niestety już nie :)
A to dlatego, że  nie są Ci znane: ani dynamika prawie dwukrotnie twardszego łuku, ani parametry odpowiednich dla niego strzał (ich ciężar, spin, masa zastosowanych grotów, powierzchnia lotek czy kąt ich ?zaklinowania?) ani nawet cięciwa(z jakiego materiału jest zrobiona, z ilu składa się nitek, jak bardzo jest skręcona, jakiej jest długości, ile wynosi BH itp., itd, etc.).

Na zawodach np. 3D ?moja? siła naciągu umożliwia mi strzelanie po bardzo płaskim torze...nie muszę obawiać się że podczas lotu strzała odbije się od jakiejś gałązki lub patyka i zmieni kierunek.
Poza tym do większości rozstawionych figur mogę strzelać nie dokonując prawie żadnych poprawek w wysokości albo tez są one minimalne...(co w przypadku Twojego łuku już nie byłoby możliwe) 

Zresztą tak naprawdę jakie to ma znaczenie...skoro Ciebie bawi strzelanie z max. 30 ( bo dalej to już pewnie odbywa się metodą na ?chybił-trafił? ? jeśli nie używasz celownika :) ) a mnie na przykład z 70+ metrów , kiedy to stosując tradycyjną technikę celowania i napinając łuk metodą śródziemnomorską-a nie ?jakąś tam? ;) - jestem w stanie trafiać cel mierząc grotem  w jego środek. :)

Może kiedyś będzie szansa pogadać i postrzelać ?na żywo? przy okazji jakichś zawodów...a tymczasem pozdrawiam i życzę Ci dalszej przyjemności ze strzelania.

N.

:)