Autor Wątek: LBS  (Przeczytany 18578 razy)

cubi

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
LBS
« dnia: Październik 01, 2009, 05:08:14 pm »
Witam,
Niestety nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie więc może w ten sposób znajdę odpowiedź. Co to właściwie jest to lbs? Zamierzam złożyć sobie kuszę - taka bardzo prosta kusza domowej roboty. Z ciekawości zajrzałem na allegro żeby zobaczyć po ile chodzą takie cięciwy i tu natknąłem na problem... Pierwsza z brzegu odpowiedź: http://allegro.pl/item731167590_cieciwa_do_kuszy_150lbs.html . Lbs z tego co pamiętam to funt, czyli jednostka masy. Ale nie zbyt mi tu pasuję określenie masy przy cięciwie, nie widzę związku między tymi rzeczami. Już po prostu zrobił mi się mętlik w głowie i nie wiem co mam o tym myśleć.

Proszę o odpowiedź i łagodne potraktowanie  ;)

PabloS25

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: LBS
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 01, 2009, 05:32:55 pm »
LBS to oznaczenie masy w funtach, właściwie powinno być chyba LB (dotyczy liczby mnogiej i pojedynczej). Przelicznik x0.453 = kg.
Zobacz http://www.convertunits.com/from/lbs/to/kg

W tym wypadku jest to (chyba) siła naciągu cięciwy.

Spoko, też jestem nowy i łagodnie traktuję, ale zawsze mogę się mylić  ;)
_________
Wilhelm Tell

paskud

  • Gość
Odp: LBS
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 01, 2009, 10:40:52 pm »
Dokładnie tak.
Też kiedyś mnie to zdziwiło bo masa to masa a siła to siła. Siłę naciągu podaje się w "funtach siły" w skrócie pisząc "funt" (lub LBS). Pięć minut szukania w googlach i znajdziecie genezę funta siły :)
Pzdr. Michał
EDIT:
Aha, te funty określają maksymalną wartość siły potrzebnej do napięcia łuku/kuszy.
« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2009, 11:02:02 pm wysłana przez paskud »

PabloS25

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: LBS
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 02, 2009, 12:32:12 am »
Też kiedyś mnie to zdziwiło bo masa to masa a siła to siła. Siłę naciągu podaje się w "funtach siły" w skrócie pisząc "funt" (lub LBS).

Ja również się zdziwiłem: funt siły to lbf  :)

_________
Wilhelm Tell

N.E.M.O

  • Gość
Odp: LBS
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 02, 2009, 04:17:23 pm »
Nazwa: pound

Liczba mnoga: pounds
Uzywane symbole: lb,lbs (czasem również: #)
Kategoria: weight (waga,ciężar)
Przelicznik: 0.45359237 kg

Określenie Draw weight=(dosł.waga naciągu-stąd lb)u nas zwyczajowo tłumaczone(w zasadzie błędnie) jako "siła"naciągu...

Na przykład: jeśli na cięciwie łuku w miejscu siodełka strzały zawiesilibyśmy ciężarek o wadze 30 funtów i pod jego ciężarem cięciwa opuściłaby się do długości 28 cali (zwyczajowa-choć zdarzają się od niej wyjątki- wartość standardowa AMO* dla której mierzy się "twardość" łuku)to oznacza iż łuk jest 30-funtowy...
Analogicznie jest z łukami o innym "wagomiarze" ;)

>Niektórzy mierzą w ten sposób"siłę" swoich łuków (tradycyjnych lub klasycznych)
W przypadku łuków bloczkowych nie jest to już takie proste-z uwagi na ich odmienną konstrukcję...<

Lb jest skrótem od łacińskiego słowa Libra (waga,równowaga)-dawnej rzymskiej jednostki pomiarowej.
Słowo to występuje w tej samej formie w liczbie pojedynczej i mnogiej, więc często spotykana forma lbs jest właściwie niepoprawna(choć już od dawna przyjęta i stosowana)

Słowo Pundus od którego pochodzi Pound(funt) również ma rzymski rodowód i oznacza masę...


*AMO- Archery Manufacturers and Merchants Organization
 


PabloS25

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: LBS
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 02, 2009, 05:03:23 pm »
Cytat: N.E.M.O link=topic=1154.msg9099#msg9099
... jeśli na cięciwie łuku w miejscu siodełka strzały zawiesilibyśmy ciężarek o wadze 30 funtów i pod jego ciężarem cięciwa opuściłaby się do długości 28 cali ...to oznacza iż łuk jest 30-funtowy...

Oczywiście pod warunkiem, że zmierzone 28" to odległość od majdanu (środek lub tył - różnie piszą) do "opuszconej" cięciwy.

Tak wyczytałem   ;)
_________
Wilhelm Tell

N.E.M.O

  • Gość
Odp: LBS
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 02, 2009, 09:15:18 pm »

paszczak

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: LBS
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 03, 2009, 01:14:36 pm »
Z tym chwaleniem sie kusza uwazaj bo kusze w polsce sa  zabronione nawet takie zrobione w domu.
Dominator+BN
lukow brak (narazie)

cubi

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: LBS
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 04, 2009, 11:57:52 am »
Będę ostrożny :P
W każym razie każdemu dziękuję za odpowiedź :)