Autor Wątek: Dobór łuku i strzał  (Przeczytany 11220 razy)

Dawiddd

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 41
Dobór łuku i strzał
« dnia: Lipiec 09, 2016, 08:57:39 pm »
Witam. Chcę zakupić łuk Janda Begginer, bardzo mi się podoba i myślałem nad tym zestawem.http://allegro.pl/luk-sportowy-jandao-zestaw-extra-8-dodatkow-8-i6156227727.html?reco_id=a4174d9a-4605-11e6-bf03-56847afe9799&ars_rule_id=201&bi_s=archiwum_allegro&bi_m=reco&bi_c=Product&bi_s=archiwum_allegro&bi_m=Reco&bi_c=Product&bi_term=Sport+i+Turystyka-3919_Militaria-253062_%C5%81ucznictwo-253927_%C5%81uki-253936&bi_s=archiwum_allegro&bi_m=Reco&bi_c=Product&bi_term=Sport+i+Turystyka-3919_Militaria-253062_%C5%81ucznictwo-253927_%C5%81uki-253936

Cena nawet mi odpowiada, jestem w stanie dać max 500 zł. Tylko teraz jaki naciąg by mi pasował. Mam 16 lat 183 cm. wzrostu i 74 kg wagi. No i oczywiście coś bez czego się nie obejdzie... Czyli dobór strzał. W tym temacie jestem zielony. Czytałem, że najlepsze byłoby włókno weglowe ale za dobre strzały z tego rodzaju to musiałbym dać 35 zł. Także został mi wariant strzał karbonowych lub alumioniowych(włókno szklane raczej nie) Ale nie wiem które byłyby lepsze. Zaznaczam, że strzelam do czegokolwiek drzew,tarcz ittp. Karbonowe są w tym zestawie, ale to nie problem kupić wszystko osobno z strzałami alumioniowymi.

Także, jakie strzały i co sądzicie o tym łuku i ogólnie zestawie?

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Dobór łuku i strzał
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 09, 2016, 09:02:58 pm »
Strzały karbonowe to najlepsze co możesz sobie sprawić. Zapodaj sobie Easton Inspire...tu masz kalkulator na dole strony:

http://www.eastonarchery.com/downloads/selection-charts

A jakie mocne ramiona zamówiłeś i jaką masz długość naciągu??
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Dawiddd

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Dobór łuku i strzał
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 09, 2016, 09:06:11 pm »
Wiesz co generalnie wziąłem siłę naciągu 28 lbs i dłg. 166cm

Munin

  • Gość
Odp: Dobór łuku i strzał
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 09, 2016, 10:32:54 pm »
Zacznijmy od tego, że strzały z włókna węglowego i karbonowe to jest to samo, węgiel (pierwiatek) w okresowym układzie pierwiastków oznaczony jest literką C a jego łacińska nazwa to Carbo a po angielsku carbon.

Myślę, że przesadziłeś troszkę z mocą ramion. Będziesz na początku musiał mocno popracować (strzelać mniej strzał w serii, robić dłuższe odpoczynki) albo dokupić gdzieś słabsze ramiona. Do dobrania długości strzał i wyliczenia długości naciągu jest potrzebna rozpiętość Twoich łapek bo nimi napinasz łuk.
Jak chcesz strzelać intuicyjnie (tradycyjnie) to długość łuku ma marginalne znaczenie, jeśli chcesz strzelać klasycznie trzeba było kupić 70" długości łuk.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 09, 2016, 10:34:35 pm wysłana przez Munin »

Dawiddd

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Dobór łuku i strzał
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 09, 2016, 10:39:09 pm »
Aha? Czyli carbon i włókno węglowe to to samo? W takim razie moja pomyłka, wybaczcie jestem zielony w tym teamcie. Ale ogólnie jandao begginer o dobry łuk? i czy carbonowe strzały będą ok?

Munin

  • Gość
Odp: Dobór łuku i strzał
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 09, 2016, 11:19:14 pm »
Jest tu temat o Jandao, ogólnie jest mniej solidnie wykonany od SF Optimo czy Polarisa ale tragedii nie ma.
Strzały karbonowe będą spoko, są lżejsze i precyzyjniej wykonane niż aluminiowe. Do tego karbon jest albo prosty albo złamany / rozczepiony. Jak jest prosty jest ok, jak jest rozwarstwiony to się jedynie do kubła nadaje. Z aluminium można coś kombinowac ale tam już nie jest tak kolorowo. Jeśli będziesz strzelał z odległości z ktorych zawsze trafisz w cel a nie obok w ścianę/drzewo to są to strzały na bardzo długo.

Dawiddd

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Dobór łuku i strzał
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 09, 2016, 11:21:38 pm »
Znaczy ja czasem pudłuję ale generalnie mam lesne tereny wokół siebie więc nie wiem gdzie mógłbym złamać strzałę, myślicie, że samick poalris jest lepszy od jandao? Rażą mnie białe ramiona

Munin

  • Gość
Odp: Dobór łuku i strzał
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 09, 2016, 11:34:30 pm »
Złamać strzałę jest stosunkowo prosto w szczególności tak cienką jak Inspire, wystarczy kamyk pod ziemią, korzeń czy inny konar. Nie zapomnij zabierać ze sobą do lasu kombinerek bo mogą się przydać do wyciągania grotów.
Poszukaj na FB gościa sebastian.plum.52 jego dzieci strzelają z SF i Jandao ma wiarygodne dane na temat tych dwóch łuków i nie tylko tych. Dawno temu był na tut forum ale sobie poszedł, jest bardziej aktywny na arcusie.

Dawiddd

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Dobór łuku i strzał
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 09, 2016, 11:45:31 pm »
To może jakieś inne strzały karbonowe jakieś grubsze czy coś? Naprawdę aż tak łatwo je złamać? strzelałem poprzednio włóknem węglowe, czyli carbonem jak mówisz i nawet o bunkry się nie łamały a były za 19 zł. Fajnie by było jakby był to ten taki groty ten czarny przypominający hmm. Długopis? Fiegel się nazywał czy jakośtak?

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Dobór łuku i strzał
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 10, 2016, 12:03:47 am »
Żadna karbonowa ani aluminiowa strzała nie wytrzyma strzału w beton zakładając jakiś normalny funtaż. A do drzew to się po prostu nie strzela, raz że szkoda strzał dwa że to niezbyt eleganckie, trzy wyciaganie strzał z drzew to udręka i często jest niemożliwe.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


KAZIU

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 539
Odp: Dobór łuku i strzał
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 10, 2016, 12:09:12 am »
Miałem easton inspire teraz wymieniłem na cross x w poniedziałek jadę testować to napiszę ci ci dużo lepsze na pewno mają lepsze groty
Pse stinger extreme 70#
Fuse cybex XT micro
Ripcord sos

Dawiddd

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Dobór łuku i strzał
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 10, 2016, 12:11:00 am »
Miłoby było, szkoda, że na większości obrazków strzał nie ma pokaznego grotu ;/

Munin

  • Gość
Odp: Dobór łuku i strzał
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 10, 2016, 12:11:27 am »
Większość strzał karbonowych połamałem próbując wyjąć z jakiegoś drzewa czy innej skarpy po tym jak nie udało mi się trafić w cel, nie miałem cierpliwości powoli i metodycznie wyciagać i za mocny ruch i trach. Nie są to częste przypadki ale się zdarzają. Strzelam z mocnych łuków i używam strzał "myśliwskich", promienie są wykonane z nieco gorszą precyzją niż te sportowe przez co są tańsze, ot taki Easton Power Flight czy Gold Tip Velocity. Tobie do łuku o tak słabym naciągu potrzebne będą strzały o parametrze ugiecia 750 - 600 w zależności od długości naciągu. Ogólnie karbon jest spoko i w większości przypadków strzał w ścianę czy drzewo nie jest zabójczy dla promienia. Ja osobiście polecam karbony.

Dawiddd

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Dobór łuku i strzał
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 10, 2016, 12:13:24 am »
Wiesz może jakie groty mają te strzały w zestawie? Ale ogólnie zestaw wart polecenia?

Munin

  • Gość
Odp: Dobór łuku i strzał
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 10, 2016, 12:21:21 am »
Easton Inspire ma jeden rodzaj grotu, miękkie i paskudne coś.
Moim zdaniem zestaw jest dobry aczkolwiek mocno budżetowy, ma dużo rzeczy tak żeby się przekonać czy się łyknie bakcyla bo jak się łyknie to za chwile będziesz szukał czegoś lepszego. Czasem na allegro czy innej tablicy można spotkać ciekawsze używki. W każdym razie masz zabawkę na najbliższych kilka miesięcy codziennego strzelania, tylko dokupić strzały żeby nie trzeba było po każdej piątce ganiać do celu, no i strzelac do kilku tarcz a nie do jednej, duże zagęszczenie strzał w jedym celu kusi o robiny :D