Autor Wątek: Strzały do łuku Samick Polaris  (Przeczytany 22758 razy)

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 11, 2010, 02:24:33 pm »
Współczesne łuki klasyczne i tradycyjne raczej nigdy nie "prześcigną" łuków "bloczkowych, chociaż wiele z nich nadaje odpowiednio dobranym strzałom, prędkość nawet powyżej 200 fps...
Na prędkość strzał oprócz konstrukcji samego łuku i jakości użytych materiałów, duży wpływ wywiera cięciwa(a raczej rodzaj włókien z których została zrobiona)

Dlatego muszę sprawdzić rzeczywistą prędkość mojego starego klasyka.
Bo oceniając "na słuch" wydawał mi się znacznie szybszy niż 200 fps - bo odgłos wbijanej z 30 metrów strzały dochodził nieznacznie później niż z szybkich bloczków - a zdecydowanie szybciej, niż z kuszki o prędkości ok. 200 fps.
Przy czym używałem cięciwy chyba 30-letniej, ze zwykłego dakronu, nigdy przeze mnie (przez ponad 20 lat) nie woskowanego, w całości owiniętej zwykłą nicią. Czyli bardzo marnej.

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 11, 2010, 02:43:58 pm »
A jaki to łuk ?

A żebym to ja wiedział...
Żadnych oznaczeń.
Każdy kto go oglądał twierdził inaczej.
Najbardziej prawdopodobna wersja - że jest to łuk zrobiony w Polsporcie w Bielsku Białej w latach 60-tych lub 70-tych - z tym, że albo im nie wyszło i wyszedł niechcący zbyt twardy - albo co bardziej prawdopodobne - specjalnie zrobiono "twardziela" na prywatne zamówienie dla celów kłusowniczych. Przy czym zamawiający się przeliczył ze swoimi możliwościami fizycznymi i nie mogąc go użytkować mnie sprzedał.

Cytuj
Prędkość powyżej 200 stóp/sekundę przy cięciwie dakronowej byłaby prawdziwym wyjatkiem i oznaczałaby że Twój łuk jest demonem prędkości...
Gdybyś kiedyś mierzył jego prędkość

Dlatego dość gdybań - ma ktoś z Państwa na południu Polski chronograf?

zgaszony

  • Gość
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 11, 2010, 05:24:22 pm »
Tak jeżeli południe Polski głęboko potraktujemy.




Link do dużego formatu http://www.forumlucznicze.pl/upload/Adam/H_1.JPG




Link do dużego formatu http://www.forumlucznicze.pl/upload/Adam/H_2.JPG
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 11, 2010, 07:16:48 pm wysłana przez zgaszony »

zgaszony

  • Gość
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 11, 2010, 05:49:13 pm »
Jopsa jak bardzo rożni się Twój łuk od tego.

N

  • Gość
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 11, 2010, 05:57:40 pm »
Świetne zdjęcie rzadkiego już dziś łuku Adamie...
Jeśli jopsa ma Kondora, to te 55# wcale nie są "wyjątkowe"...kiedyś z łuków o takiej twardości strzelali bowiem sportowcy :)



pozdr

zgaszony

  • Gość
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 11, 2010, 06:01:01 pm »
To nie KONDOR tylko jego protoplasta PRO HOYT MEDALIST a łuk znajduje się w kolekcji Bisoków.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 11, 2010, 06:04:09 pm wysłana przez zgaszony »

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 11, 2010, 07:07:33 pm »
Oto zdjęcie - ramiona na kamuflaż wymalowałem sam - w celach wiadomych  ;)
Sam też zrobiłem celownik i peep:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/dcccd07c6901211d.html

Są do niego jeszcze trzy stabilizatory - dwa dłuższe, jeden krótszy - metalowe rurki z ciężarkiem na końcu.
Nie mogę ich znaleźć, Czcigodna Małżonka gdzieś wsadziła - i nie pamięta gdzie. A chałupa wielka.
Ale używałem tylko jednego - krótkiego na dole z przodu, bo wszystkie naraz podczas używania "do celów wiadomych"  ;) za bardzo przeszkadzały.

Miał nominalnie (przy 28")  55#, teraz ma mniej - bo po zachorowaniu chciałem go "zmiękczyć" - i ponad rok trzymałem z naciągniuętą cięciwą.
Ale to niewiele dało - bo łapy mam długie i po naciągnięciu na 31" jeszcze ma pod 60#.
Ciekawostka - tak polubiłem cholerę (jestem z nim dłużej, niż z Małżonką!) - że chciałem z niego strzelać choćby intuicyjnie - ale
 nawet po króciutkim naciągnięciu czułem zwiększone ciśnienie w oku. A z bloczka 61# strzelam bez żadnych problemów.
Czemu?

PS. Panowie, proszę nie dawajcie takich zdjęć z powodów estetycznych!
Łuk łukiem, ale ta łuczniczka... Brrrrrr...

zgaszony

  • Gość
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 11, 2010, 07:14:25 pm »
Witaj
Zdjęcie widziałem już wcześniej, dlatego  zamieściłem zdjęcie łuku bardzo podobnego aby porównać, Twoje fotka jest jednak bardzo kiepskiej jakości i nie widać szczegółów.

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 11, 2010, 07:25:52 pm »
Jest bardzo podobny do łuku ze zdjęcia na owczym runie - ale różni się - głównie tym, że wcięcie na dłoń w majdanie mój ma bardziej zdecydowane, zbliżone do litery "U".
Zresztą bardzo wygodne. Pasuje do kłębu mojego kciuka jak na zamówienie.

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 11, 2010, 07:38:01 pm »
Tak jeżeli południe Polski głęboko potraktujemy.

Od Wrocławia po Częstochowę i Kraków - i wszystko co jest na południe.

zgaszony

  • Gość
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 11, 2010, 07:45:23 pm »
Ja mieszkam w okolicach Częstochowy nie pamiętam ale w klubie mamy chyba też chrono ( X10 Jaworze )

N

  • Gość
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 11, 2010, 08:22:56 pm »
...
PS. Panowie, proszę nie dawajcie takich zdjęć z powodów estetycznych!
Łuk łukiem, ale ta łuczniczka... Brrrrrr...

Wybacz jopsa, ale to legenda polskiego łucznictwa olimpijskiego, srebrna medalistka IO w Monachium w 1972 roku - Irena Szydłowska...zresztą chodziło o łuk a nie walory estetyczne łuczniczki... ;)

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 11, 2010, 08:34:31 pm »
Ja mieszkam w okolicach Częstochowy nie pamiętam ale w klubie

Częstochowa - rzut beretem  i to takim ze zwichrowaną antenką. Mogę podjechać bez problemu.
Tylko problem z tym klubem - no bo chciałbym przy okazji zmierzyć prędkości innych urządzeń, najlepiej bez obecności osób postronnych...

Rodzinę Pani Ireny przepraszam - o ile to przeczyta. Na szczęście większość sukcesów osiągnęła przed upowszechnieniem się telewizji, bo urodę miała wybitną. Wybitnie radiową  ;D 

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 11, 2010, 08:50:02 pm »
Ta Pani już ma urodę bardziej telewizyjną.
Proszę wybaczyć, że tak lekko traktuję "osiągnięcia" sportowe kobiet - ale gdyby nie seksistowski podział na płcie w sporcie - to by Szanowne Panie nie miały żadnych osiągnięć. Poza jedną dyscypliną - jeździectwem, gdzie nie tylko biega i skacze nie sam zawodnik, lecz zwierzę - ale to zwierzę dodatkowo jeszcze trochę myśli  ;D

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: Strzały do łuku Samick Polaris
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 11, 2010, 09:05:28 pm »
Aaaa, łuk!
No faktycznie, zapomniałem o czym rozmawiamy ;D
Mój ma identyczne stabilizatory. Wycięcia na dłoń w majdanie niestety nie widzę, gdyż zasłania go nadobna rączka - a to jest dla mojego strzeladła najbardziej charakterystyczne.