Autor Wątek: 2 i 3 oś - celownik  (Przeczytany 8408 razy)

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: 2 i 3 oś - celownik
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 27, 2015, 08:51:08 pm »
Hm,troche bym się bał sciskać w imadle ramiona.Przecież trzeba je dosyć mocno dokrecić by łuk sie nie ruszał. To już chyba bym wolał,kupić jakiś krótki tani stab i jego końcówkę skręcić w imadle.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: 2 i 3 oś - celownik
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 23, 2016, 08:08:04 am »
Pokombinowałem i obecnie ustawiam 2 i 3 oś następująco.

- ustawiam 2 oś w ten sposób aby wskazanie poziomnicy w celowniku zgrało się ze wskazaniem poziomnicy przyłożonej jednocześnie do górnego i dolnego ramienia łuku
- ustawiam celownik prawo lewo w ten sposób, że naklejam na matę taśmę o grubości 8mm od góry do dołu maty w pionie i z odległości 2-3m staram się utrafić w jej środek, kręcę ustawami lewo prawo aż nie uda się 3 razy pod rząd trafić w środek taśmy - mata musi być na wysokości strzału, tzn nie możemy strzelać pod katem góra dół.
- ustawiam 3 oś w ten sposób, że zdejmuję matę i kładę ją na ziemię, z odległości 2-3m staram się utrafić w środek taśmy. W praktyce pochylam łuk pod kątem około 45st, wyrównuję wkazanie poziomu w celowniku i strzelam. Jak strzała ląduje na prawo od taśmy to znaczy piny trzeba przesunąć na prawo czyli regulacją 3 osi kręcimy, aby celownik łamał się w prawą stronę. Tak do skutku aż centershot nie zgra się przy strzelaniu z łuku pod kątem 45st.

Wg. mnie 3 osi nie da się ustawić na imadle, albo wysyłając do kogoś łuk lub celownik, regulacja tego parametru uwzględnia specyficzne skręcenie majdanu podczas trzymania łuku, a co jak wiadomo dla każdego jest to inna zmienna.

Przed przystąpieniem do w/w procedury upewniam się, że z odległości 1-1,5m łuk na teście papierowym robi bullethole.
Jak ktoś ma bardzo powtarzalny chwyt to wyczuje, że 3 oś wymaga regulacji w 2s. Przy obniżaniu kąta łuku i nieustawionej 3 osi widać jak bąbelka powietrza w poziomnicy celownika ucieka lewo lub w prawo i aby ją wyrównać w poziomie czuć w ręce, że chwyt staje się nienaturalny. Jak ustawiłem 3 oś to przy tym samym chwycie i dowolnym kącie mam łuk wypoziomowany.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2016, 08:15:23 am wysłana przez gibber »
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

oldolo

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 63
    • http://bron.iweb.pl/viewforum.php?f=38
Odp: 2 i 3 oś - celownik
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 23, 2016, 12:01:03 pm »
Jak już mamy ustalone co jest osią łuku lub przyłożymy dwie poziomice do cięciwy i ramion i jak się piony zgadzają to ok mamy coś koło osi . U mnie to wyglądało tak : piny do pionu, a jak ma się jeden który stoi już do pionu  :'( to problem  ;D, ramie celownika do poziomu i pionu, lipko czy tuba do pionu i kąt prosty do ramienia celownika i to tyle o trzeciej osi                                                                                                                                                                                                                                                       
Jestem za imadło a kątowe imadło z owada to już coś....... może inaczej, ja to robiłem w imadle. Jak mamy kątowe imadło to pięknie jak nie to zwykłe. Ja np. jak unoszę  czy opuszczam łuk to chwyt jest zawsze niezmienny ręka się nie skręca ( to jest chyba nadwyżka siły lub nabyta dominacja nad utrzymaniem łuku w naciągu, bo do zdominowania tego ustrojstwa to mi jeszcze daleko  >:( ).  Po tych czynnościach regulacyjnych wykonanych z wielką przyjemnością majtałem łukiem g/d i było ok. Trzeciej osi nie odnalazłem.



Wg. mnie 3 osi nie da się ustawić na imadle, albo wysyłając do kogoś łuk lub celownik, regulacja tego parametru uwzględnia specyficzne skręcenie majdanu podczas trzymania łuku, a co jak wiadomo dla każdego jest to inna zmienna.


Tak sobie siedzę i myślę o tym skręcaniu majdanu i nic nie rozumiem. U mnie nic się nie skręca. A jakby się skręcało to i tak bym nic nie kręcił na celowniku przy skręconym majdanie bo jak wtedy strzelać  na prosto ?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2016, 01:09:15 pm wysłana przez oldolo »
Andrzej T

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: 2 i 3 oś - celownik
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 23, 2016, 07:53:08 pm »
Pokombinowałem i obecnie ustawiam 2 i 3 oś następująco.


Wg. mnie 3 osi nie da się ustawić na imadle, albo wysyłając do kogoś łuk lub celownik, regulacja tego parametru uwzględnia specyficzne skręcenie majdanu podczas trzymania łuku, a co jak wiadomo dla każdego jest to inna zmienna.




to tak jak byś do wyważenia koła potrzebował byś zamontować je na auto xD bzdury gadasz ;)

majdan i trzymanie łuku nie am nic do tego, 3cia oś ma być ustawiona w celowniku na faktyczny POZIOM a nie na twój chwyt, i tak masz zgrać bombelka na lipku i tak ..... kogo obchodzi to jak trzymasz łuk, w myśl twojej teorii musiał byś to ustawiać na łuku po naciagnieciu cięciwy i swoim chwycie co było by jeszcze wiekszym absurdem xD

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: 2 i 3 oś - celownik
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 23, 2016, 08:09:38 pm »
Tim tez gada glupoty?

http://youtu.be/FZRwxnBR3Nc
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: 2 i 3 oś - celownik
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 23, 2016, 08:25:44 pm »
Tim pokazuje jak to zrobić na sprzęcie który REKLAMUJE i którego jest ambasadorem, jak widzisz przykręca do majdanu itp poziomice bo ustawia 3oś do faktycznego POZIOMU, jak masz maszynę do ustawiana na której ustawisz FAKTYCZNY poziom to po kiego ci łuk ;). problem jest taki ze FIrma TIMa nie robi tej maszynki, a z poziomiczki  którą on reklamuje do kupy z maszynką innej formy korzystam i ustawiem i wszysto jest IGŁA  ;)

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

oldolo

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 63
    • http://bron.iweb.pl/viewforum.php?f=38
Odp: 2 i 3 oś - celownik
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 24, 2016, 11:24:21 am »
Wiele osób zakłada do łuku o krótkim majdanie celowniki tarczowe lub wielkie i długie celowniki myśliwskie i to akurat jest ok. Te celowniki z reguły mają ogromne gniazda które po przykęceniu do majdanu czasami nie siedzą w pionie do osi łuku (pomieżyć bo to rozwiąże wiele problemów z ustawieniami ). Sprawdzamy, regulujemy,ustawiamy....osobno celownik na łuku, z łukiem, podnosimy/opuszczamy usztywnieni jak cyborg a poziomiczka i tak ucieka. Sprawdzamy trzecią oś do 45 stopni bo więcej nam nie trzeba.  Jeżeli wszystko ustawimy prawidłowo z imadłem czy bez, ale nie z ręki to poziomiczka na celowniku niema prawa do tych 45 g/d nawet drgnąć. Jeżeli się wychyla to błąd chwytu/postawy.                                Aha....... jak wkładam łuk w imadło to używam dość grubych i twardych gum szt 3 ta między ramiona mocno spasowana, zewnętrzne podfrezowane pilnikiem i piwem.  ;D
« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2016, 11:42:29 am wysłana przez oldolo »
Andrzej T

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: 2 i 3 oś - celownik
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 30, 2016, 07:52:30 am »
Łukaszu, nie zgodzę się z tym co napisałeś. 3 oś rozjedzie się jeśli naciągniesz łuk a poprzednio była ustawiona statycznie (bez naciągu), w imadle, jakkolwiek. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy chwytasz majdan w szczególny sposób, że nie skręcasz go przy pełnym naciągu. To jak wiadomo kwestia indywidualna. W moim przypadku 3 oś się rozjeżdża przy pełnym naciągu.
Powalczyłem z tym wczoraj i ustawiłem 3 oś, że przy skręcaniu łuku 45st. w dół poziomnica zewnętrzna przytwierdzona do majdanu i w celowniku była zgrana. Pod kątem odchylenia 0st. również. W pełnym naciągu i przy moim chwycie przy skierowaniu łuku ok 45st. w dół rozjechała się w lewo o prawie cały bąbel powietrza. Stąd twierdze, że w przyrządzie odseparowanym od majdanu da się ustawić 3 oś tak na fifty-fifty. Jak ktoś nie skręca majdanu przy naciągu to będzie zadowolony, jak skręca to już nie. Pewnie ma tutaj znaczenie poprawny chwyt, ale również osobnicza budowa dłoni, przedramienia i samego chwytu łuku.

Odnosząc się do tego, co kto reklamuje. To, co firmuje Tim można kupić również w sklepie budowlanym i po przeróbkach mamy to samo. Na filmach instruktażowych do ustawiania 2 i 3 osi osi celowników Spot Hogg, gość również robi to przy pełnym naciągu bez zbędnych zabawek.
https://www.youtube.com/watch?v=z5qk5mLmZ_E

Mnie interesuje raczej metodyka ustawiania 3 osi niż osprzęt do tego potrzebny.

Ps. Przykład z autem jest nietrafiony, bo mówimy tutaj raczej o geometrii zawieszenia - per analogia. Tutaj już jednak auto jest potrzebne, aby geometrię ustawić.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2016, 08:06:07 am wysłana przez gibber »
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex