Autor Wątek: test przestrzelinowy  (Przeczytany 28761 razy)

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
test przestrzelinowy
« dnia: Październik 22, 2009, 01:10:27 pm »
wątek pojawiał sie w wielu tematach ale postanowiłem założyć osobny....
więc zrobiłem ostatnio testy przestrzelinowe i wyszły mi cuda... najpierw przestrzelina była ok potem z ok 10 metrów miałęm ukośne rozdarcie potem zrobiłem test z ok 3/4m pierwsza strzała była ok a potem ukośne rozdarcie, teraz to ukośne jest prawie cały czas i nawet po tym jak strzele zwyczajnie do tarczy (ok 30m)przez moment widać że stzrała nie leci dobrze ma tendencje do kołysania sie w locie.
od czego zacząc?? czy od gniazda czy od podstawki??
dodam ze łuk mójjest ustawiony na ok 60# strzelam z gg 400
jeszcze jedno jak bez odpowiednich kleszczy zdjęć zaciski na cięciwie?? są tak dobrze zaciśnięte że boje sie żeby nie uszkodzić owijki bo do tego osprzętu też nie posiadam.
pozdrawiam
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

kissielec

  • Gość
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 22, 2009, 01:54:21 pm »
Niestety próba papierowa wymaga pracochłonnego i cierpliwego zaliczenia wszystkich, bez wyjątku - elementów ustawień wstępnych łuku. Wtedy mamy pewność że wyeliminowaliśmy wszystkie potencjalne możliwości zakłóceń i zostaje nam regulacja siłą łuku i komponentami strzały. A kolejność jest taka:


0. Sprawdzenie ata, bh i w łukach dual-cam - synchronizacji obu krzywek
1. Ustawienie równych tillerów - na górze i na dole
2. Ustawienie siły łuku tak by odpowiadała parametrom strzały (odczyt z tabel lub programów)
3. Ustawienie gniazdka (nock-point) na cięciwie (strzała pod kątem prostym do cięciwy i tak by jej oś przechodziła przez oś otworu w majdanie - do mocowania podstawki).
4. Ustawienie podstawki (lewo-prawo) tak by strzała leżała na tej samej płaszczyźnie co cięciwa i bloczki.
5. Taki dobór wysokości lotek, ustawienia nasadki by uzyskać czystość wyjścia strzały. Próby z talkiem lub szminką
( :D)

No i jak wszystko gra - to teraz możemy dopiero strzelać przez papier i ewentualne odchylenia rozdarć poziomych - w papierze korygować zmianą siły łuku ew. parametrów strzały (długość, waga grotu, waga lotek,...itd.) lub jej wymianą na strzałę o innej sztywności promienia (spine). Nie polecam jakiegokolwiek regulowania podstawką na etapie próby papierowej. Rozdarcia pionowe natomiast należy korygować usytuowaniem nock-point'a. Niektórzy regulują pionowe rozdarcia również zmieniając równe tillery na niesymetryczne, ale nie mam zdania co do tego sposobu.

Przed kontrolowaniem rozdarć w papierze, dobrze oddać wcześniej - dla rozgrzewki parę strzałów, bo odchylenia rozdarć mogą być również spowodowane złym złożeniem i techniką strzału.

Generalnie test papierowy to dość trudne ale b. kształcące zadanie  ;).
Pozdrawiam.

« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2009, 10:21:48 pm wysłana przez kissielec »

paskud

  • Gość
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 22, 2009, 02:37:39 pm »
[...]
 A kolejność jest taka:
1. Ustawienie równych tillerów - na górze i na dole
[...]
Witam,
http://www.archerytalk.com/vb/showthread.php?t=726428&highlight=tiller

Tiller jest najogólnej pisząc potwierdzeniem, że łuk został poprawnie ustawiony. I z tego, co czytałem, to też nie w każdym przypadku się sprawdza - zwłaszcza w temacie tiller vs cam timing.

Aha, do samego tuningu ja to robię nieco inaczej. Odkręcam celownik, montuję w jego miejsce taką obracaną głowiczkę z laserem (http://www.lancasterarchery.com/product_info.php?products_id=2100). Następnie ustawiamy laser tak, aby świecił dokładnie na środek nock pointa na cięciwie. Potem obracając głowiczkę celujemy laserem tak, aby trafił w podstawkę i ustawiamy jej pozycję "prawo-lewo". Potem na cięciwę dopinam poziomicę (http://www.lancasterarchery.com/product_info.php?cPath=46_294&products_id=8021), zakładam strzałę i opieram ją o podstawkę. Na strzałę zakładam drugą poziomicę (http://www.lancasterarchery.com/product_info.php?cPath=46_294&products_id=8023) i ustawiam wysokość podstawki "góra-dół".
Sprawdzenia sztywności strzały w sumie nie robię. Dobieram odpowiedni gpi i spin za pomocą OnTarget2 i shaft selectorów.

Do zdejmowania nock pointów używam czegoś takiego:
http://www.lancasterarchery.com/product_info.php?cPath=46_213&products_id=2106 - obejmujesz nock pointa dolną stroną kleszczy i przesuwając tą małą dźwigienkę z boku otwierasz nockpoint.
Pzdr,
Michał
« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2009, 02:51:58 pm wysłana przez paskud »

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 22, 2009, 03:10:15 pm »
Niestety próba papierowa wymaga pracochłonnego i cierpliwego zaliczenia wszystkich, bez wyjątku - elementów ustawień wstępnych łuku. Wtedy mamy pewność że wyeliminowaliśmy wszystkie potencjalne możliwości zakłóceń i zostaje nam regulacja siłą łuku i komponentami strzały. A kolejność jest taka:

1. Ustawienie równych tillerów - na górze i na dole
2. Ustawienie siły łuku tak by odpowiadała parametrom strzały (odczyt z tabel)
3. Ustawienie gniazdka (nock-point) na cięciwie (strzała pod kątem prostym do cięciwy i tak by jej oś przechodziła przez oś otworu w majdanie - do mocowania podstawki).
4. Ustawienie podstawki (lewo-prawo) tak by strzała leżała na tej samej płaszczyźnie co cięciwa i bloczki.
5. Taki dobór wysokości lotek, ustawienia nasadki by uzyskać czystość wyjścia strzały. Próby z talkiem lub szminką
( :D)
ad 1 gotowe
ad 2 na 90% jest ok
ad 3 i to już mam małe schodki...jak postawie podstawke jak do strzału strzała leży dobre parę minimetrów ponad osią śruby mocującej podstawke. Problem wydaje się o tyle bardziej złożony że moja podstawka (nap quik tune smart rest) różnie dzwiga się po napięciu łuku, linke dowiązałem najmocniej jak się da do kabla ale czasem napinam łuk i proszę kogoś by sprawdził czy podstawka może jeszcze bardziej "naciągnąć" się w górę i z reguły tak jest:/ może jakiś minimetr może dwa ale się da. Czy źle dowiązałem loinkę od podstawki?? jeśli tak jak zrobić to poprawnie by podstawka zawsze wędrowałą na swoją poprawną pozycję??
ad 4 mam wrażenie że jest ok ale czasem pojawiają się lekie otarciau ale  na lewej stronie "widelca" podstawki. Jak się dokladnie popatrzy widać że cięciwa wyraźnie przebiega po środku majdan po dolnej jego stronie lecz na górze lekko odchyla się na lewo
ad 5 lotki już dobrałem wydaje się że jest ok

ale jednak coś nie gra :/
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

kissielec

  • Gość
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 22, 2009, 04:00:05 pm »
Czy źle dowiązałem loinkę od podstawki?? jeśli tak jak zrobić to poprawnie by podstawka zawsze wędrowałą na swoją poprawną pozycję??

Zobacz na stronę: http://www.limbsaver.com/
jest tam dość długi filmik o ustawieniach wstępnych łuku (Bow Tuning & Assembly) M.in. dość dokładnie jest pokazane fachowe mocowanie linki od podstawki opadającej - do kabla.

Generalnie polega to na tym, że linkę przewleka się przez włókna kabla i napinając łuk ustala się jej długość, a potem nicią do owijek blokuje się jej ewentualny przesuw na kablu. Zresztą krok po kroku zobaczysz na video...
« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2009, 04:09:11 pm wysłana przez kissielec »

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 31, 2010, 07:07:22 pm »
niedawno zmienilem strzaly na karbonki powerflight spin taki sam jak przy starych alumkach czyli 400. Ostatnio sporo przy łuku majstrowałem ale to co dzisaj ujrzałem na przestrzelinie odebrało mi mowe ;) od razu powiem że i nocka podnosiłem i obniżałem kręciłem podstawką dokręcałem i odkręcałem ramiona i nic!! macie pomysł jaka jest tego przyczyna? dodam że stzrelałem grotami 100 85 granowymi a oto fotka:
 

chodzi o te pionowe przestrzeliny reszta to inne experymenty...
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2010, 07:09:03 pm wysłana przez forlorn »
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

@(o.o)@

  • Gość
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 31, 2010, 07:55:08 pm »
Jeżeli nocka przesuwałeś to:
- sprawdź czy zgadzają się wymiary z tym, co podaje producent. Jak dual cam to zobacz, czy bloczki są zsynchronizowane.
- jaka podstawka? Być może strzały nie przechodzą czysto przez podstawkę. Jeżeli to drop away to może za wcześnie opada.

Dokręcanie/odkręcanie ramion wiele nie da - to na przestrzelinę prawo-lewo.

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 31, 2010, 08:37:04 pm »
podstawka jest na maxa ustawiona jak chodzi o opadanie ale dziwi mnie fakt że jak strzeliłem strzałą sztywniejszą aluminiową o grocie 125 granów to przestrzelina wyszła znaczie lepiej, więc co do diabła?
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

@(o.o)@

  • Gość
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 31, 2010, 09:02:04 pm »
podstawka jest na maxa ustawiona jak chodzi o opadanie ale dziwi mnie fakt że jak strzeliłem strzałą sztywniejszą aluminiową o grocie 125 granów to przestrzelina wyszła znaczie lepiej, więc co do diabła?
Podstawka powinna być tak ustawiona, że zapewnia podporę strzale od momentu zwolniena spustu przez odpowiednią ilość czasu a potem gwałtownie opaść przed końcem strzały. Co rozumiesz przez pojęcie "na maxa"?
Lepsza przestrzelina przy sztywniejszej strzale to może być efekt wtórny - strzała sztywniejsza z założenia będzie się mniej giąć.

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 31, 2010, 09:54:50 pm »
"na maxa" chodzi mi o to ze jest ustawiona na maxymakną szybkośc opadania. Spróbuję ustawic na wolniejsze opadanie. Może to coś da gorzej jeśli nie. Może kupic strzały spin 340? no ale aluminiowe o spinie 400 były w porządku. Timing jest ok z tego co widze
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

shiffo

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 100
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 31, 2010, 10:39:35 pm »
Powiedzcie mi, dlaczego ten test papierowy, jest taki ważny, czy nie można ustawić łuku strzelając do tarczy?
PSE NOVA Vector 5, 50lbs,  TOXONICS STOCK DOG PLUS, Easton Powerflight 500

shiffo

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 100
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 31, 2010, 11:18:27 pm »
Tak właściwie to wcale nie ma na tym forum opisu testu przestrzelinowego, chyba, że jetem ślepy (szukałem tylko w nagłówkach). Poszukuje jakiegoś filmiku jak zrobić taki test, bo nie wiem czy ważny jest rodzaj papieru?, czy ważny jest sposób mocowania tego papieru, bo może się okazać, że na tych samych ustawieniach strzelając w różne częsci przymocowanej kartki wyjdą inne obrazki?
PSE NOVA Vector 5, 50lbs,  TOXONICS STOCK DOG PLUS, Easton Powerflight 500

@(o.o)@

  • Gość
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 01, 2010, 12:24:57 am »
Link do Easton tuning guide - wszystko od konfguracji łuku do wklejania insertów:
http://www.eastonarchery.com/pdf/tuning_guide.pdf
Do testu potrzebujesz  dwóch strzał - na jedną nadziewasz kartkę a drugą strzelasz. Sposób mocowania papieru nie ma znaczenia, byle nie było w poziomie ;)

Forlorn - poprawiło się coś po zmianie timingów podstawki? Spin 340 będzie dla ciebie za twardy z całą pewnością. Na 28" 400 musi latać dobrze przy 50-60#. Używałeś tych samych lotek w obydwu rodzajach strzał? Może np. nowe są większe i o coś zawadzają?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2010, 12:27:54 am wysłana przez @(o.o)@ »

kissielec

  • Gość
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 01, 2010, 12:36:39 am »
Powiedzcie mi, dlaczego ten test papierowy, jest taki ważny, czy nie można ustawić łuku strzelając do tarczy?
test papierowy ustala dokładnie relacje ustawionej siły łuku do sztywności strzały oraz pozycję siodełka na cięciwie. I to wszystko.
Masz wtedy pewność, że strzała z łuku wychodzi poprawnie, bez niepotrzebnych wygibasów... ;) i leci do celu nie tracąc wiele energii na stabilizację lotu.
Podobny efekt do testu papierowego można uzyskać przez test nieopierzonej strzały.
Test papierowy czy nieopierzonej strzały - to dopiero regulacja wstępna.
Regulacja dokładna jest zawsze wykonywana przez testy strzeleckie. A na samym końcu, jak łuk jest już precyzyjnie wyregulowany - następuje regulacja celownika (jeśli celownika używamy).
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2010, 08:21:39 am wysłana przez kissielec »

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 01, 2010, 03:51:00 pm »
Panie Piotrze, Pan się na tym zna - mądrzy łucznicy radzili mi, bym do bloczka 61# dobrał strzały karbonowe o spinie 340-400. A ja, jako bydlę w wertykalnych compoundach nieuczone - lecz zarozumiałe i uparte, najpierw postanowiłem sprawdzić na teoretycznie zbyt giętkich strzałach o spinie 500. Bo tanie. I do tego te moje strzały są długie - 32". I do tego grot - 100 grain.
I nic się nie dzieje - strzały lecą prościuteńko, jak się wbijają obok siebie - to niemal idealnie równolegle.

No to jak jest z tymi spinami - ściema producentów by sprzedawać droższe strzały, albo różnice są tak małe, że niezauważalne dla początkującego - a może miałem farta, że przypadkiem te strzały jakimś cudem podpasowały do tego łuku?