Autor Wątek: dobór stabilizatora i parę drobnych pytań  (Przeczytany 6639 razy)

la.pier

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
dobór stabilizatora i parę drobnych pytań
« dnia: Wrzesień 26, 2010, 10:21:23 am »
Witam.
Forum czytam od jakiegoś czasu i nie znalazłem odp na moje pytanie.
Z łuku strzelam od jakiegoś czasu i chciałbym do niego kupić stabilizator centralny jednak nie mam pojęcia czym one się róznią i czy trzeba dobrać odpowiedni do sprzętu.
Posiadam łuk pse deer hunter. strzelam ze spustu nadgarstkowego i używam strzał gamegetter xx75 rozmiar 500. więc doradźcie mi coś pod ten sprzęt. cena +/- 100 ale nie jest to górna granica. Chciałbym też zainstalować soczewki w moim łuku ale nie wiem jak je dobrać oraz co trzeba do tego kupić.

SUAHTTAM

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: dobór stabilizatora i parę drobnych pytań
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 26, 2010, 11:07:42 am »
Ja bym zaproponował coś takiego: SVL S-COIL XL 7" CAMO.

@(o.o)@

  • Gość
Odp: dobór stabilizatora i parę drobnych pytań
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 26, 2010, 12:13:08 pm »
Witam.
Forum czytam od jakiegoś czasu i nie znalazłem odp na moje pytanie.
Z łuku strzelam od jakiegoś czasu i chciałbym do niego kupić stabilizator centralny jednak nie mam pojęcia czym one się róznią i czy trzeba dobrać odpowiedni do sprzętu.
Posiadam łuk pse deer hunter. strzelam ze spustu nadgarstkowego i używam strzał gamegetter xx75 rozmiar 500. więc doradźcie mi coś pod ten sprzęt. cena +/- 100 ale nie jest to górna granica. Chciałbym też zainstalować soczewki w moim łuku ale nie wiem jak je dobrać oraz co trzeba do tego kupić.
Zasadnicze pytanie - do jakiego strzelania jest Ci ten stabilizator potrzebny? Pomiędzy strzelaniem tarczówki FITA a strzelaniem w terenie jest zasadnicza różnica. Od wygody korzystania z danego sprzętu po kwestie kategorii...
Co do soczewek, to poszukaj na forum - ostatnio był temat poruszany. Co trzeba dokupić - zależy od Twojego celownika. Natomiast nie zakładaj z góry, że założenie soczewek poprawi Twoją celność - czasem życie pokazuje, że rezultat jest zupełnie odwrotny...

la.pier

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: dobór stabilizatora i parę drobnych pytań
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 26, 2010, 12:39:36 pm »
Jak na razie to strzelanie FITA. Czy będę strzelać w terenie? puki co na razie raczej nie. a co do optyki to przy strzelaniu z ok 100m do tarczy o wymiarach 60 x 60 przynajmniej mnie jest dość ciężko i jest to strzał dość mało precyzyjny

dany

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 920
Odp: dobór stabilizatora i parę drobnych pytań
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 21, 2010, 08:25:45 am »
A czy istnieje szablon dobierania długich stabilizatorów (FITA) do łuków (np. modeli, długość naciągu, z pewnością odległość strzelania)?
Czy raczej organoleptycznie dopierać, bo ja mam 26" za poradą? Hę?
Sage 35#

PK

  • Gość
Odp: dobór stabilizatora i parę drobnych pytań
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 21, 2010, 09:05:20 am »
O szablonie nie słyszałem. Zawodnicy zwykle dobierają na zasadzie prób, z tym założeniem, że łuk ze stabilizatorem centralnym powinien mieć wyraźną tendencję do przechyłu w stronę celu - po strzale, na rozluźnionym uchwycie. Im dłuższy stabilizator tym większe ograniczenie dla niechcianych ruchów łukiem w trakcie celowania, tym nie mniej dokładając osprzętu...łatwo swój łuk uczynić za ciężkim... co znacznie wpływa na efekty długiego, sportowego strzelania na dalsze odległości.
Dobre stabilizatory sportowe (np. kilkuprętowe Beiter'y) mają możliwość regulacji wagi i umiejscowienia środka ciężkości.
« Ostatnia zmiana: Październik 21, 2010, 04:26:03 pm wysłana przez PK »

dany

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 920
Odp: dobór stabilizatora i parę drobnych pytań
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 22, 2010, 07:46:04 am »
To jeszcze jedno pytanie, czy to prawda (zasłyszane od kolegi), że monostabilizator sportowy winien być dłuższy od długości strzały? Czyż to łgarstwa są?
Sage 35#

tomo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 592
Odp: dobór stabilizatora i parę drobnych pytań
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 22, 2010, 09:14:22 am »
na archerytalk był artykuł wg którego wstępne wyliczenia opierają się o wzór na moment obrotowy: iloczyn długości centralnego stabilizatora i ciężaru na końcu powinien być równy iloczynowi długości stabilizatora tylnego /bocznego/ i jego ciężaru na końcu.
Pozdrawiam
MATHEWS APEX 7 , PSE SUPRA, MATHEWS HALON X COMP

dany

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 920
Odp: dobór stabilizatora i parę drobnych pytań
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 22, 2010, 10:36:34 am »
Tak @tomo, tylko że wtedy pozostaną w równowadze ??(tak na chłopski rozum). Ale rzeczywiście, tak jak pisał @PK trzeba popróbować, więc na to wygląda, że dł. strzały nie jest znaczącym (choć mogłaby być pomocnym) wskaźnikiem do dobrania dł. stabiego.
Sage 35#

PK

  • Gość
Odp: dobór stabilizatora i parę drobnych pytań
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 22, 2010, 11:28:11 am »
...tylko że wtedy pozostaną w równowadze ?...

Wszystko zależy od tego, czy do tego wzoru oprócz długości elementów podstawimy ich całkowite ciężary (ramię + ciężarek) czy tylko sam ciężarek na końcu (bo tak wynika z posta tomo). Jeśli tylko same ciężarki, to mimo równych iloczynów dla przodu i tyłu, stabilizator centralny będzie przeważał w kierunku celu, bo jest cięższy, a jego waga własna nie została uwzględniona w równaniu.
Ja osobiście nie spotkałem się z tym wzorem, ale nie wykluczam, że coś takiego funkcjonuje.

Natomiast wielu sportowych bloczkowców, stosuje tylko stabilizator centralny.
« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2010, 01:34:46 pm wysłana przez PK »

dany

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 920
Odp: dobór stabilizatora i parę drobnych pytań
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 22, 2010, 11:52:17 am »
No tak, masz rację przewagę uzyskuje się długością ramienia.
Sage 35#

PK

  • Gość
Odp: dobór stabilizatora i parę drobnych pytań
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 24, 2010, 01:33:29 pm »
A propos stabilizatorów, to Fuse w swoim najnowszym katalogu 2011, pokazał nowy "żyletkowaty" stabilizator, o zminimalizowanej podatności na boczne podmuchy silnego wiatru, które potrafią znacznie utrudnić utrzymanie pina w celu.

Trudno powiedzieć ile wiatru zbiera nawet długi stabilizator (?) pewnie jakieś 10-15%, reszta i tak idzie na łuk i trzepie nim i łucznikiem na boki - zdrowo, niezależnie od kształtu stabilizatora. No ale bajer jest, a badania w tunelu aerodynamicznym pewnie pomogą uzasadnić cenę  :).
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2010, 08:07:03 am wysłana przez PK »

dany

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 920
Odp: dobór stabilizatora i parę drobnych pytań
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 26, 2010, 08:12:11 am »
Nie chciałem nowego wątku zakładać, ale czy ktoś doradzi jak dobrać peepena "do tarczy", mam szkło w lipku 0,75 i chciałem dokupić zwykłego pippena, chodzi mi o średnicę dziurki? (0,8, 1,2 czy 1,6 mm?)
Sage 35#

Adam Cymkiewicz

  • Gość
Odp: dobór stabilizatora i parę drobnych pytań
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 26, 2010, 08:19:16 am »
To akurat należy dobrać doświadczalnie, chodzi o to żeby po wejściu na pozycję strzelecką w pipie widzieć krawędź  obręczy przeziernika co ułatwia zgrywanie przyrządów celowniczych.

PK

  • Gość
Odp: dobór stabilizatora i parę drobnych pytań
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 26, 2010, 08:26:10 am »
Średnica dziurki peep'a musi być taka, by widok osłony pina (lipka) wpisywał się w obręcz peep'a. W niewielkim zakresie można to regulować zmniejszając bądź zwiększając widok lipka poprzez wysunięcie go na szynie celownika - w stosunku do majdanu.

W celownikach myśliwskich jest ta sama zasada. W większości prostszych celowników łowieckich, nie ma możliwości regulacji odległości pina(ów) od majdanu, więc to zgranie obwodów może być ustalone jedynie przez dobór średnicy peep-sight'a.

Osłona pina(ów) MUSI dość ciasno wpisywać się w obręcz peep-sight'a, ale tak by była w nim widoczna w całości.

Co do powiększenia w szkłach, kwestia indywidualna. Ja w łuku tarczowym używam 0.75 i w lipku i w peep-sight'cie. Wtedy widzę ostro cel a pin jeździ mi w sposób umiarkowany po celu (przy większym powiększeniu, gorzej byłoby go opanować). Przy rezygnacji z jednej z tych soczewek, obraz jest zamazany. W łuku myśliwskim, którego używam do 3D, ze zrozumiałych względów - nie mam żadnych szkieł.



...Adam mnie ubiegł ;D z odpowiedzią.
« Ostatnia zmiana: Październik 26, 2010, 12:18:31 pm wysłana przez PK »