Autor Wątek: Przywitanie i zapytanie.  (Przeczytany 3206 razy)

Nadgi

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
Przywitanie i zapytanie.
« dnia: Wrzesień 17, 2010, 12:26:57 am »
Witam, mam na imie Piotrek i i zdecydowalem sie w koncu na zakup luku. Poczatkowy budzet na sam luk byl okolo 1000zl, ale troche go nadwyreze co prawda i tak nie bedzie to zawrotna kwota ale zawsze cos. Chce wydac 1700zl maks i ani grosza wiecej.  Zaraz podam 2 propozycje ale jeszcze dodam fakt taki.
Luk chcialbym trzymac dlugi czas zeby nie zmienic go za 2 czy 3 lata, jesli nauczyl bym sie juz strzelac w miare ok chcilabym zaczac startowac w jakis zawodach, strzelanie glownie do tarczy, moze od czasu do czasu jesli by sie nadal to jakis ruchomy cel. A i interesuje mnie tylko luk bloczkowy, o to propozycje:

http://www.e-luk.pl/bloczkowy-bowtech-diamond-p-273.html?osCsid=58c22a4ca8ad2b12fbe23c9228fc371c - odnosnie tego jeszcze mam pytanie, widzialem tez wersje Bowtech/Diamond RAPTURE XL (drozsza) czy roznica miedzy nimi to cena i rozmiar plus parametry naciagu czy cos konkretnego jeszcze jest?

http://www.e-luk.pl/bloczkowy-bowtech-razor-edge-zestaw-p-276.html?osCsid=ea7957c7d380f2742d4c6c4985870347 - ten moj faworyt troszke drogi ale to jest zestaw. Tylko strzaly kupic i jakies tarcze.

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Przywitanie i zapytanie.
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 17, 2010, 01:51:01 am »
Cześć,
1. Dobry łuk, o który się dba, spokojnie wystarczy na 2-3 lata a nawet dłużej. W tej kwocie kupisz dobry łuk. Nie najwyższa półka, ale wystarczająco dobry :)

2. "Strzelanie do tarczy" i te "żywe cele" - ja się czuję trochę zdezorientowany. Pisząc do tarczy masz na myśli strzelanie FITA? Z FITĄ różnie bywa - niestety zwykle często się zdarza, że bloczkowcy nie są mile widzianymi łucznikami w lokalnych klubach "bo szybko niszczą maty". Moja rada - rozeznaj się jak to jest w Twojej okolicy, żebyś się później nie rozczarował... Pomiędzy ruchomymi celami a strzelaniem do tarczy jest jeszcze bardzo fajne łucznictwo terenowe 3D.

3. Propozycje.
Do strzelania na ściśle określony dystans zwykle łucznicy używają celowników z lipkiem:
- każdorazowa zmiana odległości wymaga przestawiania celownika
- koszt celownika z lipkiem jest dosyć spory, może być problem zmieścić się w limicie
Do strzelania na różne dystanse stosuje się celowniki myśliwskie:
- nie ma potrzeby przestawiania celownika, bo mają kilka punktów odpowiadających za ustawione przez Ciebie odległości
- są znacznie tańsze (ale nie znaczy badziewne)

Celowo nie używałem słowa "strzelanie do tarczy" bo:
- do tarczy można strzelać na znaną odległość (na przykład FITA)
- do tarczy można strzelać na nieznaną odległość (na przykład FIELD)

Zestaw, który bierzesz pod uwagę ma wyposażenie typowo myśliwskie - to znaczy podstawka sprawdzi Ci się, jeżeli będziesz z tego łuku polował i na polowaniu oddawał kilka strzałów. Na treningi się nie nadaje i prędzej czy później ją wyrzucisz :) Nie widziałem też, żeby ktoś strzelający FITĘ miał zamontowany kołczan na łuku. Można go co prawda zdjąć, ale po co płacić za zbędne dodatki? Celownik w tym zestawie, pomimo, że myśliwski to niestety tandetny...

Ten drugi łuczek... Ah, znowu trzeba prostować bzdury. Nie ma czegoś takiego jak Bowtech Diamond. Diamond to marka, pod którą Bowtech wypuszcza swoje "tańsze" łuki. No i ten opis "dostępna wersja 40#" i łuk "może rosnąć wraz z łucznikiem". Jeżeli masz 14 lat to na 2-3 lata Ci powinien wystarczyć :D

Zmierz sobie długość naciągu i upewnij się, jak w łuku, który chcesz kupić się go reguluje. Czasem wystarczy przełożyć parę śrubek a czasem trzeba wymienić całe bloczki warte kupę szmalu. No i warto zastanowić się (poszukać w wyszukiwarce) o ramionach - dzielone czy nie.

Ostatni wybór, ale jeżeli jesteś początkujący - to najważniejszy. Wybrać odpowiedniego sprzedawcę. Tutaj Twój strzał zupełnie nietrafiony, proponuję Ci przestudiować ten oto wątek:
http://www.forumlucznicze.pl/tematy-zwi%C4%85zane-ze-sprz%C4%99tem/mathews-reezen-65-i-70-kt%C3%B3ry-lepszy-dla-pocz%C4%85tkuj%C4%85cego-t1847.0.html;msg16732#msg16732

Zastanawiania się aż do bólu głowy życzę ... ;)

Nadgi

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Przywitanie i zapytanie.
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 17, 2010, 12:15:15 pm »
Przeczytalem ten temat co poleciles mi plus wyjasnienie dokladnie co to 3D, FITA, chyba bardziej bym sie sugerowal 3D, a jak juz bym nuaczyl sie strzelac w miare dobrze to moze bym  przestawil sie tez na FITA, ale to sie zobaczylo by. U mnie w miejscowosci nie ma zadnych takich klubow, najblizsze krakow albo aglomeracja slaska katowice, sosnowiec, itp.

Jesli chodzi o wiek to 23 lata mam i jakies 179/182 wzrostu, nie wiem :D Postura nie szczuply ale nie chudy jakos bardzo. Narazie nie bede jeszcze pytal o wielkosc luku i sile naciagu, tylko o wybor wlasnie samego modelu i firmy. Celowniki i inne dodatki pozniej mozna myslec.

Jeszcze podeszly mi takie luki dwa:
http://www.luksport.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=1458&category_id=149&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=31

http://www.luksport.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=1343&category_id=149&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=31

Roznica miedzy nimi jest w sile naciagu, target ma dodatkowo regulacje 20-30#, a reszta taka sama, wiec lepiej chyba ewentualnie wybierac hunting tanszy. Ale zas ten bowtech co wysyalem na poczatku tematu jest w zestawie. O odnosnie tego Bowtech/Diamond wiem wiem odnosnie tej marki i podmarki. Czytalem gdzies na forum wczesniej.
Takze na dzien dzisiejszy 4 takie moje propozycje modeli, narazie nic innego w takiej cenie nie znalazlem, dlugosc naciagu wyszlo mi oko 70-75cm czyli jakies 30", mierzac od poczatku dloni na wyprostowanej rece do ust.

Aaa odnosnie sklepu to w okolicy zeby jechac nie mam chyba zadnego, najblizszy w jaworze jest o ile sie nie myle. A tak to tylko wysylkowa sprzedaz by byla, czego wolalbym uniknac, w naturze mam odbior osobisty rzeczy ktore troche kosztuja, wole sprawdzic czy wszystko jest ok.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 17, 2010, 12:34:21 pm wysłana przez Nadgi »

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Przywitanie i zapytanie.
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 18, 2010, 05:07:11 pm »
Witaj,
Niestety, musisz pogrzebać jeszcze trochę w wyszukiwarce. Temat wałkowany był już niezliczoną ilość razy. Wiem, że nie odrobiłeś rzetelnie zadania, bo 3/4 Twoich typów to łuki dla młodzieży :P.

Początkującemu bloczkowcowi ciężko będzie poustawiać sprzęt samemu i na Twoim miejscu - jeżeli chcesz się za łucznictwo zabrać jak należy - myślał o spotkaniu ze sprzedawcą, który zamówiony sprzęt ustawi pod Ciebie przy okazji odbioru.

Nadgi

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Przywitanie i zapytanie.
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 19, 2010, 12:04:32 pm »
Grzebalem grzebalem ale jeszcze ide grzebac :D Gdzies przeczytalem ze 30" to jeszcze moze byc za mala dlugosc naciagu jesli doda sie petelke i spust nadgarstkowy czy to prawda?

A jeszcze o to taka moja propozycja: chyba bede musial wydac jednak troche wiecej zeby miec cos lepszego mysle do 2500zl maks. ale jak by sie dalo to mniej troszke za skompletowanie calego zestawu czyli, luk, celownik, strzaly - 4 szt. na poczatek wystarcza, petelka, spust, ochraniacz przedramienia i w sumie chyba tyle, ewentualnie gydbym
zmiescil sie w budzecie to jeszcze stabilizator, tlumiki cieciwy,
kolczan to chyba wszystko co jest potrzebne.
Teraz sprzet, jesli chodzi o luk to wygrzebalem cos takiego:

SUPERHAWK XT500 - 2009 - 1900zl
lub
POWERHAWK ZR12 - 2009 - 1800zl, czy jest jakas duza roznica miedzy nimi
czy lepiej ten tanszy wziac? Oba maja 32" dlugosc naprezenia cieciwy wiec pod FITA powinna byc ok.

Dostalem taka propozycje tez BEAR CHARGE 2010 - zestaw, czyli:

    * łuk sie wie :D
    * podstakwa pod strzałę TROPHY RIDGE WHISKER BISCUIT QUICK SHOT
    * celownik TROPHY RIDGE PUNISHER 3
    * stabilizator TROPHY RIDGE SHOCKSTOP LITE
    * kołczan TROPHY RIDGE 6 SHOOTER
    * smycz do łuku
    * peep sight
    * pętelka

ale myslalem zeby predzej sam luk kupic i skompletowac go pod strzelanie do tarczy, no chyba ze taki zestaw w zupelnosci by wystarczyl. O jeszcze jedno, sklep ktory bym wybral do zakupu to raczej centrum lucznicze, albo luksport. Mam najblizej do nich, chyba ze na slasku znacie jakis ciekawy sklep. Ale marudze ^^

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Przywitanie i zapytanie.
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 19, 2010, 04:29:02 pm »
No i proszę, teraz widać, że rzetelnie przysiadłeś :)

Niekoniecznie musisz szukać łuku z możliwością ustawienia długości naciągu na ponad 30" - wstępnie możesz sam zmierzyć (wyszukiwarka forum). Czasem szukanie czegoś ponad 30" znacznie ogranicza możliwości wyboru. I to, co piszesz o długości układu - to z pętelką i spustem nadgarstkowym jesteś w stanie uzyskać maksymalną długość układu. Zmieniając spust na palcowy układ ulega skróceniu.

Cztery strzały to naprawdę optymistyczne założenie, zwłaszcza na początek. Przy założeniu, że zostaną Ci trzy czy dwie - będziesz miał więcej chodzenia niż strzelania ;) Ja zwykle strzelam serie po 5. Zauważyłem, że powyżej 5 strzał na serię strzelam byle jak. Poniżej 3 - więcej chodzenia. Postrzelasz trochę - znajdziesz swoją optymalną ilość.

Tłumiki cięciwy możesz zrobić sam - ale ich zadaniem bardziej jest tłumić odgłosy strzału niż inne rzeczy. Uważam za zbędne.

Ten Bear Charge lepszy byłby bez zestawu. Podstawki WB to raczej zły pomysł. Celownik 3-pinowy to moim zdaniem trochę za mało - lepszy byłby 5 pinów.

Z podstawek polecam Ci poszukać opadających. Najlepiej, jeżeli skonstruowane są jak QAD Ultra Rest czy Ripcord Code red - wygodne w nich jest to, że raz założona strzała nie spada z podstawki (niektóre podstawki mają zabezpieczenie strzały przed spadnięciem z widełek, w niektórych zaś widełki są od góry niezabezpieczone).

P.S. W Bear Charge nie masz możliwości zmienić długości naciągu (regulacja jest w zakresie +/- 0.5"). Jak źle dobierzesz długość - to będziesz musiał kupować moduł na inną długość.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2010, 04:34:09 pm wysłana przez @(o.o)@ »

Nadgi

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Przywitanie i zapytanie.
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 19, 2010, 04:46:13 pm »
Wiem wiem nie zalezy mi az tak na tym ustawianiu dlugosci, wkoncu nie rosna mi rece z dnia na dzien zebym mial raz za krotka dlugosc naciagu lub za dluga, wystarczy raz a dobrze ustawic.
Tak wlasnie szukalem i znalazlem jak mierzyc, wychodzi mi od konca kciuka na wyprostowanej rece do ust jakies 75cm - czyli 30". Wiem wlasnie odnosnie tych spustow palcowych ale dosyc drogie sa :(

Strzaly to juz etap drugi takze do dogadania. Mhmm czyli o to chodzi z tymi tlumikami jesli tylko dzwiek to faktycznie nie warto.

Okej to za podstawkami tego typu bede sie pozniej rozgladal, a czy dlugosc AtA 30" a 32" bedzie jakos znaczaca przy strzelaniu do tarczy? wlasnie taka roznca jest miedzy tymi dwoma hoyt'ami, a bear chargem. No i druga kwestia roznica miedzy Hoyt'em PowerHawk'em, a Bera'em bedzie mysle z 300zl, kwiestia ile sklep sobie ceni, czy roznica w strzelaniu moze byc jakas duza zebym jako poczatkujacy odczul roznice miedzy nimi i dolazyl te 300zl przykladowo?

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Przywitanie i zapytanie.
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 19, 2010, 05:00:44 pm »
Ręce może nie rosną, ale mięśnie się rozciągają i przyzwyczajają do stosownej pozycji. Niby cal regulacji jest w Bearze - ale to już sam podejmuj decyzję.

ATA na strzelanie do tarczy - im większa tym lepiej. Na polowanie - im mniejsza tym łatwiej z łukiem się poruszać. A jak zależy Ci na strzelaniu do tarczy - to zwróć uwagę na agresywność łuku ( http://www.bowhunting.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=55:wiecej-o-bloczkach&catid=2:sprzet&Itemid=13 )

Ja jakbym miał wybrać pomiędzy Hoytem a Bearem (rzy tak niedużej różnicy w cenie) to wybrałbym Hoyta... Razu pewnego strzeliło mi ramie w Bearze, w Hoycie jeszcze nie :P Ale to moja subiektywna opinia :P

Nadgi

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Przywitanie i zapytanie.
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 19, 2010, 05:23:47 pm »
Fajny artykul, szukalem przedtem wlasnie jaka jest roznica z lukow bloczkami symetrycznymi, a z bloczkiem i kolkiem, ale nie moglem znalesc a tu jest :D

No to dobra zobacze jak bede z kasa na koniec miesiaca i ile wyliczyly by mi sklepy za skompletowanie, Hoyt'a PH, jakis strzal, podst. pod strzaly, spustu (narazie raczej nadgarstkowy bym bral), celownik (jeszcze bede czytal jakie polecane sa), moze walizka jakas do transportu i chyba to wszystko co jest potrzebne do strzelania, a i ochraniacz przedramienia.

Dziekuje za odpowiedzi i pomoc :)

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Przywitanie i zapytanie.
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 19, 2010, 08:44:15 pm »
Walizka może niekoniecznie.... ale wosk do cięciwy weź :)

Herr Otto Flick

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 381
Odp: Przywitanie i zapytanie.
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 19, 2010, 08:53:54 pm »


P.S. W Bear Charge nie masz możliwości zmienić długości naciągu (regulacja jest w zakresie +/- 0.5"). Jak źle dobierzesz długość - to będziesz musiał kupować moduł na inną długość.
W Charge jest akurat inaczej niż w innych modelach Bear i da się zmienić długość bez konieczności zmiany modułu w zakresie 26-30" co 1".

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Przywitanie i zapytanie.
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 19, 2010, 08:59:11 pm »
No tak - do bloczków Beara są dwie opcje
 - jedna to te wymienne moduły
 - druga to moduł uniwersalny
Jak mnie pamięć nie myli, to są ze sobą zamienne. Ale nie wiem, czy jest jakaś reguła dostępności tej opcji w poszczególnych modelach.