Autor Wątek: dobor strzaly  (Przeczytany 11230 razy)

dany

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 920
Odp: dobor strzaly
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 02, 2010, 01:20:26 pm »
Tego Stingera próbowałem ożenić z cieniutkimi promieniami Beman Flash. To było ponad moje siły :P Może przy większej średnicy strzały byłoby to prostsze.
Tak to prawda, przystrzeliwane było na xx 75 alu ;) ale teraz głównie z powerflightów strzelamy i trzymają widełki jakoś...ale nie znasz dnia ani godziny bo w poprzednim łuku ośka się wykrzywiła w dokładnie takiej samej podstawce, ale to chyba z niedbalstwa...
.... A ustawianie tej podstawki jest (.....) irytujące, bo luzując jedną ze śrubek wszystko bez mała rozsypuje się w drobny mak...
Ja się przyzwyczaiłem bo od poczatku tylko takie podstawki miałem ;) Tak to prawda, ale wydaje mi się, że dałoby się ja jeszcze lepiej przystrzelać przez kogoś bardziej doświadczonego.
Sage 35#

szaq

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: dobor strzaly
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 03, 2010, 05:08:21 pm »
pomierzylem ale ze wzgledu na niedokladnosc zdjec napisze wszystko co zrobilem:
dl od osi do osi bloczka-83,5 cm (x 2,54)=32,87"
cala wys. luku- 91 cm=35,83"
bh=6"
dl tego odcinka grotu ktory mialem zmierzyc=7mm
calkowita dl strzaly=31"
i rzucilem oko jeszcze na te lotki i rzeczywiscie lotka prowadzaca jest poziomo po lewej stronie >:(
mam jeszcze jedno zmartwienie,ta gumka od peepa jest po prostu przywiazana do luk i zawadza mi o kable,gdzie moglbym ja przywiazac i czym??

Adam Cymkiewicz

  • Gość
Odp: dobor strzaly
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 03, 2010, 05:59:01 pm »
do kabli

@(o.o)@

  • Gość
Odp: dobor strzaly
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 03, 2010, 11:43:00 pm »
pomierzylem ale ze wzgledu na niedokladnosc zdjec napisze wszystko co zrobilem:
dl od osi do osi bloczka-83,5 cm (x 2,54)=32,87"
cala wys. luku- 91 cm=35,83"
bh=6"
dl tego odcinka grotu ktory mialem zmierzyc=7mm
calkowita dl strzaly=31"
i rzucilem oko jeszcze na te lotki i rzeczywiscie lotka prowadzaca jest poziomo po lewej stronie >:(
mam jeszcze jedno zmartwienie,ta gumka od peepa jest po prostu przywiazana do luk i zawadza mi o kable,gdzie moglbym ja przywiazac i czym??
Oś bloczek-bloczek:
- pomiar 32,87"
- rozmiar producenta  to 37.875"
różnica - skromne 5 cali... Coś jest nie tak...  Późno już co prawda i słabo mi idzie zbieranie myśli ... ale jeszcze się dopatrzyłem :) Błąd... w tabelce na stronie Hoyta. Akurat przy długości naciągu 27.5"  8) Z Twoich pomiarów wynika, że geometria jest ok. Zatem albo :
- ramiona masz 80# a nie 70#
- śruby nie są odkręcone o 8 obrotów tylko mniej
- pomiar siły naciągu był źle zrobiony

Śruby mocujące ramiona proponowałbym Ci - dla bezpieczeństwa - dokręcić do końca a potem odkręcić je maksymalnie o cztery obroty (no może niech będzie, że pięć, ale nie osiem).

Nasadki w strzałach spróbuj przekręcić do właściwej pozycji. Ciężko się przekręcają, ale z wyczuciem da się to zrobić bez uszkodzeń. No, chyba, że osoba, która je kleiła wpadła na genialny skądinąd pomysł przyklejenia nasadek. Tak niestety też się zdarza.

To klejenie lotek wynika stąd, że najpopularniejsze maszynki np. Cartela kleją lotki pod łuki klasyczne i trzeba potem nasadkę obracać.

Co do tej gumki od peepa... Obrazek wart tysiąca słów. Ile wart film? ;)
http://www.bowtuningtips.com/files/html_pages/htmlplayers/peeptie.html

Powodzenia
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2010, 12:18:37 am wysłana przez @(o.o)@ »

Adam Cymkiewicz

  • Gość
Odp: dobor strzaly
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 04, 2010, 01:12:54 am »
W tabelce hoyta jest błąd.
Pozdrawiam

dany

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 920
Odp: dobor strzaly
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 06, 2010, 08:08:43 am »
1. No, chyba, że osoba, która je kleiła wpadła na genialny skądinąd pomysł przyklejenia nasadek. Tak niestety też się zdarza.

2.To klejenie lotek wynika stąd, że najpopularniejsze maszynki np. Cartela kleją lotki pod łuki klasyczne i trzeba potem nasadkę obracać.


1. To niestety prawda, nawet sam tak nieświadomie do pewnego czasu robiłem :-[

2. W maszynce Cartela da się ustawić obrót strzały by kleiła z "lotką u góry/dole", (czyli nie jak do klasyka), jest śrubka w maszynce na "grzbiecie", która o tym decyduje.

A tak swoją drogą (może coś żle ustawione mam), to oklejenie jak do klasyka nie powoduje w naszych łukach specjalne zużywanie się lotek.
Sage 35#

@(o.o)@

  • Gość
Odp: dobor strzaly
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 06, 2010, 10:02:26 am »
Hm... W mojej maszynce Cartela są dwie opcje - klejenie "na klasyka" i klejenie na 4 lotki.

dany

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 920
Odp: dobor strzaly
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 06, 2010, 11:23:54 am »
Ja mam taką.
http://www.sklepluczniczy.pl/produkt/cartel-maszynka-do-klejenia-lotek-727.html
Masz rację tak jest.
Ale na grzbiecie maszynki, w miejscu, gdzie jest pokrętło do obracania promienia jest taka, mała śrubka imbusowa wkręcona w korpus pokrętła i za jej pomocą, można przesunąć ustawienie "chwytaka nasadki", ja wsadziłem poprawnie oklejoną strzałę i do niej ustawiłem maszynkę. Owszem, zmieniłem póżniej na "klasyczny" układ, ale myślałem, że jest to poprawne.  Zresztą dzisiaj będę to robił. ;)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2010, 11:25:40 am wysłana przez dany »
Sage 35#

szaq

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: dobor strzaly
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 06, 2010, 07:32:15 pm »
przepraszam panowie ze tak dlugo nie odpisywalem,dobrzy jestescie,zeby takie rzeczy wychwycic w tabelce 8)zrobie tak:dokrece te sruby i odkrece o 4 obroty,przywiąże peepa do kabli i podczas klejenia lotek bede ustawial gorna pionowo,jednak nie do konca rozumiem problem nasadki.rzecz w tym aby odpowiednio ustawic lotki(gorną pionowa w przypadku mojej podstawy) ale czy wystep w nasadce ma znaczenie,mysle ze nie?!odnosnie strzal zostane przy power flightach 340 i grotach np 100 grain.dziekuje za trafne wskazowki i film(profeska).chyle czolo,szaq_

@(o.o)@

  • Gość
Odp: dobor strzaly
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 06, 2010, 10:24:00 pm »
W nasadce masz rowek. Ten rowek przy zakładaniu strzały jest w pionie (bo być musi, wszak zakłada się go na cięciwę).

Strzała do łuku  ma naklejone lotki co 120 stopni. Obojętne, czy do klasyka czy do bloczka. Teraz rzecz w tym, że trzeba się odnieść do tego, co jest punktem (0 stopni) od którego zaczynamy kleić lotki...

Podstawki pod strzałę do łuku klasycznego są inne niż do łuku bloczkowego.

W łuku klasycznym jedna z lotek wypada dokładnie w poziomie.

W łuku bloczkowym jedna z lotek wypada dokładnie w pionie[1].

Jeżeli podstawka jest chwytająca - a taką właśnie masz - to przy złym ustawieniu nasadki względem lotek lotki zamiast wyjść przez te wolne szczeliny pomiędzy szczotkami trafią dokładnie w te szczotki i będą się przez nie przeciskać (wyszukiwarka forum->test na szminkę). Ten "występ" na nasadce nie ma znaczenia.

[1] Bo to akurat zależy od podstawek. Większość podstawek wymaga lotki w pionie na górze strzały. Część - jak te wspomniane przeze mnie i Dany'ego - lepiej sprawują się z lotkami w pionie, ale za to pod strzałą. Są też podstawki opadające, gdzie wszystko jedno jak poklejona jest strzała, i nawet ile ma lotek... Te w zasadzie są najmniej kłopotliwe, bo współpracują z różnymi średnicami strzał, z różną wielkością opierzenia i z różnymi cudami, takimi jak FOBy czy turbonocki :)

szaq

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: dobor strzaly
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 07, 2010, 10:59:40 am »
ok,ale czy lotka pionowa ma znaczenie w przypadku podstawy ktora wlosiem obejmuje strzale w ok 330 stopniach,wazne zeby jedna z lotek nie przechodzila przez wolna przestrzen...

dany

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 920
Odp: dobor strzaly
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 07, 2010, 11:49:02 am »
wazne zeby jedna z lotek nie przechodzila przez wolna przestrzen... ???

...ja nie zrozumiałem...można jasniej ???...lotki mają omijać szczotki w podstawkach podtrzymujących np. nap 360, a jeśli podstawką jest wisker bisquit to i tak przechodzą lotki przez włosie... 
Sage 35#

@(o.o)@

  • Gość
Odp: dobor strzaly
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 07, 2010, 03:18:12 pm »
ok,ale czy lotka pionowa ma znaczenie w przypadku podstawy ktora wlosiem obejmuje strzale w ok 330 stopniach,wazne zeby każda z lotek przechodzila przez wolna przestrzen...

gk

  • PBA
  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: dobor strzaly
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 07, 2010, 03:43:25 pm »
Podejrzewam że chodzi o podstawkę taką ja na zdjęciu z prawej strony
http://www.birminghamdeershow.com/moreproducts/products%204%20sale/whisker%20pro/whisker%20biscuits/whisker-biscuit-dtquick%20shot.jpg

Przy okazji zapytam( wiem że nie ten wątek) Czy są te mistrzostwa w ten czwartek w Jaworzu?

Adam Cymkiewicz

  • Gość
Odp: dobor strzaly
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 07, 2010, 07:37:28 pm »
Jakie mistrzostwa.