Autor Wątek: Celowniki optyczne  (Przeczytany 9395 razy)

kobusz

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Celowniki optyczne
« dnia: Listopad 02, 2007, 10:37:46 pm »
            Chciałbym celnie strzalać... ale do tego trzeba dobrze widzieć cel.
Lipko które posiadam fi 30mm / 0,5 dioptri to jak dla mnie trochę za mało - poza tym nie widzę ostro.
          Słyszałem o tym że większe i mocniejsze szkło ciągnie za sobą potrzebę zamontowania peepa również z optyką - czy to prawda? Jak sprawdza się taka "optyka"?
         Myślałem o zakupie lunety pistoletowej ...lub jakiegoś precyzyjniejszego zestawu soczewek ....czy ktoś z Was Kolegów próbował takich eksperymentów?
Nie znalazłem konkretnego czarno na białym zakazu używania takiej optyki w regulaminie zawodów 3D a zapis poniżej dotyczył tylko kusz..i do tego nieprecyzyjny. Cytat: "Może zostać użyty każdy typ kuszy (compoud lub refleksyjny) z celownikiem optycznym, standardowym oraz z celownikiem z lunetką.Zabrania się używać celowników z lunetką."  Czy taki celownik na łuku bloczkowym zostanie dopuszczony do zawodów?


msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Celowniki optyczne
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 03, 2007, 03:18:50 pm »
Hej!

W zasadzie nie wolno Ci tylko używać celowników laserowych. Kwestia doboru szkieł do lipka jest sprawą indywidualną, i końcowy efekt ma pomagać łucznikowi a nie przeszkadzać. Szkła do lipka są oferowane w zakresie 0,25 - 1,25 dioptrii, gdzie 0,25 to powiększenie podwójne (ale liczone w odległości 1m od oka - o ile się nie mylę). Czyli można mówić o powiększeniu "mniej więcej" 2x. 0,5 diptrii to powiększenie x4 itp.
Problem leży w jakości soczewek. Im lepsze - tym lepszy obraz widzisz w celowniku.
A co do instalowaniu szkła w peepie. Zazwyczaj używa się tego, gdy łucznik nosi okulary. Pomaga to w osiągnięciu czystego obrazu celu w lipku. Teoretycznie można w ten sposób wzmocnić cały układ, ale wymaga to eksperymentowania.
Tak, czy owak wszystko przed Tobą.

Jeśli Cię stać, to proponuję rozwiązanie maksymalne: szkło 0,75 Svarowskiego instalowane w lipku Sure-Loc Black Eagle. Koszt w USA to 280$. Obraz jak żyleta... ale ta cena... (pamiętaj o cle i VAT).

Pozdrawiam
Maciek
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2007, 03:40:40 pm wysłana przez msl72 »

kobusz

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: Celowniki optyczne
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 03, 2007, 06:16:40 pm »
Lipko oglądałem ;D
Ma jedną wadę ;)   - cenę
Czy nikt nie próbował używać zestawów soczewek?
Nie tylko jako okularu (peep-a), ale może jako obiektywu ( lipko )
Próbowałem założyć mocniejsze szkło na lipko ale bez efektu ...przy większych powiększeniach coraz to większe zniekształcenia obrazu

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Celowniki optyczne
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 03, 2007, 06:33:52 pm »
Witam ponownie,

Zapomniałem o przełożeniu moich wcześniejszych wypowiedzi na wymiar praktyczny. Podam je na swoim przykładzie:
Mam dobry wzrok i nie używam korecji w peepie. Szkło w lipku mam raczej dobrej jakości o paramertach 0,5 dioptrii. Lipko ma bardzo dużą średnicę, bo aż 45mm.
Na 70m widzę w nim (tarcza FITA 122 cm) pola od "niebieskiego" czyli od 5 do 10. Jeżeli użyłbym mocniejszego szkła - wysokiej jakości!!!, to widziałbym pewnie tylko "czerwone i żółte". Pewnie! Im większe powiększenie, tym łatwiej trafiac w 10-tkę - chciałoby się rzec. Ale ja nie jestem cyborgiem, i moja ręka łuczna jednak trochę się rusza - co utrudnia celowanie. Zatem - przy mocniejszym powiększeniu - widziałbym w celowniku tylko "uciekającą 10-tkę". I moje celowanie skończyłoby się na "pogoni za żółtym" - a nie o to chodzi. W rundzie FITA na razie osiągam 1200 pkt. Jak poprawię swój wynik o 100, to może zmienię optykę.

Pozdrawiam
Maciek

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Celowniki optyczne
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 03, 2007, 06:47:49 pm »
Hej,

Gdy pisałem swój drugi wywód, Ty też się włączyłeś... Ale chyba i tak się zrozumiemy.
Co do szkła w peepie.
Optyka to część fizyki. Można z dużą precyzją z kartką papieru dobrać sobie "optymalny układ". Jednak akcesoria łucznicze obarczone są tą wadą, że produkowane są w pewnym, ograniczonym zakresie. Na przykład wkłady do peepa występują "co 1 dioptrię", czyli o "częściówki" trudno.
Zamów sobie w Łuksporcie peep ARC system. Ma on możliwość wkręcania różnych wkładów. W standardzie jest chyba 6 szkieł (mogę się mylić), od -3 do +3d. Przetestuj i wybierz pasujące sobie. Ale uważaj!!!
Masz teraz szkło w lipku 0,5d. Jeżeli użyjesz np szkła w peepie = -2, to być może uzyskasz wyrażniejszy obraz, ale zlikwidujesz powiększenie. Bo układ soczewek zniesie się wzajemnie. A jeżeli użyjesz np +1, to w efekcie zobaczysz rozmazaną, żółtą plamę, o ile masz bardzo stabilny chwyt, bo uzyskasz powiększenie 8-krotne... (poprawcie mnie jeżeli się mylę, bo piszę z pamięci, bez obliczeń).
Poza tym, czy szkło lipka (przy napiętym łuku) jest dokładnie 1m od Twojego oka??? Wątpię.  I bynajmniej nie próbuj tej odległosi osiągnąć.
Dobór szkieł to sztuka kompromisu. Ciesz się, że masz dobry wzrok, bo i bez szkła dasz sobie radę - reszta to bajer....... :)

Pozdrawiam
Maciek

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Celowniki optyczne
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 03, 2007, 07:12:20 pm »
Mathews,

Nie, do Kobusza, jednak na tyle długo go redagowałem, że Ty w międzyczasie wkleiłeś swoją... :)

Pozdrawiam
Maciek

P.S. Wiem, że Ty używasz okularów. Zatem Twoje -2d nie daje takiego efektu, jaki opisałem... Przyznasz jednak (a w zasadzie nie musisz, bo już to napisałeś), że zabawa ze szkłami to długie eksperymentowanie.
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2007, 07:15:39 pm wysłana przez msl72 »

kobusz

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: Celowniki optyczne
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 04, 2007, 08:33:20 pm »
Moim zdaniem:
- pozycja 1) celownik ze strony www.oneidaeaglebows.com to zestaw kolimatorowy (choć mogę się mylić ) - bawiłem się kiedyś czymś podobnym - wolę "nasz" tradycyjny celownik
- pozycja 2) celownik ze strony www.hindsightco.com bez peepa...ma znacznie bardziej skróconą linię celowania przez co jest mnie precyzyjny

Jednak zostanę przy dotychczasowym układzie lipko-peep sight z polepszeniem jakości obu soczewek :)