Autor Wątek: POMOC W WYBORZE SPRZĘTU  (Przeczytany 16904 razy)

Jan

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 142
Odp: POMOC W WYBORZE SPRZĘTU
« Odpowiedź #60 dnia: Styczeń 14, 2016, 08:34:22 pm »
Stinger to praktycznie najpopularniejszy  z powiedzmy budżetowych łuków... Stosunek jakość/cena bardzo dobry. Daje powtarzalność. To chyba najtańszy z dobrych markowych łuków.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


Jan

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 142
Odp: POMOC W WYBORZE SPRZĘTU
« Odpowiedź #61 dnia: Styczeń 14, 2016, 08:44:49 pm »
Wracając do regulacji. Ja też nie wierzę w dużą regulację w łukach. Nie mam oczywiście twardych danych na potwierdzenie tej tezy. Należę do ludzi, którzy nie lubią nawet odpuszczać swojego łuku, żeby nie stracić "performance".

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: POMOC W WYBORZE SPRZĘTU
« Odpowiedź #62 dnia: Styczeń 14, 2016, 08:57:39 pm »
Zależy co się rozumie przez dużą regulację. Bo ja nie miałem na myśli tanich łuków z regulacja funtażu np 15-70. To są specyficzne łuki dla początkujących i młodzieży.
Natomiast w regulacji np 60-45 czy 40 i DL 25-31 nie widzę żadnych znaczących wad a wręcz same korzyści.
Performance tzn? Jedynym parametrem który maleje w znaczącym stopniu przy odpuszczeniu jest EK strzały parametr dla ludzi niepolujących mało istotny. Prędkość maleje bardzo  nieznacznie przy zachowaniu tego samego parametru grs/lb. A IMO znacznie ważniejsze jest dopasowanie funtażu do własnych możliwości i spinu strzał. Nie zawsze spin strzały pasuje do maksymalnego funtażu łuku. Niejaki Cardoso zaszedł wysoko w PŚ z łukiem o funtażu zaledwie 40 lbs. Zaś Hansen z Xpressiona (wczesniej Supry) z "dużym zakresem regulacji" rąbie na takim poziomie precyzji którego nikt z nas zapewne nigdy nie osiągnie.

https://youtu.be/TGUkf0SKNNc

Oczywiście z reguły jest tak że rąbiemy z jednego DL ale skoro można mieć topowy łuk z regulacją który łatwiej kupić/sprzedać to czemu nie... A w praktyce czy jest regulacja czy jej nie ma topowy zawodnik będzie i z tego i z tego ładował tak samo.

PS teraz pomagam szukać koledze używanego łuku tarczowego LH 60# na 27" - trafienie takiego Apexa w Polsce to jak wygranie w totka. Nawet na AT jest ciężko. Najpewniej skończy się właśnie na "łuku z dużą regulacją" z wiadomego powodu ;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2016, 09:35:15 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: POMOC W WYBORZE SPRZĘTU
« Odpowiedź #63 dnia: Styczeń 14, 2016, 09:16:34 pm »
Amen.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Jan

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 142
Odp: POMOC W WYBORZE SPRZĘTU
« Odpowiedź #64 dnia: Styczeń 14, 2016, 09:30:46 pm »
Złapałeś mnie za słówko z tym "performance" i w sumie słusznie bo je nie potrafię dokładnie zdefiniować problemu. I wcale niewykluczone że ta różnica siedzi w mojej głowie. Jakoś nie lubię camów z regulacją tak samo jak w ogóle single camów... mam i taki i taki i nawet próbowałem się przełamać i nie dałem rady...

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: POMOC W WYBORZE SPRZĘTU
« Odpowiedź #65 dnia: Styczeń 14, 2016, 09:34:23 pm »
Ano gusta i preferencje wiadomo są też ważne ;) Ja z kolei lubię one camy, ale nie na tyle aby tylko je brać pod uwagę.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Jan

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 142
Odp: POMOC W WYBORZE SPRZĘTU
« Odpowiedź #66 dnia: Styczeń 14, 2016, 09:43:16 pm »
A tak ogólnie to trzeba by stworzyć i przypiąć u góry taki wątek "wójka dobrej rady". W kółko te same pytania, te same wątpliwości. A większość z naszych historii jest podobna. Najpierw marzenia o polowaniu i łuk myśliwski w camo (ja ciągle jestem na tym etapie i nie zamierzam z niej 'wyrastać') a na końcu tarczówki ata 40+ z 2metrowymi lagami i 10kg złomu na końcu każdej i optyka żywcem wyjęta z f16...

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


Jan

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 142
Odp: POMOC W WYBORZE SPRZĘTU
« Odpowiedź #67 dnia: Styczeń 14, 2016, 09:44:38 pm »
;-)

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: POMOC W WYBORZE SPRZĘTU
« Odpowiedź #68 dnia: Styczeń 14, 2016, 11:29:49 pm »
A ja np bardzo popieram rozwiązania PSE dające dużą regulację w normalnych modelach (nie mam na myśli tu np łuków "grow with you") Taki łuk każdy podpasuje pod siebie, regulacja 5-6 cali na jednym obrotowym module, 10-12 obrotów śrub. O niebo lepsze rozwiązanie moim zdaniem niż to co proponuje Hoyt czy Mathews w tym zakresie. I co ważne taki łuk dużo łatwiej sprzedać.

Nie wiem, na moje kupować łuk DLA siebie, i martwić się o to kiedy go sprzedam,i jak łatwe to będzie mija się z celem, to tak jak byś kupował auto z myślą, że będziesz woził sąsiada z rodziną i ich psem w bagażniku. Łuk ma być dla ciebie a nie z troską dla kogo on bedzie za kilka lat pasował....
Supra generalnie nie jest cudem techniki mimo iż to dobry łuk. Ale ma sporo wad technicznych, Jeden jegomoścć z forum pisał do mnie, że mu się rozkręca, pękają odciągi i ogólnie wkor... go :) ( kupił nowy ).

Łuk trzeba kupić DLA SIEBIE, z myślą O SOBIE a nie co będzie za 5 lat kiedy postanowię go sprzedać ... Kupowanie czegoś co ma zasięg regulacji +/- 6 CALI nie swiadczy dobrze o sprzęcie, bo bardziej skupiono się nie na parametrach a uniwersalności... Wszystko kupuje się generalnei z myślą o sobie a nie co by było gdyby i co powie KTOŚ za kilka lat. Buty, spodnie, kurtki też kupujecie za duże, spodnie zszywacie w pasie żeby w razie czego jak dupa urośnie to  można popuścić ??, rękawy w za dużej kurtce podwijacie bo zawsze można rozwinąć jak kolega bedzie chciał pożyczyć ? a do za duzych butów dajecie 2 wkładki żeby nie spadały z nogi ??. Rozumiem dla młodego, czy dziecka bo rośnie, ale jak stare byki które epokę wzrostu mają dawno za sobą dyskutują że łuk musi mieć 10 cali regulacji i 20 funtów zakresu to przecież to śmieszne jest :)




Czy jesteś nowym strzelcem czy doświadczonym, wg mnie można brać i nowego podiuma, nie widzę w tym nic złego i nadzwyczajnego, teksty że ktoś nie podoła takiemu sprzętowi są śmieszne. Nie rozumiem naprawdę akcji pt kup coś TAKIEGO na poczatek A JAK SIĘ NAUCZYSZ to kupisz coś lepszego... większej bzdury nie słyszałem, dłużej bedzie się uczył i więcej wkurzał jak sprzęt będzie nie domagać i G... przy tym nauczy tak naprawde....


pzdr. Łukasz
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2016, 11:36:20 pm wysłana przez Łukasz »
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: POMOC W WYBORZE SPRZĘTU
« Odpowiedź #69 dnia: Styczeń 14, 2016, 11:53:57 pm »
No dla siebie bo dla kogóż innego... dużo łatwiej się kupuje używkę z szerokim zakresem DL bo można brać w ciemno gdyż i tak wiemy że ją ustawimy pod siebie. A nieustawialne to trzeba czekać aż ktoś wystawi z interesującym DL (całkiem możliwe że sie nie doczekamy) albo kombinować ze ściąganiem camów czy modułów. Co oczywiście robi sie i można zrobić jednakże to znów kasa i czas. Jeśli chodzi o nowy łuk to jeden pies bo i tak będzie jaki chcemy (gorzej jak świeżak nie trafi z naciągiem)
A to że przy okazji taki ustawialny łuk łatwiej potem sprzedamy raczej wadą nie jest... Kolega Sipap Suprę chyba sprzedawał 1 dzień (zdaje się trafiła do nas)

Zaś co do rozsypywania się to wszystko się może rozsypać, obok jest np temat o połamanych majdanach w topowych łukach pewnej znanej firmy ;)

Co do brania nowych topowych setów na początek to oczywiście że nie ma w tym nic złego, jednak trzeba mieć na nie kasę i to niemałą i jest jeszcze aspekt "słomianego zapału". Np. gdy ktoś stwierdzi np po 3 miesiącach że to nie to, to ma kilka tysięcy w plecy. No i ludzie którzy są w stanie na dzień dobry wydać około 10k na pierwszy set bloczkowy są chyba jednak zdecydowana mniejszością, ja znam tylko jednego ;) Natomiast to że się nie podoła takiemu sprzętowi jest rzeczywiście mocno nietrafionym określeniem.

"Kupowanie czegoś co ma zasięg regulacji +/- 6 CALI nie swiadczy dobrze o sprzęcie, bo bardziej skupiono się nie na parametrach a uniwersalności..."

No tu trochę pojechałeś bo Supra ma dobrą prędkość a topowy Xpression tez ma regulacje w tych granicach.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2016, 12:17:02 am wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: POMOC W WYBORZE SPRZĘTU
« Odpowiedź #70 dnia: Styczeń 15, 2016, 12:14:01 am »
Wyjasnij po co ci kupować łuk o SZEROKIM ZAKRESIE regulacji jak np potrzebujesz 29" :) no dalej nie rozumiem tego fenomenu, i dalej nie rozumiem tego fenomenu, łatwiej potem sprzedać, conajmniej jakbyśmy rozmawiali o kimś kto ma 1.5m w kapeluszu albo 2.2m ... no FAKT tylko i dla tego i dla tego trzeba kupić EKSTRA ŁUK bo nie mieści się w standardowym zakresie jaki większość producentów robi. A supra jest w takim STANDADZIE regulacji, więc tak naprawdę większość osób mieści sie w tym zakresię, więc nawet łuków z mniejszą regulacją jest odpowiednio dużo na rynku w przeciętnych rozmiarach. Dalej nie rozumiem tego fenomenu kupowania czegoś indywiduanie dla siebie z myślą co będzie z tym za X lat ...

A jak ktoś stwierdzi ze za 3 miechy mu sie nie podoba to sprzeda i jest w plecy no życie, nauka kosztuje czego byś się nie uczył ..., nie twierdzę dalej, że ktoś ma brać odrazu nówki za 10-15k zabawki, ale pchać się na siłę w rzeczy tylko dla tego, że CO TO BĘDZIE jak komuś PO MNIE się nie spodoba to już nie wiem jak to nazwać :).

pzdr. Łukasz
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2016, 12:15:51 am wysłana przez Łukasz »
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: POMOC W WYBORZE SPRZĘTU
« Odpowiedź #71 dnia: Styczeń 15, 2016, 12:20:21 am »
Nigdzie nie napisałem że dobry łuk MUSI mieć 6 cali regulacji. Może, nie musi.

"pchać się na siłę w rzeczy tylko dla tego, że CO TO BĘDZIE jak komuś PO MNIE się nie spodoba to już nie wiem jak to nazwać :)"

Tego również nigdzie nie twierdziłem.

"Wyjasnij po co ci kupować łuk o SZEROKIM ZAKRESIE regulacji jak np potrzebujesz 29"

Bo jak chcę np kupić używaną Suprę to nie muszę czekać nie wiadomo ile na interesujący mnie naciąg albo bawić się w ściąganie modułu czy cama? Kupuje pierwszą jaka się pojawi i przestawiam na 29.

Reasumując uważam takie camy za zaletę gdyż moim zdaniem:
a) są dobrym wyborem dla początkujących, niwelują prawie do zera ryzyko nietrafienia z naciągiem
b) nawet dla doświadczonych łuczników są one plusem gdyż powszechność ich stosowania znacząco by ułatwiło kupowanie łuków używanych. Są również różnice w DL między producentami i jak mamy 28" DL to niekoniecznie będzie to 28" w łuku innego producenta.
c) znacząco ułatwiają sprzedaż takich łuków co dla mnie wbrew temu co piszesz jest też zaletą, bo raczej nikt
 nie lubi bujac się ze sprzedażą przez x miesięcy.
d) wszystko powyższe nie oznacza że uważam łuki nieregulowane czy z małą regulacją za gorsze.
e) topowe modele z dużą regulacją nie są gorsze czy mniej celne od topowych łuków z małą bądź żadną regulacją co w tym roku udowodniły zdobywając MŚ.
f) lubię jak jest dużo opcji w łuku, np w camach Xpression PSE daje moduły na 65 i 75, niezależny limbstop i drawstop i możliwość płynnego ustawiania tego pierwszego. To daje takie możliwości ustawiania pod siebie że głowa mała, jeśli to nie jest zaletą to ja już nie wiem ;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2016, 01:09:23 am wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: POMOC W WYBORZE SPRZĘTU
« Odpowiedź #72 dnia: Styczeń 15, 2016, 07:49:44 am »
Nawet wybierając Stingera z akcesoriami, torbą, strzałami, spustem, matą wyjdzie powyżej 2000 PLN przy dobrych wiatrach. To więcej niż spory procent osób pracujących wyciąga na miesiąc. To, że łuk jest niedopasowany winę ponosi sytuacja, że 90% zakupów łuczniczych to zakupy przez internet, bez możliwości przestrzelenia 2, 3 łuków, bez osoby - trenera, który prawidłowo określi dł. naciągu, wysokość peepa. Wiem, jak u mnie to było - metoda prób i błędów. Jakbym wiedział, że mnie tak strzelanie wciągnie, gdy wybierałem PSE Drive LT to od razu kupiłbym OK Absolute 40. Druga sprawa. Większość łuków w sklepach to typowe łuki do polowań, camo, krótkie ATA, tylko dlatego, że tak wygląda rynek w USA, skąd pochodzi 99% producentów. Pierwszy łuk w USA rzadko kiedy to klasyczna tarczówka, sporo ludzi poluje. Totalnie odwrotnie jest u nas. Ile z łuków myśliwskich w Polsce zroszonych zostanie krwią zwierzyny...1%?
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: POMOC W WYBORZE SPRZĘTU
« Odpowiedź #73 dnia: Styczeń 15, 2016, 09:33:51 am »
Ja myślę że o jakości łuku świadczy to ile da się z niego strzelić (albo ile udało się  z niego punktów strzelić). Xpression ma szeroką regulację i ludzie z niego strzelają maxa. Dlatego nie rozumiem argumentów że "co do wszystkiego to do niczego". Bo to nie są żadne argumenty. Kolega jeździ VW Golf i uważa że jest to najlepsze auto na świecie....bo płacisz za jakość. Nic tam nie ma w środku więc nie ma się co zepsuć. Ja w tych samych pieniądzach wolę mieć w aucie wszystko, nawet jak się będzie psuło po kolei - bo jakiś czas działało i sobie tego używałem.

Zgodzę się z tym że kupowanie łuku ze względu na zakres regulacji to bzdura. Łuk się kupuje najlepszy pod siebie i swoje gusta. Ale na pewno nie ma co szukać dziury w całym, że jeśli ten łuk będzie miał zmienne DL 5" to będzie to zły łuk.


Koledzy...to wy jesteście specami...ja zaczynam dopiero. Ale lubię konkrety.....proszę o argumenty i dowody że szeroko zmienny DL jest zgubny na jakość łuku. ;)
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: POMOC W WYBORZE SPRZĘTU
« Odpowiedź #74 dnia: Styczeń 15, 2016, 11:34:03 am »
Nigdzie nie napisałem że dobry łuk MUSI mieć 6 cali regulacji. Może, nie musi.

"pchać się na siłę w rzeczy tylko dla tego, że CO TO BĘDZIE jak komuś PO MNIE się nie spodoba to już nie wiem jak to nazwać :)"

Tego również nigdzie nie twierdziłem.

"Wyjasnij po co ci kupować łuk o SZEROKIM ZAKRESIE regulacji jak np potrzebujesz 29"

Bo jak chcę np kupić używaną Suprę to nie muszę czekać nie wiadomo ile na interesujący mnie naciąg albo bawić się w ściąganie modułu czy cama? Kupuje pierwszą jaka się pojawi i przestawiam na 29.

Reasumując uważam takie camy za zaletę gdyż moim zdaniem:
a) są dobrym wyborem dla początkujących, niwelują prawie do zera ryzyko nietrafienia z naciągiem
b) nawet dla doświadczonych łuczników są one plusem gdyż powszechność ich stosowania znacząco by ułatwiło kupowanie łuków używanych. Są również różnice w DL między producentami i jak mamy 28" DL to niekoniecznie będzie to 28" w łuku innego producenta.
c) znacząco ułatwiają sprzedaż takich łuków co dla mnie wbrew temu co piszesz jest też zaletą, bo raczej nikt
 nie lubi bujac się ze sprzedażą przez x miesięcy.
d) wszystko powyższe nie oznacza że uważam łuki nieregulowane czy z małą regulacją za gorsze.
e) topowe modele z dużą regulacją nie są gorsze czy mniej celne od topowych łuków z małą bądź żadną regulacją co w tym roku udowodniły zdobywając MŚ.
f) lubię jak jest dużo opcji w łuku, np w camach Xpression PSE daje moduły na 65 i 75, niezależny limbstop i drawstop i możliwość płynnego ustawiania tego pierwszego. To daje takie możliwości ustawiania pod siebie że głowa mała, jeśli to nie jest zaletą to ja już nie wiem ;)

Widzę, żę 95% twoje wypowiedzi rozbija sie o tym, że JAK KTOŚ chce kupić SUPRĘ to nie musi dużo czekać na odpowiedni naciąg.

Mówisz ze 28" u jednego producenta to co innego u drugiego :) otóż nie to właściwie dalej to samo :) o ile wszystko jest dobrze ustawione.

Poza właściwie PSE nie ma topowych łuków prawie żadnej firmy która robi topowy model z regulacją +/-5" i 20# zakresu regulacji :), nie twierdze też, że suprą o której tak bronisz, nie da się zrobić bdb wyników, choć na tle innych marek i ich wyników to raczej jednostkowe przypadki jak juz chcesz tak zabrnąć w statystyki i mistrzostwa.

Dalej jako plusy piszesz, że łatwiej to kupić/sprzedać , ja to widzę jako kupowanie na siłę, Bo przypaasuje mi, bo za 5 lat łatwiej sprzedam, ty jak moja żona ciut kiedy kupowaliśmy meble do salonu, jej kryterium było to, że musi być rozkładana do spania BO JAK RAZ na rok ktoś przyjedzie to będzie gdzie go położyć, ale to, że pozostałe 350 dni w roku będzie sadzała dupę na mniej wygodnej kanapie od takiej nie rozkładanej do spania ( którą po jej spacyfikowaniu kupilismy ), miało drugorzędne znaczenie. wy dokładnie tak samo zachęcacie ludzi do zakupu łuku, kupcie bo regulacja duża, kupcie bo wg was każdy producent ma inny naciąg, w myśl tego to w ogóle nie powinni robić naciągów skoro każdy ma inny to nie wiadomo co brać i czym sie kierować to wtedy jasne że regulacja +/- 5" się przydaje ;).

Kupowanie łuków używanych :) no tak jak ci pisałem jak masz 1.5m albo 2.2m to fakt możesz mieć problem z zakupem, ale jak masz 170-185cm to jesteś przeciętniakiem jakich najwiecej, choć i tak z naciskiem na do 180, ja mam osobiście 183 czy 4cm powiedzmy, że jestem w mniejszości z tych wyższych łuczników..

Mało tego NIKT komu nie znalazłem i doradziłem łuku w zakresie +/-0.5" nie miał problemu z dobraniem długości naciągu, opierając sie na pomiarze rozstawu ramion.


Tomasz - nie ma STRASZNYCH powodów dla których taki luk jest gorszy, śmiało możesz brać suprę jak ci pasuje, kilka osób połamało odciagi tzn same się połamały, inni co pare treningów dokręcają śrubki bo się luzują ito :). Nie jest to mocno upierdliwe  w sumie a łuk jest relatywnie dobry i nie ma wiekszych problemów stosunek jakości do ceny jest ok.


pzdr. Łukasz

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350