Autor Wątek: MATA ŁUCZNICZA HMA. Recenzja. Pomysły na ulepszenie.  (Przeczytany 32184 razy)

m81wwski

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: MATA ŁUCZNICZA HMA. Recenzja. Pomysły na ulepszenie.
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 15, 2013, 11:00:18 am »
Te maty robione są z pianek polietylenowych. Kupując na allegro http://allegro.pl/pianka-mata-polietylen-wygluszajaca-akustyczna-i3226142553.html i klejąc ze sobą 27 warstw maty 1 cm uzyskamy grubość odpowiadającą macie np. Mata łucznicza Profesional STANDARD 60/16 I-1 - za cenę 190 zł
Ciekawe tylko jak by taka mata się sprawowała. Może ktoś już testował??

pozdr

Pioter

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 347
Odp: MATA ŁUCZNICZA HMA. Recenzja. Pomysły na ulepszenie.
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 16, 2013, 11:11:48 am »
Ja używam. Mam taką matę z opakowań od urządzeń elektronicznych, strzelam do kostki 60x60x60 cm, sprawuje się lepiej niż inserty z HMA, nic się nie kruszy a otwory po strzałach się domykają. Strzały (ACE, Navigator z bloczka 58 funtów) pięknie wyhamowują, materiał się nie zapieka - nie trzeba skrobać. A strzałki wyjmuje się gołą ręką. Wydaje mi się, że taka pianka + back stop z dobrego materiału to byłoby rozwiązanie optymalne.
SŁ "GRYF" Szczecin. Noł chojt, noł siurlok
Piszę poprawnie po polsku

PB

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 60
Odp: MATA ŁUCZNICZA HMA. Recenzja. Pomysły na ulepszenie.
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 16, 2013, 01:08:04 pm »
Głęboko wchodzą strzały do tej kostki?

Proszę nie mylić klubu A3D Toszek (skrót od Archery 3D Toszek) z nieformalną grupą (osobą?) TOSZEK ARCHERY 3D. Zbieżność jest zapewne przypadkowa. ;D

Łukasz S.

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • KS SURMA Poznań
Odp: MATA ŁUCZNICZA HMA. Recenzja. Pomysły na ulepszenie.
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 08, 2013, 03:26:05 pm »
W klubie tez używamy tych tarcz lecz w tej największej wersji "premuim i-5" z jednym dużym oraz 4 mniejszymi insertami, bardzo się kruszą i mam wrażenie ze było by lepiej gdyby były zrobione z tej białej pianki z jakiej jest zbudowana tarcza, co prawda ta pianka zostawia jakieś "farfocle" na promieniach ale przejedziesz palcem i ich niema
HOYT CONTENDER ELITE 50#
SURE LOCK CHALLENGER,CARTEL X-PERT
TRUBall SHORT-N-SWEET
CARTEL BALKAN
CARTEL MIDAS 2 (przerobiony na opadającą bo mi lotki by zjadła:))

Marek Klimczak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 871
Odp: MATA ŁUCZNICZA HMA. Recenzja. Pomysły na ulepszenie.
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 28, 2013, 03:07:35 pm »
czas odświeżyć trochę temat insertów HMA, lub też innych pomysłów na ich zastąpienie.  Napisz Piotrze jak się sprawuje insert castoramowy :) już jakiś czas minął od jego instalacji to jestem ciekaw szczególnie, że mój insert HMA dogorywa ...

a może ze strony producenta ktoś się wypowie na temat tych insertów ? czy zmieniacie ich skład albo jeśli nie to ceny na niższe ? bo faktycznie mocno się kruszą i ich żywot nie jest najdłuższy. (ktoś jest chyba na naszym forum ze strony HMA, bo jakoś nie wierzę aby producent nie interesował się opiniami klientów).

Pozdrawiam,
MK
Victory37 45#, Axcel AX3000+X-41+Viper, Spot-Hogg Edge, T.R.U. Ball HBC, HT Pro, Bee-Stinger Premier Plus, Avalon Tec One

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: MATA ŁUCZNICZA HMA. Recenzja. Pomysły na ulepszenie.
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 28, 2013, 04:04:21 pm »
hehe powiem bo strzelałem do niego, że trzeba szukać nowego materialu :)


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

lukilak1994

  • Gość
Odp: MATA ŁUCZNICZA HMA. Recenzja. Pomysły na ulepszenie.
« Odpowiedź #36 dnia: Czerwiec 28, 2013, 04:17:15 pm »
http://www.centrum-lucznicze.pl/product_info.php?products_id=651&osCsid=1ecfcb193288615afa434817d5aa31fe

Miałem okazje strzelać do tego na Mistrzostwach Polski Field. Insert był koloru czarnego, z 5m strzałki wchodziły na 8-10cm( Mathews apex 7, ustawiony na ok.58#, prędkość wylotowa strzały 280fps). Dziura się zasklepia, dość łatwo się wyciąga.
Myśle że produkt godny polecenia.

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: MATA ŁUCZNICZA HMA. Recenzja. Pomysły na ulepszenie.
« Odpowiedź #37 dnia: Czerwiec 28, 2013, 04:36:06 pm »
tylko przytnę linka podanego przez lukilak1994, bo tamten logowania się domaga

http://www.centrum-lucznicze.pl/product_info.php?products_id=651

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: MATA ŁUCZNICZA HMA. Recenzja. Pomysły na ulepszenie.
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwiec 28, 2013, 05:07:15 pm »
no 129 jeszcze brzmi sensownie bo 200 to nie ma opcji.


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Marek Klimczak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 871
Odp: MATA ŁUCZNICZA HMA. Recenzja. Pomysły na ulepszenie.
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 28, 2013, 05:33:15 pm »
no nic będę miał okazję porównać te inserty i zobaczymy który z nich lepszy.
Victory37 45#, Axcel AX3000+X-41+Viper, Spot-Hogg Edge, T.R.U. Ball HBC, HT Pro, Bee-Stinger Premier Plus, Avalon Tec One

Marek Klimczak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 871
Odp: MATA ŁUCZNICZA HMA. Recenzja. Pomysły na ulepszenie.
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 09, 2013, 11:34:58 pm »
dzisiaj dotarł do mnie insert z centrum łuczniczego (to ich własna produkcja) i po pierwszym strzelaniu jakoś nie sądzę aby okazał się lepszy od insertów z HMA. Mimo, że tańszy bo kosztuje 129 zł, to po pierwsze trafił mi się o średnicy 23 cm, po wciśnięciu go do maty nawet rozmiar jest gdzieś w okolicy 22-23 cm. Jak na wymienny insert brak standaryzacji średnicy to spory minus, producent podaje wymiar w zakresie 23-25 cm, nie chciałbym być na miejscu kogoś kto kupił 25 cm, a potem na wymianę dostanie 23 cm. Jedyny plus to taki że insert jest wyższy od insertu HMA, o mniej więcej 4-5 cm.
Sama pianka wydaje się na pierwszy rzut oka identyczna jak ta w HMA, ale tylko do momentu wzięcia go do ręki. Insert od Pana Sochy jest lżejszy, bardziej elastyczny generalnie mniej gęsty.
Jeśli chodzi o wyłapywanie strzał jest podobnie jak w HMA, wchodzą na około 12 cm (łuk 57#, strzałki Easton ACC) otwory przy wyjmowaniu strzałek się zasklepiają, ale tak też było na początku w insercie HMA. Problemem jest natomiast to, że ta pianka lepi się do strzał, przy każdym wyjęciu strzałek trzeba je przecierać palcami (a i tak strzałka jest lepka) do tego pianka się wykrusza w formie pyłku. Nie przypominam sobie żeby takie coś miało miejsce w insercie HMA.

Patrząc na to jak ta pianka zużywa się po pierwszych 2 godzinach strzelania, jakoś nie widzę tych 6 tys strzałów, ale nawet jeśli tyle wytrzyma to nie będzie chyba lepszy od insertów HMA (te mają deklarowane 10 tys strzałów).

Podsumowując, w moim odczuciu insert z HMA jest lepszy niż insert z Centrum Łuczniczego ale i tak oba te inserty są za drogie jak na ich parametry użytkowe.

A ta cena obu insertów mocno mnie zastanawia, np. kostka Rineharta |Woodland 40x40x40 cm kosztuje w USA około 100 USD czyli na nasze około 330 zł, ma to objętość prawie 6 takich insertów czyli jak łatwo obliczyć insert z pianki FX takiej jak ta kostka powinien kosztować 55 zł, pomijając fakt, że materiał z jakiego jest taka kostka to niebo, a ziemia w porównaniu do insertów HMA i CŁ, choć jest ona z gorszej pianki niż flagowy produkt Rineharta kostka 18-1.

Tu prośba do inżynierów z firm Ameoli i Centrum Łuczniczego aby popracowali nad technologią tych pianek do insertów i zacznijcie je produkować z takiej pianki z jakiej są produkty Rineharta (albo lepszej), a do działu marketingu i handlowego obniżcie te ceny za swoje inserty.

Pozdrawiam,
MK



 

« Ostatnia zmiana: Lipiec 10, 2013, 10:53:58 am wysłana przez Marek Klimczak »
Victory37 45#, Axcel AX3000+X-41+Viper, Spot-Hogg Edge, T.R.U. Ball HBC, HT Pro, Bee-Stinger Premier Plus, Avalon Tec One

Ełczanin

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 66
Odp: MATA ŁUCZNICZA HMA. Recenzja. Pomysły na ulepszenie.
« Odpowiedź #41 dnia: Lipiec 10, 2013, 12:18:40 pm »
-pierwsza tarcza z 2 belek slomy z zawieszonym z przodu grubym bawielnianym dywanem - prowizorka ale dzialala ok 2 lata.
-druga pilśniowa o wymiarach 75 X 80 X 25 bo kupiłem w Ełku płaty o wymiarach 25 X 150cm - grubosci nie pamiętam. Zawiesilem ją miedzy 3 metrowymi słupkami oddalonymi od siebie 120 cm na stalowych linkach. Niezle przez 3 lata po przełożeniu funkcionowała.
-trzecia z niebieskiej pianki podpodlogowej z Ethafoam. wymiary 75 X 75 X30 cm zawieszonej jak poprzednia. Po przełożeniu i w późniejszym okresie zawieszeniu za nią worka ze szmatami wytrzymała 3-4 lata. Strzały wchodziły prosto i wyciągalem je dwoma palcami! Pianka po ok.3 latach robi sie coraz bardziej krucha!
-teraz zdobiłem z pilśni o wymiarach 122 X 90 X 30 cm. Składanej  poziomo ( grubość płyty 24mm wymiar 122 X 60 cm cena za sztukę 14PLN > pelno tego w hurtowni w Ełku!!!) a całosc umieszczona na grubych nogach z połówek podkładu kolejowego. Niestety pilśnia bardzo klei się do "niepolerowanych" karbonowych strzał a wyciąganie ich to tortura i grozi wywróceniem calej tarczy!!!
>Strzelam z 60 funtowych bloczków i moja rada jeśli robić samemu to tylko z pianki ETHAFOAM. Wyjdzie 2 razy drożej niż pilśnia ale przyjemność ze strzelania ( wyciagania ) 100 razy większa!!!
> NAWIĄZUJĄC do ulepszenia MATY ŁUCZNICZEJ HMA to popróbował bym zrobić (zalać) inserty z żelu - silikonu - żywicy do form itp. Widzialem na youtube tarczę w całości zrobioną z czegoś takiego i funkcjonowało b.dobrze ale nie wiem jak długo? Samochodowe filtry powietrza mają podobne uszczelki na krawędziach. Ponoc TARTAN ma wlaściwości samozasklepiania. TRZEBA POEKSPERYMENTOWAĆ!!! 

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: MATA ŁUCZNICZA HMA. Recenzja. Pomysły na ulepszenie.
« Odpowiedź #42 dnia: Lipiec 10, 2013, 01:06:47 pm »
Nasze doświadczenia wskazują że klejenie strzał do pilśni występuje tylko na początku, a wyciąganie strzał całkiem znośne. Cenowo bez porównania do pianki.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Marek Klimczak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 871
Odp: MATA ŁUCZNICZA HMA. Recenzja. Pomysły na ulepszenie.
« Odpowiedź #43 dnia: Lipiec 10, 2013, 08:05:03 pm »
> NAWIĄZUJĄC do ulepszenia MATY ŁUCZNICZEJ HMA to popróbował bym zrobić (zalać) inserty z żelu - silikonu - żywicy do form itp. Widzialem na youtube tarczę w całości zrobioną z czegoś takiego i funkcjonowało b.dobrze ale nie wiem jak długo? Samochodowe filtry powietrza mają podobne uszczelki na krawędziach. Ponoc TARTAN ma wlaściwości samozasklepiania. TRZEBA POEKSPERYMENTOWAĆ!!!

ja w macie z insertem HMA nakleiłem jeszcze przednią warstwę z pianki, także insert jest w środku maty od tyłu i od przodu zasłonięty matą piankową, zapobiega to wypadaniu skruszonej masy (tych farfocli) z insertu. Równie dobrze można to zrobić ze starej karimaty, czy czegoś co zapobiegnie wysypywaniu się skrawków z insertu, a on nawet taki posiekany strzałkami ale bez ubytków nadal dobrze tłumi strzały, albo z takiej maty polietylenowej http://allegro.pl/mata-120x40-polietylenowa-piankowa-wroc-plantica-i3325585545.html

 
Victory37 45#, Axcel AX3000+X-41+Viper, Spot-Hogg Edge, T.R.U. Ball HBC, HT Pro, Bee-Stinger Premier Plus, Avalon Tec One

seavolve

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 112
Odp: MATA ŁUCZNICZA HMA. Recenzja. Pomysły na ulepszenie.
« Odpowiedź #44 dnia: Wrzesień 11, 2015, 11:33:49 am »
Witam.
Mam pytanie czy ktoś z Was obecnie ma doświadczenia z matami HMA. Widzę że temat był dawno poruszany i wtedy opinie o matach nie były najlepsze. Czy firma cos poprawiła?
A może ktoś używa takiej maty:
http://www.centrum-lucznicze.pl/produkt/347,mata-piankowa-80x80x22
Prosiłbym o opinie gdyż znalazłem dobre miejsce do strzelania na "zimę", ale potrzebuje maty mobilnej. A może macie inne propozycje w podobnych cenach. Mata ma być  użytkowana 2-3 razu w tygodniu łuki bloczkowe 35# i 60#.
Pozdrawiam