Autor Wątek: do kogo po kable i cieciwe ??  (Przeczytany 6393 razy)

lotharek

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 39
    • www.lotharek.pl
do kogo po kable i cieciwe ??
« dnia: Sierpień 20, 2010, 06:43:46 pm »
czy zostal mi tylko sklep Martina ??

kto mi zrobi ladna cieciwe i kabelki ??

 cieciwa - 58,25", kable - 42" ??

pozdr
łuk:Martin SLayer X 60#
podstawka:Spot Hogg Whammy
celownik:Sure Loc Challenger +Site Vegas Top Gun 4x Scop
spust: Fletcher 3-D
strzały: Easton Powerflight 500 + Easton Fatboy 340

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: do kogo po kable i cieciwe ??
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 20, 2010, 06:58:45 pm »
Napisz do Marcina (Mgo) wiadomość.

Marek
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

lotharek

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 39
    • www.lotharek.pl
Odp: do kogo po kable i cieciwe ??
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 20, 2010, 07:04:46 pm »
Napisz do Marcina (Mgo) wiadomość.

Marek

napiasalem ale milczy


btw: kolego Cypher,

chcialem sie pochwalic prawie 2 tys strzałow :-) z MOJEGO JUZ MARTINA i wlasnei robie sobie prase - na wieczor wrzuce zdjatka

btw: czy do zrobienia wszystkich mocowan do cieciwy uzywa sie dratwy ??
łuk:Martin SLayer X 60#
podstawka:Spot Hogg Whammy
celownik:Sure Loc Challenger +Site Vegas Top Gun 4x Scop
spust: Fletcher 3-D
strzały: Easton Powerflight 500 + Easton Fatboy 340

lotharek

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 39
    • www.lotharek.pl
Odp: do kogo po kable i cieciwe ??
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 20, 2010, 07:05:49 pm »
zapomnialem - podpis masz aktualny ???

ps. rozmawialem z Twoja zona :-)
pomocy - na luczku jest SPLIT 40", w katalogu 42. chyba zle szukam :-)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2010, 07:45:01 pm wysłana przez lotharek »
łuk:Martin SLayer X 60#
podstawka:Spot Hogg Whammy
celownik:Sure Loc Challenger +Site Vegas Top Gun 4x Scop
spust: Fletcher 3-D
strzały: Easton Powerflight 500 + Easton Fatboy 340

N

  • Gość
Odp: do kogo po kable i cieciwe ??
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 20, 2010, 08:35:29 pm »

btw: czy do zrobienia wszystkich mocowan do cieciwy uzywa sie dratwy ??

Do wykonania owijek (jeśli o nie Ci chodziło) używa się specjalnych nylonowych nici...np. takich :

http://www.sklepluczniczy.pl/produkt/brownell-4-1159.html

a nie słabej,grubej  i nasiąkliwej dratwy  ;)

pozdr

lotharek

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 39
    • www.lotharek.pl
Odp: do kogo po kable i cieciwe ??
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 20, 2010, 09:06:24 pm »
OK.

czy do zamocowania cięgna do opadającej podstawki także kolega poleca ww nic ??

no i jeszcze kilka pytań :

- do zaciskania noków są konieczne specjalistyczne kleszcze czy "kombinerki" dadzą rade ??
- po wymianie cięciwy, czeka mnie usadowianie pipka - robi się to juz na napiętym luku ( po zdjęciu z prasy) czy przed  ?
- w jaki sposób woskuje się kable i cięciwę (na ciepło, nacieranie sztyftem ??) ? jak często ??
- w jaki sposob zakańcza sie obwije wokół cięciwy  żeby się nie rozlazła po czasie ? system wiązania ? węzeł, jakiś ścieg ?


pod spodem zdjatka moje praski  :-) kosztowała mnie - bagatela - 15 zl :-)




















łuk:Martin SLayer X 60#
podstawka:Spot Hogg Whammy
celownik:Sure Loc Challenger +Site Vegas Top Gun 4x Scop
spust: Fletcher 3-D
strzały: Easton Powerflight 500 + Easton Fatboy 340

lansky

  • Gość
Odp: do kogo po kable i cieciwe ??
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 20, 2010, 09:24:02 pm »
A dla czego chcesz wymieniać cięciwe .?

N

  • Gość
Odp: do kogo po kable i cieciwe ??
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 20, 2010, 09:44:51 pm »
...
- w jaki sposób woskuje się kable i cięciwę (na ciepło, nacieranie sztyftem ??) ? jak często ??
...

Najbezpieczniej jest przeciągnąć sztyftem po "sznurkach" a następnie przetrzeć miękką szmatką by wosk się "wchłonął";
Jak często woskować ? W zależności od potrzeb(gdy np. pojawiają się odstające kłaczki)...ale zawsze po strzelaniu w skrajnych warunkach-deszcz, upał itp, itd...


...
- w jaki sposob zakańcza sie obwije wokół cięciwy  żeby się nie rozlazła po czasie ? system wiązania ? węzeł, jakiś ścieg ?

Tak jest specjalny węzeł zaciągający(na obu końcach owijki)...a wolne końce nitek przypala się.

PS
Mała praktyczna rada : przy rozdzielaniu cięciwy-staraj się nie używać metalowych narzędzi-bowiem mogłyby uszkodzić lub przeciąć włókna...tylko  drewno albo plastik o obłych krawędziach...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2010, 10:00:15 pm wysłana przez N »

lotharek

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 39
    • www.lotharek.pl
Odp: do kogo po kable i cieciwe ??
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 20, 2010, 10:03:03 pm »
wymieniac cieciwe ani kabli nie chce - ale musze...


kabelek mi się postrzępił niemiłosiernie, cięciwa tez nie wygląda za ladnie...a jestem taka bestia ze muszę mieć wszystko w najlepszym porządku. zresztą skromnie licząc z bloczka poszło minimum 3-4 tys. strzał i chyba już ich czas



a wszystko przez moja głupotę i suchy strzał. Najgorsze ze żaden POLECANY  serwis nie zauważył...eehhhhh

poniżej zdjęcie MARTINA ze źle ustawiony kablami. Widzicie błąd ?? co 4-5 strzał kabel wyskakiwał z loża teflonowego i tarł o drugi..myślałem ze to wina moja... aż kiedyś ciężko myśląc nad ww przypadłością znalazłem rozwiązanie i przelozylem kabel jeden pod drugi i problem ustal..ale dla kabli  było juz za pozno..


łuk:Martin SLayer X 60#
podstawka:Spot Hogg Whammy
celownik:Sure Loc Challenger +Site Vegas Top Gun 4x Scop
spust: Fletcher 3-D
strzały: Easton Powerflight 500 + Easton Fatboy 340

lansky

  • Gość
Odp: do kogo po kable i cieciwe ??
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 20, 2010, 11:26:59 pm »
Jak można było tego nie zauważyć i nie poczuć , swoją drogą 4-5 tyś dla markowej cięciwy to jest nic , moja ma jakieś 20 tyś i jest jak nowa tylko oplotki zmieniane  ,ale pisałeś coś o suchym strzale w takim wypadku należy zmienić  na nową ,jeśli suchy strzał był z pełnego naciągu.

@(o.o)@

  • Gość
Odp: do kogo po kable i cieciwe ??
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 20, 2010, 11:31:06 pm »
Widzicie błąd ?? co 4-5 strzał kabel wyskakiwał z loża teflonowego i tarł o drugi..myślałem ze to wina moja... aż kiedyś ciężko myśląc nad ww przypadłością znalazłem rozwiązanie i przelozylem kabel jeden pod drugi i problem ustal..ale dla kabli  było juz za pozno..
Wyrzuć to gó**o co masz i zamiast tego załóż sobie porządny odciągacz kabli - np. Saunders.

Na zdjęciu to słabo widać, ale ten odciąg ślizga się na rolce. Niestety, te oryginalne odciągi kabli to zwykle okrutna tandeta. W zasadzie teraz jest to jedna z pierwszych rzeczy jaką wymieniam w nowym sprzęcie :) Szkoda katować kable.

P.S. Jako, że miało być o cięciwie i kablach - to polecam poczytać:
http://www.bcyfibers.com/tech_forum.php
Pytanie: Jaka jest żywotność cięciwy?
Odpowiedź: Zależy to od wielu czynników, ale przede wszystkim od ilości oddanych strzałów oraz od stanu sprzętu. Jeżeli łucznik strzela z mocnego łuku każdego dnia i używa zaciskowego spustu, cięciwa powinna być sprawdzana bardzo często (używanie pętelki na cięciwie wydłuża jej żywotność). W łukach ze słabym naciągiem, u osób strzelających z palców zużycie będzie znacząco mniejsze, i co za tym idzie żywotność będzie znacznie dłuższa. Ale znowu, obowiązkiem łucznika jest sprawdzenie cięciwy i utrzymanie jej nawoskowanej. Nie ma tu reguł. Wiemy, że z wysokiej jakości syntetycznymi materiałami wykorzystywanymi dzisiaj jest możliwość osiągnięcia wielu tysięcy strzałów. Wiemy również, że gdy tylko cięciwa się "wyciągnie" lub "rozpełznie" cal lub dwa - powinna być zdjęta i wymieniona. Łucznicy powinni również sprawdzać oznaki wskazujące problemy takie jak wytarcie się, nierówności nitek (co wskazuje na rozerwanie nitki pod owijką), nadmierne obracanie się peepa co wskazuje na to, że jedno z włókien uległo uszkodzeniu.

Jest wiele przyczyn powodujących uszkodzenia cięciw. Jednym z najczęściej spotykanym są zadry w bloczkach. Obowiązkiem łucznika jest dokładne sprawdzenie cięciwy przed każdym strzelaniem. Jak już wspomniano, wiele tysięcy strzałów może być bezpiecznie wystrzelone, jeżeli cięciwa jest sprawdzana i konserwowana odpowiednio.


Ja jestem na etapie składania maszynki do robienia cięciw do bloczków. Jak już będę miał opanowaną technikę chętnie służę pomocą :)
Cięciwa na suchym strzale nie powinna się rozlecieć, chyba, że coś z nią wcześniej było nie tak. Stwierdzono, że przy naciąganiu łuku 70-80# mogą chwilami wystąpić siły rzędu 200#. Margines bezpieczeństwa dla cięciwy to 5-krotność tej wartości - czyli 1000#. Jedna nitka porządnego materiału wytrzymuje 100#...Nie mniej, to co widać na zdjęciach to już śmieć a nie cięciwa.

Co do peep sighta - ja nie lubię przezierników wspomaganych gumkami. Żeby peep sight się nie obracał i zawsze ustawiał w prawidłowej pozycji trzeba:
1. postrzelać trochę z łuku - zależnie od wykonania cięciwy - czasem wystarczy kilka czasem potrzeba znacznie więcej strzałów aż cięciwa się ułoży
2. zaznaczyć wysokość peep sighta, przy zluzowanej cięciwie rozdzielić nitki, przełożyc przeziernik
3.  zluzować prasę i zobaczyć jak leży, czy się nie przekręca
4. jeżeli się przekręca to znowu zluzować cięciwę podzielić inaczej włókna albo wykonać pół obrotu na jednym z końców cięciwy i wracamy do punktu 3 aż peep sight będzie we właściwej pozycji.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 21, 2010, 12:13:22 am wysłana przez @(o.o)@ »

lotharek

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 39
    • www.lotharek.pl
Odp: do kogo po kable i cieciwe ??
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 20, 2010, 11:59:17 pm »
Lansky - mozna bylo tego nie zauwazyc bo sie nie wiedzialo co sie ma zauwazac - zresta po to jechalem do serwisu 2 razy i luk tam byl 2 tygodnie, zeby miec pewnosc poprawnego dzialania ( w sumie po to sie jedzdzi do serwisow, prawda ? )

moja wiedza byla zerowa - wiec nauka musi kosztować.

tak wiec meritum tematu : kupuje kabelki i ciciwe. chce cos dobrego. ktos chetny na tranzakcje ?

co do odciagu kabli - rozumie z wypowiedzi Szanownego Kolegi, iz ww odciąg jest w komplecie z jego "prowadnica" ? czy moj moze zostac i wymienia sie tylko ten "BIALY TEFLONIK" ??
« Ostatnia zmiana: Sierpień 21, 2010, 12:04:32 am wysłana przez lotharek »
łuk:Martin SLayer X 60#
podstawka:Spot Hogg Whammy
celownik:Sure Loc Challenger +Site Vegas Top Gun 4x Scop
spust: Fletcher 3-D
strzały: Easton Powerflight 500 + Easton Fatboy 340

@(o.o)@

  • Gość
Odp: do kogo po kable i cieciwe ??
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 21, 2010, 12:15:45 am »
co do odciagu kabli - rozumie z wypowiedzi Szanownego Kolegi, iz ww odciąg jest w komplecie z jego "prowadnica" ? czy moj moze zostac i wymienia sie tylko ten "BIALY TEFLONIK" ??
Pręt do odciągu zostaje - zdejmujesz ten biały teflonik i zakładasz Saundersa.

P.S. Sposób robienia owijki nazywa się "center serving with back serving" i wygląda tak:


A z resztą, odpowiedzi na wszystkie te pytania w formie filmików masz tutaj:
http://www.bowtuningtips.com/
Miłego oglądania :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 21, 2010, 12:25:06 am wysłana przez @(o.o)@ »

lansky

  • Gość
Odp: do kogo po kable i cieciwe ??
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 21, 2010, 10:53:51 am »
Cytuj
zresta po to jechalem do serwisu 2 razy i luk tam byl 2 tygodnie, zeby miec pewnosc poprawnego dzialania ( w sumie po to sie jedzdzi do serwisow, prawda ? )
Jeśli chcesz mieć pewność poprawnego działania musisz sam to sprawdzić ,żadnemu serwisowi nie należy wierzyć bezgranicznie i tam zdarza im się że  partolom robotę , ostatnio mój nowy nabytek  przed zakupem był sprawdzany w srwisie [nie bendę reklamował] serwis sprawdził i wyregulował ale w domu okazało się że bloczki są nie zsynchronizowane timingi się nie zgadzały ,kopnięte jakieś 1.5cm , wstyd panowie serwisanci ,w tej chwili potrafię zrobić to sam a serwisy polskie zostawiam dla mniej ogarniętych.

Co prawda wiedzy nigdy za mało ale od tego jest to forum ,choć czasem odnoszę wrażenie że akurat na  forum jest niewielu którzy mają coś do powiedzenia lub mają ale nie chcą  z różnych to względów ,czasem ma się wrażenie jakoby forum to forpoczta sklepów łuczniczych.
To tak na marginesie ,co do cięciwy kolega @(o.o)@ wyczerpująco wyjaśnił problem ,chciałbym jeszcze tylko dodać że osobiście w miejscu ślizgania się kabli po ślizgaczu robię owijkę .

lotharek

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 39
    • www.lotharek.pl
Odp: do kogo po kable i cieciwe ??
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 21, 2010, 12:23:58 pm »
Lansky - tez dochodze do przekonania : chcesz miec cos dobrze zrobione, zrob to sam....

wciaz jednak stoje przed dylematem zakupy kabli i cieciwy : Luksport ? orgynalne z MARTINA ( http://www.shopatron.com/products/productdetail/Martin+C.A.T.+Cam+Double+Helix+Bowstring/part_number=335/189.0.1.1.5908.0.0.0.0?), robione na zamowienie ... nie chce szajsu a nie chce tez bez sensowoeni wyrzucac pieniazkow - interesuje mnie informacja ktorw maja najlepszy stosunek ceny do wartosci uzytkowej.

ps. wlasnei znalazlem http://www.wallacebrookarchery.com/  - robia pod klienta i cena tez niezla :-)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 21, 2010, 01:00:06 pm wysłana przez lotharek »
łuk:Martin SLayer X 60#
podstawka:Spot Hogg Whammy
celownik:Sure Loc Challenger +Site Vegas Top Gun 4x Scop
spust: Fletcher 3-D
strzały: Easton Powerflight 500 + Easton Fatboy 340