Autor Wątek: Łuk dla początkującego.  (Przeczytany 14435 razy)

Luczniczek123

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Łuk dla początkującego.
« dnia: Sierpień 07, 2010, 09:22:16 am »
Witam
Jestem nowy na forum i chciałbym się przedstawić. Mam na imię Wojtek i łucznictwem interesuję się od ok. roku. Pierwszy łuk z jakim miałem styczność to był łuk kupiony na turnieju rycerskim za kilkanaście złotych. Strzelałem nim dość często, lecz kilka tygodni przed napisaniem tego posta, po próbie naciągnięcia cięciwy łuk pękł przy naciągnięciu go do ok. 60%. Był to łuk tradycyjny. Postanowiłem zacząć zbierać na coś bardziej porządnego i znalazłem sklep sztucer. Znalazłem na nim łuk bloczkowy  http://www.sztucer.pl/i444_luk_druid_jade_camo_co_009jc.html , o naciągu 20lbs.
Luk będzie używany raczej do rekreacji i moje pytanie jest takie: Czy dla dwunastoletniego chłopaka jest to odpowiedni naciąg ? ? Czy może coś byście polecali na pierwszy łuk bloczkowy ? ? Czytałem inne posty i zauważyłem że wielu użytkowników wspomina łuk NOVA. Na tym samym sklepie znalazłem łuk NOVA, bloczkowy z węgłowymi ramionami http://www.sztucer.pl/i1595_luk_bloczkowy_nova_carbon.html
Maksymalna cena łuku to 300zł. Mam jeszcze jedno pytanie : Jakie strzały potrzeba do łuku o naciągu 20lbs i długości całkowitej 880mm, czy jest jakiś sposób na obliczanie, jaka strzała powinna być do danego łuku ? ?
Prosiłbym o w miarę szybką odpowiedź.

Pozdrawiam Wojtek

PK

  • Gość
Odp: Łuk dla początkującego.
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 07, 2010, 10:00:01 am »
Do niedzielnej zabawy w strzelanie ... każdy łuk jest dobry.
Do łucznictwa jako hobby - już nie.
Jak poczytasz dokładniej to forum, dowiesz się, że z tego drugiego punktu widzenia...należy omijać szerokim łukiem wszystkie sklepy militarne,... gdzie sprzedaje się wyroby łuko-podobne,... które z łukami, szczególnie bloczkowymi - mają mniej więcej tyle wspólnego co broń ASG ...z prawdziwą bronią  :).
Łuk NOVA o którym tyle na forum - to fajny łuk na początek i to również dla dorosłych,...ale chodzi tutaj o wyrób firmy PSE ( http://www.luksport.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=1292&category_id=57&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=31 ).
Powodzenia, pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2010, 11:02:00 am wysłana przez PK »

Luczniczek123

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Łuk dla początkującego.
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 07, 2010, 10:24:17 am »
Witam
Dzięki za odpowiedź. łuk będzie przeznaczony do strzelania w niedzielę lub wolny czas. Na razie nie stać mnie na inny , lepszy sprzęt, ponieważ jestem zainteresowany innym hobby, modelarstwem. Łuk Nova jest znacznie poza moim zasięgiem. A co ze strzałami ? ? Do tego łuku są dołączone 2 strzały, ale jeśli bym chciał dokupić jeszcze ok. 10 strzał to jakie byłyby dobre do tego zestawu ? ?

 Pozdrawiam Wojtek

N

  • Gość
Odp: Łuk dla początkującego.
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 07, 2010, 10:27:30 am »
[...]Pierwszy łuk z jakim miałem styczność to był łuk kupiony na turnieju rycerskim za kilkanaście złotych. Strzelałem nim dość często, lecz kilka tygodni przed napisaniem tego posta, po próbie naciągnięcia cięciwy łuk pękł przy naciągnięciu go do ok. 60%. Był to łuk tradycyjny. Postanowiłem zacząć zbierać na coś bardziej porządnego i znalazłem sklep sztucer.

Cześć

To co nabyłeś na tym "zbójcerskim" :P turnieju było marną imitacją łuku tradycyjnego(często jest to zestrugany kijek w "miejscach strategicznych "obowiązkowo okryty futerkiem)... kupując "coś bardziej porządnego" w sklepach typu sztucer czy militaria.pl ponownie wyrzuciłbyś (tym razem już wcale nie tak małe) pieniądze na podobną tandetę...

Za cenę pseudobloczkowego badziewia, można już kupić porządną "Dianę" Adama Bisoka albo wielokrotnie proponowany "model niskobudżetowy" Polaris ;)...jak dla początkującego i 12-latka w sam raz...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2010, 10:31:50 am wysłana przez N »

Luczniczek123

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Łuk dla początkującego.
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 07, 2010, 10:55:43 am »
Witam
Widać że polaris to łuk tradycyjny. Zdecydowałem się że jeśli będę kupować łuk to coś porządniejszego. Z tatą uzgodniłem kwotę do 600zł. Wystarczy to na lepszy łuk dla początkującego ? ? Oczywiście bloczkowy.

A ten łuk będzie ok??
http://www.e-luk.pl/bloczkowy-silverhavkcobra-p-29.html?osCsid=69b4d057a483697a2b153e9f683562f5

Znalazłem też łuk Firmy Bear Brave II
http://www.colosus.pl/luky-kuse-2/luk-bear-bloczkowy-brave-ii-set-prawy-camo/

Albo Warior II

http://www.colosus.pl/luky-kuse-2/luk-bear-bloczkowy-brave-ii-set-prawy-camo/

Lub Ten Z Pertona

http://www.colosus.pl/luk-petron-bloczkowy-700-01/

N

  • Gość
Odp: Łuk dla początkującego.
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 07, 2010, 11:06:30 am »
Polaris jest właśnie porządnie wykonanym łukiem dla początkujących-(chociaż niebloczkowym)...czego niestety nie da się powiedzieć o "łukach" z pierwszego i ostatniego linku...

Firma Bear raczej bubli nie produkuje...
http://www.beararcheryproducts.com/bows/youth/
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2010, 11:08:28 am wysłana przez N »

Luczniczek123

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Łuk dla początkującego.
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 07, 2010, 11:09:47 am »
Witam
Czy jeśli kupować łuk bloczkowy to coś z tych dwóch. Dodam że jestem prawo ręczny. Mam pytanie czy na sam początek warto kupić spust ? ?
Oba łuki które podkreśliłeś mają chyba zbyt mocny naciąg 45-55lbs, to troche nie za dużo jak na dwunastolatka ? ?
Luki bear mają naciąg 8 do 13 kg ( te które podałem w poprzednim poście ) więc chyba wystarczy do strzelania do tarczy z odległości ok 10-20m ? ? Czy jest różnica w wykonaniu łuków Bear z łukiem Petron i Cobra ? ? ? Jeśli tak to jak znacząca ? ?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2010, 11:15:45 am wysłana przez Luczniczek123 »

N

  • Gość
Odp: Łuk dla początkującego.
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 07, 2010, 11:18:26 am »
Oba łuki które podkreśliłeś mają chyba zbyt mocny naciąg 45-55lbs, to troche nie za dużo jak na dwunastolatka ? ?

Oba "łuki" to chińska potencjalnie niebezpieczna dla użytkownika, tandeta nie trzymająca parametrów...
Wpisz w tutejszej wyszukiwarce "cobra"...
a siła naciągu jak na początkującego w temacie dwunastolatka to już swoją drogą... 

Luczniczek123

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Łuk dla początkującego.
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 07, 2010, 11:20:28 am »
witam
Ok rozumiem. Wybierać Barve II lub Warior II ? ? ?
Zakup będzie musiał jednak poczekać.
Możecie podawać też swoje propozycje jaki łuk wybrać do 600zl.

Świstak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 229
Odp: Łuk dla początkującego.
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 07, 2010, 12:50:07 pm »
Moja propozycja jest taka,zrezygnuj z pseudobloczka za 600zł kup polarisa za 300 a za resztę strzały,nie warto upierać się przy łuku bloczkowym bo jeszcze zdążysz,bo jest relatywnie droższy,bo wymaga osprzętu,jest cięższy,zmiana cięciwy wymaga serwisu,trudno będzie znaleźć bloczka z naciągiem o właściwej sile, pomimo możliwej ,w pewnym zakresie regulacji, a jeśli Polaris jest "brzydki"to kup SHT(~500zł)
Samick Woodsman 50#

N

  • Gość
Odp: Łuk dla początkującego.
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 07, 2010, 01:57:35 pm »
Moja propozycja jest taka,zrezygnuj z pseudobloczka za 600zł kup polarisa za 300 a za resztę strzały,nie warto upierać się przy łuku bloczkowym bo jeszcze zdążysz,bo jest relatywnie droższy,bo wymaga osprzętu,jest cięższy,zmiana cięciwy wymaga serwisu,trudno będzie znaleźć bloczka z naciągiem o właściwej sile, pomimo możliwej ,w pewnym zakresie regulacji, a jeśli Polaris jest "brzydki"to kup SHT(~500zł)

Jestem tego samego zdania  :)

Luczniczek123

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Łuk dla początkującego.
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 07, 2010, 02:53:13 pm »
Witam
Wszystko ok. Mam tylko jedno pytanie jak mogę strzelać z łuku który jest prawia taki jak jak sam ? ? Poza tym jeśli łuk będzie miał 50-70 lbs to raczej go nie napnę do końca. A łuk Bloczkowy ma funkcję Let-Off.

N

  • Gość
Odp: Łuk dla początkującego.
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 07, 2010, 03:07:19 pm »
Witam
Wszystko ok. Mam tylko jedno pytanie jak mogę strzelać z łuku który jest prawia taki jak jak sam ? ? Poza tym jeśli łuk będzie miał 50-70 lbs to raczej go nie napnę do końca. A łuk Bloczkowy ma funkcję Let-Off.

Nie rozumiesz...to że jest let off(nawiasem mówiąc nie jest to żadna funkcja ale właściwość wynikająca z konstrukcji łuku bloczkowego)nie znaczy że łuk napnie się sam...z łuku tradycyjnego lub klasycznego możesz strzelać nawet jeśli nie wykorzystasz 100 % jego możliwości-możesz wiec go nie dociągać...w przypadku łuku bloczkowego nie jest to możliwe...jeśli więc ma on 50 czy 70# to i tak musisz dysponować taką siłą by go napiąć i skorzystać z przywileju redukcji naciągu...
A tak w ogóle to na razie zapomnij o 70, 50 a nawet 40#...nie masz jeszcze doświadczenia i zbyt silny łuk zrobiłby Ci jedynie krzywdę, uniemożliwił wyrobienie prawidłowych nawyków i zniechęcił Cię do łucznictwa...

Jak na razie dla Ciebie max 30 lbs i długo nie wiecej...

PS
W przypadku Polarisa lub MIND`a -10 jest możliwość dobrania odpowiedniej długości łuku(majdanu i ramion)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2010, 03:28:31 pm wysłana przez N »

Luczniczek123

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Łuk dla początkującego.
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 07, 2010, 03:27:07 pm »
Witam
Rozumiem. Jest nadzieja aby znaleźć używany łuk bloczkowy za 1200zł ( nowy ), którego by można kupić za 600zł. Łuk tradycyjny jakoś do mnie nie przemawia. Przeczytałem post jednie z kolegów który napisał że lepiej dla początkującego łucznika do strzelania do tarczy będzie lepszy łuk bloczkowy. Czy to prawda że kiedy strzelamy z łuku bloczkowego to bardzie można się skupić na celowaniu. Nie będę strzelał sportowo ale rekreacyjnie, bo się odprężyć.

Pozdrawiam

Świstak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 229
Odp: Łuk dla początkującego.
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 07, 2010, 03:32:04 pm »
Wygląda na to że nie rozumiesz,... nie kupisz przyzwoitego bloczka za 600 i nie w tym rzecz bo ja też nie s... pieniędzmi ale ktoś powiedział ci coś i tego się trzymasz,nie wiesz czego chcesz , pytałeś o radę,dostałeś jeśli wiesz lepiej?!,...powodzenia
Samick Woodsman 50#