Autor Wątek: Pierwszy łuk  (Przeczytany 9184 razy)

majero

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 200
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 30, 2010, 11:43:19 am »
Aha, co do odpowiedzi majero: Yyy łuku 32lbs dlaczego nie powinienem kupować? Jeśli chodzi o sam naciąg to spokojnie naciągnę(to około 14,5kg) Chyba, że chodzi o coś innego.

Nie chodzi tutaj tylko o to czy łuk się naciągnie czy nie. Każde "strzelanie" to min 1-2godz. Musisz mieć siły do samego końca, a nie narzekać na ból po 5 czy 10 strzale. Im silniejszy łuk tym gorzej wypracować prawidłową postawę i nabrać odpowiednich nawyków. Według mnie to żadna ujma na honorze, że masz słabszy łuk od kogos innego. Uwierz mi, że z mocnym łukiem będziesz się męczył. Najlepiej to znajdź kogos kto strzela z klasyka i popróbuj. Będziesz wiedział o czym mówię.
Nie mysl sobie, że uważam Cię za słabeusza, sam do wielkich "kafarów" nie należę ;-)
łuk: Merlin
celownik: Toxonics
strzałki: Easton ACC (do tarczy), Easton Lightspeed (do 3D)
podstawka: MonArch
laga: Easton ACE

Jarek

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 69
  • There are two types of shot - precision and love
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 30, 2010, 01:30:25 pm »
...dlaczego nie powinienem kupować? Jeśli chodzi o sam naciąg to spokojnie naciągnę(to około 14,5kg) Chyba, że chodzi o coś innego.
Są cztery najważniejsze powody:
- zamiast dążyć do wypracowania postawy, będziesz walczył ze źle dobranym sprzętem,
- utrwalisz wszystkie błędy zamiast je skutecznie korygować,
- zbyt szybkie zmęczenie skutecznie uniemożliwi każdy dłuższy trening,
- ze względu na trzy powyższe, dobrych wyników nie będzie, a zbyt twardy łuk doprowadzi tylko do zniechęcenia do łucznictwa osoby nim trenujacej.

Łuk dla osoby początkującej powinien mieć od 6-12 kg. To w zupełności wystarczy do opanowania podstaw i wypracowania pierwszych dobrych wyników. To ile naciągasz to ważny wskaźnik, jednak przy doborze łuku orientacyjnie przyjmuje się zaledwie jego połowę. Zakładając więc, że w Twoim wieku i budowie, którą opisałeś, naciągasz bez trudu nawet i 22kg, to maksymalna rozsądna granica twardości dla Ciebie mieści się w maksymalnym zakresie ok. 20-22 funty.

I nie ma sensu przesadzać. Twoje ciało jeszcze się rozwija, a bardzo twardy łuk używany przez osobę, która wcześniej nie trenowała, może być przyczyną kontuzji stawów. I na koniec zastanów się, po co upierać się przy twardości? Przecież jak tylko się rozćwiczysz, to po kilku miesiącach można dokupić mocniejsze ramiona, lub odsprzedać łuk i zmienić sprzęt na kolejny. To właściwa droga rozwoju, a żaden pierwszy łuk nie jest przecież rozwiązaniem docelowym.

Cytuj
Jak mam 14 lat i jakies 165cm wzrtostu, to jaka długość łuku będzie dla mnie najodpowiedniejsza?
Trudno wyjaśnić to korespondencyjnie, bo oprócz wzrostu istotnym parametrem doboru łuku klasycznego jest długość naciągu (to zależy od budowy górnej części ciała). Jeśli w Twoim przypadku wynosi ona 25-26 cali, to najodpowiedniejszy będzie dla Ciebie łuk o długości 65" do 66". Sądzę, że ten ostatni będzie odpowienim rozwiązaniem rozwojowym. Orientacyjnie, długość naciągu możesz zmierzyć za pomocą kawałka gumy. Ale najlepiej, skorzystać z pomocy osoby, która ma już pewne doświadczenie w tym względzie. Jestem jednak przekonany, że zarówno w Łuksporcie jak i w Centrum Łuczniczym dokładnie doradzą jak długi łuk będzie najodpowiedniejszy dla Ciebie.

Cytuj
... i który Samick bardziej się opłaca i czym wogóle się różnią?
To dwa identyczne łuki. Różnicą jest jedynie celownik w zestawie. Ponieważ różnica w cenie jest mała, lepiej dopłacić do trwalszego celownika metalowego. Przemyśl też zakup łuku z metalowym majdanem, np. KAP Prostyle. Więcej pisałem o nim w sąsiednim wątku, więc nie ma sensu się powtarzać.
There are two types of shot. It's a precision and... love.

Xadriz

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 30, 2010, 02:20:38 pm »
Aha dzięki.. A ten celownik CARTEL Alu Midi pozwoli mi z 30m trafić do tarczy 50cm/50cm? :]
Aha i z takiego Samicka to trzeba [tak jak z robionych ręcznie(większość przypadków)] ściągać cięciwę po strzelaniu?
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2010, 02:47:51 pm wysłana przez Xadriz »

Jarek

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 69
  • There are two types of shot - precision and love
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 31, 2010, 01:01:12 am »
Aha dzięki.. A ten celownik CARTEL Alu Midi pozwoli mi z 30m trafić do tarczy 50cm/50cm? :]
Trafia łucznik, a nie jego celownik! Za skuteczne trafienie do tarczy z tej odległości będzie więc odpowiadał przede wszystkim rzetelny i regularny trening ;D I chyba niekoniecznie trzeba zaczynać od 30 m. Warto najpierw popracować na krótszych dystansach, stopniowo je zwiększając po dobrym opanowaniu postawy, skupienia i powtarzalności wyników.

Cytuj
Aha i z takiego Samicka to trzeba [tak jak z robionych ręcznie(większość przypadków)] ściągać cięciwę po strzelaniu?
Tak, po strzelaniu, a także w przypadku dłuższej przerwy podczas treningu, należy luzować cięciwę. Na Forum znajdziesz posty wyjaśniające jak zrobić to prawidłowo.
« Ostatnia zmiana: Maj 31, 2010, 03:17:56 am wysłana przez Jarek »
There are two types of shot. It's a precision and... love.

Xadriz

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 31, 2010, 04:05:11 pm »
A gdybym jednak kupił Micro Midasa, to co będzie mi od razu potrzebne(oprócz strzał): celownik, stabilizator czy podstawka pod strzałę?
Aha, i z niego tez trzeba cięciwę ściągać?

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 31, 2010, 06:55:50 pm »
podatawka pod strzałę to Podstawa:) bez tego nie da się strzelac natmomiast można strzelac bez celownika (sam na początku też tak strzelałem i większośc strzał pogubiłem), bez stabilizatora też dasz radę. Co do ściągania cięciwy to nie jest to konieczne (mój bloczek leżał 2 lata, strzelany był tylko w okresie letnim kiedy to byłem na wakacjach w Polsce) ale jak masz zamiar na dłużej "rozstac" się z łukiem to profilaktycznie można ściągnąc.
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

Xadriz

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 31, 2010, 08:37:51 pm »
Aha dzięki wielkie... Chciałem jeszcze zapytać, bo Micro Midas 3 na luskport.pl wyglada tak:
http://www.luksport.pl/index.phppage=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=1451&category_id=149&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=31
, a na grafice w google znalazłem taki: http://www.basinarcheryshop.com/files/2272943/uploaded/7753.jpg
no i tam pisało ze ten 2 jest nowszy czy jakoś tak. Czy to ma jakieś znaczenie, czy to tylko wygląd?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2010, 02:10:11 pm wysłana przez Xadriz »

Xadriz

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 03, 2010, 04:08:41 pm »
Jeśli możecie, odpiszcie na mój post powyżej