Autor Wątek: [DIY] Draw Board...czyli maszynka do naciągania łuku  (Przeczytany 6239 razy)

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
[DIY] Draw Board...czyli maszynka do naciągania łuku
« dnia: Luty 27, 2016, 05:22:42 pm »
Kolejny weekend i kolejny projekt. Tym razem draw board. Koncepcję znalazłem na necie:

http://www.fieldandstream.com/articles/hunting/2013/08/step-step-how-build-diy-draw-board-your-compound-bow

Deskę miałem....kołowrotek i wagę zamówiłem na allegroszu. Ten układ sprężyn wpięty w szereg pozwala na odblokowanie zapadki kołowrotu po dojściu do ściany. Fajna sprawa wyszła z tą wagą. Pozwala ściągnąć charakterystykę łuku wyznaczajac skalę na tej desce. Po naciągnięciu pokazuje siłę łuku oraz let-off.

Polecam wymienić linkę stalową która przychodzi z wciągarką na dynemę.

Koszt wykonania 60zł:





















Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Mariusz Orzeł

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 273
Odp: [DIY] Draw Board...czyli maszynka do naciągania łuku
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 27, 2016, 06:37:36 pm »
Maszynka fajna i prosta, gratulacje!  Tylko przy naciąganiu mierzylbym w coś co wyłapie strzałę a nie w ścianę :-)

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka


Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: [DIY] Draw Board...czyli maszynka do naciągania łuku
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 27, 2016, 06:49:09 pm »
Wiadomo Mariuszu....to pierwsza próba. Cięciwa ze względów bezpieczeństwa powinna być zawsze obciążona strzałą, gdyż dużo tu połączeń które mogą zawieść.

Zawsze należy zakładać, że nastąpi niekontrolowany wystrzał.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Mariusz Orzeł

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 273
Odp: [DIY] Draw Board...czyli maszynka do naciągania łuku
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 27, 2016, 07:02:47 pm »
Właśnie o to mi chodziło ale poza tym Tomasz robótka miód malinka :-) i co ważne- koszty niewielkie.

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka


sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: [DIY] Draw Board...czyli maszynka do naciągania łuku
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 27, 2016, 10:05:07 pm »
Super sprawa,teraz Tomku bierz się za konstruowanie albo prasy,albo imadła.
A czy mogłbyś zrobić zbliżenie na ten palik na którym opierasz majdan. W jaki sposób on blokuje łuk? Czy nie ma niebezpieczeństwa,że łuk skręci się podczas naciągania w jedną ze stron?
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: [DIY] Draw Board...czyli maszynka do naciągania łuku
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 28, 2016, 09:16:03 am »
Nie ma tam żadnego zabezpieczenia. Palił spełnia ta sama role co otwarta dłoń ręki lucznej w trakcie strzelania. W trakcie naciągania luk sam sobie wybiera pozycje aby wszystko było prosto.


Co do następnych wynalazków to bez wątpienia prasa z napędem elektrycznym z możliwością naciągania łuku. Części już są w drodze
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: [DIY] Draw Board...czyli maszynka do naciągania łuku
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 28, 2016, 09:44:41 am »
Nie ma szans aby łuk się wysmyknął z tego palika, jedynie może go poderwać do góry, że z niego zejdzie (przy naciąganiu, jak dojdzie do back walla to nie ma szans). Dodałbym jeszcze zabezpieczenie pomiędzy d-loopem a wagą, które mocuje się bezpośrednio do cięciwy i mechanizmu tego kołowrotka omijając wagę i d-loop. Najczęściej jak się czyta wypadki z draw boardem - to strzela hak od wagi.
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

Mariusz Orzeł

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 273
Odp: [DIY] Draw Board...czyli maszynka do naciągania łuku
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 28, 2016, 09:59:40 am »
Tomasz, ja też jestem na etapie robienia prasy ale chyba zostanę przy napędzie ręcznym. Myślałem też o elektrycznym ale w sumie to tego kręcenia nie ma az tak dużo.  Od czego planujesz silnik i jak z przełożeniem?

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka


Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: [DIY] Draw Board...czyli maszynka do naciągania łuku
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 28, 2016, 10:26:27 am »
Prasą będzie można pracować jak zwykłą bez napędu. Po prostu mam koło ręczne z rowkiem na pasek klinowy po obwodzie. Zabuduję silnik Tur2 ze starej maszyny do szycia, który mi zalega w piwnicy i wiadomo sterowanie z pełną regulacją prędkości obrotowej pedałem na ziemi. Identycznie jak w maszynie do szycia. Muszę się tylko zastanowić jak najprościej zrobić rewers obrotów. Możliwe że będzie przełącznik prawo/lewo jak w wiertarkach tyle że solidniejszy ale zasada działania ta sama. Przełożenie jest tak potężne że takie maleństwo spokojnie da radę. Oczywiście w każdej chwili będzie można kręcić ręcznie. To raczej już gadget ale czemu nie ;)

Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Mariusz Orzeł

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 273
Odp: [DIY] Draw Board...czyli maszynka do naciągania łuku
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 28, 2016, 10:54:42 am »
Pomysł super. Ja miałem zastosowac napęd z niszczarki do dokumentów bo taki akurat  posiadam. Zobaczę jak to poskladam co z tego wyjdzie :-)

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka


forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: [DIY] Draw Board...czyli maszynka do naciągania łuku
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 28, 2016, 11:04:17 am »
ta rurka powinna być zainstalowana niżej niż wyciągarka, jak popatrzysz na łucznika strzelającego z łuku to widać że ręka trzymająca łuk jest niżej od tej która kotwiczy. Draw board powinien to w jakiś sposób odzwierciedlać przynajmniej tak radzą jankesi.
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: [DIY] Draw Board...czyli maszynka do naciągania łuku
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 28, 2016, 12:21:02 pm »
Nawet nie myślałem o tym ale masz rację. Ten bolec by musiał być asymetrycznie na desce a nie w osi symetrii. Z drugiej strony linka na wciągarce też przesuwa się po całej szerokości bębna więc idealnie nigdy nie będzie, chyba  ze zastosowałbym rolkę prowadzącą po drodze.

Trzeba sobie zadać tylko jedno pytanie - czy ma to sens???  Udziwniać idzie w nieskończoność. Plan był taki żeby zrobić DrawBoard za "psie pieniądze" i był bezpieczny dla łuku i jego obsługi.

Ale co tam....doświadczenie zdobyte i na pewno je wykorzystam robiąc stanowisko do naciągania przy prasie.


Jedna rzecz tylko jest dla mnie tajemnicza. Jak naciągam łuk w ręce dynamometrem to pokazuje #55.....w prasie jest #50. Jakieś pomysły?? Łuk ma #60 i jest odkręcony 3 obroty / 13 możliwych więc wątpię aby miał teraz #50.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: [DIY] Draw Board...czyli maszynka do naciągania łuku
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 28, 2016, 12:28:22 pm »
Dwa różne przyrządy pomiarowe, czym się tu dziwić. Żaden z nich pewnie nie ma legalizacji.
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: [DIY] Draw Board...czyli maszynka do naciągania łuku
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 28, 2016, 12:32:28 pm »
Nie nie...ta sama waga. Poza tym przyrządy pomiarowe nie używane do rozliczeń handlowych podlegają uwierzytelnieniu a nie legalizacji ;)

Dlatego nie pytam czy dobrze pokazuje....tylko czemu różnie.

« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2016, 12:34:06 pm wysłana przez Tomasz Ryszka »
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: [DIY] Draw Board...czyli maszynka do naciągania łuku
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 28, 2016, 12:34:30 pm »
Domyślam się że przyrząd jest ten sam. Nie wiem może naciągając ręcznie robisz to bardziej energicznie przez co chwilowy pomiar jest większy i na tej większej wartości się zatrzymuje? Na drawboardzie pewnie napinasz powoli.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)