Autor Wątek: zapytanie  (Przeczytany 13346 razy)

painkiller84

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 56
zapytanie
« dnia: Marzec 28, 2010, 01:53:14 am »
Witam wszystkich na forum  ;) od 2 miesięcy bawię się łukiem brata firmy Cobra i postanowiłem zainwestować w coś konkretniejszego

http://cgi.ebay.pl/NEW-09-Fred-Bear-Lights-Out-Compound-Bow-31-60-RH-PKG_W0QQitemZ290414283342QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item439e0a4a4e

z tego co wyczytałem przy rozpiętości moich ramion 196 cm powinien się nadać, wiadomo że łuk firmy Cobra różni się od podanego wyżej, pytanie dotyczy siły naciągu: czy łatwiej taki łuk napiąć ?   

painkiller84

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: zapytanie
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 28, 2010, 12:15:18 pm »
dodam że łuk Cobra ma sile naciągu 60lb-rozchodzi się o to czy łuk markowy będzie mi łatwiej napiąć bo nie wiem o jakiej sile zamówić...

@(o.o)@

  • Gość
Odp: zapytanie
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 28, 2010, 12:38:14 pm »
Wybór dobry. Łuczki Beara mimo niskiej ceny w kultrze pracy nie ustępują droższym sprzętom.
Moim zdaniem w tej cenie lepszego rozwiązania nie ma. Wyroby np. PSE (o podobnej cenie, często polecane na początek) to w moim odczuciu chłam.

zgaszony

  • Gość
Odp: zapytanie
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 28, 2010, 12:58:01 pm »
Łuki PSE ( NOVA SU. ) które uważasz za chłam charakteryzują się bardzo szeroką i łatwą konfiguracja. Początkujący strzelec często nie wie jakie parametry ma mieć jego sprzęt.
Natomiast jak już wie hmm wtedy wybór jest spory.

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: zapytanie
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 28, 2010, 01:15:17 pm »
dodam że łuk Cobra ma sile naciągu 60lb-rozchodzi się o to czy łuk markowy będzie mi łatwiej napiąć bo nie wiem o jakiej sile zamówić...

Imitacja łuku bloczkowego "Cobra" nie ma 60# naciągu. Tu prawdziwy "naciąg" to naciąganie sprzedawców i producentów. Oto strona producenta tego urządzenia:

http://www.laser-poelang.com.tw/eng/product.php?mode=list&cid=13

To, co się sprzedaje w Polsce jako "Cobra" - to w podanym linku dwa pierwsze urządzenia od góry. Jak widać sam producent podaje 55 lbs. Do tego i producent naciąga - ja mam łuk tego samego producenta (jedyny łuk a nie imitacja w jego ofercie, nie ma go na jego stronie internetowej) - miało być wg producenta na środkowym zaczepie cięciwy 65 #, jest 61#. Co prawda ja się takiego wyniku spodziewałem i mam taki naciąg, jaki chciałem - ale warto wiedzieć wcześniej, by nie dać się nabrać.

Zatem ta "Cobra" będzie miała najwyżej 50# naciągu, jak nie mniej.

painkiller84

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: zapytanie
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 28, 2010, 02:09:37 pm »
wyjaśniła się sprawa Cobry wiec jak jest z napinaniem markowego łuku ?

kissielec

  • Gość
Odp: zapytanie
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 28, 2010, 02:29:16 pm »
Za łatwość napinania łuku - w pewnej mierze odpowiada brace height (BH) czyli tzw. wysokość cięciwy. Im mniejsza, tym nieco trudniej łuk bloczkowy napinać, ale są to różnice nieznaczne (standard - uznany za dość wygodny - to BH=7").

Zwykle w momencie jak nie wiemy co potrafimy, a musimy wybrać siłę łuku - dobrze jest skorzystać z pomocniczych tabel:

Recommended Draw Weight Ranges (Modern Compound Bows)
Very Small Child (55-70 lbs.)  10-15 lbs.
Small Child (70-100 lbs.)    15-25 lbs.
Larger Child (100-130 lbs.)    25-35 lbs.
Small Frame Women (100-130 lbs.)    25-35 lbs.
Medium Frame Women (130-160 lbs)    30-40 lbs.
Athletic Older Child (Boys 130-150 lbs.)    40-50 lbs.
Small Frame Men (120-150 lbs.)    45-55 lbs.
Large Frame Women (160+ lbs.)    45-55 lbs.
Medium Frame Men (150-180 lbs.)    55-65 lbs.
Large Frame Men (180+ lbs.)    65-75 lbs.


na to i kilka innych standardowych pytań - można znaleźć odpowiedź tu:
http://www.huntersfriend.com/bowselection.htm
a przetłumaczyć sobie co trzeba, za pomocą:
http://www.mtranslator.pl/

pozdrawiam,
 :)


 
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2010, 02:47:19 pm wysłana przez kissielec »

painkiller84

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: zapytanie
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 28, 2010, 02:34:06 pm »
nic z tego nie rozumiem  :(

kissielec

  • Gość
Odp: zapytanie
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 28, 2010, 02:45:51 pm »
Medium Frame Men (150-180 lbs.)    55-65 lbs.

co znaczy mniej więcej:
facet średniej budowy, o wadze 68 - 82kg   - powinien strzelać z łuku bloczkowego o sile naciągu 55-65 lbs
...
itd.  ;)






1kg = 2.204622622 [lbs]
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2010, 02:52:33 pm wysłana przez kissielec »

@(o.o)@

  • Gość
Odp: zapytanie
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 28, 2010, 03:43:06 pm »
Łuki PSE ( NOVA SU. ) które uważasz za chłam charakteryzują się bardzo szeroką i łatwą konfiguracja. Początkujący strzelec często nie wie jakie parametry ma mieć jego sprzęt.
Natomiast jak już wie hmm wtedy wybór jest spory.
Konfiguracja - nie przeczę, ale to bodajże najczęściej psujący się sprzęt.

zgaszony

  • Gość
Odp: zapytanie
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 28, 2010, 03:52:42 pm »
A skąd czerpiesz taką wiedzę ??

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: zapytanie
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 28, 2010, 06:44:04 pm »
Za łatwość napinania łuku - w pewnej mierze odpowiada brace height (BH) czyli tzw. wysokość cięciwy. Im mniejsza, tym nieco trudniej łuk bloczkowy napinać

Z punktu widzenia praw fizyki to nonsens. Odległość cięciwy od majdanu (brace height) nie może mieć nic wspólnego z łatwością lub trudnością napinania łuku. Ma natomiast wpływ na szybkość strzały z innego powodu - każde wydłużenie drogi rozpędzania strzały przy tym samym przyspieszeniu da zwiększenie prędkości końcowej.

Wydłużyć drogę na której jest przyspieszana strzała można na dwa sposoby:

1. Skrócić brace height
2. Wydłużyć długość naciągu.

Drugi sposób jest bagatelizowany przez producentów łuków z prostego powodu - porównując łuki przed zakupem  większość potencjalnych klientów zwraca uwagę na prędkość strzały mierzoną standardem IBO, a nie prędkość rzeczywistą ustawionego dla nich łuku, z którego będa sami strzelać. I standard IBO nie pozwala wydłużyć długości naciągu dla badań porównawczych - za to pozwala skrócić brace height. 

I potem wychodza takie kwiatki:
Mój łuk jest teoretycznie wolniejszy aż o ok. 50 fps od łuku kolegi. On ma brace height krótszy od mojego aż o 1". Tymczasem moje piny są w mniejszych odległościach od siebie niż jego, moje strzały wbijają się głębiej w tarczę. Waga strzał podobna - ok. 360 grain, siła naciągu identyczna - 61#.
Czemu? Bo on choć duże chłopisko ustawił sobie długość naciągu na 28", a ja na 31,5". Mam nad nim aż 2,5" przewagi. I do tego wybrałem łuk, w którym let-off włącza się na samiutkim końcu, ludzie o krótkich łapkach nawet twierdzą, że let-offu nie ma - przez co dłuższa jest droga rozpędzania strzały z dużą prędkością.

Krótszy brace height teoretycznie powinien mieć wpływ na zmniejszenie celności - gdyż każdy błąd łucznika im bliżej cięciwa podchodzi do łuku - daje większą różnicę kątową, a co za tym idzie większe odchylenie trafienia od celu. Kolega postrzelał z mojego strzeladła - i zdziwił się, że trafia celniej z chińszczyzny, niż z markowego łuku hamerykańskiego za kilka tysiasiów. Naprawdę nie widzę żadnego teoretycznego uzasadnienia dla skracania brace height - poza biciem bezsensownych rekordów prędkości.
A krótkołapni?
A krótkołapni przecież mogą sobie poszukać takiego łuku bloczkowego, w którym długość łapek nie ma znaczenia - czyli ceterum censeo: kupujcie CZĘŚCI Bloczkowych Łuków Horyzontalnych!
Amen.
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2010, 07:11:50 pm wysłana przez jopsa »

zgaszony

  • Gość
Odp: zapytanie
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 28, 2010, 07:40:27 pm »
Cytuj
Mój łuk jest teoretycznie wolniejszy aż o ok. 50 fps od łuku kolegi. On ma brace height krótszy od mojego aż o 1". Tymczasem moje piny są w mniejszych odległościach od siebie niż jego, moje strzały wbijają się głębiej w tarczę. Waga strzał podobna - ok. 360 grain, siła naciągu identyczna - 61#.
Czemu? Bo on choć duże chłopisko ustawił sobie długość naciągu na 28", a ja na 31,5". Mam nad nim aż 2,5" przewagi. I do tego wybrałem łuk, w którym let-off włącza się na samiutkim końcu, ludzie o krótkich łapkach nawet twierdzą, że let-offu nie ma - przez co dłuższa jest droga rozpędzania strzały z dużą prędkością.
Namąciłeś strasznie :
Może uporządkujmy.
Mój łuk jest teoretycznie wolniejszy aż o ok. 50 fps od łuku kolegi
albo jest wolniejszy i to łatwo zmierzyć na chrono albo nie jest wolniejszy i to tłumaczy mniejszą odległość pinów.
Standard IBO mówi o 70# przy długości naciągu 31" bez względu na wysokość cięciwy.
Cytuj
Wydłużyć drogę na której jest przyspieszana strzała można na dwa sposoby:

1. Skrócić brace height
2. Wydłużyć długość naciągu.
Prędkości podawane przez producentów są nieco przesadzone :)
Długość naciągu nie wynika z chcenia, tylko z indywidualnych wymiarów strzelca.
Generalnie nie da się wydłużyć naciągu metodą drugą.
Natomiast metoda pierwsza jest stosowana dość powszechnie.

kissielec

  • Gość
Odp: zapytanie
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 28, 2010, 08:36:32 pm »
...poza biciem bezsensownych rekordów prędkości.
:o
Strzelanie z szybkiego łuku jest trudniejsze, ale duża prędkość strzały w łucznictwie, a szczególnie w bowhunting'u - nie jest wcale bezsensowna.
Myśliwi wybierający compound'a na łowy, nie chcieliby kupować trudniejszych do opanowania "demonów prędkości" gdyby tzw. szybka strzała nie dawała zdecydowanych przewag na polowaniu. A jak zapewne zauważyłeś wyścig producentów łuków bloczkowych o fps-y, trwa.
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2010, 08:57:04 pm wysłana przez kissielec »

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: zapytanie
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 29, 2010, 05:04:45 am »
Namąciłeś strasznie :
albo jest wolniejszy i to łatwo zmierzyć na chrono albo nie jest wolniejszy i to tłumaczy mniejszą odległość pinów.

Nic nie namąciłem - napisałem jasno i wyraźnie, że mój łuczek jest TEORETYCZNIE (w domyśle według standardów IBO) znacznie wolniejszy - a w praktyce, przy tych ustawieniach jakie mamy - MÓJ JEST SZYBSZY.

Cytuj
Standard IBO mówi o 70# przy długości naciągu 31" bez względu na wysokość cięciwy.

Właśnie o tym pisałem - nie wiem czemu nie porównuje się uczciwie łuków przy jednakowym power stroke (odległości od maksymalnego naciągnięcia do miejsca cięciwy w czasie spoczynku) - lecz pozwala na manipulacje power stroke przez skracanie do absurdu brace height.
I co za bzdury wychodzą przy standardach IBO - jakim sposobem "zmierzono" prędkość dla mojego łuku, gdy moje strzeladło nie może osiągnąć 70# siły naciągu? Jakim sposobem "zmierzono" prędkość łuku kolegi, gdy jego strzeladło nie może osiągnąć 31" długości naciągu?

Cytuj
Długość naciągu nie wynika z chcenia, tylko z indywidualnych wymiarów strzelca.
Generalnie nie da się wydłużyć naciągu metodą drugą.

Oczywiście że się da - tylko się tego nie robi.
Przy znacznych let-offach w nowoczesnych łukach nawet bardzo krótkołapny może "przeciągnąć" cięciwę nawet pół metra za ucho. I peep go aż tak bardzo nie ogranicza - ruchomość szyjnego odcinka kręgosłupa pozwala na przybliżanie oka do peepa na 2-3" (osobiście to robię, nawet 31,5" to dla mnie zbyt krótki naciąg, następny łuk zamówię z jeszcze dłuższym naciągiem). I odwrotnie - krótkołapny może szyję odchylić w tył.

Już mnie ochrzaniano za "nieprawidłową postawę" - tylko ciekaw jestem, jak ci krytykujący sami zachowają "prawidłową postawę" na treestandzie???? Dlatego ja mam w nosie "prawidłowe postawy" - i strzelam raz z lewą nogą wysunięta do przodu, drugi raz do tyłu, klęcząc, a nawet na siedząco. Gdybym był młodszy, to pewnie już bym ćwiczył strzelanie w zwisie głową w dół jak nietoperz ;D To ostatnie to oczywiście żart.