Autor Wątek: groty Tarczowe VS Broadhead-y różnice na tarczy  (Przeczytany 4926 razy)

spite

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 216
groty Tarczowe VS Broadhead-y różnice na tarczy
« dnia: Lipiec 20, 2016, 01:52:39 pm »
strzały easton flatline surgical 27" (spine 400) z grotami tarczowymi (125gr) 30m od tarczy lecą w środek. Ta sama strzała z broadheadem (125gr) wbija się o.k 7cm w prawo.
Według literatury zbyt miękki promień, lub za ciężki grot. Czy jest faktycznie możliwe że promień jest za miękki? obecnie siła naciągu ustawiona na o.k 50-52# Dł. naciągu 28. Łuk insanity cpxl (nie mam lżejszych broadheadów anie cięższych promieni żeby przetestować) ale trochę nie chce mi się wierzyć że tak faktycznie jest :/  Przy testowaniu tych strzał z lżejszymi grotami tarczowymi 100gr różnica jest tylko góra dół... Miał ktoś taki problem?

Adam Waligóra

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 160
Odp: groty Tarczowe VS Broadhead-y różnice na tarczy
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 20, 2016, 02:04:11 pm »
Spin to raczej góra/dół. Spróbuj podregulować na Yokach, w ostateczności podstawką.

http://www.archerytalk.com/vb/showthread.php?t=1606741
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2016, 02:09:37 pm wysłana przez Adam Waligóra »
Hoyt - Defiant 65#
Spot Hogg - Father 1Pin
Trophy Taker - Smackdown Pro
Spot Hogg - Wiseguy
Easton - Aftermath .340

Moghartsen

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: groty Tarczowe VS Broadhead-y różnice na tarczy
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 20, 2016, 02:43:41 pm »
Według literatury którą ja czytałem, to bradheady ustawiasz żeby leciały jak tarczowe. Waga jest ta sama. Ewentalnie jest opcja że podczas strzelania z broad ręka Ci ucieka? Sprawdzał kolega taką opcję? Wiem po sobie że instynktownie bym raczej uciekał ręką na początku. Czasami najprostsze rozwiązania są najtrudniejsze do znalezienia. Ewentualnie zostają faktycznie yoki, bo parametr strzały raczej się nie zmienił na tyle żeby dać taką różnicę.
PSE compound 1997-1999

PSE Stinger x 2016
Qad Ultra rest hunter
PSE 3 pin celownik myśliwski
Spust nadgarstkowy Carter Like Mike

spite

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 216
Odp: groty Tarczowe VS Broadhead-y różnice na tarczy
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 20, 2016, 02:52:14 pm »
Spin to raczej góra/dół. Spróbuj podregulować na Yokach, w ostateczności podstawką.

http://www.archerytalk.com/vb/showthread.php?t=1606741
No właśnie... według Ziemowita Tokarskiego spine strzały to prawo lewo, góra, dół to gniazdo... :/
Właśnie testowałem jeszcze inne strzały.
Easton aftermatch te same parametry co powyżej, ten sam Broadhead było jeszcze gorzej. O.k 15cm w prawo
Easton injexion 27" spine 400 groty tym razem 100 grain (tarczowe i Broadhead) było trochę lepiej, ale również szły na prawo
nie wiem co by mogła dać regulacja podstawki? a yoki jak regulować? którym kręcić?

spite

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 216
Odp: groty Tarczowe VS Broadhead-y różnice na tarczy
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 20, 2016, 03:15:25 pm »
Przestawiałem właśnie podstawkę jak to gość pisał na archerytalk ale to nic nie daje.... nie wiem jak jemu to wychodziło (chyba jakieś czary) przecież jak przesuniesz podst w lewo to  Broadhead faktycznie będzie trafiał w środek ale tarczówki lecą znów te parenaście cm na lewo
tutaj jest rysunek z tarczą
http://www.redhawk-archery.com/bh-tuning.php
ale tak jak pisałem powyżej. Nie chce mi się wierzyć że jak dam spine 330 to się poprawi

ps. co znaczy increase plunger tension?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2016, 03:46:36 pm wysłana przez spite »

MD

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 91
Odp: groty Tarczowe VS Broadhead-y różnice na tarczy
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 20, 2016, 04:09:04 pm »
Najlepszym sposobem na ustawienie stałych brodheadów aby latały jak fieldpointy jest ..... kupno broadheadów mechanicznych. Sam na początku meczyłem sie z G5 Montec aby latały jak fieldpointy - najlepszy mój rezultat to różnica 4cm na lewo i 4cm w dół :D , dałem sobie spokój i kupiłem Mechaniczne Rage i jestem zadowolony latają punkt w punkt jak tarczowe.
Znam dwie osoby które ustawiły g5 montec aby latały jak fieldpointy na 30m ale to wszystko na bardzo szybkich łukach +350fps IBO i kupa roboty.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2016, 04:43:32 pm wysłana przez MD »

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: groty Tarczowe VS Broadhead-y różnice na tarczy
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 20, 2016, 04:35:41 pm »
Broadhead zachowuje sie tak jak bareshaft, jezeli leci w prawo od fieldpointa tzn strzelajac bareshaftem masz lewe rozdarcie na papierze. Masz 2 a czasem 3 wyjscia.
1. Przesunac podstawke w prawo - luk RH. Jakies 2-3mm powinno byc git, ale niestety nie zawsze to dziala
2. Skrecic lewego yoka 1,5 obrotu i odkrecic prawego o tyle samo.
3. Skrocic DL o 0,5 cala i sprobowac

Zaczalbym od punktu 3 bo najmniej roboty

Generalnie bareshaft jak i broahead mowi nam o tym jak poprawnie jest wyznaczony centershot w luku. Bareshaft i broadhead to poprostu lupa, ktora ten blad powieksza i micno uwdacznia na tarczy. Zaloze sie tez, ze grupy strzalami z fieldpointem na 18m nie robia szalu i mozna bezpiecznie strzelac bez ryzyka robinhooda. Grupa wieksza niz 1 cal na 18m tez pokazuje ze jest problem z centershotem.

W bloczku nie ma pojecia miekki promien. Jestem w stanie ustawic luk aby strzelal prosto promieniami o spinie od .150 (gt triple X) do .500 (objetnie jaki) zakladajc że luk ma do 60lbs.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2016, 04:42:24 pm wysłana przez gibber »
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

Adam Waligóra

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 160
Odp: groty Tarczowe VS Broadhead-y różnice na tarczy
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 20, 2016, 05:29:59 pm »
Spin góra/dół przy strzelaniu ze spustu niema innej opcji. Gibber ma rację potraktuj bro jak bare shaft. ,dodatkowo ja też potrafię ustawić tak aby źle ustawiony łuk dawał czystą przestrzelinę( niepoprawny center shot. , Cam Lean, zły spin, etc) . Ja nigdy nie reguluje podstawki bo z mojego punktu widzenia niema to sensu. Wszystko robie na yokach/kablach podstawka ustawiona na laser zazwyczaj wychodzi 3/4 cala. Jestem na urlopie wiec za bardzo się nie rozpisze, bo z telefonu ciężko.

Na yokach to bym dawał po 0.5 obrotu bo na 30 metrach jest mała różnica (7cm).
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2016, 05:43:37 pm wysłana przez Adam Waligóra »
Hoyt - Defiant 65#
Spot Hogg - Father 1Pin
Trophy Taker - Smackdown Pro
Spot Hogg - Wiseguy
Easton - Aftermath .340

spite

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 216
Odp: groty Tarczowe VS Broadhead-y różnice na tarczy
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 20, 2016, 05:43:02 pm »
jutro z ciekawości sprawdzę skupienie na 18m i dla pewności powtórzę sobie test papierowy a później będę się bawił yokami.
A powiedz mi gibber co ma wspólnego z moim przypadkiem skrócenie DL o 0,5 cala?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2016, 05:45:39 pm wysłana przez spite »

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: groty Tarczowe VS Broadhead-y różnice na tarczy
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 20, 2016, 05:59:51 pm »
W moim przypadku katowalem sie z bareshaftem, ktory ladowal z 10 cm na prawo dopoki nie skrocilem DL z 29 na 28.5, musialem tez przestawic peep w dol aby powtarzalnie kotwiczyc. Yoki zalatwialy temat polowicznie, tzn 60% przestrzelin mialo lewe rozdarcie reszta tak na granicy to generalnie sygnalizuje problemy z postawa lucznicza - brak powtarzalnosci strzalu. DL prawidlowy ma tutaj bardzo kluczowe znaczenie.

W poradniku nuts&bolts of archery jest o tym mowa a zwiazane jest to jesli dobrze pamietam z pozycja reki napinajacej w stosunku do kierunku wylotu strzaly.

http://archeryhistory.com/archerytalk/The_Nuts&Bolts_of_Archery.pdf
 
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

spite

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 216
Odp: groty Tarczowe VS Broadhead-y różnice na tarczy
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 20, 2016, 06:31:35 pm »
o.k dzięki za wytłumaczenie. Spróbuję też skrócenia DL

spite

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 216
Odp: groty Tarczowe VS Broadhead-y różnice na tarczy
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 24, 2016, 05:10:35 pm »
Broadhead zachowuje sie tak jak bareshaft, jezeli leci w prawo od fieldpointa tzn strzelajac bareshaftem masz lewe rozdarcie na papierze. Masz 2 a czasem 3 wyjscia.
1. Przesunac podstawke w prawo - luk RH. Jakies 2-3mm powinno byc git, ale niestety nie zawsze to dziala
2. Skrecic lewego yoka 1,5 obrotu i odkrecic prawego o tyle samo.
3. Skrocic DL o 0,5 cala i sprobowac

Zaczalbym od punktu 3 bo najmniej roboty

Generalnie bareshaft jak i broahead mowi nam o tym jak poprawnie jest wyznaczony centershot w luku. Bareshaft i broadhead to poprostu lupa, ktora ten blad powieksza i micno uwdacznia na tarczy. Zaloze sie tez, ze grupy strzalami z fieldpointem na 18m nie robia szalu i mozna bezpiecznie strzelac bez ryzyka robinhooda. Grupa wieksza niz 1 cal na 18m tez pokazuje ze jest problem z centershotem.

W bloczku nie ma pojecia miekki promien. Jestem w stanie ustawic luk aby strzelal prosto promieniami o spinie od .150 (gt triple X) do .500 (objetnie jaki) zakladajc że luk ma do 60lbs.

Zrobiłem parę testów.
Na początek okazało się że po przyłożeniu poziomicy bloczki nie są w jednej płaszczyźnie. Pokręciłem yokami i ustawiłem to idealnie.
Niestety nie mam lasera ale jeszcze raz wycentrowałem podstawkę odnosząc się na stabilizator (podobno tak jest najlepiej jak się nie ma laserka) (podstawka to hamskea Hybrid Hunter Pro - Microtune) więc można naprawdę dobrze ją wyregulować.
Zrobiłem test na 10m. Znowu Broadheady lecą w prawo o.k 10cm.
Próbowałem poprzestawiać podstawkę w prawo. Dalej to samo.
Na 20m również taki sam efekt.
Na 20 metrów strzały z grotami field robią jedną przestrzelinę (gibber wisisz mi strzałę :) po tych testach odpadła lotka i zdarzył się robin.
Miałem więc goły promień. Zrobiłem test. Goły promień faktycznie lata tak samo jak Broadhead. o.k 10cm w prawo.
Chyba kończą mi się pomysły jak to dalej ustawiać... macie jakieś propozycje? Skrócenie naciągu nic nie dało
« Ostatnia zmiana: Lipiec 24, 2016, 05:12:35 pm wysłana przez spite »

MD

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 91
Odp: groty Tarczowe VS Broadhead-y różnice na tarczy
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 24, 2016, 05:21:58 pm »
jakie to broadheady ?
jaki masz gpp przy strzale z 100gr broadheadem?
Ja obstawiam że za wolny łuczek masz, próbowałeś lżejszych broadheadów albo zwiększać DW?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 24, 2016, 06:01:32 pm wysłana przez MD »

spite

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 216
Odp: groty Tarczowe VS Broadhead-y różnice na tarczy
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 25, 2016, 11:08:25 am »
To jeden z szybszych łuków,poza tym to nie ma znaczenia. Bareshafty też skręcają

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: groty Tarczowe VS Broadhead-y różnice na tarczy
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 25, 2016, 02:35:17 pm »
Napisze jeszcze raz:

1. Przesunąć podstawkę w prawo - luk RH. Jakies 2-3mm powinno byc git, ale niestety nie zawsze to dziala
2. Skrecic lewego yoka 1,5 obrotu i odkrecic prawego o tyle samo.
3. Skrocic DL o 0,5 cala i sprobowac

Po kiego wała prostowałeś te bloczki do pionu, praktycznie w rzadko którym łuku są tak ustawione - w moim G3 i Suprze nie są a łuki walą bareshaftem i strzała w punkt. Narobiłeś sobie roboty a trzeba było jechać. wg. tych punktów.

I nie, center shoot nie zawsze przebiega dokładnie z osią staba tylko w zakresie od 3/4 do 13/16 cala mierząc od środka promienia strzały do majdanu.
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex