Autor Wątek: BowPlane2  (Przeczytany 4780 razy)

Tomasz Szybalski (Sonix)

  • Moderatorzy
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
BowPlane2
« dnia: Luty 22, 2012, 12:52:05 pm »
Witam.
Szukam filmiku instruktażowego jak stuningować tym urządzeniem łuk. http://www.doubletakearchery.com/bowplane/index.htm

Piotr Kociołek

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 416
    • PBA
Odp: BowPlane2
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 22, 2012, 01:08:28 pm »
Bowplane2 służy do ustawienia podstawki lewo/prawo, wstępnego ustawienia wysokości siodełka, oraz wstępnego ustawienia celownika lewo/prawo.

Obsługuje się go następująco:

1. Załóż urządzenie na łuk, jak strzałę (zapięte na cięciwie pod kątem prostym do niej, promień na podstawce)
2. Włącz urządzenie,
2. Przekręć je wokół podłużnej osi tak byś zobaczył promień lasera na cięciwie - idealnie wzdłuż cięciwy,
3. Tak przesuwaj podstawkę lewo/prawo...by uzyskać promień widoczny naraz na środku obu rowków krzywek - w które wchodzi cięciwa przy napinaniu,
4. Masz teraz podstawkę ustawioną w osi centrycznej łuku,
[Jeśli są kłopoty z uzyskaniem widoku lasera w tych rowkach - to znaczy, że bloczki nie pracują w jednej płaszczyźnie - i należy to doregulować (prasa, regulacja ilością skrętów jednego z rozwidleń kabla Y)]
5. Załóż celownik,
6. Promień lasera widoczny na obudowie pinów lub lipku - pokazuje oś centryczną łuku. Ustaw pin(y) w tej osi lub z odpowiednim dla Ciebie przesunięciem.
7. na miarce zapiętej na cięciwie jest wytłoczona skala na podstawie której możesz wstępnie usytuować położenie siodełka.

To wszystko.
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2012, 01:15:51 pm wysłana przez Piotr Kociołek »
Anarchy, Conquest Apex 8

Hungry

  • Gość
Odp: BowPlane2
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 22, 2012, 01:29:33 pm »
moim skromnym zdaniem, gadżet ten nie jest potrzebny, no chyba że kupujemy to laserowe ustrojstwo dla "Miecia" :)

Podstawkę, siodełko i piny w celowniku, tak jak wszystko inne w łuku, ustawiamy docelowo w procesie testów i prób, ponieważ decydującym czynnikiem determinującym pracę łuku podczas strzału jest sposób trzymania rączki łuku przez łucznika, do czego dochodzi jeszcze ustawiona siła naciągu i użyta strzała.

a wstępne ustawienie, do którego służy to urządzonko wystarczy zrobić na oko :)

Piotr Kociołek

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 416
    • PBA
Odp: BowPlane2
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 22, 2012, 01:54:47 pm »
Oczywiście. Bez laserów można łuk wyregulować równie precyzyjnie.
Czasem trwa to jedynie nieco dłużej.
 
Anarchy, Conquest Apex 8

Hungry

  • Gość
Odp: BowPlane2
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 22, 2012, 01:59:25 pm »
i znowu mi się dostanie, za to że torpeduję postęp i wynalazki  ;D

Piotr Kociołek

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 416
    • PBA
Odp: BowPlane2
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 22, 2012, 02:19:06 pm »
Hm,...moim zdaniem - jedni lubią oprócz strzelania, przy łuku "grzebać, ustawiać, regulować",...inni wyłącznie z niego strzelać.
Np. takie Quick-fletch... zakładasz na promień, wsadzasz do garnka z gorąca wodą i już strzałka opierzona... :).
A ja mało-postępowy...celebruję 2 dni oklejanie lotkami, przed i po fakcie wszystko ważąc, mierząc, przeliczając...
Anarchy, Conquest Apex 8

aszop

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Łucznik bloczkowy od 1993r :-)
Odp: BowPlane2
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 22, 2012, 03:41:30 pm »
do pewnego stopnia Bowplane2 pomaga wy"centrować" łuk. Urządzenie nie przewiduje poprawki na krzywiące strzelanie zawodnika z łuku  ;)

Starty:
pierwsze zawody z bloczkiem - 1993r. , pierwsze zawody 3D 1996r., pierwsze MŚ Indoor FITA 2001r., pierwsze MŚ FITA 2003r., pierwsze MŚ FIELD 2004r.,
---
dotychczasowe Łuki: PSE-15x, Hoyt-12x, Mathews-7x, Bowtech-3x, EliteArchery-1x,

Tomasz Szybalski (Sonix)

  • Moderatorzy
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
Odp: BowPlane2
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 22, 2012, 09:22:29 pm »
Dzięki wszystkim za odpowiedzi. To że można się bez tego obejść wiem. Zastanawiało mnie jednak jak tym się wszystko ustawia. Dowiedziałem się też z pierwszej odpowiedzi że dzięki temu urządzeniu można sprawdzić symetryczność bloczków. A jak to sprawdzić bez tego?

Hungry

  • Gość
Odp: BowPlane2
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 22, 2012, 09:38:54 pm »
dokładasz do płaszczyzny bloczka strzałę i patrzysz czy jest równo z cięciwą  ::)

nic prostszego i bez lasera  ;D

Piotr Kociołek

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 416
    • PBA
Odp: BowPlane2
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 22, 2012, 10:09:00 pm »
... A jak to sprawdzić bez tego?

Ja mam długą, aluminiową przykładnicę (taka dłuuuga linijka  :))...której krawędź przykładam do obydwu bloczków... i sprawdzam, czy oba przylegają dokładnie do krawędzi przykładnicy. Jeśli któryś nie przylega, tylko nawet minimalnie odstaje z jednej strony - to znaczy, że bloczki nie leżą na tej samej płaszczyźnie i trzeba to dopiero wyregulować.
To jedna z kilku b.ważnych czynności kontrolnych jaką wykonuję z nowym łukiem, zanim zacznę bawić się w ustawienia wstępne. Przegapienie tego, prowadzi do niepowodzenia w testach regulacyjnych i ich dziwnych wyników...
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2012, 09:39:26 am wysłana przez Piotr Kociołek »
Anarchy, Conquest Apex 8

Tomasz Szybalski (Sonix)

  • Moderatorzy
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
Odp: BowPlane2
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 22, 2012, 10:21:16 pm »
dokładasz do płaszczyzny bloczka strzałę i patrzysz czy jest równo z cięciwą  ::)

nic prostszego i bez lasera  ;D
Może teraz się ośmieszę ale za bardzo nie rozumiem. Czy jest możliwość przedstawienia tego rysunkowo, a najlepiej zdjęciowo?

Hungry

  • Gość
Odp: BowPlane2
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 22, 2012, 10:29:16 pm »
nie wychodzi mi dodawanie tutaj zdjęc :(

ale trzymasz łuk za cięciwę, tak by zwisał w dół.
do jedneho z bloczków przykładasz strzałę lub linijkę, tak by była wzdłuż cięciwy i patrzysz czy jest z nią równo na całej długości

wyregulować można tylko ten bloczek przy którym jeden z kabli jest rozwidlony i przymocowany do boków ramion

Tomasz Szybalski (Sonix)

  • Moderatorzy
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
Odp: BowPlane2
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 22, 2012, 10:31:38 pm »
nie wychodzi mi dodawanie tutaj zdjęc :(

Mogę w tym pomóc :)

VERO

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 306
Odp: BowPlane2
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 23, 2012, 06:04:00 pm »
No to..... wyjaśnione.
Regulacja i ustawianie łuku to zestaw prostych czynności i działań według określonego algorytmu.
A strzelanie jest jeszcze prostsze  :)

« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2012, 06:30:06 am wysłana przez VERO »
Wolny strzelec wolnością zaniepokojony.

Tomasz Szybalski (Sonix)

  • Moderatorzy
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
Odp: BowPlane2
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 23, 2012, 10:39:28 pm »
Podziękowania za łopatologiczne wytłumaczenie. Teraz rozumiem już jak to sprawdzić.