Autor Wątek: Własny łuk. Proszę o pomoc !  (Przeczytany 14372 razy)

lukasz9126

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Własny łuk. Proszę o pomoc !
« dnia: Listopad 15, 2011, 02:57:26 pm »
Zamierzam zrobić łuk z laminatu i włókna szklanego (wszystko połączyć żywicą epoksydową z utwardzaczem ). Majdan planuję zrobić z orzechowego drewna. Czy 2 listewki z laminatu (1mm) a po między nimi włókno szklane z żywicą epoksydową wystarczą na ramiona i czy będą wystarczająco wytrzymałe (będą przykręcane do majdanu). Czy laminat to w ogóle dobry materiał i pomysł. Czy robił ktoś kiedyś podobną konstrukcję? Proszę o rozsądne podpowiedzi i rady ^^ . Warstwy jakie planuję położyć to włókno-laminat-włókno-laminat .

Świstak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 229
Odp: Własny łuk. Proszę o pomoc !
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 15, 2011, 03:56:25 pm »
http://www.tradrag.com/forum/viewtopic.php?f=35&t=1326    Tu masz sporo  zdjęć i opis kolejnych etapów budowy huntera one piece
Samick Woodsman 50#

lukasz9126

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Własny łuk. Proszę o pomoc !
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 15, 2011, 09:00:43 pm »
Może źle z precyzowałem. Chodzi mi o format ramion wyciętych z większego arkusza laminatu o grubości ok 1mm .

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Własny łuk. Proszę o pomoc !
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 15, 2011, 09:52:12 pm »
..laminat to chyba chodzi o żywicę z siatką szklaną? Ja kiedyś się zastanawiałem, czy kilka warstw tapety szklanej (jest bardziej spójna niż włókna do budowy łodzi, można ją ciąć na paseczki) i żywicy na pierwszą warstwę w łuku czy to angielskim czy płaskim.. np: jesionowym, nie dało by większej dynamiki i przeciwstawiało się układaniu za cięciwą?? Takie polepszenie właściwości drewna..

..typowe włókno szklane, czyste lub kolorowe listewki po 2 metry i 1-2 mm grubości, w Polsce chyba nie są do kupienia..  :-\ chociaż, łuki od Bisoka mają dobre włokno szklane w składzie..  :) ciekawe czy od polskich producentów
..kiedyś na allegro były płaskowniki do żagli, ale miały chyba 2,5 cm szer. i 3 mm grubości, kupiłem z ciekawości.. ale było to cienkiej jakości włókno.
zapalony łucznik

sas

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 66
Odp: Własny łuk. Proszę o pomoc !
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 15, 2011, 10:08:12 pm »

..typowe włókno szklane, czyste lub kolorowe listewki po 2 metry i 1-2 mm grubości, w Polsce chyba nie są do kupienia..  :-\ chociaż, łuki od Bisoka mają dobre włokno szklane w składzie..  :)

W Polsce bez problemu można kupić włókno szklane. Nie sprzedaje się go jednak w listewkach, tylko w postaci tkaniny którą możesz sobie sam skleić w odpowiedni kształt, co jest zresztą całkiem łatwe.

Co do sklejania włókien szklanych z drewnem to oczywiście da się to zrobić - np deski snowboardowe to taki właśnie kompozyt. Wydaje mi się że wiele ramion do luków klasycznych to sklejka szkła z drewnem.


« Ostatnia zmiana: Listopad 15, 2011, 10:11:25 pm wysłana przez sas »

R

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Własny łuk. Proszę o pomoc !
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 15, 2011, 10:47:48 pm »
Listwy , laminat, żywice, kleje, dostaniesz tu http://alexbow.cz/scripts/zbozi.php?KID=26
i na tej samej stronie instrukcje wykonania łuku z laminatu http://alexbow.cz/scripts/zbozi.php?KID=16
Przesyłka z Czech raczej nie będzie droga.
I jeszcze namiar na niemiecką firmę z materiałami do wyrobu łuków https://217.24.55.74/GSWeb/WebShop.woa/4/wo
Pozdrawiam

lukasz9126

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Własny łuk. Proszę o pomoc !
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 16, 2011, 04:39:26 pm »
A czy w ogóle opłaci mi się kupować wszystkie materiały czy bardziej opłaca się kupić jakiś niezbyt drogi łuk sportowy (mniej więcej 10-15 kg naciągu) ? 

sas

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 66
Odp: Własny łuk. Proszę o pomoc !
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 16, 2011, 05:13:49 pm »
A czy w ogóle opłaci mi się kupować wszystkie materiały czy bardziej opłaca się kupić jakiś niezbyt drogi łuk sportowy (mniej więcej 10-15 kg naciągu) ? 

Koszt materiałów do zrobienia ramion z włókna szklanego to kilkadziesiąt złotych. Prawdopodobnie za pierwszym razem się nie uda. Na 3 próby potrzeba będzie pewnie ze 120 zł. Dochodzi jeszcze czas który nad tym spędzisz. Do ramion nie potrzebujesz drewna. Bawiłem się w to kiedyś i moim zdaniem można użyć zamiast tego 8 warstw włókna szklanego i 1 warstwę Corematy. Żeby wzmocnić ramiona dobrze by było sklejać je w próżni albo pod mocną prasą, to by niestety podniosło koszty o przynajmniej kilkaset złotych.

Nowy przyzwoity łuk klasyczny (Samick Polaris) to około 300 zł.

Pod względem czysto finansowym skłaniałbym się raczej ku zakupowi nowego łuku. Jednak samodzielna zabawa to na pewno ogromna frajda i można się przy tym sporo nauczyć.
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2011, 05:33:44 pm wysłana przez sas »

lukasz9126

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Własny łuk. Proszę o pomoc !
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 16, 2011, 05:53:38 pm »
A jaką siłę naciągu posiadał twój łuk ?

sas

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 66
Odp: Własny łuk. Proszę o pomoc !
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 16, 2011, 06:06:04 pm »
Trudno powiedzieć jaką siłę miałby łuk ponieważ nigdy nie zrobiłem majdanu. Skleiłem coś w rodzaju ramion przy okazji innego projektu. Takie ramię było w stanie utrzymać 18 kg ciężar zamontowany na jednym z jego końców wyginając się przy tym o około 5 cm. Długość ramienia wynosiła chyba około pół metra.

lukasz9126

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Własny łuk. Proszę o pomoc !
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 17, 2011, 05:29:16 pm »
Chyba jednak skuszę się na łuk Samick Polaris . Myślę że lepiej na tym wyjdę ^^. Dziękuję wszystkim za porady i odpowiedzi. Zamykamy.