Autor Wątek: Strzały i osprzęt  (Przeczytany 4575 razy)

painkiller84

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 56
Strzały i osprzęt
« dnia: Maj 08, 2010, 10:00:23 pm »
Skoro nadszedł już upragniony łuk to chciałbym teraz wyposażyć "go" w strzały, poczytałem forum, jednak drodzy forumowicze chciałbym skorzystać z waszego doświadczenia i uniknąć ewentualnych pomyłek. Zainteresowany jestem zakupem dwóch typowo treningowych kompletów strzał, z racji że do Cobry używałem strzał EASTON XX75 GAMEGETTER 500 które zakupione były bez ówczesnej wiedzy wiem że dla początkującego łucznika tracenie strzał raczej nie jest niczym nie normalnym, wiem że nie powinny być to strzały najwyższych lotów a raczej niska półka co by było ich więcej i nie szkoda by było w razie utraty, drogi komplet dedykowany do niedźwiadka.
Cobra coś około 55 funtów i długość naciągu 29"
Bear 60 funtów i naciąg 31"
jakie parametry dla poszczególnych łuków ?
Podczas strzelania w lesie gdy nie trafiłem w cel strzałą aluminiowa trafiła w ziemie gdzie na nieszczęście moje był kamień i strzała wygięła się w banan :P  doczytałem się że carbonowe prędzej pękną niż się wygną-nie wiem które do treningów będą lepsze?
Nie wiem również jaki osprzęt średniej klasy powinienem zakupić do niedźwiadka-po prostu jest tego tyle że ciężko coś wybrać .

Dziękuje za odpowiedź :D
« Ostatnia zmiana: Maj 08, 2010, 10:21:47 pm wysłana przez painkiller84 »

kissielec

  • Gość
Odp: Strzały i osprzęt
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 08, 2010, 10:42:02 pm »
Musisz zdecydować się na rodzaj strzelania, czy będziesz strzelał seriami do tarczy, czy raczej podoba ci się strzelanie typu myśliwskiego (2D, 3D).
Różnica zasadnicza jest właśnie w doborze osprzętu. Bloczki Bear'a to typowe, krótkie huntery,...więc wg mnie - lepiej pasowałby do nich osprzęt łowiecki:
- celownik myśliwski (jednopinowy-regulowany lub wielopinowy stały)
- stabilizator o dł. do 12"
- podstawka trzymająca strzałę
- spust nadgarstkowy

Jeśli chodzi o strzały - to ciężkie, grube alusy - dają dużo satysfakcji - bo ładnie się skupiają w tarczy i strzela się nimi bardzo przyjemnie. Ale zdecydowanie w komfortowych warunkach - do profesjonalnej, niezbyt twardej maty. Wygięta strzała aluminiowa - to to samo co zniszczona karbonowa. Przywrócenie jej do stanu fabrycznego - to bardzo ambitne zadanie z użyciem drogiego, specjalistycznego sprzętu. Prostowanie "na kolanie" lub tanimi obcęgami "do prostowania strzał" zwykle się nie udaje, a strzelanie krzywymi - to mija się z celem (dosłownie ;)). Ja do strzelania terenowego - polecałbym raczej karbonowe.
Długość strzały wybierz równą długości Twojego naciągu, lub o 0,5" dłuższą. Parametry promienia dobierz polegając na tabelach producenta lub shaftselektorach, lub korzystając z programu OnTarget2 (polecam!, można z sieci ściagnąć darmową wersję), a o doborze lotek i ich ustawieniu...poczytaj tu: http://bowhunting.pl/index.php?option=com_content&view=category&id=2&Itemid=13   
« Ostatnia zmiana: Maj 08, 2010, 10:56:08 pm wysłana przez kissielec »

Jarek

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 69
  • There are two types of shot - precision and love
Odp: Strzały i osprzęt
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 09, 2010, 12:23:43 am »
Skoro nadszedł już upragniony łuk to chciałbym teraz wyposażyć "go" w strzały...

W kwestiach technicznych oraz precyzyjnego doboru na pewno trafniej doradzą bardziej doświadczeni forumowicze. Ja zaproponuję jedynie zakup na początek jak najtańszych strzał. Podczas strzelania "pudło", które bije kieszeń w okolicy stówy jest bolesne. A przecież równie skutecznie można nie trafiać za kilkanaście złotych ;)

Może solidna "rura", o której pisał kol. Kisielec będzie dobrym pomysłem? Naprawdę fajnie się z nich strzela, są tańsze od carbonów dobrej firmy i wbrew pozorom bardzo wytrzymałe, jeśli nie trafi się akurat na kamień. Pasują do nich tanie groty i nasadki - co też nie jest bez znaczenia dla portfela. Z tańszych modeli Eastona warto rozważyć X7 oraz wszelkiej maści Jazzy i Bluesy.

Swego czasu, dzięki kol. Mathews, zacząłem używać grubych "rułek" X7 od Eastona. Były nie do zdarcia. Faktem natomiast jest, że prostowanie jest bardzo trudne. Nigdy nie udało mi się naprawić tak uszkodzonej strzały aluminiowej domowymi sposobami. Ale te, które jeszcze latają (mniej więcej określonym kierunku) oznaczam specjalnie i używam jako testowe, albo do "wstrzelania się" w wątpliwych warunkach. 

Z carbonów z kolei najtaniej chyba wychodzą teraz Bemany (www.beman.com). Kupiłem je miesiąc temu do codziennego łupania i jestem bardzo zadowolony. Koszt tuzina promieni Beman Flash to ok. 100 zł. Jeśli wolisz gotowe strzały - ok. 200zł za tuzin. Będzie więc co gubić na początek. Dopiero potem warto zainwestować w strzały dużo lepsze i dużo droższe, niestety.

Natomiast na pewno nie warto zbytnio oszczędzać na pozostałym osprzęcie - nie zużywa się tak szybko i w większości nadaje się do przełożenia do kolejnego łuku czy odsprzedania. Dla mnie, jednym z najważniejszych, a często niedocenianych akcesoriów jest solidna skrzynia, torba lub waliza na sprzęt - co kto lubi. Ja preferuję trwałe i sztywne konstrukcje. Dzięki temu wielokrotnie uchroniłem już swój łuk przed przypadkowym uszkodzeniem w transporcie. No i wszystko co do strzelania potrzebne leży bezpiecznie uporządkowane w jednym miejscu.

There are two types of shot. It's a precision and... love.

painkiller84

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: Strzały i osprzęt
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 09, 2010, 10:46:12 am »
Musisz zdecydować się na rodzaj strzelania, czy będziesz strzelał seriami do tarczy, czy raczej podoba ci się strzelanie typu myśliwskiego (2D, 3D).

zdecydowanie 2 i 3 D

Ja do strzelania terenowego - polecałbym raczej karbonowe.
Shaft selektorem dobrałem następująco :
cobra 400
niedźwiedź 340
wybór strzał padł raczej na Easton POWER FLIGHT cena nie jest może mała ale na luksport można dobrać sobie kolor lotek a to dość istotne jak się będzie strzelało w dwie osoby

Długość strzały wybierz równą długości Twojego naciągu, lub o 0,5" dłuższą.
mam nadzieje że po napisaniu w komentarzach sklep utnie na podany wymiar ?

i jeszcze typowo laikowe pytanie co do lotki prowadzącej-powinna się znajdować u góry czy u dołu bo w strzale Eston GAMEGETTER jak bym nie nasadził jej na cięciwę to lotki są krzywo ustawione tzn. żadna nie jest ustawiona prosto do cięciwy i teraz zastosowanie podstawki http://www.luksport.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=1526&category_id=70&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=31
wydaje mi się nie możliwe :/

arkadio

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 234
  • Bowhunting! I love this game!
Odp: Strzały i osprzęt
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 09, 2010, 12:07:49 pm »
@ painkiller
dobrze się Tobie wydaje, bo do tej podstawki lotka prowadząca musi się znajdować tylko i wyłącznie u góry(w osi cięciwy).
co do strzał to POWER FLIGHT'y będą dobrym wyborem na początek. są one optymalnym rozwiązaniem jakość-cena a nasze sklepy łucznicze oczywiście przycinają promienie na wybraną długość tylko dobrze musisz zmierzyć dł. naciągu.
pozdro
łuk: PSE X-Force 6 GX 72#, PSE X-FORCE 6 HF 70#
podstawka: Ripcord Code Red
celownik: Viper Predator MICRO 5PIN
stabilizator: SVL S-COIL XL 7"
kołczan: Bohning Lynx 6
spust: T.R.U BALL Copperhead Xtra
strzały: Beman ICS Hunter 300
dalmierz: Leupold

painkiller84

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: Strzały i osprzęt
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 09, 2010, 09:44:12 pm »
@ painkiller
dobrze się Tobie wydaje, bo do tej podstawki lotka prowadząca musi się znajdować tylko i wyłącznie u góry(w osi cięciwy).

wychodzi na to że wadliwa strzała ?

kissielec

  • Gość
Odp: Strzały i osprzęt
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 09, 2010, 09:51:34 pm »
co do lotki prowadzącej-powinna się znajdować u góry czy u dołu
Obecnie w większości strzał, nasadka (nock) da się przekręcić - tak by lotki można było ustawić zgodnie z wymogami podstawki (zwykle prowadząca jest na górze, ale np. w podstawkach widełkowych - odwrotnie. Natomiast w większości opadających - dowolnie).
W starych GameGetter'ach nasadki były naklejane na sztywno - na stożkowatą końcówkę promienia - i nocka nie można było dopasować. Po podgrzaniu nasadki zapalniczką powinna się odkleić od promienia - i wtedy można ją przykleić tak by pasowała do podstawki. Jeśli się zdeformuje w trakcie podgrzewania - do promienia przyklejamy nową nasadkę.
« Ostatnia zmiana: Maj 09, 2010, 10:13:51 pm wysłana przez kissielec »

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: Strzały i osprzęt
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 10, 2010, 12:11:24 pm »
Jak masz takie strzały z wklejanym nockiem proponuje odciąć stożek, zakupić unibushing, wkleić i problem z głowy.

Marek
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

painkiller84

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: Strzały i osprzęt
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 12, 2010, 10:29:06 am »
Oczekuje na zamówienie i mam wątpliwości-mianowicie nurtuje mnie pytanie: jak ustawić d loopa ? tzw. pętelkę, od jakiegoś czasu oglądam filmiki na stronie http://www.bowtuningtips.com/ i wszystko było by pięknie gdyby nie fakt że dalej nie wiem jak to dobrze zrobić, jeżeli już o tym było to przepraszam za trucie du..y ;)

kissielec

  • Gość
Odp: Strzały i osprzęt
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 12, 2010, 10:41:13 am »
Musisz zacząć od ustalenia pozycji siodełka na cięciwie, a dopiero potem zawiązać ucho do spustu:
http://bowhunting.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=37:ustawienia-wstpne-uku-bloczkowego&catid=2:sprzet&Itemid=13