Autor Wątek: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?  (Przeczytany 26291 razy)

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #60 dnia: Wrzesień 02, 2010, 12:00:25 pm »
Zwykle przyjęło się tak, że strzała powinna wystawać poza podstawkę około jednego - dwóch cali. Nie jest to co prawda sztywna reguła, bo słyszałem o ludziach strzelających z całkiem niezłym skutkiem, którym strzała wystaje dobre ponad 5 cali :D

Podstawki są różne - niektóre z nich są mniej - inne bardziej - cofnięte względem półki w majdanie (to cofnięcie to "overdraw"). Mi najwygodniej mierzy się strzałę zakładając ją po prostu na łuk, który naciągam. Wtedy zaznacza się miejsce, w którym strzała dotyka podstawki, dokłada te 1-2 cale i tnie (dlatego teraz zupełnie nie mam pojęcia jaką długość mają strzały, z których strzelam. Ale wszystko jest cacy, bo nowe sam docinam - na taką samą długość jak stare ;D)

Spin 340 może byłby dobry, jakbyś strzelał ze zluzowanego łuku o te 10#. Do 70# pasują strzały 300.

SUAHTTAM

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #61 dnia: Wrzesień 02, 2010, 12:18:06 pm »
A orientujesz się może ile będzie ważyła strzała FMJ 300 o długości 28"?

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #62 dnia: Wrzesień 02, 2010, 12:47:03 pm »
Spin 300 może być w dwóch masach wagowych - 11.6gpi i 12 gpi (gpi=grain per inch=ziaren na cal)
Masa samego promienia:
11.6*28" = 324.8 ziaren
12.0*28" = 336 ziaren
Do tego dodajemy grot 100 ziaren i mamy:
424.8 ziaren
436.0 ziaren

masę insertu, lotek, nasadki i mocowania nasadki.... dodatkowo około 50 ziaren...

dany

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 920
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #63 dnia: Wrzesień 02, 2010, 01:12:29 pm »
X nock - 9 grain, z tego co się orientuję to jest wciskany bezpośrednio w promień
HIT insert - 16 grain
Lotki: NAP 1,5 cala - 3 gr; 2,25 - 5gr, 2 - 6,5 gr, 3,13 - 7 gr, 4 - 11,5 gr
Lotki Blazer Bohning 2 cale  - 6 grain
Arizona 1,6 - 2,8 gr, 2,3 cala 3,7 gr, 2,6 - 6,1 gr, 4 - 8gr
Easton Diamond 1,75 cala - 3 grainy, 2,35 cala - 4 grainy, 2,85 cala 6 grainów i 3,9 cala 8 grainów
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2010, 11:29:13 am wysłana przez dany »
Sage 35#

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #64 dnia: Wrzesień 02, 2010, 01:24:09 pm »
Racja, X-nock wchodzi bezpośrednio w promień. Nie wiem czemu - myślałem cały czas o uni-bushing i g-nockach... :)

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #65 dnia: Wrzesień 02, 2010, 04:13:05 pm »
ja dzisaj sprawdziłem spin 340 i znowu skośne krechy już teraz to na prawde jestem głupi. Pomierzyłem od nowa tillery sprawdziłem timing. Strzelałęm promieniami 340 i 400 z grotami 85, 100 i 125 ziaren i g...o >:( temu co odkryje powód mych niepowodzeń stawiam wielkie piwo :) grupuje strzały całkiem nieźle ale test papierowy z 3 i 6 metrów wychodzi koszmarnie!! dałem nawet mały overdraw na podstawce  i nic potem próbowałem zmieniac timing podstawki i nadal klapa. skończyły mi się pomysły na czystą przestrzelinę, ma ktoś jakiś pomysł? nawet najbardziej desperackie jestem w stanie przyjąc 8)
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

Adam Cymkiewicz

  • Gość
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #66 dnia: Wrzesień 02, 2010, 06:35:10 pm »
Nawet te desperackie hmm przyjedz do mnie i ustawimy.

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #67 dnia: Wrzesień 02, 2010, 08:05:18 pm »
Nawet te desperackie hmm przyjedz do mnie i ustawimy.
wysłałem wiadomośc na priva :)
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

lotharek

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 39
    • www.lotharek.pl
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #68 dnia: Wrzesień 02, 2010, 10:22:58 pm »
Panowie, czytam ten watek i musze to napisac.. przerazaja mnie wasze wywody na temat wagi, twardosci, itp id...


Chlopie - Kup luk - zacznij od używki - poszukaj, zapytaj - wydaj mniej kasy, później myśl nad czymś pod siebie jak okrelisz swoje preferencje co do strzelania (3d, tarcza, dlugi dystans).

Uzywka Cie wiele nauczy - obsługi, napraw, regulacji..Z nowym masz mniej stresu - to fakt...

ja dzisiaj odkryłem ze super frajde sprawia mi strzelanie z przeszło 100 metrów do tarczy - cieszyłem się jak dziecko jak 20 strzał pod rzad mi weszło (w tarcze na razie)...

Luk ( i każde inne :odejście: od normy) ma dawać radość, zapomnienie, Relax - nie będziesz juz zawodnikiem - pogódź sie z tym. A jakbyś byl, to wierze mi, na pewno bys szukal dodatkwoje pracy

Mam wrazenie ze wchodzicie Panowie na strasznie techologicznie zagmatwany grunt... po co ??



ps. jesli kogos urazilem, przepraszam. ale mam wrazenie ze robi sie " TECHNOFETYSZYZM"


ps2 - mi kumpel napisał o moim związku z Martinem :


"Strzelanie z łuku? Fajnie, to już trochę jak panowie z wyższych sfer odprężających się np przy partyjce golfa."


i co ?? ma racje....



« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2010, 10:26:27 pm wysłana przez lotharek »
łuk:Martin SLayer X 60#
podstawka:Spot Hogg Whammy
celownik:Sure Loc Challenger +Site Vegas Top Gun 4x Scop
spust: Fletcher 3-D
strzały: Easton Powerflight 500 + Easton Fatboy 340

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #69 dnia: Wrzesień 03, 2010, 01:48:46 am »
Jakby nie patrzeć, to byliśmy o te techniczne wywody zapytani, więc grzecznie odpowiadamy. :) Jeżeli czujesz się znudzony - prosta rada - pominąć ten wątek w codziennej lekturze.

Parę stron wcześniej Suahttam pisał, że właśnie kupił łuk. Nowy, tegoroczny... ukatrupiony na dzień dobry u naszego re-sellera.

Tak prawdę mówiąc, to używany sprzęt nauczy go tyle samo co nowy.

Łuk, który ma dawać radość, to z pewnością nie ten, którego zniszczył i sprzedał sprzedawca. W dodatku chyba nie do końca mający pojęcie jak go ustawić, bo Mateusz pisał, że musiał się dziwnie garbić do strzelania. I żeby nie być techno-fetyszystą nie będę dochodził, jakim prawem pękła cięciwa i dlaczego akurat w mocowaniu przeziernika :P

Mateusz ma teraz dwie drogi, żeby mieć łuk pozwalający na relaks. Pierwsza to pytać na forum i spróbować sił w ustawieniu tego samemu. Druga droga wiedzie "przez Częstochowę do Jaworza" ;)

Technofetyszyzmem w jakimś stopniu zarazili się wszyscy strzelający z bloczka :) I nie jest on taki zły, jak się dla równowagi postrzela ze ślicznego bisokowego huntera z drewnianymi strzałami :) Myślę, że najgorzej to siedzieć cały czas gdzieś pośrodku z klasykiem w ręku i beznamiętnie walić w tarczę ;)

lotharek

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 39
    • www.lotharek.pl
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #70 dnia: Wrzesień 03, 2010, 07:31:28 am »
absolutnie nie czuje sie znudzony, tylko przerazony jak malo jeszcze wiem.. Dzieki pomocy sz. Kolegi ( i innych takze) sam juz sobie radzie ze swoim Martinem i to mnie cieszy. a informacje ze peckal cieiciwa chyba przegapiłem..
łuk:Martin SLayer X 60#
podstawka:Spot Hogg Whammy
celownik:Sure Loc Challenger +Site Vegas Top Gun 4x Scop
spust: Fletcher 3-D
strzały: Easton Powerflight 500 + Easton Fatboy 340

SUAHTTAM

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #71 dnia: Wrzesień 25, 2010, 09:17:10 pm »
Udało się, mam Maxxisa:) Niestety jest problem z kablem- nie wiem co zrobić żeby się nie dotykał. (Kiedy cięciwa jest zwolniona to pętelka na bloczku zawija się jak ślimak i dotyka dalszej części kabla, jestem przekonany że przy strzelaniu będzie się przez to przecierać owijka w miejscu styku). Może powinienem skręcić jeden z kabli? Gdyby udało się delikatnie obrócić dolny bloczek odrobinę na zewnątrz to problem by zniknął. Tylko czy nie rozsynchronizuje przy tej operacji krzywek i nie napsuję jeszcze bardziej??

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #72 dnia: Wrzesień 26, 2010, 01:10:14 am »
Wrzuć fotkę (a najlepiej kilka). Coś wymyślimy. Cieszę się, że w końcu dostałeś tego Maxxisa. :)

cyclops

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #73 dnia: Wrzesień 26, 2010, 09:11:45 am »
ja dzisaj sprawdziłem spin 340 i znowu skośne krechy już teraz to na prawde jestem głupi. Pomierzyłem od nowa tillery sprawdziłem timing. Strzelałęm promieniami 340 i 400 z grotami 85, 100 i 125 ziaren i g...o >:( temu co odkryje powód mych niepowodzeń stawiam wielkie piwo :) grupuje strzały całkiem nieźle ale test papierowy z 3 i 6 metrów wychodzi koszmarnie!! dałem nawet mały overdraw na podstawce  i nic potem próbowałem zmieniac timing podstawki i nadal klapa. skończyły mi się pomysły na czystą przestrzelinę, ma ktoś jakiś pomysł? nawet najbardziej desperackie jestem w stanie przyjąc 8)

Przyczyna może być w tym, że zbytnio się ufa dokładności wykonania łuku przez producenta. Ustawia się najpierw podstawkę tak, by była w jednej linii z poziomą osią łuku, a położona w podstawce strzała stanowiła z cięciwą kąt prosty. A następnie wykonuje jedynie malutkie korekty. A potem rozkłada ręce i woła pomocy.
Gdy należy przyjąć, że założenia konstrukcyjne łuku i jego wykonanie nie są doskonałe, w wyniku czego ruch cięciwy i strzały wcale nie musi być zgodny z oczekiwaniami. Mój łuk jest dość marny, stąd a priori założyłem, że nic się nie będzie zgadzało - i ustawiałem podstawkę empirycznie, nie zważając na teoretyczną centryczność. Znalazłem punkt właścicwy umiejscowienia podstawki znacznie oddalony od środków geometrycznych.
Gdy przestrzelina jest skośna - nie zgadza się oni poziom, ani pion. Należy  spróbować najpierw wyregulować pion śmiało przesuwając podstawkę w górę i w dół, a po ustawieniu pionu potem poziom. Przy dalszych trudnościach majstrować przy położeniu nock pointa.

SUAHTTAM

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #74 dnia: Wrzesień 26, 2010, 10:24:06 am »
Dzięki!  :) Postaram się niedługo wrzucić fotki.