Autor Wątek: wady fabryczne łuków ??  (Przeczytany 7622 razy)

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: wady fabryczne łuków ??
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 19, 2013, 07:31:18 pm »
Czasem zastanawia mnie pewien paradoks:

Chcemy mieć lekki łuk a dociążamy go stabilizatorami, wiem rozkład masy itp ale tak na prawde to dosyć dziwne.

Teoria jest taka że łuk cięższy stabilniej zachowuje się gdy sam jest cięższy, po drugiej stronie stoi łucznik który tą mase musi ogarnąć.

http://mathewsinc.com/product/safari/

Przykład odchudzenia które całkowicie nie przypadło mi do gustu

"Plaster miodu" ma dobre parametry wytrzymałościowe. Takie konstrukcje stosuje się coraz częściej tam, gdzie przeciążenia bywają ekstremalne. Tutaj na przykład:
http://youtu.be/4jYcX_D09ig
A z obciążeniem to jest tak, że rozkład mas musi wyrównoważyć i ustabilizować łuk nie tyle statycznie co przede wszystkim dynamicznie, dlatego istotne jest by poszczególne składowe mas były odsunięte od środka ciężkości całej konstrukcji - to gwarantuje lepsze tłumienie pojawiających się dużych momentów obrotowych w trakcie strzału. Za tym idzie kolejna zależność: im masz lżejszy majdan, tym mniejsze obciążenia musisz dokręcić by uzyskać podobny efekt.
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

Sebastian

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 276
  • спасибо
Odp: wady fabryczne łuków ??
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 19, 2013, 08:33:58 pm »
Gdyby to dobrze wyliczyć i potestować możnaby tworzyć algorytm dopasowania obciążenia i długości stabilizatorów proporcjonalne do masy i siły łuku. Jacku myśle że nadajesz się do tego zadania. Wiem co potrafisz :)
Wypłata (a)- łucznictwo(d) - żona(g) = kieszeń (k)
My wiemy że czasem (a) = (d) w tym przypadku (g) i (k) = 0
Żona myśli że (a) = (g) przy (k) i (d) <= 0
A łuk Cię nie ocenia, nie wytyka palcem Twoich błedów matematycznych. Są mundurówki, trzynastki >= a

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: wady fabryczne łuków ??
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 19, 2013, 09:44:51 pm »
To nie takie proste. Nawet gdyby to był układ statyczny to teoretycznie można by było stworzyć program dobierający obciążniki stabilizatorów powiedzmy w oparciu o metody optymalizacji dyskretnej... choć byłby to model bardzo uproszczony, bo bez badań laboratoryjnych nie znasz charakterystyki pracy ramion, elementów danego stabilizatora, tłumików, cięciwy i samego majdanu, który też przecież ma swoje drgania i odkształcenia... ale to wszystko to jeszcze nic, bo do tego dochodzi niewiadoma, którą jest człowiek.

Acha, jest jeszcze jedna rzecz: odnoszę nieodparte wrażenie, że jeśli wszystko dałoby się dokładnie policzyć to cała ta zabawa straciłaby  swój szczególny urok :)
« Ostatnia zmiana: Październik 19, 2013, 09:48:51 pm wysłana przez Szumak »
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

Sebastian

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 276
  • спасибо
Odp: wady fabryczne łuków ??
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 19, 2013, 10:14:33 pm »
Urok urokiem ale dam przykład:

Jest sobie Pan X mający łuk Y gdyby istniał algorytm doboru stabilizatorów Pan X nie musiałby kupować ich w ciemno, dokupować obciążników itp, zmniejszyły by się koszty.

Przyznam że sam jestem w takiej sytuacji że chce kupić stabilizatory ale nie wiem jakie, niestety nie mam dostępu do kilku aby sprawdzić który będzie najlepszy przy czym odczucie dobry zły nie = optymalny dla układu łucznik + łuk bo odczucia osobiste nie zawsze pokrywają się z optymalnym doborem. Chyba nie zakręciłem za bardzo?
« Ostatnia zmiana: Październik 19, 2013, 10:17:02 pm wysłana przez Sebastian »
Wypłata (a)- łucznictwo(d) - żona(g) = kieszeń (k)
My wiemy że czasem (a) = (d) w tym przypadku (g) i (k) = 0
Żona myśli że (a) = (g) przy (k) i (d) <= 0
A łuk Cię nie ocenia, nie wytyka palcem Twoich błedów matematycznych. Są mundurówki, trzynastki >= a

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: wady fabryczne łuków ??
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 19, 2013, 10:38:24 pm »
Ja ten problem rozwiązałem tak że zrobiłem sobie sam stabilizator, koszt wyszedł dramatycznie śmieszny, na końcu dałem gwint metryczny - w ten sposób mogę do woli i za darmo eksperymentować z długością i obciążeniem. Natomiast w cudowne właściwości drogich fabrycznych stabów nie do końca wierzę, dla mnie to po prostu masa na wysięgniku. Nie zauważyłem zwiększenia wibracji łuku po założeniu tego staba - zresztą bez staba też są one praktycznie znikome.





Tak jak Szumak pisał, stabilizatora nie da się dobrać wg jakiegoś wzoru. Jedni wyważają tak aby środek ciężkości przesunąć jak najbardziej w przód (np. ja), inni wyważają tak aby środek ciężkości wypadał w miejscu podparcia ręką... Do tego dochodzi wyważenie na boki. Ważna też jest siła strzelającego przynajmniej w teorii większa masa na stabie to większa stabilność - ale - trzeba mieć jeszcze siłę aby to utrzymać stabilnie. U mnie całość waży 6lbs a są sety które ważą ponad 10 lbs. Z tego co widzę u nas - to wiele osób ma zbyt małe obciążenie bo kończy się na ciężarku który był w zestawie przy kupnie staba.
« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2013, 11:19:11 am wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: wady fabryczne łuków ??
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 25, 2013, 09:00:47 am »
No tak :), choć ciekawe czy jest jakiś WZORZEC dla nowych którego mają się trzymać  :P

A tak na poważnie, ja wróciłem do ustawień 5/15 OZ ( Front/Rear ), nie dla tego, że mi ciężko, tyko dlatego, że lepiej mam wyważony łuk, teraz poluję na 15" wąsa, i inną Vkę z regulacją w dwóch płaszczyznach,  beestinger ma taką na 2 wąsy fajną i z opcją szerokiego montażu, i jak to poskładam i uda się wsio kupić to dam 15 bardziej DOŁEM i zobaczę co wyjdzie, choć tak jak mam jest w sumie bdb, łuk praktycznie STOI w miejscu podczas celowania jak i po strzale i tak mi osobiście pasuje.


To co piszesz Jaco jak najbardziej ma pokrycie :) większość kończy zabawę na org secie :), Jeszcze pytanie jak łuk reaguje na wyważanie, mojej żony np gad przy zestawie 24"/10" to mimo jednego ciężarka na przodzie i bodaj hmmm 7 na tyle i tak leci wyraźniej na ryj, dopiero jak dałem mojego 12" wąsa i coś koło nie pamiętam już chyba 8-9 OZ no to się pomału równać zaczynał, mimo że froncik taki króciutki, bo i ona nie wysoka :)


pzdr. Łukasz 
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: wady fabryczne łuków ??
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 25, 2013, 01:05:49 pm »
Jako ciekawostka.. porównywaliśmy stabiki na starszym martinku scepterze.. i na black sheep-ach, wpadał w dokuczliwe palpitację po strzale.. zakręciliśmy mu bee stinga premier plus i zamilkł, jak ręką odjął.. :)
Więc, ja trochę wierzę w jakość stabików, no i niestety w ich cenę.
Najbardziej w ich sztywność.

Wysoko modułowy carbon jest pewnie drogi, a takiego używają w stabikach z tych serii najwyższych.

Każda, szanująca się firma ma coś takiego w swojej ofercie..

Nie mniej jednak, jestem zdania, że dobry system stabów i odpowiednia liczba ciężarków jest warta tyle co dobry celownik z dobrym lipkiem, a celownik z lipkiem jest wart tyle co dobry łuk. ;D
Wszystko się liczy, najmniejsze duperele do całości.

Te łuki, "nowoczesne" dobrze będą chodziły nawet na miększych lagach. Bo konstrukcyjnie łuki są w dużej mierze "bezdrganiowe" i tu racja Jaco.

Tutaj fajnie Bernie Pellerite wyjaśnia o co kaman w obrazujący sposób.
http://www.youtube.com/watch?v=XV6LX6X_oiw

Warto mieć jak najwięcej masy na końcówkach, jak najdalej od majdanu, przy jak największej sztywności i najniższej masie samego wysięgnika.. tutaj rury.
Druga strona medalu jest taka, że przy treningach na otwartych, cały plany zniweczyć może wiatr. :)
Trzeba wybrać złoty środek.
Obecnie z kolegą czekamy na fajny sprzęt, jak dojdzie pewnie opiszemy jakieś spostrzeżenia.
zapalony łucznik

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: wady fabryczne łuków ??
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 25, 2013, 01:21:56 pm »
Całkiem możliwe że właśnie wic leży w tym że nowsze konstrukcje łuków są jak piszesz same w sobie mocno "bezdrganiowe". Więc tania rura alu za 6 zeta ma do spełnienia tylko rolę "odsuwacza" masy stabilizującej. Sama w sobie nie jest zbyt sztywna. Niemniej u mnie sprawdza się ok, i w sumie nie wiem czego miałbym oczekiwać więcej. Zawsze też można kombinować z wstawianiem jakiegoś łącznika gumowego pomiędzy lagę a ciężarek. U mnie też zapewne tłumi nieco element gumowy z tłumika myśliwskiego, zamontowany na końcu.

Ciekawostka nt stabilizatorów z "nuts&bolts":
"... just a stick with a weight on the end"

Różnica w kwestii tłumienia drgań z pewnością jest między tanimi a drogimi stabami. Jednak moim zdaniem nie można tez dać się zwariować, często jesteśmy karmieni marketingową papką , wymyślnymi skrótami rozmaitych "systemów" za które producenci śpiewają sporą kasę, a które często okazują się najzwyklejszymi rozwiązaniami technicznymi nie wartymi takich pieniędzy. Myślę że kwestię tłumienia na tanim BlackSheepie dałoby się mocno poprawić instalując 2-3 gumowe tłumiki na samej ladze a ciężarki zamontować na gumowym łączniku. O ile nasz łuk w ogóle będzie potrzebował tłumienia. U nas w klubie parę osób pozakładało na próbę BlackSheepy i żadna nie skarżyła się na zwiększone drgania.

Inna sprawa że jak kogoś stać na Hoyta za 5k to nie będzie latał z rurą alu czy BlackSheepem;) Ale oczekiwanie że stab za 800 zł poprawi nam wyniki... raczej nie. To tylko kolejna cegiełka w zestawie, czy warta takiej kasy? Tu już każdy odpowie sobie sam.
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2013, 01:40:55 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: wady fabryczne łuków ??
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 25, 2013, 02:45:04 pm »
Nie no w skrajności nie ma już co wpadać, KAŻDY łuk potrzebuje jakieś formy tłumienia, jeden większej drugi mniejszej, i prkatycznie KAŻDE stabiki drgają, nawet te naj naj naj naj lepsze i zwłaszcza te naj naj naj naj naj dłuższe :), no generalnie ta fala musi się po czymś rozejść i gdzieś zginąć. Warto pooglądać filmiki na YT slowmotion co się dzieje z łukami, stabikami, cięciwami, celownikami itp ( nawet tymi full naj pro za grube $$$$ ). Ja na przedniej ladze stosuje gumę miedzy ciężarkami, dużo lepiej to tłumi niż jej kompletny brak, z tym, że ja mam 33" na przodzie i 5 ciężarków, cały stabik chodzi widać to na filmikach ogladanych w zwolnionym tempie, ale nie jest to nie wiadomo co i dość szybko znika więc układ spełnia swoją rolę. Nie zapominajmy, że też celowniki posiadają damperki, można dokupić damperki do celownika np Doinker robi 2 rodzaje, zarówno na lagę pionową od celownika jak i na lipko.  NA bocznego nie zakładam gumki bo mija się to z celem przy 15 ciężarkach... . Ogólnie trzeba znaleźć swój złoty środek. Ojciec jak kupilismy mu łuk mathewsa triumpha z jakimś samoróbnym stabikiem, to mimo iż ma tłumiki na bloczkach to stabik po strzale DŁUGO i chaotycznie majtał się jak oszalały, jak wkręciłem mojego fusa z bodaj wtedy 2 OZ to nastał błogi spokój, teraz ojciec ma zestaw beestingera ( ten prawie naj ), i też jest bdb.


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: wady fabryczne łuków ??
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 25, 2013, 04:30:41 pm »
ja przed staba daje coś takiego(tłumik drgań): ENHANCER 2000 - 3" świetnie spełnia swoją rolę, szkoda że mam jeden a 2 łuki :-\
co do samych stabilizatorów to jak sama nazwa mówi mają one stabilizowac łuk i też nie jestem zwolennikiem wywalania xxx zł na staby, uważam że z taniego cartel'a da się zrobic coś godnego uwagi, potrzebny jest pomył i najlepiej tokarka :)
na mojego taniego cartela dodałem też tłumiki drgań bowjax. Im wiecej gumy tym mniej drgań ;) :D
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???