Ankieta

Czy chciałbyś zostać myśliwym-łucznikiem ?

Zdecydowanie mnie to nie interesuje. Wystarcza mi łucznictwo sportowe.
3D-tak, ale zabijać zwierzęta ? to chyba przesada.
Nie wykluczone, że łowiectwo spodobałoby mi się
Tak. Chciałbym
Zdecydowanie TAK. Chciałbym być współorganizatorem myśliwstwa łuczniczego w Polsce

Autor Wątek: Łuk w łowiectwie  (Przeczytany 390185 razy)

Turlaj

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #750 dnia: Lipiec 09, 2010, 01:04:24 pm »
W lipcowym Łowcu Polskim pojawił się artykuł pt. "Łuk w Europie" zainteresowanych odsyłam do czasopisma, a tym których niespecjalnie rzecz cała interesuje podrzucę kilka cytatów (bez wiedzy i zgody autora artykułu Adama Całki):
- "Strzałom nie towarzyszy huk i związany z tym dodatkowy stres, a reakcja zwierzęcia na strzał według ankietowanych była: w 491 przypadkach mało zauważalna (!), w 79 przypadkach zwierzę zaznaczyło strzał i spokojnym krokiem odeszło z miejsca strzału, tylko w jednym wypadku miotało się w ogniu."
-"W Europie rośnie zapotrzebowanie na tzw. myślistwo rekreacyjne, cieszące się przyzwoleniem społecznym."
- "Liczba postrzałków jest na zbliżonym poziomie jak w polowaniu z bronią palną"

   ...i pomyśleć że tak ciepło piszą o łowiectwie łukowym w periodyku pasibrzuchów, pijaków, buców z piórkiem w kapeluszu i sadystów  ;D ;D ;D

                    pozdrawiam wszystkich łuczników - myśliwiec lufowy

PK

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #751 dnia: Lipiec 09, 2010, 01:25:14 pm »
Zauważyłem, że prawie jednocześnie poinformowaliśmy (ja w bliźniaczym wątku) o tym artykule w ŁP  ;).
Tak, takie artykuły w jednym z najbardziej poczytnych, fachowych i w Polsce najstarszych czasopism łowieckich,...to ewidentnie milowy krok. W odniesieniu do artykułu z ŁP pt. "Św. Hubert był łucznikiem" - który czytaliśmy w zeszłym roku... obecny jest zwięzły i b. konkretny. Podano dość dużo statystyk, które najlepiej obrazują niewtajemniczonym - skalę popularności i trudności tego typu polowań.
Bardzo ucieszyło mnie końcowe stwierdzenie o tym, że "Wyniki badań i praktyka łowiecka - całkowicie obalają mity związane z polowaniem z łukiem". O to właśnie nam wszystkim chodzi w pierwszej kolejności.

PK

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #752 dnia: Październik 03, 2010, 07:27:03 pm »
Wiadomo, że człowiek w porównaniu do zwierzyny leśnej jest prawie głuchy...
Rejestrujemy jedynie dźwięki które dla zwierząt są już nieomal "hałasem".
Podobnie i z powonieniem, ...ale jeśli chodzi o zmysł słuchu, to niektórzy amerykańscy bowhunterzy zaczęli dozbrajać się w:
http://bowhunting.net/2010/09/field-evaluation-?woodland-whisper-in-the-ear-hearing-amplification/

Ja jakoś do tego pomysłu przekonać się nie mogę  :-\. Przecież nie trzeba za wszelką cenę upolować... najważniejsze w bowhuntingu jest samo polowanie. Niech to zwierzę broni chociaż jego słuch i węch.
« Ostatnia zmiana: Październik 03, 2010, 07:56:12 pm wysłana przez PK »

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #753 dnia: Październik 03, 2010, 09:41:33 pm »
Ja też to widziałem i wątpię, żebym się na coś takiego skupił:
- wzmocnienie szmerów do "hałasu" w uchu. Brzmi jak gwarantowany ból głowy po dniu polowania
- wzmacnianie głośnych dźwięków (spróbuj zakasłać czy kichnąć ;) ) Niby są jakieś tam fadery do wyciszania takich dźwięków, ale ja w ich działanie specjalnie nie wierzę
- wzmacnianie szumu wiatru... płowe przynajmniej potrafią uszy przekręcić od wiatru ;)

Petunia nie kotlet - najważniejsza jest dobra reklama. Przydatność to już sprawa drugorzędna.

Tak na marginesie to zastanawia mnie gdzie jest ta granica - niby tłumaczymy się etycznością strzału a z drugiej strony zamiast podchodzić zwierza zbroimy się w nowinki techniczne...

PK

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #754 dnia: Październik 11, 2010, 10:51:45 am »
Zerknijcie na wynik należący do zwycięzcy minionych IVMP3D'2010 - w kat. HU.
Na wszystkie 28 strzałów - brak pudeł, ale... przede wszystkim kompletny brak 5-tek. Abstrachując od sumarycznej ilości punktów - to jest naprawdę "myśliwski" wynik.
Gratulacje dla Arka.
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2010, 11:09:44 am wysłana przez PK »

arkadio

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 234
  • Bowhunting! I love this game!
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #755 dnia: Październik 11, 2010, 12:59:07 pm »
Dziękuje Piotrze. :)
każdy bowhunter powinien się starać być etycznym i nie ranić niepotrzebnie zwierzyny. ;D
pozdrowienia dla wszystkich zapaleńców ;)
łuk: PSE X-Force 6 GX 72#, PSE X-FORCE 6 HF 70#
podstawka: Ripcord Code Red
celownik: Viper Predator MICRO 5PIN
stabilizator: SVL S-COIL XL 7"
kołczan: Bohning Lynx 6
spust: T.R.U BALL Copperhead Xtra
strzały: Beman ICS Hunter 300
dalmierz: Leupold

Adam Cymkiewicz

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #756 dnia: Październik 11, 2010, 01:01:36 pm »
Cóż Arku pozostaje nam tylko Cię dogonić :) Gratuluję wspaniały wynik

Mariusz Wojtasiuk

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #757 dnia: Październik 13, 2010, 09:49:26 am »
Arek-ode mnie jak najwyższe uznanie za taki wynik!!! Choć pamiętaj o obietnicy strzelenia 265 punktów! ;-). My z Michałem się wywiązaliśmy z naszych obietnic i założeń, a Ty się coś...ociągałeś! :-)). 263 to PRAWIE 265, choć to "PRAWIE robi wielką różnicę! ;-)) Oczywiście żart! Następnym razem bierzemy z Ciebie przykład(tym razem na MP nie mogliśmy strzelić więcej niż zakładaliśmy...przecież!!!! ). Do zobaczonka!
Łuk- PSE X-Force Dream Season 28"  80#
Celownik- TruGlo Tru Site Xtreme Micro Adjust8pin
Podstawka- QAD Ultra Rest HD Camo
                 Trophy Ridge Revolution
Kołczan- Shooter 6
Spust- Scoot Rhino Release
Strzały-A/C/C Pro Hunting 300, FMJ 300.

PK

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #758 dnia: Październik 13, 2010, 07:46:21 pm »
Mmm 8)... właśnie dotał do mnie kolejny numer "CHARC" (francuski kwartalnik bowhunterski).
Oto spis treści:
- różne techniki łucznicze (oko dominujące, strzelanie celownikiem, strzelanie instynktowne, snapshooting, łuczniczy trening myśliwski do celów stałych i ruchomych,...)
- sprawozdanie FFCA (problem legalizacji grotów składanych we Francji)
- regulacja łuku bloczkowego (część II; ustawienia podstawki opadającej, właściwe ustawienie krzywki w łukach single-cam, problemy z peep-sight'em)
- Jak polować na bobry u brzegów Loary
- Mauretania: raj dla polujących na guźce (punkt widzenia profesjonalisty, punkt widzenia klienta, przygotowanie do następnej, zagranicznej podróży łowieckiej w to samo miejsce)
- Łuk refleksyjny: Predator Hunter - urodzony by polować
- Narzędzia do poszukiwania zwierzyny dla łuczników
- Internet i bowhunting
- Tropienie zranionej zwierzyny
- Charc shop
- Drugie życie (o wyprawianiu trofeów łowieckich)
- Bear Charge: wydajność za niewielką cenę
- Polowanie i przetrwanie
- naprawa strzał myśliwskich
- Technologia promieni karbonowych Eastona
- Rośliny trujące
- Hoyt Maxxis 35
- "Bofari" Frank J. Liska.


Słowem jest co czytać i oglądać  :P. Dla znających język i zainteresowanych prenumeratą:
http://www.chassons.com/news/chassons/mag/archives/0808/rv_press.htm
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2010, 10:16:48 am wysłana przez PK »

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #759 dnia: Październik 13, 2010, 09:05:58 pm »
Słowem jest co czytać i oglądać  :P. Dla znających język i zainteresowanych prenumeratą:
http://www.chassons.com/news/chassons/mag/archives/0808/rv_press.htm
Tak, tak, jak tylko jestem przelotem na CDG to jadę na terminal I i wiem na której półeczce go szukać. Czytanie mi nie idzie, bo nie znam francuskiego ni w ząb, ale za to można oglądać ;D
W ogóle odnoszę wrażenie, że Francuzi to ludzie miłujący się w myślistwie. Czasopism w tym kiosku traktujących o myślistwie jest w okolicach piętnastu. Polowanie z psami (le chien akurat znam ;) ), polowanie z ptakami, polowanie z bronią palną, polowanie z łukiem i jeszcze kilka, których nie mogę sobie akurat przypomnieć.
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2010, 09:13:45 pm wysłana przez @(o.o)@ »

PK

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #760 dnia: Październik 14, 2010, 10:32:35 am »
...odnoszę wrażenie, że Francuzi to ludzie miłujący się w myślistwie.

Biorąc pod uwagę to, że mają proporcjonalnie mniej zwierzyny, a dużo więcej rozhisteryzowanych pseudo-ekologów...przypadających na 1 mieszkańca, niż u nas...
...to można być pełnym uznania dla kondycji francuskiego łowiectwa.
Natomiast rozwój bowhuntingu we Francji od czasu niedawnej legalizacji łuku - okazał się gwałtowny. Francuzi w ilości zgłoszonych polowań łukiem - są na świecie pierwsi po USA  :o. Niezwykle popularne jest tam użycie do celów łowieckich - łuku refleksyjnego.
Niedawno Żabojady opatentowały maszynę do rzutków - dla łuczników, która już weszła do masowej produkcji (prototyp sklecony w garażu wykorzystywał ponoć stare narty ;D) - co spowodowało powstanie nowej, myśliwskiej dyscypliny łuczniczej... a tym samym możliwość doskonalenia techniki polowań łukiem na ptactwo.

Mnie w cywilizacji tzw. Zachodu - fascynuje to...że takie same pomysły i idee, jakie mamy i my ... TAM jak po równi pochyłej trafiają do realizacji, ku pożytkowi ogółu. Jak ludzie sobie coś umyślą, to potrafią się zebrać, skrzyknąć, podzielić zadania i doprowadzić rzecz do końca i zamierzonego efektu. U nas poza fenomenem "Solidarności" - kończy się prawie zawsze na pomysłach.  :-\
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2010, 10:43:38 am wysłana przez PK »

dany

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 920
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #761 dnia: Październik 14, 2010, 10:50:45 am »
Bo opiera się to o kasę, a u nas naród bidny :(
Sage 35#

PK

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #762 dnia: Październik 14, 2010, 10:59:43 am »
Bo opiera się to o kasę, a u nas naród bidny :(
Kasa, rzecz ważna, ...ale wg mnie zależy to bardziej od stopnia optymizmu  :).
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2010, 11:41:42 am wysłana przez PK »

Adam Cymkiewicz

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #763 dnia: Październik 14, 2010, 11:02:00 am »
Nad maszyną do rzutków łuczniczych pracuje Michał i zapowiedział na przyszły rok spotkanie i strzelanie w tej konwencji. Znając Michała wiem że to zrealizuje.

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #764 dnia: Październik 14, 2010, 11:20:03 am »
Mnie w cywilizacji tzw. Zachodu - fascynuje to...że takie same pomysły i idee, jakie mamy i my ... TAM jak po równi pochyłej trafiają do realizacji, ku pożytkowi ogółu. Jak ludzie sobie coś umyślą, to potrafią się zebrać, skrzyknąć, podzielić zadania i doprowadzić rzecz do końca i zamierzonego efektu. U nas poza fenomenem "Solidarności" - kończy się prawie zawsze na pomysłach.  :-\

Tak prawdę mówiąc fenomenalność "Solidarności" jest powtarzanym mitem. W kraju panował taki burdel, którego mimo najszczerszych chęci czerwoni nie byli w stanie go posprzątać. Jedyne co im pozostawało, to szybko zabierać szmal przez spółki-córki, palić akta i się zwijać ze sceny. Idę o zakład, że niejeden z nich zrobił okrągłe oczy, że zamiast groźby rozliczenia za dokonane zbrodnie ktoś proponuje im usiąść do okrągłego stołu i pozostać u władzy. Rezultat był zupełnie "Polski" w tym względzie. Najpierw nieudolne rządy Mazowieckiego, potem dymisja rządu Olszewskiego, Wałek okazał się być Bolkiem...