Autor Wątek: Proszę o pomoc w dobraniu strzał  (Przeczytany 7556 razy)

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Munin

  • Gość
Odp: Proszę o pomoc w dobraniu strzał
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 01, 2016, 11:58:00 am »
O proszę i od razu owijkę dolną ma zrobioną.

BaJER

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Proszę o pomoc w dobraniu strzał
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 01, 2016, 10:56:25 pm »
Zgodnie z tabelą dla promieni karbonowych spin 500 jest taki sam przy grocie 100gr dla długości promienia w przedziale od 28,5" do 31,5".

Czyli jak przytnę promień 31" do 29" spin pozostanie taki sam?
W przypadku karbonu się to jakoś inaczej chyba mierzy niż na drewnianych.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Proszę o pomoc w dobraniu strzał
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 01, 2016, 11:06:53 pm »
Cytuj
Czyli jak przytnę promień 31" do 29" spin pozostanie taki sam?


Nie, strzała się wtedy utwardzi.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Munin

  • Gość
Odp: Proszę o pomoc w dobraniu strzał
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 02, 2016, 12:10:50 am »
Po przycięciu z 31" na 29" spine statyczny promienia zostanie taki sam, spine dynamiczny strzały się zmieni zgodnie ze słowami Jaco na twardszy.

Semento

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Proszę o pomoc w dobraniu strzał
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 05, 2016, 11:33:19 am »
Dziękuję wszystkim za cenne informacje. Przepraszam za to  że nie odpowiadałem, ale byłem kilka dni poza domem i z dala od wygodnej klawiatury :)

Pan Adam Bisok odpowiedział na mojego maila i potwierdził parametry łuku. Można teraz powiedzieć, że będę wiedział z czego strzelam.

Koledze BaJER chciałbym szczególnie podziękować za obszerną odpowiedź i jednocześnie donoszę że:

1. Długość naciągu zmierzyłem od dna nasadki do zewnętrznej krawędzi majdanu. Po obejrzeniu materiałów na yt Norberta Kopczyńskiego (dzięki za namiar BaJER), spróbowałem raz jeszcze dokonać pomiaru. Wyszło mi 70cm czyli 27,5". Przeciągając dalej, cięciwa wędruje za koniec nosa. Utrudnia to celowanie no i można nieźle oberwać w kinola :)
2.Rozpiętość ramion mierzyłem zaznaczając na ścianie odległość między czubkami palców wskazujących (metoda ze strony http://www.plaszowianka.fc.pl/articles.php?id=2 ). Sprawdziłem raz jeszcze - wyszło 187cm. Chyba mi ręce rosną:)

Po Waszych radach, postanowiłem kupić karbony. Trochę obawiałem się że w razie uszkodzenia strzały można sobie paskudnie rozciąć karbonem rękę, ale chyba wystarczy przed strzelaniem dobrze sprawdzić powierzchnię promienia, aby uniknąć takiej niespodzianki.

Myślę że zakupię na razie 6 strzał z linku od kolegi Munina (można wybrać długość strzały). Nie jestem tylko pewien jaki parametr powinienem wybrać. Z tabelki wychodzi mi że dla strzały karbonowej, o wadze 100gr, przy moim łuku (33#) i naciągu 27,5 - 28 cali pasuje parametr 500. Oczywiście strzałę zamówię na min. 29". Czy to się trzyma kupy?
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2016, 11:39:12 am wysłana przez Semento »

Munin

  • Gość
Odp: Proszę o pomoc w dobraniu strzał
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 05, 2016, 04:02:25 pm »
Przy rozpiętości łapek 187 cm Twoja wyliczona długość naciągu wynosi około 29.5"
Zakładając, że Twój łuk ma 33#@28" i że Twoja długość naciągu to 29.5" oraz jeśli łuk ma półkę zalecałbym zakupić strzały 500-tki długie na minimum 30.5"  z grotem około 100 gr. Jak bez półki to już wchodzimy w zakres parametru ugięcia 600 a do tych grubości promieni są groty 80gr i 100 gr.

BaJER

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Proszę o pomoc w dobraniu strzał
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 05, 2016, 08:29:14 pm »
Jak trochę potrenujesz Twój "naturalny" naciąg może się nieco zwiększyć i zbliżyć do tego wyliczonego (nawet na pewno tak będzie).

Do nosa ciągnie się cięciwę w przypadku strzelania techniką sportową układając rękę pod brodą i dotykają czubkiem nosa cięciwy. W przypadku innych technik często cięciwa wędruje nieco poza nos, a szczególnie w przypadku strzelania techniką wschodnią jak u Kopczyńskiego. Koreańczycy ciągną cięciwę standardowo na jakieś 31".
Ja strzelam instynktownie (bez celowania) i czuję ją zdecydowanie z boku nosa :), a palec wskazujący opieram o kącik ust. Niektórzy trzymają kciuk za uchem opierając z tyłu małżowiny usznej. Każdy ma swój sposób ale swój wyrobisz dopiero po kilku miesiącach treningów.

Zwróć też uwagę czy przypadkiem odruchowo nie pochylasz głowy do przodu i nie garbisz się (naturalny odruch przy próbie naciągnięcia mocnego łuku przy złej technice), najlepiej stanąć przy lustrze czy nawet nagrać się na telefonie. Prawidłowo powinno się zachować całkowicie prostą postawę.

Lepiej mieć o ten cal za długą strzałę niż za krótką. Wybrałbym tak jak kolega Munin sugeruje o długości 30.5" czy nawet 31" żeby fabrycznych nie przycinać na siłę (np. promienie PowerFlight) Zawsze można to zrobić później w sklepie za drobną opłatę. Samemu nie tnij włókien węglowych.
Jeżeli wybierzesz promienie PowerFlight 500 to fabrycznie mają długość właśnie 31" i pasują idealnie z grotem 100gr. do tej siły łuku.

Jak wspomniałem ja korzystam ze strzał o długości 30" (dokładnie 76,2 cm) mierzoną od dna nasadki do końca grotu, przy moim naciągu rzędu 28" - 28,4".
Przy Twoim zasięgu ramion z łatwością powinieneś osiągnąć taką lub większą długość naciągu, kwestia wprawy i techniki. Już sobie zmierzyłeś, że może być 28", więc nie kombinowałbym ze strzałami 29" żeby zaraz się nie okazały za krótkie - to może być niebezpieczne.


Co do szczegółowego opisu - wiem z doświadczenia jak to wygląda, szukasz info i dostajesz jakieś szczątkowe odpowiedzi bo wszyscy doświadczeni stosują skróty myślowe i grzebiesz w tym necie godzinami aby znaleźć wszystkie odpowiedzi.
Dlatego staram się zawsze opisać wszystko jak najdokładniej, żeby każdy laik zrozumiał ;).
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2016, 08:30:51 pm wysłana przez BaJER »

Semento

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Proszę o pomoc w dobraniu strzał
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 06, 2016, 12:46:50 am »
No i problem się rozwiązał. Mój nieoceniony szwagier przekazał mi łuk, ale okazało się że.... strzały też ma, ale zapomniał mi je dać :) Drewniane co prawda, ale są. Co innego mierzyć coś w teorii, a co innego wziąć do łapy i spróbować. Strzały jakie mam w tym momencie mają 31". Naciągam bez problemu je tak, aż poza majdanem zostaje kawałek nie dłuższy niż 4 - 5 cm. Wygląda na to, że macie rację. Krótsze w tej sytuacji byłyby nawet niebezpieczne. 

Co do półki, to nie do końca rozumiem o co chodzi. Na majdanie jest bardzo płytkie zagłębienie i właściwie spełnia rolę orientacyjnego punktu przyłożenie strzały, bo faktycznie strzała spoczywa na dłoni. Oczywiście mówię o trzymaniu strzały techniką europejską.

Myślę że spróbuję postrzelać chwilowo z tego co jest, ale na karbony już napaliłem się jak szczerbaty na suchary więc to kwestia niedługiego czasu kiedy je zakupię.

Munin

  • Gość
Odp: Proszę o pomoc w dobraniu strzał
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 06, 2016, 01:41:16 am »
Tu jest zdjęcie znajomego który koreańską techniką na 34" ciągnie
Jak chcesz poszukaj na youtubie kanału kolesia, strzela techniką wschodnią i z 3ch palców, nazwa kanału sebastian.plum

BaJER

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Proszę o pomoc w dobraniu strzał
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 06, 2016, 04:53:59 am »
Półka półce nie równa, Jeżeli masz jakąś to na pewno strzała powinna się na niej utrzymać bez opierania na ręce, ale można i tak. Jeżeli strzała idzie po ręce koniecznie musi mieć lotki naturalne.

Ja nie mam półki w łuku, z którego aktualnie strzelam ale można zastosować podstawkę, np z włosia naturalnego, zresztą na półkę też możesz sobie nakleić, bardzo pomaga szczególnie na początku. Tylko wtedy musisz ponownie ustawić siodełko na cięciwie.

U siebie nakleiłem kawałeczek skóry, gruby na nie całe 1/2 grubości promienia strzały 8mm, czyli nie więcej niż 4mm (raczej maks 3mm, nie mierzyłem a o 5 rano mi się nie chce).
Jestem w stanie tak naciągnąć cięciwę, że strzała nie spada z tej podstawki, nawet jeżeli trzymam łuk pionowo (czyli prawidłowo), niektórzy strzelają z lekko pochylonego łuku w prawo i do tego jeszcze pochylają głowę, ale na początek nie polecam tak ćwiczyć bo się przyzwyczaisz i później nie wyplenisz złych nawyków, a wszelkie odchyły od wzorcowej postawy mogą się przyczynić do kontuzji.


Jak się strzała utrzymuje na tak wąskiej podstawce? Ano w momencie naciągania lekko dokręcam cięciwę w prawo przesuwając po niej palce, i to wystarcza aby delikatnie docisnąć strzałę cięciwą do majdanu :). Kwestia wprawy.

Koreańczycy rzeczywiście ciągną mocno cięciwę i co więcej ich narodowa dyscyplina to strzelanie z takiego łuku, tą techniką na 145m bez celowników i innych cudów wianków, a nie marne 70m jak w Europie z celownikami, wszelkimi stabilizatorami i innymi wynalazkami.
« Ostatnia zmiana: Październik 06, 2016, 05:01:37 am wysłana przez BaJER »