Autor Wątek: Proszę o pomoc w dobraniu strzał  (Przeczytany 7557 razy)

Semento

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Proszę o pomoc w dobraniu strzał
« dnia: Wrzesień 29, 2016, 12:54:32 pm »
Postaram się szybko wyłuszczyć mój temat:

Niedawno otrzymałem łuk od mojego szwagra ( odwidziało mu się strzelanie). Jest to prawdopodobnie łuk angielski z oferty Łukbisu. Ponieważ nie udało mi się w Łukbisie potwierdzić moich spostrzeżeń, proszę również szanowne grono o pomoc w identyfikacji sprzętu. Oto kilka fotek:



Z oznaczeń mogę odczytać,że łuk ma 70" długości i 33# naciągu (liczba 15 to chyba naciąg podany w kg). Nie wiem co oznacza 29 w kółku... DL?

Jeśli chodzi o moją osobę, to mam 180 cm wzrostu, rozpiętość ramion 186cm. Z tabeli wynika że idealny naciąg dla mnie to coś między 28,5" a 29". Z moich pomiarów na łuku wyszło, że DL wynosi 68cm czyli niecałe 27". Strałem się lekko ugiąć rękę w łokciu, więc pewnie to ta różnica.

Teraz do rzeczy - myślę że to dobry łuk i posłuży mi to roztrenowania mięśni. Docelowo myślę o Samick SHT, ale na razie parę miesięcy postrzelam z tego, choć na moje niewprawne oko to i tak dobry sprzęt. Pozostaje mi inwestycja w strzały. Nie chcę na razie startować w żadnych turniejach i tak sobie myślę że mógłbym kupić strzały alu (karbony chyba na razie za drogie), żeby później posłużyły mi na Samick'u.

Co polecilibyście mi w sprawie strzał drewnianych (cedrowych) i alu na początek do takiego łuku, a w perspektywie półrocznej do Samick'a SHT? Na jaką długość powinienem je zamówić? Żeby nie było, że nie odrobiłem zadania domowego mam dwa typy cedrowych. Może ktoś ich używa?
http://luksport.pl/pl/p/Strzaly-cedrowe-PREMIUM-z-lotkami-naturalnymi-4/351
http://www.strzaly.pl/index.php?p58,strzaly-cedrowe-firefly

BaJER

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Proszę o pomoc w dobraniu strzał
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 01, 2016, 12:07:01 am »
Witam,

Tak to najprawdopodobniej jest Łuk Angielski z Łukbisu, wskazuje na to wygląd, parametry też się zgadzają.

Długość strzały:

Zakładam, że prawidłowo zmierzyłeś długość naciągu, do zewnętrznej krawędzi majdanu (uchwytu) a nie do wewnętrznej krawędzi.

Długość naciągu mierzy się zawsze w pełnym naciągu od dna nasadki strzały(tzw. nocka lub nasadki) do zewnętrznej krawędzi majdanu w miejscu gdzie się styka z majdanem.

Generalnie długość strzały = długość naciągu + kawałek z grotem, ponieważ poza majdan, po naciągnięciu łuku, powinien wystawać praktycznie tylko grot.

Jednocześnie strzała nie może być nigdy za krótka (lepiej mieć ciut dłuższą). Jeżeli będzie za krótka i ją jakimś cudem przeciągniesz opadnie na rękę a po puszczeniu cięciwy przebije Ci dłoń.

Ja przy wzroście 179cm mam rozpiętość ramion 175cm (jakim cudem wyszło ci 186cm? :) ) i długość mojego naciągu to około 28,3" (dawno mierzyłem a teraz nie mogę sprawdzić dokładnie). Używam strzał o długości 76cm czyli równo 30" (drewniane) i 77,5cm czyli jakieś 30,50" dla strzał aluminiowych (bo w sklepie nie było krótszych o te 1,5cm).
Podaję długość całych strzał od dna nasadki do końca grota.

Namawiam żebyś sprawdził jak prawidłowo należy trzymać i napinać łuk, a dopiero potem jeszcze raz zmierzyć długość naciągu bo różnica 2" pomiędzy 27" a 29" to za dużo.
Np. w miejscu przyłożenia strzały mój łuk ma grubość 1,5". Użycie strzał krótszych o 2" nie wchodzi w grę, a kupowanie w ciemno dłuższych też nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Łokcia w ręce łucznej, tej która trzyma łuk, nie ugina się specjalnie. Ma być ugięty w sposób naturalny poprzez odpowiedni uchwyt, w którym nie trzymamy łuku całą garścią przez co nadgarstek musiałby być ułożony pionowo, z kciukiem w górę po wyprostowaniu, a tym samym wypycha się łokieć, tylko pod kątem, tak aby majdan (uchwyt łuku) opierał się TYLKO na poduszce pod kciukiem. Po naciągnięciu cięciwy wcale nie trzeba trzymać łuku, sam się opiera na ww poduszczę pod kciukiem, przytrzymuje się go palcami tylko po to żeby po spuszczeniu cięciwy nie upadł na ziemię, a niektórzy łucznicy stosują smycz na której zwisa po strzale.

Nie wiem jak jest wyprofilowany majdan w Twoim łuku ale bardzo często są tak kształtowane aby wymusić odpowiedni uchwyt, jeżeli jest prosty trzeba samemu to wyćwiczyć.
Przy takim ułożeniu ręki łokieć sam się cofa i ręka jest dużo mniej narażona na oberwanie cięciwą a dodatkowo dużo łatwiej wytrzyma obciążenie napięcia cięciwy.

Tak czy inaczej karwasz jest obowiązkowy!

O co chodzi i jak trzymać łuk znajdziesz w internecie sporo informacji, rysunków i filmów na YT. W szczególności polecam serię filmów na YT Norberta Kopczyńskiego. Jedyny taki materiał po polsku, który szczegółowo omawia prawidłową postawę łucznika. Jest tam mowa o strzelaniu techniką wschodnią, z zekiera ale poza tym wszystko robi się identycznie.
Drugi materiał na YT po polsku omawiający ten temat to: "Podstawy treningu łuczniczego Odcinek 19 Na Tropie Tv Trwam". W tym przypadku omawiany tutaj problem zaczyna się dokładnie od 9:50 min. filmu.


Strzały aluminiowe zamiast karbonu - jak najbardziej popieram.
Koszt strzały aluminiowej z naturalnymi lotkami 4" to 25pln czyli tyle samo co drewno a są o niebo wytrzymalsze. Trzeba tylko uważać żeby ich nie powyginać (dlatego niektórzy jeszcze mogą marudzić, że nie aluminium tyko karbon bo się nie wygina na trwałe itp. Ja mam ponad rok aluminiowe i nic im się nie stało, jedną wygiąłem poprzez nieprawidłowe wyjmowanie z celu).

Karbonowe to koszt około 40pln szt. a trzeba mieć te min. 6szt jak nie 12szt.


Strzały drewniane
Nie polecam na początek, dopiero po roku strzelania. Jeżeli nam się ten sport znudzi to zaoszczędzimy kupę kasy, a jak nie znudzi to też zaoszczędzimy kupę kasy bo po roku treningów nie będziemy już tak pudłować i drewniane strzały dużo dłużej pożyją :).

Przy częstym pudłowaniu strzały drewniane sypią się jak zapałki.
Poza tym nie ma jednorodnego drewna i nie da się zrobić strzał drewnianych o identycznych parametrach tak jak z tworzyw sztucznych.
Trudno jest skompletować 12 takich samych strzał drewnianych dlatego nie są wcale takie tanie.

Jeżeli masz możliwość osobiście zjawić się z łukiem w sklepie stacjonarnym to zdecydowanie polecam takie rozwiązanie.
Na pewno tam wszystko zmierzą i dobiorą jak trzeba.

Może być ten sklep z pierwszego linku: Łuksport z Warszawy.

Innym rozwiązaniem jest kontakt tel. ze sklepem i omówienie dokładnie problemu. Niestety przez telefon nie zmierzą długości naciągu.


Pozdrawiam.


« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2016, 12:24:06 am wysłana przez BaJER »

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Proszę o pomoc w dobraniu strzał
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 01, 2016, 01:04:48 am »
Cytuj
Strzały aluminiowe zamiast karbonu - jak najbardziej popieram.

A ja nie. Karbon zdecydowanie lepszy niż alu. Wytrzymalszy, lżejszy. Miękkie spiny alu lubią się krzywic po pudłach w przeciwieństwie do karbonu. I wystarczy 20-25 zł a nie 40 ;) Tanie modele Eastona (PowerFlight, Aftermath), czy Crossy.
« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2016, 01:09:21 am wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


BaJER

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Proszę o pomoc w dobraniu strzał
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 01, 2016, 01:33:43 am »
To daj namiary na te karbony po 25pln, jeżeli są w tej cenie to wybór jest jasny.
Tylko mają być z naturalnymi lotkami a nie gumowe.

Ja na szybko co prawda, ale znalazłem tylko same promienie po 18,50pln EASTON POWER FLIGHT, do tego grot jakieś 2,50pln + lotki po 1,50pln sztuka + robocizna. Coś nie wierzę w te 25pln...
« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2016, 01:39:06 am wysłana przez BaJER »

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Proszę o pomoc w dobraniu strzał
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 01, 2016, 01:58:07 am »
No to uwierz, bo wiem co i za ile kupuję, tyle że wiadomo ze jak karbony to zwykle są z lotkami gumowymi.
http://sklepluczniczy.pl/strzay/1154-easton-power-flight-1szt.html
http://sklepluczniczy.pl/strzay-karbonowe/1715-strzala-karbonowa-cross-x-ambition-sklep-luczniczy.html

Lotki to każdy rozsądny łucznik klei sobie sam ;) Nawet doliczając pierze to nawet się nie otrze o 40 zł/szt.

Cross-X 21 zł + 3 pióra po 1,5 zł = 25.50 zł.

« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2016, 02:05:28 am wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


BaJER

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Proszę o pomoc w dobraniu strzał
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 01, 2016, 02:04:47 am »
Miały być z lotkami naturalnymi.

Szukałem godzinami dla siebie, nie ma w tej cenie.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Proszę o pomoc w dobraniu strzał
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 01, 2016, 02:06:00 am »
No to dałem 25,50 zł?

Potem masz Powerflighty:

Powerflight promień 19 zł, insert 1.60 zł, grot 1.50 zł lotka x3 1.50 zł razem koło 26 zł za karbon z pierzem.
Także nie trzeba wydawać 40 zł by mieć karbonowe strzały ;)

Potem są jeszcze Avalon Tyro, Easton Inspire które wyjdą jeszcze taniej. Tyle że trzeba samemu poskładać sobie.
« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2016, 02:14:21 am wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


BaJER

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Proszę o pomoc w dobraniu strzał
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 01, 2016, 02:12:34 am »
Patrzę i nie widzę, tylko po 21pln i 25pln w każdym przypadku gumowe lotki.
Odpadają bo są gorsze do łuku z półką, jak spadnie na rękę to mniej przyjemne odczucia po przejechaniu gumową lotką no i brzydko wyglądają w połączeniu z drewnianym łukiem.


Poza tym jaki spin polecałbyś w tym przypadku do łuku kolegi o sile 33#?


Kolega startuje z tematem, nie będzie nic sam kleił a na pewno nie wyda kolejnej stówy na maszynę do klejenia lotek tak na dzień dobry.
« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2016, 02:14:57 am wysłana przez BaJER »

BaJER

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Proszę o pomoc w dobraniu strzał
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 01, 2016, 02:16:35 am »
Tak czy inaczej decyzja należy do niego. W Łuksport karbony estona z naturalnym opierzeniem są chyba za 33pln - właśnie sprawdziłem.

Jeżeli różnica jest do przełknięcia to najlepiej te karbony zamiast drewna czy aluminium. Pozostaje tylko kwestia dobrania spinu a tu się nie znam w przypadku karbonu.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Proszę o pomoc w dobraniu strzał
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 01, 2016, 02:22:11 am »
Wymiana z gumy na pierze nie zwiększy jakoś drastycznie ceny (może o 1,50 na sztuce) Liczy się cena promienia, grotu. Lotki tak czy siak trzeba co jakiś czas wymieniać. Co do spinu no ok to PowerFlighty będą za twarde ale Crossy, Avalon Tyro, Inspire maja odpowiednie zakresy spinu. Co do doboru to ja bym wziął wg tabeli 2-3 promiene o sąsiadujących spinach potestował i potem dokupił resztę kompletu. Ja nie obracam się zbytnio w łucznictwie tradycyjnym ale strzały to strzały nie trzeba wydawać aż 40 zł na krabon ;) A zalety są warte dołożenia tych paru złotych. Dla mnie alu ma rację bytu tylko w wersji 9.3 mm i tylko na 18 m bo przy takiej grubości już są wytrzymałe a na takim dystansie masa 700 grs nie przeszkadza. Natomiast jak strzelałem z alu 2016 to po roku miałem w zasadzie cały komplet pokrzywiony.
« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2016, 02:28:10 am wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


BaJER

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Proszę o pomoc w dobraniu strzał
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 01, 2016, 02:39:09 am »
Można kombinować...




BaJER

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Proszę o pomoc w dobraniu strzał
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 01, 2016, 02:52:23 am »
Proszę bardzo, tabele z doborem spinu dla każdego rodzaju strzały.

https://www.3riversarchery.com/pdf/ArrowCharts.pdf


Wychodzi na to, że do Center Shot Longbow 33#, przy grocie 100grs, pasuje 500 dla długości od 28,5" do 31,5"


i jeszcze zestawienie spinów poszczególnych promieni Estona:
https://eastonarchery.com/target/xx75-platinum-plus/

Munin

  • Gość
Odp: Proszę o pomoc w dobraniu strzał
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 01, 2016, 04:22:01 am »
Jakiś czas temu w e-luk.pl kupowałem promocyjne 5-o paki Power Flightów po 105 zł, dla mnie kleili 4" indycze lotki amiast 3" gumo=plastików eastona. Obecnie jest takie coś dostępne, nie 25 ale ... https://www.e-luk.pl/strzala-easton-powerflight-z-lotkami-naturalnymi,3,3970,4795

KAZIU

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 539
Odp: Proszę o pomoc w dobraniu strzał
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 01, 2016, 08:12:58 am »
I w ten weekend jest 10 %rabatu na strzały w e-luk więc coś jeszcze byłoby taniej.
Pse stinger extreme 70#
Fuse cybex XT micro
Ripcord sos

BaJER

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Proszę o pomoc w dobraniu strzał
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 01, 2016, 10:58:58 am »
Coś wybitnie tanio się zrobiło.
Jak sprawdzałem w zeszłym roku to nie było takich ofert, albo szukać nie umiem...