Autor Wątek: Nowy łuk Dave Cousins'a  (Przeczytany 10282 razy)

burykot

  • Gość
Nowy łuk Dave Cousins'a
« dnia: Styczeń 23, 2012, 10:36:29 pm »
Czy ktoś spotkał sie z tym łukiem:

G5 Prime Centroid LR Bow
IBO (FPS): 332
AXLE TO AXLE (IN): 34.25″
BRACE HEIGHT: 7.25″
MASS WEIGHT (LBS): 4.0
DRAW LENGTH: 27″ – 31″
DRAW WEIGHT (LBS): 50, 60, 70


http://archeryreport.com/2010/10/2011-g5-prime-bows/

http://www.youtube.com/watch?v=gU4iFqfcyyk&feature=related

Musi to być całkiem dobry sprzęt, skoro tak dobrze z niego strzelał nasz kuzyn z ameryki - na zawodach w Nimes - 294 i 298 pkt.
No i jego cena - 990 dolarów przemawia na jego korzyść.
http://g5prime.com/
Czyli nie tylko Hoyt i Mathews w sporcie tarczowym.
Czy Aszop jest w stanie coś takiego załatwić, może byłbym chętny.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2012, 11:05:41 pm wysłana przez burykot »

tomo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 592
Odp: Nowy łuk Dave Cousins'a
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 23, 2012, 10:43:43 pm »
Kilka lat temu testował na zawodach tarczowych Alphamaxa Hoyta 35 calowego.
MATHEWS APEX 7 , PSE SUPRA, MATHEWS HALON X COMP

Monster

  • Gość
Odp: Nowy łuk Dave Cousins'a
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 24, 2012, 12:17:08 am »
Czyli nie tylko Hoyt i Mathews w sporcie tarczowym.

Gdyby zrobić większy rozstaw osi, to może by ten łuk był lepszy do sportu od Hoytów i Mathewsów.
Bardzo ciekawy bloczek. Nazwa "Centroid" wskazuje na istotę pomysłu - cięciwa ma być ustawiona centralnie wobec osi łuku, co przy perfekcyjnym ustawieniu ma zwiększać celność:



Czyli do sportu może być niezły.
Natomiast taka konstrukcja z racji skomplikowania i nieuchronnych trudności w ustawianiu niezbyt się nadaje do myślistwa. Ostre załamanie sznurka wychodzącego z krzywek na kółeczku sprzyja przecieraniu się - czyli trwałość cięciwy problematyczna. Stąd moim zdaniem mniejszy model serii Centroid - G5 Shift - jest już nieporozumieniem.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2012, 12:25:36 am wysłana przez Monster »

paczek46

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 286
  • Taki stary koń a łukami się bawi.
    • strona warmińskich łuczników i nie tylko..
Odp: Nowy łuk Dave Cousins'a
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 24, 2012, 08:06:53 am »
na zawodach 24H w Radzyminie jeden z kolegów miał taki
DZIDOWNICE:Bowtech Specjalist#60;29"
Bowtech CPX Insanity vel rzeźnik
Celownik ;jeden do lasu drugi FITA
Dzidy: ostre kawałki carbonu.

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Nowy łuk Dave Cousins'a
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 24, 2012, 09:02:25 am »
http://www.youtube.com/watch?v=OzasR5L92Mg


Czyżby G5 lubili się z PSE..??   ;)

Bardzo ciekawy model G5.

Majdan jest z lepszej klasy aluminium 7075 T7.. nie wiem czy ktoś robi jeszcze majdany z tego stopu..? Same bloczki (Omen) i w strzałach Easton używa.
zapalony łucznik

aszop

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Łucznik bloczkowy od 1993r :-)
Odp: Nowy łuk Dave Cousins'a
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 24, 2012, 11:40:07 am »
Nie ma lepszej drogi marketingowej niż uzbrojenie w Innowacyjny łuk Dave'a Cousins'a.

Osobiście uważam że zawodowiec Cousins z powodzeniem uzyskał by wynik ponad 590pkt w konkurencji FITA 18m z kilkudziesięciu modeli łuków (Hoyt/Elite/Bowtech/PSE/Math's/Martin itp). To czy będzie to G5, Limbsaver, W&W, Darton czy Rytera to już kwestia polityczno/marketingowa.

Cenna rzecz że G5 seryjnie wypuściło łuk na bloczkach o osiowym momencie obrotu, symetrycznym balansie konstrukcji (lewo/prawo) i z założenia z liniową pracą tych Cam'ów względem kierunku pracy cięciwy. Kabel pomocniczy odciągany jest jednak do boku. Wg filmu producenta jest to obecnie układ bloczków o największej stabilności pracy. Jest to pierwszy sukces Compoundów G5.

Najlepszym miernikiem jakości jest czas: ...to pokaże jak rozwinie się sprawa i kariera łuków G5 z Camami Parrallel Centroid.

Jakość oceni się wynikami i zainteresowaniem,
a pozostali producenci już mogą szykować odpowiedź :-)
 
i to jest sukcesem = Rozwój dziedziny
.





« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2012, 11:44:32 am wysłana przez aszop »
Starty:
pierwsze zawody z bloczkiem - 1993r. , pierwsze zawody 3D 1996r., pierwsze MŚ Indoor FITA 2001r., pierwsze MŚ FITA 2003r., pierwsze MŚ FIELD 2004r.,
---
dotychczasowe Łuki: PSE-15x, Hoyt-12x, Mathews-7x, Bowtech-3x, EliteArchery-1x,

Hungry

  • Gość
Odp: Nowy łuk Dave Cousins'a
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 24, 2012, 11:48:26 am »
Dave jest na tyle dobrym i stabilnym technicznie zawodnikiem, że łuk mu nie przeszkadza i właściwie każdego, nawet takiego mniej przyjazdnego/wybaczającego, będzie strzelał na swoim wysokim poziomie.

Dave jest najbardziej MARKETINGOWO zorientowanym zawodnikiem w swiatku łuczniczym i stara się wyciągnąć z rynku ile się da. Dlatego jak dostanie większą kasę od producenta X, to na jego sprzęcie będzie strzelał :)

btw. 1 - ciekawe ile wynosi jego stawka?  ;D
btw. 2 - ciekawe z jakiego łuku będzie strzelał na najwazniejszych zawodach wtym roku, czyli ME w Amsterdamie ? (ja stawiam na jego starego spawdzonego Hoyta)

Adam Cymkiewicz

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 188
Odp: Nowy łuk Dave Cousins'a
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 24, 2012, 12:03:19 pm »
Witam tak sobie patrze i zastanawiam się o co chodzi w temacie bloczków.
Kiedyś miałem łuczek Bowtech General który miał zachowana symetryczną oś cięciwy, a na dodatek dla zachowania tego parametru ramiona były odpowiednio parowane. Chodziło o to aby lewe ramie w łuku praworęcznym było tak zgrane z lewym aby odchylenie kabli na bok nie skręcało osi bloczka.
Natomiast g5 zrealizował swój pomysł bardziej dla oka ponieważ dwie obręcze napędzane przez cięciwę podnoszę masę układu.



Doskonały łucznik z powtarzalnego łuku będzie strzelał doskonale.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2012, 12:06:00 pm wysłana przez Adam Cymkiewicz »

aszop

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Łucznik bloczkowy od 1993r :-)
Odp: Nowy łuk Dave Cousins'a
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 24, 2012, 02:26:33 pm »
15sek filmu ukazuje różnicę pracy ramion: http://www.youtube.com/watch?v=OzasR5L92Mg - autor (Autor G5)

Różnica twardości ramion Bowtecha Generala kompensuje skręcanie osi bloczka. Podobne działanie dawały łuki z z podwójnymi kablami Yoke. Co dzieję się jednak w momencie zwalniania cięciwy i oddawania obrotu bloczków niesymetrycznych ? ...podejrzewam że Cam'y lecą "skosem".

Masa układu, wzrokowo wygląda na cięższy ...należałoby łuk G5  rozkręcić, zważyć camy, cięciwy i porównać to z innymi modelami łuków.

Łuk w teście IBO wycenili na 332fps = czyli cięższe Camy i dodatkowe pierścienie łączące cięciwę nie wychodzą tak źle.

Cięciwa łuku znajduję się na środku układu Ramion łuku (tego dotychczas nie dawały Cam'y "Klasyczne")

technologia idzie do przodu
 
Starty:
pierwsze zawody z bloczkiem - 1993r. , pierwsze zawody 3D 1996r., pierwsze MŚ Indoor FITA 2001r., pierwsze MŚ FITA 2003r., pierwsze MŚ FIELD 2004r.,
---
dotychczasowe Łuki: PSE-15x, Hoyt-12x, Mathews-7x, Bowtech-3x, EliteArchery-1x,

Hungry

  • Gość
Odp: Nowy łuk Dave Cousins'a
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 24, 2012, 02:39:38 pm »
... Cięciwa łuku znajduję się na środku układu Ramion łuku (tego dotychczas nie dawały Cam'y "Klasyczne")
technologia idzie do przodu
 

nic nowego, już wiele lat temu Martin wyprodukował system bloczków, gdzie cięnciwa była pośrodku a kable po bokach. Miałem i strzelało się bardzo fajnie :)

Adam Cymkiewicz

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 188
Odp: Nowy łuk Dave Cousins'a
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 24, 2012, 03:19:04 pm »
Cytuj
Cięciwa łuku znajduję się na środku układu Ramion łuku (tego dotychczas nie dawały Cam'y "Klasyczne")
Witam ja pisałem o konkretnym camie bowtecha który mam w rękach :) jest dokladnie symetryczny.
poniżej na szybko zrobione zdjęcie.



Piętnasta sekunda filmu tak naprawdę niewiele pokazuje.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2012, 03:28:34 pm wysłana przez Adam Cymkiewicz »

aszop

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Łucznik bloczkowy od 1993r :-)
Odp: Nowy łuk Dave Cousins'a
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 24, 2012, 03:52:21 pm »
... Cięciwa łuku znajduję się na środku układu Ramion łuku (tego dotychczas nie dawały Cam'y "Klasyczne")
technologia idzie do przodu
 

nic nowego, już wiele lat temu Martin wyprodukował system bloczków, gdzie cięnciwa była pośrodku a kable po bokach. Miałem i strzelało się bardzo fajnie :)

1. ...Nie wiem czy cytujący mnie użytkownik Darek Gawryś rozumie sens o czym napisałem?

- użyłem stwierdzenia "dotychczas w odniesieniu do Cam'y "Klasyczne" czyli takie jak rozumiem : posiadające w konstrukcji pętlę zaczepienia cięciwy na elipsie skrajnej bloczka/Cama. Kable w Camach klasycznych znajdują się na elipsach bocznych jednostronnych, wobec elipsy głównej cięciwnej... Jest Cam klasyczny. Obrót takiego Cama nie jest osiowy poprzez działające na niego siły między osią obrotu bloczka, a punktami zaczepienia cięciw. układ Twist'ujący...

zdjęcie poniżej: "klasycznego Cama" Cięciwa w Camie Klasycznym znajduje się skrajnie z lewej strony po montażu dla łuków RH i z prawej strony po montażu dla łuków LH.



2. Obecnie firma Martin nie produkuje modelu łuku w 2012 z osiowym układem Camów.

Jeżeli posiadałeś łuk Martina (choćby Razor) to ten łuk ma bloczki osiowe-symetryczne (kable zaczepione symetrycznie na elipsach pobocznych, a Elipsa Cięciwna jest elipsą centralną/środkową między bocznymi.

Osobiście w opisie odnosiłem się do Camów klasycznych jak na zdjęciu powyżej.


3. Pisałem  też o cięciwie na bloczku, nie cięnciwie.
...Martin wyprodukował system bloczków, gdzie cięnciwa była pośrodku a kable po bokach. Miałem i strzelało się bardzo fajnie...


4. Moim błędem mogło być porównanie Camów G5 Parallel:

- one posiadają 2 elipsy cięciwne + jedną centralną elipsę "kablową"

- dotychczasowe Camy Klasyczne i osiowe/symetryczne posiadały jedną elipsę cięciwną
« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2012, 04:14:24 pm wysłana przez aszop »
Starty:
pierwsze zawody z bloczkiem - 1993r. , pierwsze zawody 3D 1996r., pierwsze MŚ Indoor FITA 2001r., pierwsze MŚ FITA 2003r., pierwsze MŚ FIELD 2004r.,
---
dotychczasowe Łuki: PSE-15x, Hoyt-12x, Mathews-7x, Bowtech-3x, EliteArchery-1x,

Adam Cymkiewicz

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 188
Odp: Nowy łuk Dave Cousins'a
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 24, 2012, 03:56:35 pm »
Nie chodzi mi o to byśmy się spierali, ponieważ teoretyzujemy, nie mając sprzętu pomiarowego szybkiej kamery i łuku do testów.
Moim zamiarem jest tylko wskazanie że to nie jakaś super nowość, tylko potrzeba zrobienia wariantu "n" znanego rozwiązania na które można uzyskać patent.
Tak się składa że zawsze do ilości rozwiązań "n" można dodać +1.
A to co widzimy na filmie jest oczywiście zabiegiem ... .
Niemniej zawsze jest nadzieja ze któreś z kolei rozwiązanie, będzie doskonalsze od innych.
Łuk wymyślono dawno, jednym z etapów rozwoju jest łuk bloczkowy, ale może ktoś wpaść na inny genialny pomysł magazynowania energii mięśni w sprężynie  i przekazania jej strzale.
Kto wie jak to się skończy.

aszop

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Łucznik bloczkowy od 1993r :-)
Odp: Nowy łuk Dave Cousins'a
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 24, 2012, 03:58:22 pm »

nic nowego, już wiele lat temu Martin wyprodukował system bloczków

Martin posiadał w modelu Razor jedną Elipsę zaczepienia cięciwy.

Dziś G5 tą kwestie w Camach postanowiło rozwiazac na 2 elipsach pobocznych cięciwnych.

Być może to nic nowego... jednak uważam że to nowość w seryjnej produkcji.
Starty:
pierwsze zawody z bloczkiem - 1993r. , pierwsze zawody 3D 1996r., pierwsze MŚ Indoor FITA 2001r., pierwsze MŚ FITA 2003r., pierwsze MŚ FIELD 2004r.,
---
dotychczasowe Łuki: PSE-15x, Hoyt-12x, Mathews-7x, Bowtech-3x, EliteArchery-1x,

aszop

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Łucznik bloczkowy od 1993r :-)
Odp: Nowy łuk Dave Cousins'a
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 24, 2012, 04:13:16 pm »
Niemniej zawsze jest nadzieja ze któreś z kolei rozwiązanie, będzie doskonalsze od innych.

Panie Adamie, mianem w zamyśle odniesienie do Camów Klasycznych (wcześniej to wyjaśniłem), Rozumiem że są centralne kółka Generala, Martina i innych, ale doceniam również to że firma G5 rośnie, rozwija się i ciągnie technologie do przodu, może nie przez "zabójczy HIT" ale poprzez wyzwanie dla innych, do dyskusji, do myśli technicznej i dla producentów.

Dziwi mnie trochę, że ktoś tak doświadczony, uznający się za "autorytet" czy autora, kwituje sprawę : Nic nowego... (uważam że osoba z publikacjami książek o łukach bloczkowych na papierze wchodzi w wymiar bycia autorytetem lub przynajmniej odniesieniem). O stabilizatorach płaskich - FUSE BLADE, tez można by rzecz: banał - nic nowego, a jednak to jest rozwój i doskonalenie dziedziny łuczniczej.

Cieszę się z G5 z camów Parrallel, z Compoundów W&W, ze stabilizatorów płaskich i innych "oczywistych" nowości - bo to prowadzi nas do przodu i doskonali proces rozwoju

Adam Cymkiewicz: "...któreś z kolei rozwiązanie, będzie doskonalsze od innych."
 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2012, 04:19:02 pm wysłana przez aszop »
Starty:
pierwsze zawody z bloczkiem - 1993r. , pierwsze zawody 3D 1996r., pierwsze MŚ Indoor FITA 2001r., pierwsze MŚ FITA 2003r., pierwsze MŚ FIELD 2004r.,
---
dotychczasowe Łuki: PSE-15x, Hoyt-12x, Mathews-7x, Bowtech-3x, EliteArchery-1x,