Autor Wątek: Wystawa  (Przeczytany 7746 razy)

San-chen-co

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 16
Wystawa
« dnia: Kwiecień 19, 2010, 12:06:23 pm »
Zapraszamy wszystkich na wirtualne zwiedzanie:

http://www.bronczysacrum.pl/


Pzdr,

kissielec

  • Gość
Odp: Wystawa
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 19, 2010, 02:45:52 pm »
Podziw dla inicjatywy i gratulacje...

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: Wystawa
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 19, 2010, 09:20:48 pm »
A czego tu gratulować?
Może tego, że totalnie olano łuki polskie?

Owszem, w Sokółce łuki tatarskie są jak najbardziej na miejscu.
Ale prezentacja nie majacych nic wspólnego z Sokółką łuków koreańskich czy japońskich przy braku łuków polskich to wstyd.

Gdzie repliki długich cisowych łuków pierwszych Polaków, o których pisal Thietmar z Merseburga, że są lepsze od wszystkich łuków z zachodniej Europy?

Gdzie replika dwumetrowego polskiego "longbowa" z Brzegu?

Gdzie replika 1,8 metrowego polskiego XI wiecznego łuku z Wawelu?

Gdzie replika barokowego łuku ze zbiorów Czartoryskich, który choć kompozytowy - nie nial żadnych cech łuków wschodnich?

Gdzie repliki łuków lisowczyków, pancernych, a nawet husarskie?

Gdyby Czarniecki wstal z grobu, to by przystojnie opłazowal takich synów*, którzy ważą sobie lekce naszych Czcigodnych Antenatów.

*-"takich synów" to eufemizm. Wielki Stefan Czarniecki według relacji imć J.Ch.Paska zwykł mawiać "skurwych synów", lecz dokładnie cytował nie będę - cholerna politpoprawność.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2010, 09:28:54 pm wysłana przez jopsa »

zgaszony

  • Gość
Odp: Wystawa
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 19, 2010, 09:32:31 pm »
Jest powód do gratulacji.
Ja wiem że najłatwiej być w opozycji do wszystkiego, wskazywać błędy, niestety trudniej jest zrobić coś czego skrytykować się nie da.
Trudniej jest zrobić cokolwiek "pro publico bono"

N

  • Gość
Odp: Wystawa
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 19, 2010, 09:50:24 pm »
jopsa-nic nie stoi na przeszkodzie byś sam wystawę o "brakujących eksponatach" stworzył... obawiam się jednak że wówczas nie miałbyś o nich zbyt wiele ciekawego do powiedzenia ;D
a wtedy wiesz kto wstałby z grobu i Cię op...łazował...na czym świat stoi ;D ;D

Dobra robota chłopaki !!!

pozdrawiam


jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: Wystawa
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 19, 2010, 11:09:59 pm »
Ja niestety nie mam dojścia do polskich historycznych łuków. Za to inni mieli:

"Ostatnia tematyczna wystawa poświęcona łukom kompozytowym i łucznictwu wschodniemu odbyła się 40 lat temu w Krakowie, w Muzeum Czartoryskich."

A w tymże muzeum znajduje się jeden z zachowanych polskich łuków.
Jednym słowem - z nazwy i obywatelstwa Polacy, lecz promują obce, nasze olewając.
I mam takich cenić?
Niech ich cenią Japońce czy Koreańce - choć raczej będą włazipupcami pogardzać, bo przecież żółtki dla rewanżu wystaw o łukach polskich nie mają ochoty robić.

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Wystawa
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 19, 2010, 11:58:32 pm »
A
*-"takich synów" to eufemizm. Wielki Stefan Czarniecki według relacji imć J.Ch.Paska zwykł mawiać "skurwych synów", lecz dokładnie cytował nie będę - cholerna politpoprawność.
Ponoć spieprzaj dziadu jest politycznie poprawne.

Jarek

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 69
  • There are two types of shot - precision and love
Odp: Wystawa
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 20, 2010, 01:52:59 am »
Zapraszamy wszystkich na wirtualne zwiedzanie:
http://www.bronczysacrum.pl/
Pzdr,

Szacunek i wielkie słowa uznania za pomysł, zapał i wytrwalość w realizacji. Szkoda, że ekspozycja jest tak daleko, bo chętnie zaliczyłbym. Cóż, na razie pozostaje wirtualne zwiedzanie ;D

Co do "mistrzowskiej riposty" sądzę, że nie ma sensu przejmować się  ::) Jestem na Forum bardzo krótko, ale już zdążyłem przyzwyczaić się do tego typu... folkloru, dotyczącego zresztą prawie każdego poruszanego tematu. Poniżej masz link, który chyba najlepiej wyjaśni to zachowanie:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Trollowanie

 
There are two types of shot. It's a precision and... love.

kissielec

  • Gość
Odp: Wystawa
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 20, 2010, 08:30:36 am »
Poniżej masz link, który chyba najlepiej wyjaśni to zachowanie:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Trollowanie

 :D wypisz, wymaluj...

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: Wystawa
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 21, 2010, 07:30:21 am »
Ponoć spieprzaj dziadu jest politycznie poprawne.

Zgadza się.
W podobnych sytuacjach należy wyrażać się dosadniej.

Co do innej wypowiedzi:
Domaganie się, by w Polsce promowano RÓWNIEŻ osiągnięcia polskie ma być "trollowaniem".?
Ciekawe, ciekawe...

kissielec

  • Gość
Odp: Wystawa
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 21, 2010, 08:00:34 am »
Jopsa,...nie chodzi o to.
Chodzi natomiast o bufonadę i bucowatość (jak to już ktoś na forum określił). Ciągły atak, krytyka wszystkich za wszystko, rozwijanie w nieskończoność dziesiątek dygresji - nie mających nic wspólnego z tym forum, wyrażanie swoich opinii politycznych, rasowych, uogólnianie w ocenach...itd. - to może zdarzyć się niechcąco - każdemu, ...ale u Ciebie to stan permanentny,...a to najgorsza opcja jaka może się w tematycznych wątkach zdarzyć. Ja odnoszę wrażenie, że nie chodzi Ci o merytoryczną dyskusję w konkretnym temacie,...tylko o zademonstrowanie na siłę swojego EGO, a każdy pretekst jest dobry - czy łuk, czy koń, czy Żyd...  :D;).
Namawiam do większej wstrzemięźliwości w prowokowaniu pozostałych i odchodzeniu od tematów określonych przez wątki, a także do próby choćby śladowego samokrytycyzmu.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2010, 02:22:00 pm wysłana przez kissielec »

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: Wystawa
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 21, 2010, 08:38:27 am »
Owszem, często robię sobie żarty - dla ożywienia i ubarwienia dyskusji.
Ale tym razem się wkurzyłem.

W każdym większym sklepie łuczniczym na świecie można kupić niepraktyczne dziwadło w postaci łuku japońskiego, który nie miał żadnego znaczenia dla świata - bo nigdy nie był używany poza odizolowanymi małymi wysepkami gdzieś na wschodnim skraju świata.
Za to Japończyków podziwiam - potrafili wypromować swoje, nawet jak niczym się to nie wykazało w historii, ani nie ma dziś żadnego znaczenia praktycznego - bo ani to wygodne, ani celne, ani szybkie.

Lecz te same japońskie dziwadła są w polskich sklepach łuczniczych - a nie ma w nich łuków polskich (bo brak chętnych) - i to już to wstyd, drodzy polskojęzyczni. Zwłaszcza, że w przeciwieństwie do kompletnie nieistotnych dla historii świata łuków japońskich - wojownicy z łukami polskimi decydowali o losach Europy.

Jeżeli ja zamawiam w Polsce strzały z lotkami w kolorach białym i czerwonym - i muszę długo czekać, bo te kolory W POLSCE nie są popularne - to wstyd, drodzy polskojęzyczni.

Jeżeli pomijając urzędy tylko na moim domu dumnie łopotała flaga biało-czerwona - to wstyd, drodzy polskojęzyczni. W Norwegii flaga norweska jest przed każdym domem, na specjalnie przygotowanym maszcie. Jeszcze większy wstyd, gdy przychodzi do mnie strażnik miejski i każe mi flagę zdjąć, bo nie ma święta państwowego. Tak jakby barwy narodowe mojej Ojczyzny były ekskrementem, który należy szybko uprzątnąć, by nie raził poczucia "estetyki" polskojęzycznych.

Wkurzyłem się na tyle, że jadę do Krakowa, by zrobić zdjęcia tego polskiego łuku i zamówić sobie jego kopię. O ile ktoś mi ją wykona. Mam nadzieję, że jednak ktoś wykona - w końcu oprócz polskojęzycznych są tu jeszcze jacyś Polacy.

kissielec

  • Gość
Odp: Wystawa
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 21, 2010, 10:04:12 am »
Natomiast...ciekawy wydał mi się tytuł tej wystawy: łuk - Broń czy Sakrum ?
W związku z tym mam kilka ogólnych impresji  ;):

W Europie moim zdaniem - bardziej broń. Zdalne rażenie przeciwnika - nie było powodem do dumy dla walczącego - co nie uświęciło łuku porównywalnie do broni białej i nie uczyniło zeń narzędzia wojennego dla wyższych warstw społecznych (które dość rygorystycznie określiły zasady "szlachetnej walki"). Wśród możnych jako broń osobista - łuk pozostał wziętym narzędziem łowieckim a nie militarnym, zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem.

Inaczej na bliskim wschodzie - gdzie była to wielokrotnie święta broń władców i najgroźniejsza broń ich przybocznych Gwardii, stanowiących elitę społeczno-militarną. Poza tym taktyka walki manewrem - preferująca brak ciężkiego opancerzenia - dodatkowo umożliwiła nad wyraz skuteczne zastosowanie łuku. Siłą rzeczy szlachecka Rzeczypospolita zaadaptowała tę bliskowschodnią broń dla zwrotnej, lekkiej kawalerii - by poprawić skuteczność swoich wojen podjazdowych - z Turczynem czy Tatarem.

Co do Japonii - to akurat Ci - pozbawieni rozwiniętej formy religii (jedynie kult przodków) czynili "sakrum" z prawie każdej codziennej czynności - i z religijnym nabożeństwem doskonalili się w tych czynnościach i związanym z nimi rzemiośle (wg mojej oceny - efektywność nie szła w parze z efektownością skomplikowanego rytuału). Tym nie mniej łuk również nie dorównywał taktycznej skuteczności frontalnego ataku wręcz - gdzie rozstrzygało użycie broni białej.

Jeśli gdzieś się rozpedziłem, proszę o korektę.  ;)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2010, 02:20:36 pm wysłana przez kissielec »

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: Wystawa
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 21, 2010, 10:22:52 am »
Inaczej na bliskim wschodzie - gdzie była to wielokrotnie święta broń władców i najgroźniejsza broń ich przybocznych Gwardii, stanowiących elitę społeczno-militarną.

O przyczynach tego stanu rzeczy już tu pisałem (w ramach "trollowania" ;D )
Po prostu cywilizacje wschodnie bazowały w większym stopniu na podległości poddanych, sprowadzonych do roli niewolników tyrana.
Niewolnicy broni mieć nie mogli, by się nie zbuntowali.
Te obce polskiej kulturze wschodnie (Carat i Sowiety to była cywilizacyjnie Azja) zakazy powszechnego posiadania przez lud skutecznej broni pokutują w Polsce do dziś.
Inaczej w Europie (np. w Anglii), gdzie swego czasu nawet istniał powszechny NAKAZ ćwiczenia się w łucznictwie.

Który model cywilizacyjny (azjatyckie zniewolenie czy europejska większa wolność) wygrał na świecie militarnie i gospodarczo - widać.

Abrat

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 122
Odp: Wystawa
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 06, 2010, 10:44:01 pm »
Gwoli wyjaśnienia, wystawa skupia się na łukach wschodniej proweniencji ponieważ była tematycznie związana z obchodami 330-lecia osadnictwa tatarskiego w ziemi Sokólskiej.
Jakichkolwiek odpowiedzi na erupcje elokwencji forumowicza jopsa nie ma co udzielać. Proponował bym ignorować ignoranta, może akurat mu się znudzi i wyniesie się na jakieś inne forum.

Cytuj
Cóż, na razie pozostaje wirtualne zwiedzanie
do końca roku wydany będzie katalog i powinien mile zaskoczyć zawartością.

pozdr.
A
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2010, 10:59:57 pm wysłana przez Abrat »
łuki: od sasa do lasa, najchętniej coś refleksyjnego