Autor Wątek: Ustawianie bloczka  (Przeczytany 10037 razy)

N

  • Gość
Odp: Ustawianie bloczka
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 19, 2010, 10:52:24 pm »
Drogi kolego Wilk, nie czuj się proszę urażony ponieważ to co napisałem było wyłącznie stwierdzeniem faktu, skoro nie byłeś pewien to mogłeś to sprawdzić.
Po wpisaniu do wyszukiwarki grafiki słowa "czekan" żadna z odpowiedzi nie przypomina stalowej obręczy a jedynie obuchowo-sieczną broń lub sprzęt dla alpinistów.
Książek przeczytałeś wiele ale najwyraźniej o tę jedna za mało...
Nie zarzucam Ci broń boże że nie znasz się na swoim rzemiośle-bo pewnie jesteś w tym dobry-ale tego akurat nie wiedziałeś-stąd mój żartobliwy "odsyłacz".
Prawdę powiedziawszy nie sądziłem że przyjdzie mi się tłumaczyć z takiej drobnostki...zresztą nie zamierzam więcej pisać na ten temat, bo chyba wszystko zostało już wyjaśnione.

Co do ciężkiej roboty wykonywanej ciężkim sprzętem-nie jestem co prawda kowalem(choć w mojej rodzinie był jeden)ale zapewniam Cię że bardzo dobrze ją znam...

Pozdrawiam

PK

  • Gość
Odp: Ustawianie bloczka
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 15, 2010, 12:24:16 pm »
Krzywki w niektórych single-camach...też się ustawia:

promień strzały przyłożony do znaczników na krzywce, powinien być równoległy do cięciwy


promień strzały przyłozony bezpośrednio do krzywki, też powinien być idealnie równoległy do cięciwy.
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2010, 12:31:16 pm wysłana przez PK »

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Ustawianie bloczka
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 15, 2010, 02:30:57 pm »
Krzywki w niektórych single-camach...też się ustawia[...]
Jeżeli dobrze zrozumiałem, to chodzi tutaj o sprawdzenie czy bloczki leżą w płaszczyźnie, czy tak?

PK

  • Gość
Odp: Ustawianie bloczka
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 15, 2010, 02:38:09 pm »
też...
pierwsze dwie fotki - to ustawienie krzywki względem kabli i cięciwy (np w Bear'y nie wymagają takiej regulacji, a Mathews'y tak. Mają na krzywce odpowiednie znaczniki do sprawdzenia. Przypomina to synchronizację krzywek w dual-camach),

ostatnia fotka - to sprawdzenie, czy płaszczyzna krzywki jest równoległa do cięciwy.
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2010, 02:42:34 pm wysłana przez PK »

PK

  • Gość
Odp: Ustawianie bloczka
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 15, 2010, 08:14:57 pm »
To moja krzywka w łuku nienapiętym:
Dziurki nie służące niczemu - oznaczyłem strzałkami. Domniemam, że to mogłyby być ew. znaczniki, do ustawiania krzywki (?). Układ tych dziurek trudno powiązać z układem kabli i cięciwy w jakiś logiczny sposób.

a w łuku napiętym:
Tu jedna z dziurek pokrywa się z kablem, druga wyznacza punkt stycznosci krzywki z cięciwą (to jedyna zależność jaką znalazłem)

Niestety Bear nie napisał na ten temat ani słowa w żadnej instrukcji czy publikacji jaką znam. W moim łuku krzywka jest ustawiona dokładnie tak jak na tych obrazkach, mimo, że nigdy krzywki nie ustawiałem posługując się znacznikami, a jedynie przy wymianie sznurków regulowałem ich długość, posługując się pomiarem ATA, BH i DL.
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2010, 09:47:58 pm wysłana przez PK »

PK

  • Gość
Odp: Ustawianie bloczka
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 16, 2010, 01:19:38 pm »
Linia prosta łącząca te dwa otwory z lewej strony ... powinna być równoległa do cięciwy.

Nigdy nie była  :) nawet w nowym łuku. Ale spróbuję to tak ustawić. Dzięki. Pozdrawiam.

Otóż po dłuższym czasie jestem w stanie kontynuować temat.
Pomęczyłem się trochę by poustawiać tę krzywkę zgodnie z przedmiotowymi zaleceniami. Doprowadziłem do idealnej równoległości linii między znacznikami - z cięciwą...ale niestety łuk 60-70#, po maksymalnym skreceniu śrub był w stanie osiągnąć jedynie 62#. Kombinowałem cierpliwie przez wiele dni, skręcając sznurki na wszystkie możliwe sposoby... i nijak nie potrafiłem ustawić tego tak - by znaczniki krzywki pozostały równoległe do cięciwy, a parametry łuku były zgodne z jego danymi. Dopiero jak ustawiłem wszystko po staremu (czyli tak jak przysłano mi nowy łuk), tzn. lekceważąc równoległość znaczników na krzywce, rozstaw osiowy, siła łuku i wysokość cięciwy wróciły do zaprojektowanej normy.
Obejrzałem i zanalizowałem wiele firmowych zdjęć łuków Bear'a... i na zdecydowanej większości z nich znaczniki na krzywce "żyją własnym życiem" nie pozostajac w żadnych logicznych relacjach ze sznurkami łuku.

(???
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2010, 02:41:09 pm wysłana przez PK »

PK

  • Gość
Odp: Ustawianie bloczka
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 29, 2010, 08:06:31 am »
No więc aspekt "reference holes" w Bear'ach się wyjaśnił. Problem nurtował mnie na maxa. Nie mogłem przeboleć, że w moim łuku miałoby być coś nie tak jak należy i w dodatku nie można tego poprawić  >:(. Parę dni temu skierowałem pytanie do producenta, o zależność dziurek w krzywce z układem sznurków. Dla pewności załączyłem rysunek z oznaczonymi "reference holes". Oto otrzymana dzisiaj (29.10.2010) odpowiedź:

"Piotr,
We go by axle to axle length and brace height.
Greg"


oraz następna odpowiedź (4.11.2010):

"Hello
Our cam does not have reference marks.  This is patented by a different manufacturer.  We suggest you check the brace height and axle to axle to ensure the bow is tuned correctly.  Thanks
Archery Customer Service"


Tak więc moje podejrzenia, potwierdzone próbami...a na końcu odpowiedź producenta, potwierdziły wcześniejsze spostrzeżenie, że układ tych dziurek w stosunku do sznurków (w krzywkach Bear'a) nie jest wiążący, a ustawienie krzywki w łukach Bear'a reguluje się w oparciu o pomiary rozstawu osiowego i wysokości cięciwy.

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2010, 02:39:18 pm wysłana przez PK »

Wilk

  • Gość
Odp: Ustawianie bloczka
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 01, 2010, 08:19:43 pm »
No i super :) dzięki za sprawdzone informacje Piotrze, obserwowałem ten wątek i czekałem na dalszy ciąg. Też mnie martwiły jakieś ustawienia miśka.
Pozdrawiam