Autor Wątek: Pomoc w wyborze pierwszego łuku.  (Przeczytany 9956 razy)

Adam Cymkiewicz

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 188
Odp: Pomoc w wyborze pierwszego łuku.
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 22, 2012, 09:54:16 am »
O ile będzie mu dane nabranie doświadczenia.
Udało mi się kiedyś zupełnie nieświadomie zniechęcić skutecznie kilka osób zbyt silnym naciągiem.

tomo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 592
Odp: Pomoc w wyborze pierwszego łuku.
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 22, 2012, 10:12:33 am »
60 i nic wyżej
Pozdrawiam
MATHEWS APEX 7 , PSE SUPRA, MATHEWS HALON X COMP

Piotr Kociołek

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 416
    • PBA
Odp: Pomoc w wyborze pierwszego łuku.
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 22, 2012, 10:33:06 am »
Do wszelkich, łuczniczych zastosowań sportowych (target, field, 3D,...) i rekreacyjnych - siła większa niż 60# nie posiada żadnego logicznego uzasadnienia. Siły naciągu - wyższe, posiadają wyłącznie uzasadnienia myśliwskie...ew. ciężarowo-kulturystyczne ;).

Należy przy tym pamiętać, że dysponując 10-cio funtowym zakresem regulacji siły łuku, powinniśmy korzystać z górnego zakresu dostępnej siły. Kupowanie łuku o max. sile naciągu 70# z zamiarem ustawienia go na 60# jest nieporozumieniem.
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2012, 08:51:20 pm wysłana przez Piotr Kociołek »
Anarchy, Conquest Apex 8

VERO

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 306
Odp: Pomoc w wyborze pierwszego łuku.
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 22, 2012, 10:39:58 am »

Na początek nie siła a wszystkie elementy techniki.
Pamiętam jak zaczynałem, doświadczony trener zadysponował mi gumę do naciągania i kotwiczenia zaczepioną o drabinkę (nabytek z pasmanterii). Stał dzielnie przy mnie przez kilka treningów i patrzył jak ją zwalniam po naciągnięciu i co się dzieje z ręką. Bardzo dużo wprowadzał korekt i elementów postawy ( dzisiaj mam to w głowie i wykonuję to odruchowo).
Potem otrzymałem bardzo stary łuk Orlik o naciągu 19# i praca z tym łukiem trwała 3 miesiące, ale dla niego liczyła się tylko moja postawa i technika, tarczy nawet nie oglądał.
Mówił patrząc na mnie, że wie co będzie na tarczy i nie mylił się !
W zasadzie to dzisiaj mogę śmiało powiedzieć, że należy zaczynać od gumy z majtek :D ale pod okiem osoby doświadczonej.
Wolny strzelec wolnością zaniepokojony.

aszop

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Łucznik bloczkowy od 1993r :-)
Odp: Pomoc w wyborze pierwszego łuku.
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 22, 2012, 03:30:20 pm »
Ja przy mojej wadze 64kg zaczynałem przy 56# ...

Dla przykładu Halowy V-ce Mistrz Polski seniorów 2012 ma łuk ustawiony na twardość 50#. Jednak niektórzy wolą zacząć z wysokiego C.
Starty:
pierwsze zawody z bloczkiem - 1993r. , pierwsze zawody 3D 1996r., pierwsze MŚ Indoor FITA 2001r., pierwsze MŚ FITA 2003r., pierwsze MŚ FIELD 2004r.,
---
dotychczasowe Łuki: PSE-15x, Hoyt-12x, Mathews-7x, Bowtech-3x, EliteArchery-1x,

Michał Czechulski "muzol1"

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 102
Odp: Pomoc w wyborze pierwszego łuku.
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 22, 2012, 05:45:57 pm »
Ułomny nie jestem a strzelam z 56#. Na początek taka siła to szczyt, bo masz strzelić więcej niż 10 razy. No można zajeździć barki i inne części ciała przesadą (mam to już obcykane) ale nit po to to robimy. A tak jak koledzy napisali do sportu, rekreacji 50-60# to już szczyt. Musiś wiedzieć że łuk angażuje dotychczs nie używane partie mięśni. Ale się przeonasz 8)
Mathews Drenalin LD 60#
Viper Predator Microtune
Limbsaver fall away
Easton Lightspedd 3D 400"
Tru Ball Assassin,BT Tru Ball ultra4, Cartel hammer

tomo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 592
Odp: Pomoc w wyborze pierwszego łuku.
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 22, 2012, 07:06:59 pm »
Ja przy mojej wadze 64kg zaczynałem przy 56# bo tak ustawiony kupiłem łuk i nie znałem się na sprzęcie by to zmienić. Teraz strzelam z 54 i już innego łuczku.

 ;)Ja przy mojej wadze , podam w funtach bo tą jednostką operujemy w łucznictwie, 265 funtów nie przekraczam 60 DW.
A myśliwym na 100% ta sześćdziesiątka by wystarczyła także....mamuty wszakże już wymarły ;)
Pozdrawiam
MATHEWS APEX 7 , PSE SUPRA, MATHEWS HALON X COMP

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Pomoc w wyborze pierwszego łuku.
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 22, 2012, 07:36:46 pm »
50-60# spokojnie wystarczy :) miałem kiedyś taki pomysł kupić maxxisa z przedziału regulacji do 70# i do dziś cieszę się bardzo że tego nie zrobiłem bo prawy łokieć pewnie już dawno by mi odpadł:) a bark wyskoczył i poszedł na piwo ;D ;)
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

Maciej Olender

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Pomoc w wyborze pierwszego łuku.
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 23, 2012, 11:38:53 am »
Ok, widzę, ze większosć optuje za 60 lbs, więc pewnie przychylę sie do głosu większosci. Zresztą nie lubię się zbytnio przemęczać.

 Nie wiecie moze gdzie w Gdańsku jest jakiś sklepik łuczniczy, w którym możnaby sie "przymierzyc" do naciągu? Jest co prawda strzała.pl ale to właściwie prywatne mieszkanie a właściciel ma kota, co dyskwalifikuje wszelkie eksperymenty jako, ze jestem uczulony na  futrzaki(astma). Mógłbym  nie przeżyć a to z kolei mogłoby się niekorzystnie odbić na mojej przygodzie z łucznictwem :)

Teraz trochę OT, po namyśle uznałem, ze nie chce mi się rzeźbic podstawki we własnym zakresie, jestem bardziej leniwy niż oszczedny. Czy taka wystarczy:

http://www.sklepluczniczy.pl/podstawki-pod-strzay/1121-kk-hunter.html

Podobają mi sie tego typu:

http://www.sklepluczniczy.pl/compound/1409-trophy-ridge-whisker-biscuit.html

 ale podobno są na ich temat podzielone zdania, jakoby spowalniają strzałę, etc

aszop

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Łucznik bloczkowy od 1993r :-)
Odp: Pomoc w wyborze pierwszego łuku.
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 23, 2012, 02:26:24 pm »
NR1. ....podstawki-pod-strzay/1121-kk-hunter.html

NR2. trophy-ridge-whisker-biscuit.html

 ale podobno są na ich temat podzielone zdania, jakoby spowalniają strzałę, etc

Witam,
Przytoczony przez Ciebie model NR1 firmy KK - to jest podstawką jednorazową...

proponuję kupić model NAP 800 (najtańsza z długotrwałych)
http://www.centrum-lucznicze.pl/product_info.php?products_id=290

NR2 Whisker z pierścieniem obejmującym strzałę, to model z przeznaczeniem dla myśliwych, służy do czegoś innego niż tarcza i sport i stąd jej budowa. Jest to podstawka bardzo bezpieczna dla strzelających pod kątem, w terenie i w "biegu"  ;)
Starty:
pierwsze zawody z bloczkiem - 1993r. , pierwsze zawody 3D 1996r., pierwsze MŚ Indoor FITA 2001r., pierwsze MŚ FITA 2003r., pierwsze MŚ FIELD 2004r.,
---
dotychczasowe Łuki: PSE-15x, Hoyt-12x, Mathews-7x, Bowtech-3x, EliteArchery-1x,

Adam Zygarlicki

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Pomoc w wyborze pierwszego łuku.
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 23, 2012, 04:52:09 pm »
Zgodzę się z kol.aszop-em.Sam strzelałem z podstawki nap 800 choć na początku strzała lubiła zlecieć z widełek ,winą było szarpanie przy naciąganiu 70# po odpuszczeniu o kilka funciaków naciągało się płynnie i bezproblemowo to dobra podstawka bardzo żywotna z regulacją sprężyny nie sprawiająca problemów przy tuningu .
Jakiś tam łuczek jest .....

Maciej Olender

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Pomoc w wyborze pierwszego łuku.
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 23, 2012, 05:19:44 pm »
A czy faktycznie NR2 Whisker z pierścieniem obejmującym strzałę, powoduje spowolnienie strzały na wylocie i zużycie lotek?. Na filmikach jutubowych tego rodzaju podstawki dominują, amerykanie używaja ich nagminnie. Oczywiście mówię o zastosowaniach myśliwskich i 3D a do takich w zasadzie się przymierzam.

Adam Zygarlicki

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Pomoc w wyborze pierwszego łuku.
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 23, 2012, 06:01:49 pm »
A czy faktycznie NR2 Whisker z pierścieniem obejmującym strzałę, powoduje spowolnienie strzały na wylocie i zużycie lotek?. Na filmikach jutubowych tego rodzaju podstawki dominują, amerykanie używaja ich nagminnie. Oczywiście mówię o zastosowaniach myśliwskich i 3D a do takich w zasadzie się przymierzam.

Z pewnością do huntingu gdzie częstotliwość oddawania strzału nie jest aż tak wielka to "ciacho z dziurką "wydaje się być dobrym rozwiązaniem, chociażby na brak możliwości wypadnięcia w jakiś sposób strzały ,praktycznie można strzelać wisząc głową w dół  :D Jeśli chodzi o trening strzelanie 3D gdzie oddaje się mnóstwo strzałów niestety niszczy lotki .Nie drogą i sprawdzoną alternatywą ,jest ta  podstawka http://www.sklepluczniczy.pl/compound/1437-qad-ultra-rest-hunter.html
Jakiś tam łuczek jest .....

klimur

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 56
    • www.klimur.pl
Odp: Pomoc w wyborze pierwszego łuku.
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 23, 2012, 06:35:20 pm »
Z czystej, zywej ciekawosci, mozna gdzies dostac same widelki z "okladzina" do napa 800 ?
----------------------------
www.klimur.pl

Piotr Kociołek

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 416
    • PBA
Odp: Pomoc w wyborze pierwszego łuku.
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 23, 2012, 06:57:15 pm »
...Czy taka wystarczy:
http://www.sklepluczniczy.pl/podstawki-pod-strzay/1121-kk-hunter.html
Podobają mi sie tego typu:
http://www.sklepluczniczy.pl/compound/1409-trophy-ridge-whisker-biscuit.html
...

Obie umożliwiają strzelanie z łuku.

Głównymi zaletami Whisker Biscuit są: bezpieczeństwo użytkowania, prostota rozwiązania i tuningu, bezawaryjność.
Whisker Biscuit ma też wadę w postaci niszczenia lotek przy częstym strzelaniu. Natomiast lotki tak sztywne i wytrzymałe jak np. wielowymiarowy asortyment Bohning Blazer, naklejone prosto lub co najwyżej z 1 stopniowym offsetem... znoszą w zupełności wielokrotne strzelanie przez szczeciniaste kółko.
A z tym obniżaniem prędkości przez WB,...owszem, ale tego nie zauważysz na celowniku.

Sprężynujące widełki - to stare rozwiązanie, wg mnie mające szereg wad i wątpliwe zalety. Bezawaryjność znośna, tuning bardziej skomplikowany. Nie toleruje najdrobniejszych niezgodności w doborze siły łuku do sztywności strzały (kłopoty z ocieraniem lotki przechodzącej miedzy widełkami).
Sprężynujące Widełki nie są wg mnie idealnym rozwiązaniem do strzelania w terenie. Lepsze są tu podstawki trzymające strzałę.
Anarchy, Conquest Apex 8