Autor Wątek: Pierwszy łuk bloczkowy  (Przeczytany 13354 razy)

Radziu87

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Pierwszy łuk bloczkowy
« dnia: Sierpień 30, 2010, 04:05:55 pm »
Witam.

Od dość dlugiego czasu pasjonuje sie łucznictwem miałem, doczynienia z klasykiem (łukiem Angielskim) ale chciałbym mieć swoją zabawke.

173 wzrostu, pary mi nie brakóje pytanie czy wybrac RH czy LH :P puki co na sam łuk bloczkowy planuje wydac do 2K zł (2000) bez Akcesoriów, i preferuje strzelanie do tarczy :)

Po rozmawiałem ze znajomymi doradzaja mi łuki Hoyt typu:

http://www.e-luk.pl/bloczkowy-hoyt-kobalt-model-2010-p-310.html
http://www.e-luk.pl/bloczkowy-hoyt-turbohawk-model-2010-p-305.html
http://www.e-luk.pl/bloczkowy-hoyt-trykon-sport-p-275.html

Bądz też mam mozliwość ściagniecia z Angli łuku Bowtech Sniper w cenie do 1400zł (Nowy bez akcesoriów) noramalna cena w Polsce to 3k

http://www.e-luk.pl/bloczkowy-sniper-bowtech-p-293.html

Wiec pytanie nastepujące co wybrac, jestem człowkiekiem który woli wydac wiecej na łuk a reszte rzeczy dokupic w odpowiednim czasie wraz z wrostem umiejętności niż kupowac tandete :/

Prosze o rade. Pozdrawiam.

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 30, 2010, 05:13:42 pm »
z w/w łuków słyszałem wiele dobrego o turnbohawk, był nawet taki moment kiedy chciałem go kupic:)  w ogóle wymieniłeś same dobre łuki żaden z nich do tzw badziewia nie należy...
RH -  łuk dla praworęcznych
LH - dla leworęcznych
czyli np ja jestem praworęczny więc lewą ręke trzymam na majdanie a prawą naciągam łuk, tyle...
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 30, 2010, 05:16:04 pm »
Mierzyłeś jaką potrzebujesz długość naciągu? Te łuczki są raczej w "damskich" długościach naciągu :)
Do strzelania tarczowego FITA bardziej pasowałby Hoyt Vantage, Vectrix, Katera....
RH-LH zależy od oka. Jak w dzieciństwie strzelałeś z procy trzymając ją w lewej ręce to weź łuk RH. Jak w prawej - to LH. ;)

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2010, 05:25:09 pm wysłana przez forlorn »
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

Radziu87

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 30, 2010, 06:22:31 pm »
Forlorn z godnie z poniższym linkiem mam 180/2.5= 72

Co do reszty, może źle mnie zrozumiałeś, znam określenia, podstawka pod strzałe etc. :) chce wydac 2000zł na kąplety łuk bez: celownika, podstawe pod strzałe, strzłyły etc. To dostane od znajomego na potrzeby nauki strzelania z łuku bloczkowego :)

Co do RH, LH pytam czym mam sie kierowac, strzelałem i z lewej i z prawej reki co prawda z łuku Angielskieg , ale zalży mi na jak największym wykorzystywaniu umiejętności jestem obureczny, ale jak to mnie uczyli przy nauce pisania (nie każe sie mańkutowi pisac prawą reką) Mam sie kierowac czystą wygodą? lepszą nadwzroczność któregoś z oka? Czy jak mi pasuje? :D

P.S.

N dziękuje za wyprowadzenie mnie z błędu :)

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 30, 2010, 06:38:29 pm »
czyli Twoja prawdopodobna długośc naciągu wynosi: 28,34 cala, ja przy 175 wzrostu mam między 27,5 a 28" naciąg strzelam z 28 u Ciebie pewnie bedzie tak samo ale najlepiej jak by ktoś dał ci łuk i popatrzył czy ew. 28" aby na pewno pasuje. W każdym bądź razie coś juz wiesz, na pewno nie kupuj łuku z większym DL niż 28:)
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

Radziu87

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 30, 2010, 07:06:42 pm »
A który łuk byś mi polecił jako doświadczony strzelec ? Bo chcial bym otrzymać rade w tej kwestii, rozumiem że dane: dł. łuku, dł. nacągu, kosmetyka (kolor) jest ważny ale kwestia marki, ceny i opinii mnie interesuje.

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 30, 2010, 07:51:13 pm »
Radziu, chcesz strzelać tarczówkę, więc to już zacieśnia obszar poszukiwań.

Łuk musisz wybrać o maksymalnej sile naciągu 60# (Na tyle pozwalają przepisy FITA). Bez agresywnych bloczków (bo te są charakterystyczne dla łuków myśliwskich - więcej tutaj:
http://bowhunting.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=55:wiecej-o-bloczkach&catid=2:sprzet&Itemid=13

- z bloczkami umożliwiającymi zmianę długości naciągu - zwykle w początkach strzelania kształtuje się postawa i lepiej mieć możliwość regulacji, niż być zmuszonym do kupna innego rozmiaru bloczków albo przyjmowania dziwnej, nieprawidłowej pozycji. Rozwiązanie z bloczkiem bez zmiany długości naciągu proponowałbym raczej przy kupnie drugiego łuku.

Do typowo tarczowego strzelania szukałbym łuku:
- o dużym ATA (ośka-do-ośki)
- dużej wysokości cięciwy BH, brace heigth
- łagodnej charakterystyce bloczka (z ang. w googlach szukaj "draw curve")
- przede wszystkim czegoś stosunkowo nowego

Z tą procą  przy wyborze ręczności nie żartowałem :) Ale "oczność" też nie jest regułą bez odstępstw. Zwykle najlepiej kierować się wygodą.

Kwestia marki i ceny to rzecz drugorzędna (w granicach rozsądku oczywiście - czyli zaczynając (losowa kolejność) od Bowtech, Hoyt, PSE, Mathews, Bear, Martin i tak dalej.. nie schodząc poniżej wypuszczanych pod "tańszym" logiem Diamond/Browning). Natomiast opinie będą tendencyjne, bo "każda sroka swój ogon chwali" ;)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2010, 07:54:40 pm wysłana przez @(o.o)@ »

Radziu87

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 30, 2010, 08:53:54 pm »
Ehh widze że sprawa sie kaplikuje :/ myslałem że łatwiej przyjdzie mi sprostac wyzwaniu... Nic nie poddam sie :D w takim razie co byś polecił nie koniecznie z tego co wstawiłem... Desperatem nie jestem, ale przydał mi sie ktoś kto jest z KrK (Krakowa) może bym sie przejechał do jakiegos profesjonalnego sklepu łuczniczego :) bo net to nie wszystko :P choc jak widac przy pomocy ludzi mozna znaleść wszystko ;)

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 30, 2010, 09:06:18 pm »
Ehh widze że sprawa sie kaplikuje :/ myslałem że łatwiej przyjdzie mi sprostac wyzwaniu... Nic nie poddam sie :D w takim razie co byś polecił nie koniecznie z tego co wstawiłem... Desperatem nie jestem, ale przydał mi sie ktoś kto jest z KrK (Krakowa) może bym sie przejechał do jakiegos profesjonalnego sklepu łuczniczego :) bo net to nie wszystko :P choc jak widac przy pomocy ludzi mozna znaleść wszystko ;)
w KRK prof. sklepu to chyba nie ma:/ ja jestem z okolic Olkusza i już dawno Kraków prześwietliłem pod tym kontem:)  czytaj i zastanawiaj si e dalej, bo łuk tanią sprawą nie jest a jak kup;isz zły to potem będziesz sobie włosy z głowy rwał jak nie jeden forumowicz przed Tobą...
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

Radziu87

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 30, 2010, 09:31:47 pm »
To zamiast podac mi jakieś linki z łukami to mi tylko rady badz ostrzeżenia wysyłacie :P I jak tu sie tu skupic :D i co wybrac prosze juz od dobrych nastu h o rade w wyborze a wy co :D

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 30, 2010, 09:57:00 pm »
Cóż, skoro chcesz konkretny model a nie wskazówki, czego szukać, to proponuję Hoyt Vantage 60# z bloczkami Cam &1/2 Plus. :P

Radziu87

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 30, 2010, 10:12:56 pm »
HOYT Vantage LTD XT3000 - Model 2010 czy HOYT Vantage Elite XT2000 - Model 2010 ?

to podac ci nr konta bys mi wysłał 1500zł badz 2500zł do tego łuczku :D hmm... Prosto podac model za 3,5k badz 4,8k ale bez przesady czytając poprzednie temty wiekszy odzew jest jak kupuje do 1k niz 2k? bez przesady ...


Ewntalnie rozważam mozliwośc kupna sprzetu używanego ...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2010, 10:32:03 pm wysłana przez Radziu87 »

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 31, 2010, 12:28:40 am »
Ewntalnie rozważam mozliwośc kupna sprzetu używanego ...
Używanego bez wysiłku znalazłem na ebayu za $695USD. Może uda się wygrzebać coś taniej.