Autor Wątek: --- PSE Nova SU --- opinie  (Przeczytany 14006 razy)

crom

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
--- PSE Nova SU --- opinie
« dnia: Luty 24, 2009, 09:47:03 am »
witam,
chciałbym rozpocząć swoją przygodę z łucznictwem, najchętniej bloczkowym. 173cm wzrostu, przeciętna siła. Zamierzam strzelać tylko rekreacyjnie do tarcz.

Obecnie jestem na etapie poszukiwania łuku. Wstępnie zainteresowałem się PSE Nova SU. Model 2009 ma chyba nieco zmieniona charakterystykę, bowiem zmieniono regulację naciągu z 30-60 do 40-60, zastosowano też jakby nowe bloczki "synergy". Czy taki naciąg nie będzie za mocny (z łuku będzie również strzelała kobieta)?

Dane techniczne:
Najnowsza wersja modelu Nova, zaopatrzona w bloczki Universal Cam, dające bardzo duże możliwości regulacji.
W komplecie z łukiem są trzy zestawy wymiennych modułów, z których każdy można mocować do bloczków w różnych położeniach.
Daje to zakres regulacji siły od 40 do 60 funtów a długości naciągu 26" do 31".
Długość od osi do osi: 35.5 (90cm)
Waga: 3.8 funta (1,7kg)
Wysokość cięciwy: 7.75" (19cm)
Prędkość wylotowa wg. IBO: 298-290 stóp na sekundę (89-87m/s)
Redukcja siły naciągu: 65%
Bloczek Universal Cam:



Czy ktoś z was miał kontakt z tym łukiem i jak go oceniacie?

Czy macie może jakieś inne, lepsze propozycje dla początkującego łucznika? Interesowałem się tez Browning Micro Midas 3, ale tam z kolei naciąg 30-40, nie wiem czy nie za słaby.

Chciałbym kupić taki łuk na którym nauczę się strzelać i którego nie będzie potrzeby potem wymieniać na inny.
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2009, 11:36:09 am wysłana przez crom »

kissielec

  • Gość
Odp: PSE Nova SU - jako pierwszy łuk
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 24, 2009, 09:59:03 am »
Jeśli chodzi o siłę łuku, to szacunkowo wygląda to tak:

Very Small Child (55-70 lbs.)              10-15 lbs.
Small Child (70-100 lbs.)                       15-25 lbs.
Larger Child (100-130 lbs.)                   25-35 lbs.
Small Frame Women (100-130 lbs.)      25-35 lbs.
Medium Frame Women (130-160 lbs)    30-40 lbs.
Athletic Older Child (Boys 130-150 lbs.)40-50 lbs.
Small Frame Men (120-150 lbs.)            45-55 lbs.
Large Frame Women (160+ lbs.)           45-55 lbs.
Medium Frame Men (150-180 lbs.)         55-65 lbs.
Large Frame Men (180+ lbs.)                 65-75 lbs.


w nawiasie - waga osobnika
1lbs =  0,45kg
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2009, 02:26:22 pm wysłana przez kissielec »

adamc1

  • Gość
Odp: --- PSE Nova SU --- opinie
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 24, 2009, 02:50:29 pm »
PSE jak na razie nie zmieniła instrukcji do bloczków SU http://www.forumlucznicze.pl/upload/Adam/PSE%202009/SynergyUniversalInstructions.pdf
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2009, 02:52:06 pm wysłana przez adamc1 »

crom

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: --- PSE Nova SU --- opinie
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 25, 2009, 09:34:00 am »
ok, czyli mamy ustalone że naciąg 40#-wzwyż nadaje się również dla kobiet, analizując zdjęcia tego typu łuku dochodzę do wniosku że bloczki nie zostały jednak zmienione.

W dalszym ciągu proszę o wyrażanie własnych opinii o tym łuku, jeśli ktoś się z nim zetknął.
Sam znalazłem taką oto recenzję:

01.04.2007.
Zająłem się łucznictwem raptem kilka miesięcy temu. Jako że współcześnie manna (czy też łuki) z nieba nie spadają, stanąłem przed największym dylematem początkującego ? czyli jaki wybrać łuk?

Popytałem na forach, pogrzebałem w internecie i w końcu kupiłem PSE Nova SU (SU - to skrót od ?Synergy Universal?). Jest to chyba najszerzej polecany łuk dla początkujących bloczkowców. I słusznie!

Najpierw trochę informacji technicznych:
        * Rozstaw od osi do osi: 35,5?
        * Siła naciągu: regulowana od 30# do 60#
        * Wysokość naciągu: 7,75?
        * Długość naciągu: regulowana od 26? do 31,5?
        * Prędkość wylotowa strzały (IBO): 298fps
        * Masa: 3,8#
W zestawie z łukiem są dołączone trzy komplety krzywek, odpowiadające za długość i siłę naciągu.
Najważniejsze i najlepsze jest to, że ich wymiana nie wymaga użycia specjalistycznej prasy i wszystko odbywa się dzięki jednemu kluczowi imbusowemu. Czyli w ciągu 2 minut można łuk przestawić z parametrów dwumetrowego, mięśniatego twardziela, który właśnie wrócił z polowania na bizony do możliwości jego 10-letniego synka, by postraszył kury w ogródku. No, może 12-letniego. Tym regulacjom pomaga tabela dołączona do krzywek.
 
Jak się z tego strzela?
Ot... po prostu dobrze! Łuk wygodnie leży w dłoni i nawet dłuższa zabawa nie męczy. Wady? Pewnie! Są i takie: Po pierwsze łuk jest dość krótki (od osi do osi) czyli podatny na wady postawy (zły chwyt). Po drugie, rękojeść jest raczej gruba (szeroka), co w połączeniu z małym rozstawem osi sprawia, że należy przy celowaniu skontrolować pion. Warto też zadbać o odpowiednią stabilizację. No i po trzecie, rękojeść jest zrobiona z tworzywa sztucznego, co w połączeniu ze spoconą (wilgotną) dłonią, nie ułatwia prawidłowego chwytu. Trzeba cały czas to kontrolować. Na dłuższą metę można pomyśleć o talku czy magnezji na dłoń, co rozwiąże problem. Lub nawet prościej: mydło i ręcznik, by umyć ręce co jakiś czas. Brzmi może śmiesznie, ale działa.

Konkluzja: Szczerze polecam! To jeden z najtańszych łuków na rynku (mówię o uznanych producentach) i naprawdę dobry!.


Może ktoś ma podobne / lub przeciwnie - zupełnie inne spostrzeżenia?
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2009, 09:51:55 am wysłana przez crom »

gelorad

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 65
Odp: --- PSE Nova SU --- opinie
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 25, 2009, 10:55:59 am »
Mam taki, ale sądze że zbyt krótko w tym siedzę żeby oceniać. Odrazu po zakupie miałem nielada kłopoty, ale to wina sprzedawcy a nie łuku. Sporo pracy włożyłem w ustawianie i regulację, ale teraz strzela się bardzo przyjemnie. Prawdą jest że gumowa rękojeść jest do d. Lepiej strzela się bez niej. Cięciwa i kable muszą mieć czas na ułożenie. Dopiero po około 200 - 300 strzałach nastawy przestały "płynąć".
Łuk za te pieniądze jest bardzo OK. Zainwestowałem dodatkowo w tłumiki drgań cięciwy - kolosalna różnica!!

Nie warto kupować zestawu z najtańszym osprzętem (podstawka, celownik etc). To są najgorsze badziewia jakie ziemia nosi. Wszystko będę powoli wymieniał. Żałuję wydanych pieniędzy na osprzęt, bo są zmarnowane.

Witki

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: --- PSE Nova SU --- opinie
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 12, 2009, 04:29:42 pm »
Witam.
Mam pytanie odnośnie krzywek, mianowicie z jakiego materiału są wykonane ( tworzywo, aluminium ) ???
Generalnie czy są wytrzymałe.

Hassassin

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 343
Odp: --- PSE Nova SU --- opinie
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 12, 2009, 07:50:10 pm »
Generalnie czy są wytrzymałe.
Są wytrzymałe ;)
Łucznik wart jest tyle, co jego zapasowa cięciwa.

Bowtech Sentinel 60#
Barnett Ghost 410 185#

Witki

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: --- PSE Nova SU --- opinie
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 12, 2009, 08:58:31 pm »
Dzięki za odpowiedź.
A jakie są koszty utrzymania tego modelu???
cieciwa, kable, części.

kissielec

  • Gość
Odp: --- PSE Nova SU --- opinie
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 13, 2009, 08:19:36 am »
Jeśli będziesz postępował z łukiem tak jak należy (opis w instrukcji łuku - na papierze lub w internecie), do wymiany średnio 1raz/1rok - cięciwa i kable. Dobra cięciwa+kable krajowej produkcji-na zamówienie: koszt - do 150zł.

Reszta kosztów to zwykle nie zawsze konieczne dokupowanie lub wymiana osprzętu i akcesoriów no i najbardziej zużywające się - strzały, groty, lotki - szczególnie jak strzela się w terenie.
Dobrze jest od razu zaopatrzyć się w komplet klejów (do lotek, do insertów, do gwintów) i maszynkę do oklejania strzał.

pozdrawiam  :)

paskud

  • Gość
Odp: --- PSE Nova SU --- opinie
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 13, 2009, 08:44:32 am »
[...]
Czy taki naciąg nie będzie za mocny (z łuku będzie również strzelała kobieta)?
[...]
Witam.
Ja rozwiązania, w którym z jednego sprzętu będzie strzelała więcej niż jedna osoba jakoś nie widzę:
- zmieniasz długość naciągu - ustawisz dla jednej - wtedy druga ma za krótki i źle się jej celuje albo za długi i obrywa cięciwą w ramię
- zmieniasz siłę naciągu - rozjeżdża się twardość strzał i zaczynają uciekać w prawo/lewo.
To takie podstawowe sprawy - do tego dochodzi jeszcze ustawienie celownika (różne długości i siły naciągu), peep sighta, itd.
Pzdr. Michał

kissielec

  • Gość
Odp: --- PSE Nova SU --- opinie
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 13, 2009, 10:01:08 am »
Łuk to jak bielizna osobista - nie jest do użytku przez kilka osób... ;)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2009, 11:28:07 am wysłana przez kissielec »

Dany

  • Gość
Odp: --- PSE Nova SU --- opinie
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 28, 2010, 09:15:51 am »
A ja, tu mam znów pytanie; w Easton Shaft Selectorze zawsze wybieram medium Cam w przypadku tego PSE SU (PORADZONO MI ALE OSOBA NIE BYŁA ZBYT PEWNA), dobrze czy raczej nie dobrze? ???

PK

  • Gość
Odp: --- PSE Nova SU --- opinie
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 28, 2010, 09:35:36 am »
Medium

Dany

  • Gość
Odp: --- PSE Nova SU --- opinie
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 28, 2010, 10:07:52 am »
Jak na Zawiszy :)
Korzystając, że jesteś PK; ;D w Sklepie Ł. jest Truball Stinger i Trufire Hurricane (czytałem opinię Kissielca na forum), muszę dokonać wyboru dziś (ogranicza mnie oczywiście kasa), gdyż w sobotę mam okazję do rewanżu na 50m, a mój dziadek palcowy niestety poległ :'(. Stingera znam bo ma brat i nie źle się sprawuje, (brat w "naszym tow." wygrał ostanio "złoto" :D) ale może coś wiesz o tym Hurricane który jest na łuczniczym?

PK

  • Gość
Odp: --- PSE Nova SU --- opinie
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 28, 2010, 03:29:41 pm »
Tak się składa, że używam dokładnie tych samych spustów co kissielec...i mam o nich podobną opinię  ;).
Stinger ma regulację czułości jezyka spustowego, a Hurricane bardzo wygodną opcję składania na mankiet - żeby nie przeszkadzał - gdy potrzebujemy obu rąk.
Oba spusty pracują b.dobrze, od ponad dwóch lat. Bardziej ergonomiczny w użyciu w terenie - wydaje mi się Hurricane, ale który nie kupisz, błędu nie popełnisz...
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 28, 2010, 05:06:43 pm wysłana przez PK »