Autor Wątek: "Suchy strzał" pytanie??  (Przeczytany 7465 razy)

Ali

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 39
"Suchy strzał" pytanie??
« dnia: Luty 04, 2011, 03:28:48 pm »
Siema mam do was pytanie woskowałem cieciwe po woskowaniu przy napinaniu łuku w połowie wymskła mi sie cięciwa i był to pusty strzał dostałem na szczęście w ręke i to zabrało troche energi ale i tak walneło mocno i tu moje pytanie czy mogło się coś stać z łukiem?? Dodam  że łuk to Hoyt avenger+ 60# ustawiony 58# i ma pochłaniacze drgań na na ramionach i jeden na majdanie czy to mogło uszkodzić mój sprzęt ?? :( ???


PS. niewidać żadnych uszkodeń gołym okiem>. I to pierwszy pusty strzał mam nadzieje ze ostatni :-\
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2011, 05:58:01 pm wysłana przez Ali »

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: "Suchy strzał" pytanie??
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 04, 2011, 06:16:21 pm »
:] zakładaj strzałę, zakładaj spust i mierz w ścianę.. to główna zasada, palce po przełamaniu na relaksie są zdradzieckie.. kiedyś popsułem drenalina i już mam nauczkę, nawet jak jakimś cudem się urwie pętelka lub spust nawali to tylko będzie po strzale i trochę gipsu i farby pójdzie.. :P oszczędzisz przy tym rozkmin, czy a nóż wszystkie włókna są ok czy ramiona itd.. po Twoim opisie wydaję mi się, że będzie ok. ale chociaż cięciwę samą bym wymienił.. ponoć dual camy lepiej znoszą takie suche strzały.. Pozdro
zapalony łucznik

SUAHTTAM

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: "Suchy strzał" pytanie??
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 04, 2011, 07:56:17 pm »
Zgodzę się z przedmówcą. Na przyszłość nie napinaj łuku bez spustu i strzały.
Jedno jest pewne, żaden suchy strzał nie wychodzi na zdrowie ramionom i sznurkom.
Uszkodzeń (jeśli są) nie zobaczysz gołym okiem, ale być może trzeba pomyśleć o wymianie cięciwy...
Trudno powiedzieć czy rzeczywiście jest taka potrzeba, ale lepiej to zrobić. Jakby (odpukać) pękła za jakiś czas to może zniszczyć bloczki i kilka innych rzeczy. Wtedy rozciągną się kable a mimośrody mogą się odkształcić.
Pozdrawiam!

AtomBoy

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: "Suchy strzał" pytanie??
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 11, 2011, 01:08:30 am »
Miałem podobny motyw ale cięciwa uciekła już przy odciąganiu także tylko niewielka część energii poszła w łuk to był 1 i ostatni raz kiedy napiąłem łuk bez strzały i spustu.
Na szczęście nic się nie popsuło poza potrzebą ponownego założenia cięciwy.

Mój znajomek niestety myślał, że wie więcej i po zakupie łuku z niemal zerową wiedzą teoretyczną puścił kilka razy cięciwę z bloczka made by alledrogo za 400zł ;-/ wiadomo co się stało. Łuk dosłownie eksplodował a ramiona minęły o kilka cm jego głowę. To nie są żarty można się poważnie uszkodzić.

hegemon23

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: "Suchy strzał" pytanie??
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 15, 2011, 06:42:53 pm »
Witam,

Z tego co się orientuję, to bardzo duże prawdopodobieństwo, że sprzęt jest O.K.
Jak kupowałem swojego Avengera, to facet z Łuksportu tłumaczył mi zaletę Hoytów od innych marek. Ponoć Hoyt testuje swoje łuki pod kątem pustych strzałów i ileś tam ich dopuszcza.
Pozdr,
H
Hoyt Avenger

SUAHTTAM

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: "Suchy strzał" pytanie??
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 15, 2011, 06:50:19 pm »
Rzeczywiście ramiona mogą wytrzymać daną ilość suchych strzałów i nowoczesne łuki pod tym względem są coraz mocniejsze. Niestety nie dotyczy to cięciwy i kabli.

Baltazar Gąbka

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 147
Odp: "Suchy strzał" pytanie??
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 17, 2011, 10:13:10 am »
Trzeba uważać, przede wszystkim zdrowie jest  najważniejsze. Ja tam się nie boje palcami naciągać, bo palce trzeba trzymać sztywno, a nie jak jakaś c... .

A z tymi suchymi testami u Hoyta to bym uważał, dlatego że nie wszystkie łuki są takie same. Materiał z którego jest zrobiony może być słabszy albo mocniejszy.

PS. Jak ktoś nie umie palcami to niech się za to nie bierze.

Pozdro

Balti Gąbka
PSE Supra                      Javerlina 40#
Maximal Glow Micro         Easton Power Flight 500
NAP Apache
Maximal Edgge 400

Archie87

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: "Suchy strzał" pytanie??
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 20, 2015, 06:03:51 pm »
Wykonalem jakis czas temu suchy strzal na zasadzie naciagnalem cieciwe i staralem sie ja delikatnie opuscic no i niestety cieciwa spadla. Nie wiem czy to cos powaznego bo mimo wszystko cieciwa spadla z bloczkow jednak dalej sie na luku trzymala (nie wiem jak to opisac). Z luku strzelalem po incydencie i wydaje sie byc w pozadku, zadnych dziwnych odglosow, cieciwa cala, ramiona ok... Czy taki suchy strzal jest bardzo grozny dla ramion?
Hoyt Charger 2013 28"
Podstawka Maximal Capture
Celownik TruGlo Storm 3 pin
Spust T.R.U. Ball Outlaw Black Buckle
Strzały Power Flight ST Excel

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: "Suchy strzał" pytanie??
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 20, 2015, 08:51:07 pm »
Suchy strzał jest oczywiście groźny dla ramion ale to loteria - albo coś się stanie albo nie. Jeśli łuk strzela normalnie i nie wydaje dziwnych dźwięków to bym się nie przejmował.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


kwapeusz

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 120
Odp: "Suchy strzał" pytanie??
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 20, 2015, 09:25:32 pm »
Przejedź wacickiem bawełnianym po ramionach czy nie porobiły się zadziory. Tak gdzieś wyczytałem.
HOYT CRX 35 80# 29"
VIPER PREDATOR MICROTUNE
RIPCORD CODE RED
FUSE AXIUM PRO 6#
JIM FLETCHER CALIPER .44

maciej6619

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 197
Odp: "Suchy strzał" pytanie??
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 20, 2015, 09:38:45 pm »
Jeśli masz możliwość to daj przejrzeć łuk specjaliście, na pierwszy rzut oka może być wszystko ok. ale jest coś takiego jak mikrouszkodzenia, to tak jak kropla drąży skałę 10,20,30 strzałów i wszystko gra a nagle............ Ja również posiadam Hoyta Avengera + i miałem nieprzyjemność zerwać kable, nie chcę więcej przeżyć tego stanu. Radzę być ostrożnym.
Mathews Apex 7
celownik CBE 3D
Shibuya Ultima
carbon one 500

Archie87

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: "Suchy strzał" pytanie??
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 20, 2015, 10:24:57 pm »
Sprawdzilem patent z wacikiem i wszystko gra :) Jesli chodzi o kable to w sumie po moim Suchym strzale kable zostaly na miejscu a tylko cieciwa spadla z prowadnicy na bloczku. Nie wiem czy mam specjaliste w miescie ale jutro po strzaly jade wiec spytam sie tam czy mi to sprawdza mimo, ze nie jest to sklep typowo luczniczy.
Hoyt Charger 2013 28"
Podstawka Maximal Capture
Celownik TruGlo Storm 3 pin
Spust T.R.U. Ball Outlaw Black Buckle
Strzały Power Flight ST Excel

Irion

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: "Suchy strzał" pytanie??
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 22, 2015, 01:20:02 am »
Też mi się kiedyś przydarzył suchar na hunterze. Przy naciąganiu pękła cięciwa, którą już od 2-3 miesięcy planowałem wymienić. Na pierwszy rzut oka wszystko było w porządku, ale dokładne obejrzenie ramion wykazało, że górne jest pęknięte, tylko że warstwa lakieru i powierzchniowa warstwa żywicy maskują pęknięcie. Jakbym go naciągnął, pół ramienia mogło by się oderwać. Pewnie jakbym dostał w łeb to jeszcze lepiej bym zapamiętał, że jak cięciwa wygląda na potrzebującą wymiany, to NA PEWNO potrzebuje wymiany.
Bowtech RPM360 70#/28"
Mathews Conquest pro Z4

sanderus911

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: "Suchy strzał" pytanie??
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 16, 2016, 03:39:09 pm »
Aby nie tworzyć nowego tematu, czy oprócz tego testu z wacikiem można jakieś inne wykonać, lub może ktoś poleci jakiegoś specjalistę ze szczecina, który sprawdzi cięciwę ? dziś znajomemu dałem strzelić z łuku, niestety strzała zeszła lekko z cięciwy i zrobił się tak jakby suchy strzał, w sumie poza tym że kable spadły to za dużo się nie stało, kable wróciły na swoje miejsce, pęknięć brak, łuk dziwnych dźwięków przy strzale nie wydaje(po nałożeniu cięciwy i oględzinach wykonałem jakieś 20-30 strzałów), czyli wszystko jest ok ?