Autor Wątek: Początkujący  (Przeczytany 3682 razy)

Mustafa

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 4
Początkujący
« dnia: Kwiecień 06, 2020, 05:11:09 pm »
Witam, stoję przed kupnem tego zestawu https://sklepluczniczy.pl/luki-bloczkowe-zestawy/2464-ek-archery-rex-camo.html?search_query=luk+bloczkowy&results=592#
Jestem w 100% początkującym, nigdy nie strzelałem; czy ten łuk się nadaje dla kogoś takiego jak ja ? (wymiary oczywiście pasują)
Drugie pytanie; czy zaczynając przygodę z łucznictwem powinienem strzelać z spustem czy bez ?
Trzecie; mata kosztuje ~140zl w sumie nie jest to dużo, czy taka mata jest warta zakupu ? jeśli nie to może w jaki sposób efektywnie zrobić własną?

Pauczo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 479
Odp: Początkujący
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 06, 2020, 06:41:40 pm »
Nie to akurat zły wybór, łuki te są złe bo porostu się psują, albo cięciwa leci albo się rozpadaja.

Mustafa

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Początkujący
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 06, 2020, 07:33:42 pm »
okej, a łuk Mankung Aurora ?, Mógłbyś mi pomóc, może mógłbyś coś podsunąć lub odpowiedzieć na inne pytania ?

smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: Początkujący
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 06, 2020, 07:39:25 pm »
Używałem jakiś czas Poe Langa Rex Skull Camo. To taki sam łuk jak ten z Twojego linka, tylko inna nazwa. Tak samo jak Pauczo nie polecam tego łuku. Co prawda łuk się nie rozpadł i działa do dzisiaj, ale cięciwa faktycznie jest kiepskiej jakości i kamy są osadzone na tulejkach z brązu, które szybko się wycierają i powstają luzy. To bardzo budżetowy łuk. Do tego jest mały - ATA 28" i kiepsko się z niego strzela.

Zaczynając przygodę z łucznictwem powinieneś używać spustu, bo jest dużo łatwiej. Matę zrób sobie ze starych szmat, które wsadź do worka i mocno ugnieć. Na początek wystarczy.

Jedynym słusznym łukiem polecanym na tym forum na początek jest PSE Stinger. Jeżeli chcesz kupić Man Kunga, to już lepiej Bazyliszka.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2020, 07:51:14 pm wysłana przez smox »
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang

Pauczo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 479
Odp: Początkujący
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 06, 2020, 08:06:09 pm »
Z man kung mam cobre i fakt pod względem wytrzymałości służy mi do dziś, ale łuk ten wymaga dużo pracy bardzo potęguje błędy, a co do stingera z tego łuku naprawdę dobrze się strzela i jest bardzo poblazliwy na błędy w stosunku do ww cobry ale ma 1 z przodu w cenie..

sozo

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Początkujący
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 07, 2020, 09:42:22 am »
Ja na początek kupiłem Hori-Zone Vulture (znalazłem tu wątek, w którym forumowicze go polecami) i ogólnie jestem zadowolony. Może ktoś inny również go poleci. Za zestaw startowy zapłaciłem 1k pln, ale szybko się okazało, że ten startowy jest średni i musiałem dokupić większość rzeczy (400 +/- 50) i nowy celownik.

Co do celu... Jeśli masz naprawdę dużo kartonów, to możesz jeden duży wypełnić gęsto pociętymi płytami z innych kartonów. Ewentualne luzy na środku możesz czymś dodatkowo wypełnić. U mnie się to dobrze sprawdza, strzały wchodzą na max połowę przy odległości 10-15m.

Pauczo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 479
Odp: Początkujący
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 07, 2020, 10:22:21 am »
Odnośnie tarcz czy celi najprostsze to przesiana ziemia bez kamykow w worku do 60 funtów to najbardziej prosta opcja

Pogan89

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Początkujący
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 07, 2020, 06:48:13 pm »
Jezeli chcesz cos budzetowego w co bedziesz mogl strzelac i byc pewnym ze zatrzyme ci strzale to mozesz kupic czysciwo. Nie chce tu wklejac zadnego linku zeby nie "polecac" jakiegos sprzedawce ale wpisz sobie na allegro "czyściwo" i wyswietla ci sie kostki sprasowanego materialu

Pauczo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 479
Odp: Początkujący
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 07, 2020, 07:50:37 pm »
Czysciwo no fajne ale czasami strzała się ładnie wbije szasami się nawet odbije ale problem jest ze ciężko ją wyciągnąć i nawet zostają w środku groty.
Lepsza jest folia trochę szmat stary materac zawiniente w worek.

Galus

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 117
Odp: Początkujący
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 07, 2020, 08:36:15 pm »
Do samego czyściwa mi również złe się strzelało.Dlatego zrobiłem sobie 2 maty ok 60x60x15 w pierwszej do kartonu włożyłem mate piankową Avalona a na tył czyściwo wymieszane z starą folią, w drugiej bardziej budżetowi użyłem 6 lub 8 używanych puzzli piankowych (używane można kupić za parę zł) tył wykonany analogicznie jak w pierwszej macie. Całość owinięta stretchem. Waga takich mat zależny od ilości czyściwa moje maja do 10kg. Strzelając z nawet z 4m łukiem 55# Vapami z ostrym grotem maty spisują sie bardzo dobrze nawet groty nie wychodzą na drugą stronę (może z małymi wyjątkami gdy trafie w miejsce gdzie jest mniej czyściwa wystaje sam grot). Dzięki warstwie z pianki strzały wbijają się prosto co przy samym czyściwie bywa kłopotliwe.

Dość tanie maty a przy raczej weekendowym strzelaniu powinny dość długo wytrzymać. W jednym ze sklepów gdzie kupiłem matę to jej regeneracji polecali piankę montażową ale nie wiem czy to najlepszy pomysł

Pauczo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 479
Odp: Początkujący
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 07, 2020, 09:02:50 pm »
Do samego czyściwa mi również złe się strzelało.Dlatego zrobiłem sobie 2 maty ok 60x60x15 w pierwszej do kartonu włożyłem mate piankową Avalona a na tył czyściwo wymieszane z starą folią, w drugiej bardziej budżetowi użyłem 6 lub 8 używanych puzzli piankowych (używane można kupić za parę zł) tył wykonany analogicznie jak w pierwszej macie. Całość owinięta stretchem. Waga takich mat zależny od ilości czyściwa moje maja do 10kg. Strzelając z nawet z 4m łukiem 55# Vapami z ostrym grotem maty spisują sie bardzo dobrze nawet groty nie wychodzą na drugą stronę (może z małymi wyjątkami gdy trafie w miejsce gdzie jest mniej czyściwa wystaje sam grot). Dzięki warstwie z pianki strzały wbijają się prosto co przy samym czyściwie bywa kłopotliwe.

Dość tanie maty a przy raczej weekendowym strzelaniu powinny dość długo wytrzymać. W jednym ze sklepów gdzie kupiłem matę to jej regeneracji polecali piankę montażową ale nie wiem czy to najlepszy pomysł
[/quote
I to właśnie takie hybrydowe cele są bardzo dobre a z pianką jak robiłem postacie zombie to do kończyn wstrzykiwalem piankę i robi robotę ale do dłuższego ostrzeliwania odpada czyli środek celu

smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: Początkujący
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 08, 2020, 08:13:34 am »
Z man kung mam cobre i fakt pod względem wytrzymałości służy mi do dziś, ale łuk ten wymaga dużo pracy bardzo potęguje błędy, a co do stingera z tego łuku naprawdę dobrze się strzela i jest bardzo poblazliwy na błędy w stosunku do ww cobry ale ma 1 z przodu w cenie..

Kilka razy spotkałem się z określeniem, że dany łuk "jest bardzo pobłażliwy na błędy, albo wybacza błędy". Co to właściwie znaczy, bo przyznam się, że tego nie rozumiem? Chyba nie to, że można celować gdziekolwiek, a strzała i tak poleci w środek?
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang

$Mollo$

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 75
Odp: Początkujący
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 08, 2020, 08:43:52 am »
Są Mathewsy i są inne łuki ....

Pauczo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 479
Odp: Początkujący
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 08, 2020, 09:04:06 am »
Z man kung mam cobre i fakt pod względem wytrzymałości służy mi do dziś, ale łuk ten wymaga dużo pracy bardzo potęguje błędy, a co do stingera z tego łuku naprawdę dobrze się strzela i jest bardzo poblazliwy na błędy w stosunku do ww cobry ale ma 1 z przodu w cenie..

Kilka razy spotkałem się z określeniem, że dany łuk "jest bardzo pobłażliwy na błędy, albo wybacza błędy". Co to właściwie znaczy, bo przyznam się, że tego nie rozumiem? Chyba nie to, że można celować gdziekolwiek, a strzała i tak poleci w środek?
Kwestia wibracje i stabilizacji po strzale im mniejsze tym lepiej.

$Mollo$

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 75
Odp: Początkujący
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 08, 2020, 09:07:18 am »
Wątpię że wibracje po strzale mają wpływ na " wybaczalność " i celność,  co nie zmienia faktu że mathews nie ma sobie równych nawet w tej kategorii.