Autor Wątek: Dobór strzał  (Przeczytany 23411 razy)

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #60 dnia: Listopad 28, 2013, 02:11:41 am »
Ok, ATA, czyli inny parametr.

Jakby coś to tutaj rozpracowywałem temat: http://kusznictwo.org/forum/viewtopic.php?f=24&t=20&start=10

Spójrz obiektywniej na swoje dane. W kategoriach najmniejszych 18kG, 25kG oraz największej nielimitowanej wygrywa recurve. Twierdzenie o przewadze naciągu zatem upada.

Interesują mnie dane dotyczące łuku Kevina Strothera i wagi strzał użytych w tych testach.. jest coś takiego w necie??

Podejrzewam, że rekordy były bite na takich wagach, gdzie ówczesne materiały spotykały się z granicami wytrzymałości i wagi były dostosowane do konkretnych przypadków łuków.

Dla mnie jest to oczywiste, że jeżeli łuk typu PSE Omen przy parametrach 70 funtów 30 calach i wadze strzały 350 grain.. osiągający prędkość 366 oraz 140,52 joule EK.
Nie znajdzie godnego rywala o tych parametrach w świecie łuków klasycznych. Chyba, że się mylę.

Idąc Twoim tropem sugerujesz, że jest inaczej?
Czy łuki typu recurve są najdoskonalszą formą łuku pod względem efektywności?
« Ostatnia zmiana: Listopad 28, 2013, 02:15:53 am wysłana przez Piotr Pietraszun »
zapalony łucznik

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #61 dnia: Listopad 28, 2013, 09:05:44 am »
Tutaj jest WG mnie taki problem, że ciężko rozpatrywać łuki recurve po 130# + , bo konstrukcja oraz naciąg jest tak zrobiona żeby oddać STRZAŁ wyrywając sobie barki ze stawów. Oraz to że porównuje się z nimi blisko 2x słabsze bloczki a ich wyniki nie są 2x gorsze, ciekawe jak by porównać 130# bloczek ze 130# recurve. Myślę, że nie bez powodu recurve są unlimited.


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Rodrigues

  • Gość
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #62 dnia: Listopad 28, 2013, 09:16:29 am »
Tutaj jest WG mnie taki problem, że ciężko rozpatrywać łuki recurve po 130# + , bo konstrukcja oraz naciąg jest tak zrobiona żeby oddać STRZAŁ wyrywając sobie barki ze stawów. Oraz to że porównuje się z nimi blisko 2x słabsze bloczki a ich wyniki nie są 2x gorsze, ciekawe jak by porównać 130# bloczek ze 130# recurve. Myślę, że nie bez powodu recurve są unlimited.
Po pierwsze ja bym np. naciągnął 130#. Po drugie Brown bił też rekordy na bloczkach, więc sugerowanie, że compound były limitowane, a recurve nie - jest bzdurą. Kolega znowu nie doczytał wszystkich danych.


Przepraszamy za odejście od tematu, ale Piotr się żywo zainteresował tymi arcyciekawymi zagadnieniami
 a ja grzecznie odpowiadam.

Interesują mnie dane dotyczące łuku Kevina Strothera i wagi strzał użytych w tych testach.. jest coś takiego w necie??

Niestety nie czytałem wiele o rekordowym bloczku. Nie jest to sprawa stara, więc powinno coś być w necie.

Cytuj
Dla mnie jest to oczywiste, że jeżeli łuk typu PSE Omen przy parametrach 70 funtów 30 calach i wadze strzały 350 grain.. osiągający prędkość 366 oraz 140,52 joule EK.
Nie znajdzie godnego rywala o tych parametrach w świecie łuków klasycznych. Chyba, że się mylę.

366fps, w przeciwieństwie do 355fps wystarczyłoby, do pobicia rekordu w próżni. Bez liczenia widać, że taki bloczek w sensie klasycznym miałby sprawność powyżej 100%. Szanse recurve pojawiają się przy innych warunkach:

Cytuj
Idąc Twoim tropem sugerujesz, że jest inaczej?
Czy łuki typu recurve są najdoskonalszą formą łuku pod względem efektywności?

Nie stawiam tak mocnego twierdzenia. Przedstawiliśmy jedynie fakty, że recurve dla ekstremalnie lekkiej strzały flightowej może jakimś cudem wyrzucać strzały szybciej i dalej niż gromadzący więcej energii bloczek. W tym przypadku sprawność (energia kinetyczna/energia zgromadzona) recurve nawet przy tych samych osiągach byłaby 1.5-2 razy większa od sprawności bloczka.

Nie ukrywam jednak, że współczesny regulamin flight USA jest bardziej restrykcyjny i osiągnięcie wyników Browna i Drake'a graniczy z cudem. Zatem 15m mniejszy wynik bloczka z 92 od recurve z 87 może być bez znaczenia. A może nie - to tylko 5 lat różnicy.
« Ostatnia zmiana: Listopad 28, 2013, 09:20:23 am wysłana przez Rodrigues »

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 28, 2013, 09:24:01 am »
Kolego doczytał tyle ile znalazł oraz na podstawie tego wysnuł tezę, nie bronie jej na siłę tylko tak zauważyłem, że najczęściej w kategorii bloczków piszą ile # on miał, natomiast przy recurve przeważnie nic nie piszą a jedynie unlimited.

Chodziło mi o to, że tyle na ile znalazłem informacji, to przeważnie było napisane kategorie recurve ( unlimited ) a bloczek na 60#, stąd takie zastanawiające jest, czemu bloczek nie 61 nie 58, nie 63 itd, tylko równe 60lbs. Wątpię, żeby owe 60# było kresem sił naciągającego.

Może mnie kolega oświecić i podać jakiś regulamin odnośnie tych konkurencji gdyż ja nie bardzo potrafię go znaleźć.


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #64 dnia: Listopad 28, 2013, 10:51:48 am »
Nie jestem praktykiem ekstremalnych zestawień, czyli maksymalna mała waga.. i duży naciąg.
Rozum podpowiada mi, że mieli wiele prób z połamanym sprzętem ustalając takie wysokie poprzeczki. 
Może problem tkwi w tym, że bloczki bądź co bądź oddawały energię w narastający i drastyczny sposób i tu mogło-być więcej przypadków niepowodzeń.
Generalnie dużo na ten temat w necie nie ma informacji.

Mając numeryczne maszyny.. lepszej jakości włókna na cięciwy, czy też ramiona.. daty powinny być najświeższe. :)
Czy to w bloczkach czy w recurve-ach. Coś musi blokować.
zapalony łucznik

yokai

  • Gość
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #65 dnia: Listopad 28, 2013, 11:54:17 am »
Odnoszę dziwne wrażenie, że robi się z tego humanistyczna papka zamiast fizycznej rozprawki.
Przemilczane są dość istotne fakty (waga strzał użytych w teście przy recurve i bloczku, kształty promieni, rodzaj opierzenia, foc, etc) a reszta jest tak pisana aby było po myśli piszącego. I oczywiście znalezienie łuku bloczkowego o naciągu 130# jest żadnym nadzwyczajnym osiągnięciem więc sugerowanie, że compound były limitowane, a recurve nie - jest bzdurą.

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #66 dnia: Listopad 28, 2013, 12:16:18 pm »
Dokładnie powinny być podawane suche dane do analiz.. ciężko coś wykombinować z się domyślania i analizowania na swój rozum danych niepełnych.
Jedyne co.. to zachęca to do podejmowania prób strzelania na odległość we własnym zakresie.  :)
Zrobimy sobie z chłopakami taki dzień przygód na polach.

Każdy, przygotuje swoja flightową strzałkę.. i z bloczków i innych , co tam mamy.. postrzelamy.

(nie mówię o biciu rekordów, ale przynajmniej ustaleniu co rodzimy sprzęt potrafi..)
zapalony łucznik

Rodrigues

  • Gość
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #67 dnia: Listopad 28, 2013, 01:11:33 pm »
Inicjatywę popieram. Zresztą już na tym forum była taka i do niej z niepowodzeniem nawiązywałem. Ciekawe czy powtórzycie te wyniku powyżej 400m i 500m.

Może coś blokuje, a może kogoś brakuje. Mianowicie człowieka legendy Harrego Drake'a, konstruktora i wykonawcy łuków i strzał w nowej technologii. Facet nawet zginął przez flighty w pewnym sensie w wieku 80lat.

Jeśli chodzi o dokładne patametry to zapominacie, że nie wszystko jest podane na tacy. Zresztą wiele rzeczy jest tajemnicą.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #68 dnia: Listopad 28, 2013, 02:10:14 pm »

Jeśli chodzi o dokładne patametry to zapominacie, że nie wszystko jest podane na tacy. Zresztą wiele rzeczy jest tajemnicą.

Tajemnica tajemnicą, ale jakieś ogólno przyjęte normy chyba obowiązują.

Ps. Prosiłem wyżej o regulamin, jest szansa go dostać czy to też swego rodzaju tajemnica ??

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Maciek Strzelecki

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #69 dnia: Listopad 30, 2013, 06:12:00 pm »
Daloby sie przeniesc sprzeczki o o rekurwach do innego watku, a tutaj zostawic informacje o doborze strzal? :D Swoja droga przytoczone porownanie jest bez sensu - jak recurve ma 132lbs, to porownaj ja z bloczkiem takiego samego naciagu (132lbs). Wtedy bedzie widac ktore z urzadzen efektywniej magazynuje i uzytkuje energie.

A tak zgodnie z tematem - pytanie laika:
- po czym widac ze strzala jest zbyt miekka...
- albo, ze zbyt twarda / ciezka?


Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #70 dnia: Listopad 30, 2013, 06:31:13 pm »
M.in. po teście papierowym.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


yokai

  • Gość
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #71 dnia: Listopad 30, 2013, 06:45:13 pm »
A z jakiej odległości należy strzelać do takiej testowej kartki papieru?

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #72 dnia: Listopad 30, 2013, 06:50:51 pm »
Około 2 metrów.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


yokai

  • Gość
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #73 dnia: Listopad 30, 2013, 11:57:36 pm »
Dziękuję Jaco za odpowiedź :*

Nie stawiam tak mocnego twierdzenia. Przedstawiliśmy jedynie fakty, że recurve dla ekstremalnie lekkiej strzały flightowej może jakimś cudem wyrzucać strzały szybciej i dalej niż gromadzący więcej energii bloczek. W tym przypadku sprawność (energia kinetyczna/energia zgromadzona) recurve nawet przy tych samych osiągach byłaby 1.5-2 razy większa od sprawności bloczka.
Zakładając, że do recurve zastosujesz ultralekkie strzały flightowe a do bloczka ultracieżkie strzały myśliwskie wszytko się zgadzało będzie z Twoimi założeniami. Obawiam się natomiast, że jak użyjesz bloczka i recurve-a o takiej samej mocy, powiedzmy 60# @ 29" i do tego strzał o takiej samej masie może cała Twoja teoria wziąć w łeb. Ciekawe czy celowo przemilczałeś wagę strzał do bloczka.
« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2013, 11:59:57 pm wysłana przez yokai »

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #74 dnia: Grudzień 01, 2013, 12:53:10 am »
Hehe dokładnie :). To tak jak by do ferrari doczepić 5t przyczepe i powiedzieć, że golf jakimś cudem robi lepszy czas od 0-100km. Dziwne te rozpatrywania 2x silniejszy recurve od bloczka, ultra lekkie strzały dla recurve, też jakoś blado widze recurve na tle bloczka o takiej samej dlugości i sile naciągu przy strzelanku tymi samymi strzałami.

Pzdr. Łukasz


Sent from my iPad using Tapatalk
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350