Forum lucznicze

Łucznictwo bloczkowe => Tematy związane ze sprzętem => : lansky May 23, 2010, 11:29:42 PM

: długość strzał
: lansky May 23, 2010, 11:29:42 PM
Nurtuje mnie jedna rzecz ,a mianowicie prawidłowa  długość strzał niestety nigdy nie potrafię określić rzeczywistej długości naciągu ,różnie to wychodzi  więc zawsze nabywam  strzały 28" [grot wystaje 1cm  poza majdan] i chciałbym wiedzieć czy taka strzała wystrzelona z łuku o naciągu powiedzmy 26" zachowuje się tak samo jak wystrzelona z takiego samego łuku ale z naciągu 27.5" , pomijam fakt że z dłuższego naciągu wzrośnie siła łuku.

Mój łuk to jakieś 64lb przy 26"  ATA mniejsze  o 0,4 cm więc może być więcej, mając strzały 31"  2216  skupienie było dość ładne ,po obcięciu na 28" skutek odwrotny .
: Odp: długość strzał
: PK May 23, 2010, 11:58:07 PM
... niestety nigdy nie potrafię określić rzeczywistej długości naciągu...
Tzw. "rzeczywista dł. naciągu" jest zwykle o 1.75" krótsza niż dł. naciągu (wg A.M.O.). Chyba że podstawka jest cofnięta (overdraw), to wtedy różnica ta jest większa.

Zwiększając dł. naciągu - zmiękczasz zachowanie strzały,
skracając dł. naciągu - usztywniasz jej zachowanie.
: Odp: długość strzał
: @(o.o)@ May 24, 2010, 12:42:22 AM
Z zachowaniem się strzały dokładnie jest tak, jak napisał PK. A jak rozumiem, to przesłaniem pytanka nie jest pisanie sobie o tym jak się strzała zachowa w teorii tylko, czy da się z niej strzelać z 26" i 27.5". ;)

Jakbyś mnie spytał jakiej długości strzał używam - to powiem Ci, że nie wiem, bo nie mierzyłem. :) Strzały mogą latać tylko na dwa sposoby - albo dobrze albo źle. A to, jak latają będziesz wiedział po zrobieniu testu papierowego. Generalnie oprócz długości strzały wpływ na jej prawidłowy lot ma jeszcze jej masa, średnica, masa grotu, agresywność krzywek, czy szybkość wprowadzania strzały w ruch obrotowy przez opierzenie lub parametr FOC. Na zadane pytanie "co by było gdybym zwiększył długość naciągu" prawidłową odpowiedzą jest to, co napisał PK, czyli że strzała się zmiękczy.

Dla przykładu - jakiś czas temu tuningowaliśmy PSE X-force mojego znajomego (którego pozdrawiam :) ). Okazało się, że sama różnica w agresywności bloczków miała kolosalny wpływ na test papierowy!

Oba nasze łuki są 70#. Ja strzelam z naciągu 31" on z 28 (lub 29 nie pamiętam). U mnie przestrzelina ze strzały o spinie 300 wychodziła idealna. U niego, chociaż strzała krótsza - na przestrzelinie wychodziło, że strzała 300 jest za miękka. I pomijam to, że ja miałem lotki Arizona 2.3" a on aż 4". :) Koniec końców moje wytłumaczenie tego, co widziałem jest takie, że X-force jest łukiem myśliwskim o bardzo agresywnych krzywkach i im bliżej jesteśmy granicy 5grainów na funt naciągu tym bardziej zaczynają się cuda wianki z wyjściem strzały. Jego strzały 300 zaczynały nam latać prawidłowo po zmniejszeniu masy grotu do 80 grainów co jest zupełnym bezsensem dla łuku myśliwskiego.

Do czego zmierzam - rozważania teoretyczne są pouczające i jak najbardziej wskazane. Jednak powinny być połączone z wykonaniem testu papierowego. Na teście papierowym widzisz, co jest nie tak ze strzałą. Dzięki teorii jesteś w stanie sobie odpowiedzieć co należy zmienić, aby poprawić wyniki testu papierowego. Pytanie czy z dwóch łuków o różnych długościach naciągu można strzelać tą samą długością strzały na pozór wydaje się proste a jednak jest zbyt skomplikowane, żeby na nie jednoznacznie odpisać używając samej teorii. :)

P.S. Zwiększając długość naciągu nie zwiększa się siła łuku tylko power stroke (co ładnie swego czasu opisał jopsa).
: Odp: długość strzał
: PK May 24, 2010, 10:21:40 AM
(http://images48.fotosik.pl/297/5d8e494ca22fd59dm.jpg) (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/5d8e494ca22fd59d.html) (http://images36.fotosik.pl/184/6ed40095e606bdebm.jpg) (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/6ed40095e606bdeb.html)

Powyżej przykładowa analiza, dla tej samej strzały 29"(400) - strzelanej z tego samego łuku (single-cam, 50-60#), ale o różnych ustawieniach długości naciągu (28" i 30").
Widać, że ustawienia siły łuku - gwarantujące czyste wyjście strzały - bardzo się od siebie różnią (aż o 9.5#). Warto zwrócić również uwagę na wartość szybkości i energii kinetycznej - które w przypadku dł. naciągu 30" - są ciut większe, mimo, że siła łuku - właściwa w tym wypadku - zmalała drastycznie.

Z kolei inne dane uzyskalibyśmy dla innego łuku - z inną charakterystyką krzywki, a jeszcze inne gdy zdejmiemy broadhead'a i założymy grot treningowy o tej samej wadze.

Testy i ustawienia praktyczne - to oczywiście podstawa, bo na nich opiera się precyzja rzeczywistej pracy naszego sprzętu. Ja na bazie własnych doświadczeń - mogę dodać jedynie to, że w/w analizy "teoretyczne" sprawdzają się w praktyce w 100%, o ile zadbamy, by w trakcie testów praktycznych, nie było głupich niespodzianek - z przypadkowym spinem promienia, czystością wyjścia strzały, zbyt ciasnym siodełkiem, przekłamującym dynamometrem, niecentrycznie ustawioną podstawką...itp. bo właśnie takie przypadki powodują w 90% bezskuteczność prób papierowych.
: Odp: długość strzał
: lansky May 24, 2010, 06:08:33 PM
A co w przypadku kiedy test papierowy daje prawidłową przestrzelinę a strzały żle się układają , albo odwrotnie kiedy przestrzelina jest zła a strzały ładnie lecą tam gdzie chcemy i to nie teoretycznie lub kiedy chcemy strzelać jednymi strzałami z różnym naciągiem " .
Ostatnio walczyłem z testem papierowym rozdarcie w prawo na godz 16-tej , i odpuściłem sobie jeśli strzały układają się w tarczy w miarę poprawnie nie ma co sobie zawracać głowy papierem .
A tak na marginesie podając długość naciągu liczymy metodą A.M.O. czy od podstawy kciuka bo już sam nie wiem .
: Odp: długość strzał
: @(o.o)@ May 24, 2010, 07:10:40 PM
A co w przypadku kiedy test papierowy daje prawidłową przestrzelinę a strzały żle się układają , albo odwrotnie kiedy przestrzelina jest zła a strzały ładnie lecą tam gdzie chcemy i to nie teoretycznie lub kiedy chcemy strzelać jednymi strzałami z różnym naciągiem " .
Strzały mogą się źle układać nawet przy dobrej przestrzelinie. Na przykład, gdy jest wietrzna pogoda a strzała jest skonfigurowana na odwal się. Polecam http://bowhunting.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=47:mechanika-strzay-maksymalizacja-prdkoci-i-energii&catid=2:sprzet&Itemid=13

Kiedy przestrzelina jest zła to strzały nie lecą ładnie tam, gdzie chcemy. Tylko tyle, że przy dostatecznie dużej odległości opierzenie jakoś wystabilizuje Ci to złe wyjście z podstawki i strzała jakoś tam w stronę celu doleci...

To jest tak, że im więcej strzelasz tym więcej potrafisz i tym więcej zaczynasz wymagać od sprzętu. Na początku taki kompromis jest możliwy. Im więcej strzelasz tym dobitniej dociera do Twojej świadomości, że nie ma miejsca na taką alternatywę.

P.S. P.K. :)
Teoretycznie łatwo jest rozważać zachowanie jednego zestawu łuczniczego. Natomiast teoretycznie trudnym byłoby przeniesienie prawideł z jednych krzywek i FPS na drugie.

 
: Odp: długość strzał
: PK May 24, 2010, 08:54:49 PM
Test papierowy to jeszcze nie jest dokładna regulacja łuku. To zaledwie ukoronowanie tzw. ustawień wstępnych - potwierdzające, że parametry strzały są w prawidłowej korelacji z parametrami łuku a umiejscowienie strzały na cięciwie jest prawidłowe.

Ciasne grupowanie się strzał w macie - bo to jest pożądany wyznacznik ustawienia łuku - należy wyregulować testami strzeleckimi, takimi jak:
- strzelanie z ok. 15-18m do linii poziomej (doregulowanie siodełka)
- strzelanie z ok. 15-18m do linii pionowej (doregulowanie podstawki lewo-prawo) oraz
- strzelanie tym samym pinem z różnych odległości (20, 30, 40m) - by sprawdzić czy strzały układają się w pionie (doregulowanie podstawki lewo-prawo).

...i dopiero jak TE testy wyjdą pozytywnie, możemy uznać łuk za wyregulowany. Wiemy wtedy, że każde odejście strzały poza grupę - to nasz ewidentny błąd (i wtedy dopiero jesteśmy w stanie skutecznie pracować nad techniką strzelania). Na samym końcu ustawiamy celownik - by grupę strzał sprowadzić na środek celu.
Doraźne wpływy atmosfery (deszcz, wiatr, temperatura,...) regulujemy celownikiem lub poprawkami.

W trakcie testów strzeleckich niejednokrotnie dochodzi do minimalnej zmiany ustawień dokonanych w trakcie testu papierowego...ale testy strzeleckie a nie papierowe - należy uznać za docelowe.
: Odp: długość strzał
: lansky May 24, 2010, 08:57:45 PM
Na http://bowhunting.pl coś nie mogę wejść strona ciągle się ładuje.
Tylko tyle, że przy dostatecznie dużej odległości opierzenie jakoś wystabilizuje Ci to złe wyjście z podstawki i strzała jakoś tam w stronę celu doleci...
Zauważyłem że na dalsze odległości powyżej 50m strzelam celniej więc coś w tym jest.
I dalej nie wiem jakiej długości strzały kupić.
: Odp: długość strzał
: PK May 24, 2010, 09:33:35 PM
I dalej nie wiem jakiej długości strzały kupić.

Dł. strzał jest zdeterminowana ich przeznaczeniem. Do strzelania treningowego zwykle stosuje się strzały równe dł. naciągu (wg A.M.O.) lub niekiedy nawet o 1" krótsze. Do polowania grotami stałymi zwykle ciut dłuższe niż dł. naciagu - tak by szeroki broadhead wystawał poza majdan.
Aspekt sztywności, ciężaru,... to inna bajka - i nie powinien on determinować długości strzały. Po to promienie mają różne sztywności i ciężary jednostkowe - by nie regulować tego długością strzały. Najlepiej wstępnie dobrać parametry strzały wg shaftselektora lub tabel producenta (każdy producent strzał ma je na swojej internetowej stronie).

Inaczej pochodzimy do tematu - gdy mamy już jakieś tam mniej lub bardziej przypadkowe strzały - i chcemy je jako tako skorelować z łukiem. Wtedy przykładowo ich skrócenie - może być odpowiednim środkiem dla uzyskania większej sztywności, a montaż cięższego grota - środkiem do jej zmiękczenia.
: Odp: długość strzał
: @(o.o)@ May 24, 2010, 09:46:18 PM
[...]
...i dopiero jak TE testy wyjdą pozytywnie, możemy uznać łuk za wyregulowany. Wiemy wtedy, że każde odejście strzały poza grupę - to nasz ewidentny błąd (i wtedy dopiero jesteśmy w stanie skutecznie pracować nad techniką strzelania). Na samym końcu ustawiamy celownik - by grupę strzał sprowadzić na środek celu.
Doraźne wpływy atmosfery (deszcz, wiatr, temperatura,...) regulujemy celownikiem lub poprawkami.
[...]
Prawdę pisząc, to nie zdarzyło mi się po rzetelnie zrobionym teście papierowym poprawiać czegokolwiek - zapewne dlatego, nie strzelam akurat tak dobrze jak Ty.

Natomiast co do brania poprawek na cel przy wietrznej pogodzie i złych warunkach... powiem tyle - jak będzie wiało na kolejnych zawodach 3D to te nasze PowerFlighty obaj będziemy sobie mogli w wiadome miejsce włożyć :P Doraźnych poprawek lepiej unikać, bo komplikują życie i można o nich przypadkowo zapomnieć. Najlepiej je eliminować wybierając strzały o małej średnicy, które można wystabilizować mniejszym opierzeniem.
Inna sprawa, że takie Axis Full Metal Jacket przy strzelaniu w nową matę włażą tak głęoko, że nie ma za co chwycić, żeby je wyjąć ;)
: Odp: długość strzał
: PK May 24, 2010, 10:33:45 PM
Jak ustawienia wstępne były dokonane perfekcyjnie, to może się zdarzyć, że regulacja dokładna jest jedynie sprawdzeniem i potwierdzeniem. W moim wypadku po czystej przestrzelinie w papierze, zdarzyło mi się minimalnie doregulować podstawkę (ok. 0,5mm w bok  :)) bo test zwany "spacer do tyłu" - dawał mi linię lekko skośną a nie pionową.

Co do poprawek, to wg moich obserwacji - na odległościach do 50m, wpływ atmosfery na dobrze wyważoną strzałę jest znikomy i nawet silniejszy wiatr bardziej przeszkadza łucznikowi w celowaniu niż strzale w locie. Ale przy dalszych odległościach to już jest odczuwalne, natomiast rzęsista ulewa - już na 70-ciu metrach potrafi obniżyć celownik nawet o 2-3mm (lub podwyższyć punkt celowania), pomimo użycia cieniutkich szpilek z małymi lotkami.

Bemany 9.3. które używam do 3D (nie Powerflight'y  ;)) są do tej konkurencji bardzo dobre. Podobnie jak Easton'owskie, bliźniacze FatBoy'e. Mają dużą średnicę, która ułatwia złapanie wyżej punktowanej linii, są sztywne i lekkie - a przez to szybkie - co redukuje niewielkie błędy oceny odległości. Na odległościach 3D, nie stwierdziłem znaczącego odziaływania atmosfery. Natomiast jak wszystkie lekkie, szybkie strzały - wymagają większej koncentracji, bo są bardziej podatne na błędy łucznika. 

: Odp: długość strzał
: Marek Pietrusiak May 26, 2010, 10:40:33 AM
Żeby być tak w pełni obiektywnym to test strzelania przez papier nie zawsze jest miarodajny i trzeba sie o niego martwić. Ostatnio zacząłem tuningować łuk w oparciu o strzelanie na różnych odległościach czyli "walk back tuning" i zdecydowanie spokojniej śpie:P

A tak poważnie- przy strzale 5gr na cal stuningowanie łuków w technologii X jest cholernie trudne.

Marek
: Odp: długość strzał
: PK May 26, 2010, 04:40:40 PM
A tak poważnie- przy strzale 5gr na cal stuningowanie łuków w technologii X jest cholernie trudne.
...

Dlatego właśnie prędkości IBO - z folderów reklamujących najszybsze łuki - mają się nijak do rzeczywistych szybkości strzał wyrzucanych z wyregulowanych łuków. Średnio należy odejmować 20-30fps. Demony prędkości ustawione na maksymalne parametry wymagają b.sztywnych, cięższych strzał...i niekiedy nawet promień 300 - okazuje się mięciutkim gumisiem ;).

Z drugiej strony - produkuje się już promienie które posiadają sztywność poniżej 300 (np:
GT Big Game 100, spine 280), które pomyślano właśnie o łukach z krzywkami X-Hard.
: Odp: długość strzał
: @(o.o)@ May 26, 2010, 05:32:24 PM
Ja to widzę w ten sposób, że I.B.O czyli pomiar prędkości strzałą o masie równej 5gn/funt to zabieg czysto marketingowy. Strzała, którą strzela się 3D niewiele ma wspólnego ze strzałą na polowanie - chociażby ze względu na ich różne kryteria dotyczące masy i średnicy.

Dla łuku myśliwskiego ważne jest przede wszystkim maksymalizowanie penetracji zwierzęcia. Prędkość też oczywiście jest ważna - ale ta, nawet jeżeli jest nawet w okolicach 250FPS już jest do przyjęcia i można skupić się na zapewnieniu penetracji. Strzelając ze strzały 450gn i łuku 70# uzyskuje się taką samą penetrację przy strzale 400gn i 80# naciągu.

Wniosek jest prosty - z łuków o bardzo agresywnych krzywkach (np. te wspomniane wyżej X-force) należy strzelać ciężkimi strzałami - np. Easton Axis Full Metal Jacket (12gpi). Wtedy strzała ma zwykłą prędkość ale niesamowite zdolności penetracyjne!

Pomiar I.B.O. został wykorzystany przez producentów w wyścigu na najszybszy łuk i to zabieg czysto marketingowy. Kto tuningował X-force'a ten wie ;)
: Odp: długość strzał
: PK May 26, 2010, 07:17:39 PM
Dla konsumenta - konieczne jest istnienie jakiejś płaszczyzny porównawczej - czyli normy wg której sprawdzane byłyby parametry wprowadzanych na rynek produktów. Taką plaszczyzną porównawczą jest norma IBO.
Natomiast niewątpliwie - zabiegiem marketingowym jest takie sformułowanie tej normy - by wykazywać największe możliwe wartości. No ale tak już jest nie tylko wśród producentów łuków. Producenci jakichkolwiek urządzeń - chwalą się zawsze maksymalnymi osiągami, uzyskiwanymi w nierealnie idealnych warunkach.

A w tuningu - najważniejszym parametrem strzały jest wg mnie nie jej ciężar - tylko:
1. sztywność strzały (spine),
2. jej wyważenie (FOC)
3. opór powietrza (excessive drag)

ten pierwszy odpowiada za prawidłowe opuszczenie łuku, bez niepotrzebnych strat energii
drugi i trzeci za zachowanie się w locie i podatność na wpływ atmosfery
trzeci za utratę prędkości i energii oraz za precyzję trafienia w odległości powyżej 50ciu metrów

A w łowiectwie - wg mnie, ... należy używać strzał najszybszych - spośród tych, które zapewniają nam odpowiedni poziom energii i jakie jesteśmy w stanie precyzyjnie umieścić w celu.   
 
: Odp: długość strzał
: @(o.o)@ May 26, 2010, 07:59:18 PM
Hm, ja nie piszę o parametrach strzały w tuningu (no tak odbiegłem od tematu ;) ) bo to dobiera się odpowiednio do jego parametrów. Wiadomo, że nie ma tak, że do łuku o danej nazwie używa się takich a takich strzał.
Skoro jesteśmy przy temacie, to stosunek masy do średnicy wpływa znacząco na excesive drag :P

Piszesz o używaniu szybkich strzał w łowiectwie. Szybkich to ile to jest konkretnie wg. Ciebie? Według mnie 250FPS jest wystarczająco celne, żeby polować na zwierzynę (vide łuki myśliwskie nie-bloczkowe). Chyba nie mamy się co czarować, bo obaj wiemy, że na odległości do 30m (na taką odległość się oddaje strzał)  trajektoria strzały z przeciętnego bloczka jest w miarę płaska. To łatwo można sprawdzić - strzelając strzałą 350gn i 450gn. Celując w ten sam punkt bez przestawiania celownika różnica w wysokości pomiędzy strzałami wyniesie gdzieś około 10-15cm.

Za to masę strzały można spożytkować na zwiększenie penetracji, co jest ważne gdy np. używa się grotów mechanicznych a strzała wbija się pod kątem.

3D to strzelanka do celów - kto celniej trafi w 10 czy 11. Wiadomo, że sporo uczestników wybierze strzały blisko granicy 5gn/funt o dużej średnicy. W tej zabawie trafianie co do centymetra ma znaczenie. Natomiast w polowaniu etyczne jest spowodować szybką śmierć zwierzęcia do czego potrzebna jest strzała o dużej penetracji - na przykład, żeby była w stanie przebić się przez łopatkę jelenia.
: Odp: długość strzał
: PK May 27, 2010, 12:08:00 AM
...Piszesz o używaniu szybkich strzał w łowiectwie. Szybkich to ile to jest konkretnie wg. Ciebie?
(...)
3D to strzelanka do celów - kto celniej trafi w 10 czy 11. Wiadomo, że sporo uczestników wybierze strzały blisko granicy 5gn/funt o dużej średnicy. W tej zabawie trafianie co do centymetra ma znaczenie...

W łowiectwie najważniejsza jest skuteczność, więc nie ma normy na szybkość strzały. Każdy ma swoją osobistą skuteczność - która jest wypadkową osobistej, skutecznej odległości, poziomu opanowania sprzętu oraz parametrów strzały takich jak szybkość czy energia. Wszystkie te aspekty są od siebie zależne, więc nie można ich ujednolicić dla ogółu myśliwych.

Ja mogę jedynie mówić za siebie. Osobiście czułbym się jak człowiek nieodpowiedzialny, idąc do lasu ze strzałami które uzyskują prędkość początkową mniejszą niż 280fps. Nie ma dla bowhuntera większego stresu - jak ryzyko zranienia zwierzęcia, a posiadając ślamazarne strzały, niezależnie od ich penetracyjnych zdolności - ryzyko zranienia wzrasta. Z dwu aspektów: celność czy penetracja - ważnych w bowhuntingu jednakowo,...gdybym miał postawić tylko na jeden - wybrałbym bez namysłu - celność trafienia:
(http://images43.fotosik.pl/144/46b76594c35cfb91m.jpg) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=46b76594c35cfb91)(http://images45.fotosik.pl/278/78a98c8203c5972bm.jpg) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=78a98c8203c5972b)(http://images47.fotosik.pl/298/c7619b23cda8e8a8m.jpg) (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/c7619b23cda8e8a8.html)(http://images35.fotosik.pl/152/557b05b7c96a1647m.jpg) (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/557b05b7c96a1647.html)

A strzałą 5grs/1# też można przeszyć na wylot niedźwiedzia - bo jej waga jednostkowa nie świadczy o wartości energii - którą ta strzała niesie - a jedynie o tym, że może być mało bezpieczna dla mechanizmów i ramion łuku....i prawdopodobnie będzie żądać od łucznika wyższych umiejętności strzeleckich :).

3D - jak słusznie zauważyłeś - to sport, ...który jedni traktują jak miły spacer po lesie inni gonią za punktami... I w związku z tym, niezależnie od bowhunter'skich smaczków, łowcy punktów, będą konfigurować sprzęt tak by ich upolować jak najwięcej.
 
: Odp: długość strzał
: @(o.o)@ May 27, 2010, 01:34:22 AM
Ja mogę jedynie mówić za siebie. Osobiście czułbym się jak nieodpowiedzialny chłystek, idąc do lasu ze strzałami które uzyskują prędkość początkową mniejszą niż 280fps. Nie ma dla bowhuntera większego stresu - jak ryzyko zranienia zwierzęcia, a posiadając ślamazarne strzały, niezależnie od ich penetracyjnych zdolności - ryzyko zranienia wzrasta. Z dwu aspektów: celność czy penetracja - ważnych w bowhuntingu jednakowo,...gdybym miał postawić tylko na jeden - wybrałbym bez namysłu - celność trafienia.
A strzałą 5grs/1# też można przeszyć na wylot niedźwiedzia - bo jej waga jednostkowa nie świadczy o wartości energii - którą ta strzała niesie - a jedynie o tym, że może być mało bezpieczna dla mechanizmów i ramion łuku....i prawdopodobnie będzie żądać od łucznika wyższych umiejętności strzeleckich :).

3D - jak słusznie zauważyłeś - to sport, ...który jedni traktują jak miły spacer po lesie inni gonią za punktami... I w związku z tym, niezależnie od bowhunter'skich smaczków, łowcy punktów, będą konfigurować sprzęt tak by ich upolować jak najwięcej.
 
No tak, Twoich personalnych upodobań kwestionować już nie dam rady ;D

Jednak 280 FPS to całkiem spora granica - z takim limitem pozostałoby już bodaj tylko polowanie jedynie z bloczków. Przyzwoite refleksy wyciągają coś około 260FPS maksymalnie... Dla 280FPS strzała docierałaby do celu strzelanego etycznie na 30m w około 0.32s Dla 230FPS strzała dotarłaby w 0.4s, czyli jakieś 0,08s później. Sekunda różnicy - to dużo. Ale to nawet nie jest pół sekundy czy ćwierć - tylko 80 milisekund.

Kto ma czas i ochotę - polecam zapoznanie się z:
Momentum, Kinetic Energy, and Arrow Penetration (And What They Mean for the Bowhunter) By Dr. Ed Ashby (Pęd, energia kinetyczna i penetracja strzały w praktyce bowhunterskiej)

http://tradgang.com/ashby/Momentum%20Kinetic%20Energy%20and%20Arrow%20Penetration.htm

P.S. Zdjęcia, które wrzuciłeś - owszem, grają na emocjach, ale w moim przekonaniu nie potwierdzają w żaden sposób Twojej teorii. Równie dobrze można odczytać je jako strzałę o zbyt małej masie w stosunku do przekroju bocznego, którą poniosło na wietrze. Powiem więcej, gdyby posiadały większą penetrację to przeszłyby na wylot tych zwierząt zamiast utkwić w ich ciele a rany by się zagoiły.
: Odp: długość strzał
: PK May 27, 2010, 02:28:15 AM
Jednak 280 FPS to całkiem spora granica - z takim limitem pozostałoby już bodaj tylko polowanie jedynie z bloczków.

Dlaczego ?
...tradycjonaliści po prostu mają w repertuarze mniejsze zakresy dystansu... co ma swój łowiecki urok - bo jest jeszcze trudniejszym zadaniem, zanim wypracują sytuację strzelecką.

...a polowanie z łukiem - dla mnie - to nie łucznictwo czy test broadhead'a na bloku żelatyny, tylko gra z żywym zwierzęciem, które nie może cierpieć dlatego, że zrobiło ćwierć kroku zanim strzała doleciała do celu, lub słysząc stuk cięciwy - przysiadło do odskoku - i zamiast w komorę zostało uderzone pod kręgosłup - na puste. Albo strzała wydatną parabolą lotu - trąciła zwisającą od góry gałązkę, o której zpomnieliśmy w ekscytacji...i rykoszetowała w bok - raniąc zwierzę w brzuch, lub głowę.

Dlatego użyłbym na wszelki wypadek możliwie najszybszej strzały, która zapewniłaby mi wystarczającą zdolność penetracyjną na mojej skutecznej odległości. Dlatego, że ryzyko nie przebicia obu płuc, dobrze ustawionego zwierzęcia jest w przypadku łuku myśliwskiego i ostrego broadhead'a bardzo małe, natomiast ryzyko, że powolna strzała doleci nie w to miejsce w które była wysłana...jest stosunkowo duże - w przypadku żywego, nie gumowego zwierzaka.

Z łukiem refleksyjnym na polowanie bym nie poszedł, bo nie umiem z niego strzelać z dostateczną powtarzalnością, ale są tacy co robią to doskonale. A operując parametrami siły i dystansu - mogą osiagnąć skuteczność tę samą co łucznicy bloczkowi.

Podsumowując subiektywną opinię, uważam, że szybkość strzały - to w łowiectwie wielki atut, redukujący ryzyko nieetycznego strzału w wielu sytuacjach. Jest to oczywiście atut wymagający - bo sprzęt o wyższych osiągach jest trudniejszy, z tym, że warto ćwiczyć - by ten atut mieć po swojej stronie. 
     
: Odp: długość strzał
: lansky May 27, 2010, 05:59:01 PM
Czy są jakieś programy typu OnTarget2 pod Linuksa.
: Odp: długość strzał
: N May 27, 2010, 06:32:25 PM
[...]Przyzwoite refleksy wyciągają coś około 260FPS maksymalnie...

Witam

A mógłbyś napisać skąd wziąłeś tę kosmiczną wartość ? Czyżby z linku zamieszczonego przez.... ? ;)

Osiągnięcie tych 260 fps jest w przypadku łuków niebloczkowych możliwe JEDYNIE przy strzelaniu według normy IBO, która daje co prawda wyższe wartości prędkości, ale wpływa dewastująco na konstrukcję łuku(5gr/lbs naciągu)...wiadomo  że podczas normalnego użytkowania prędkość dobrze dobranych do siły naciągu- bezpiecznych-strzał wystrzelonych z takiego łuku jest dużo niższa od tej którą chwali się jego producent...

pozdr

 
: Odp: długość strzał
: @(o.o)@ May 27, 2010, 06:38:03 PM
Tak tak, przez ... ;)
: Odp: długość strzał
: lansky May 28, 2010, 09:24:36 PM
Używając selektorów doboru strzał jaki rodzaj "cam" wpisać  w moim przypadku jest to jeden bloczek ,ale jaki rodzaj bloczka jakie to są kryteria .
: Odp: długość strzał
: @(o.o)@ May 28, 2010, 10:10:00 PM
Używając selektorów doboru strzał jaki rodzaj "cam" wpisać  w moim przypadku jest to jeden bloczek ,ale jaki rodzaj bloczka jakie to są kryteria .
Patrząc na krzywiznę bloczka Bengala ja bym wybrał "hard". Natomiast nie mogę się doszukać w googlach fotki Wildcata....
: Odp: długość strzał
: lansky May 29, 2010, 04:47:40 PM
I tak właśnie robię ,raczej obstawiam "twardy" WilDcat ma taki sam bloczek tylko mniejszy przy naciągach 27" i sile 63lb strzały 2216 cięte na 28" są raczej za sztywne skupienie fatalne , na początku strzaly były 31" i skupienie było bardzo dobre po obcięciu jest lipa, to samo z carbonami 400 31" dawały dość dobre skupienie po obcięciu na 28' jest żle groty 125 grain. .
: Odp: długość strzał
: @(o.o)@ May 29, 2010, 09:35:12 PM
Jedyne co mi na myśl przychodzi i mogłoby się udać, to spróbować dopasować strzały do mocniejszego łuku z grotem 80 granowym. Może zwiększając masę grotu do słabszego łuku do np. 125 granów dałoby się strzałę odpowiednio zmiękczyć... Jakby się w miarę udało, to zostawałoby tylko przekręcanie grotów na odpowiednią wagę przed strzelaniem.

: Odp: długość strzał
: lansky May 29, 2010, 10:07:46 PM
Co do podkręcenia łuku wolał bym zostawić i tak już strzelam z bólem stawu barkowego , a po chybieniu celu alusy po prostu się gną , trzeba będzie wrócić do strzał 31" .
: Odp: długość strzał
: @(o.o)@ May 30, 2010, 02:55:31 AM
Nieprecyzyjnie się wyraziłem. Mogłoby się trafić tak, że ta sama strzała będzie pasować do krótszego naciągu (z grotem 125) i do dłuższego (z grotem 80).

Jak masz ból stawu barkowego to być może za bardzo wypychasz rękę łuczną. Wrzuć fotkę jak się nie boisz ;)
: Odp: długość strzał
: lansky May 30, 2010, 11:09:42 AM
W zasadzie te strzały po ostatnim strzelaniu z 28" skróciły się o jeszcze o 2" czyli nie dało się wyprostować musiałem ciąć.
Jak masz ból stawu barkowego to być może za bardzo wypychasz rękę łuczną. Wrzuć fotkę jak się nie boisz Mrugnięcie
Ból to pozostałość po szarpaniu się z "ciężarami"  lekkie zwyrodnienie stawów barkowych ,czasami do długości naciągu zapominam dodać 0,5cm luzu samego stawu ;) .