Autor Wątek: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"  (Przeczytany 13776 razy)

Mariusz Wojtasiuk

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 178
PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« dnia: Lipiec 30, 2010, 03:45:53 pm »
Witam. Jestem tutaj nowy i wiele rzeczy o których jest mowa na forum jest dla mnie nowych. Zakupiłem łuk PSE X-FORCE Dream Season i mam pewien problem, a mianowicie z ustawieniem podstawki pod strzałę. Łuk ustawiali mi panowie z "Łuksportu" w Warszawie, tzn peep sight, wstepna regulacja podstawki(posiadam obecnie opadającą) i kilka innych rzeczy, które wymagały pierwotnie ustawienia. Lecz po tych wszystkich zabiegach chciałem przeprowadzi "test papierowy" by zobaczyc jak wyglądają przestrzeliny i tu pojawił się problem, bo ślad po strzale nie wygląda tak jak powinien(czyli przecięcia trzech lotek z otworem wewnątrz pozostawionycm przez promień strzały) lecz otwór po strzale jest nieco wyżej i w odległości 3cm z prawej strony. Co w takim wypadku powinienem zmienic? Przesuwac podsatwkę w lewą stronę? Na majdanie łuku koło podstawki są zaznaczone wyżłobione kreski ułatwiające ustawienie podstawki i te "nacięcia się z moją strzałą pokrywają, więc nie wiem co może byc przyczyną takiego wyniku? Dodam tylko , że łuk obecnie jest ustawiony na naciąg o długości 28" i sile 69,8 funtów. Strzały z których strzelam to Eastony Powerflighty 400. Jeśli ktoś będzie w stanie mi pomóc to będę wdzięczny. Pozdrawiam. Mariusz.
Łuk- PSE X-Force Dream Season 28"  80#
Celownik- TruGlo Tru Site Xtreme Micro Adjust8pin
Podstawka- QAD Ultra Rest HD Camo
                 Trophy Ridge Revolution
Kołczan- Shooter 6
Spust- Scoot Rhino Release
Strzały-A/C/C Pro Hunting 300, FMJ 300.

widelec

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 30, 2010, 06:22:37 pm »
Według shaft selectora, przy tej długości strzały i sile naciągu(liczy się jeszcze waga grotu) ale jaki by nie był to i tak wychodzi parametr 340, więc strzała raczej za miękka...Poza tym nie wszyscy panowie z łuksportu znają się na tym co robią ale to moje zdanie.
łuk:Martin Bengal 65#
podstawka:NAP QuikTune 2100 Drop-Away
celownik:Trophy Ridge flatliner
spust:scott caliper
strzały: easton powerflight

Mariusz Wojtasiuk

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 30, 2010, 07:03:58 pm »
Dzięki za poradę. Znalazłem wśród tematów podobny do tego, z którym mam problem i kilku rzeczy się dowiedziałem. A czy jest może ktoś w województwie lubelskim, kto by zerknął fachowym okiem na mój sprzęt i w razie czego poczynił w nim jakieś poprawki-dotyczące chocby odpowiedniego ustawienia? Chętnie bym podjechał, bo obawiam się, że sam mogę sobie nie dac z tym rady. :-))
Łuk- PSE X-Force Dream Season 28"  80#
Celownik- TruGlo Tru Site Xtreme Micro Adjust8pin
Podstawka- QAD Ultra Rest HD Camo
                 Trophy Ridge Revolution
Kołczan- Shooter 6
Spust- Scoot Rhino Release
Strzały-A/C/C Pro Hunting 300, FMJ 300.

@(o.o)@

  • Gość
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 30, 2010, 07:16:00 pm »
Za twardość strzały odpowiedzialne jest rozdarcie w poziomie. Rozdarcie pionowe zależne jest od wysokości siodełka na cięciwie. Jeżeli będzie za nisko/wysoko to będą pojawiały się pionowe rozdarcia w przestrzelinie. Generalnie najpierw upewnij się, że strzała o nic nie zawadza przy wychodzeniu z podstawki (na szminkę). Jeżeli wychodzi czysto, to wtedy trzeba poregulować wysokością siodełka, oczywiście przy założeniu, że podstawka jest założona na prawidłowej wysokości (strzała oparta o podstawkę powinna pokrywać się z wyżłobieniem w majdanie).

Spin 400 może być nieco za miękki, ale możesz spróbować usztywnić strzałę poprzez zmniejszenie masy grotu (ale trzeba przy tym wziąć pod uwagę współczynnik FOC, żeby wyszedł w normalnych granicach).

Jeżeli chciałoby Ci się podjechać do Radomia to chętnie służę pomocą. Jednak niestety w tej chwili siedzę za granicą i nie zanosi się na to, abym przez najbliższy tydzień pojawił się w domu. Na razie strzelaj przez papier i pisz jakie masz rezultaty czy wklej fotki. Jak nic z tego nie wyjdzie i chciałoby Ci się do mnie podjechać, to zgadamy się jak wrócę do kraju.

Mariusz Wojtasiuk

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 30, 2010, 07:55:02 pm »
Do Radomia mam zaledwie 200km, więc dla mnie nie będzie wiekszego problemu by się do Ciebie wybrac. Zajmie mi to z pewnością mniej czasu i uchroni przed zwątpieniem w przyjemnośc ze strzelania. Wracając do przestrzelin to moje są raczej w poziomie-ślad po lotkach z lewej strony, a otwór po strzale z prawej-ok 3 cm rozdarcie w papierze.Długośc strzał obecnie wynosi 29",  groty 100 granowe, a lotki 4" Quik Spin.Posiadam również łuk Kodiak Outdors 32 70#(jest na sprzedaż), z którego wcześniej strzelałem i on przy długości naciągu 27,5 " osiągał maxymalną siłe naciągu rzędu 63 funtów i strzały o parametrze 400 do niego "pasowały". Jako początkujący "bloczkowiec" nie robiłem w poprzednim łuku testu papierowego, a przy Dream Seasons pomyślałem, że spróbuję go zrobic i ...zrobiłem i teraz mam lekki zgryz. Na sam poczatek postaram się zdobyc strzały(przynajmniej jedną) o parametrze 340 lub 300 i zobaczę jak się będzie ona zachowywała podczas testu. Może tu jest pies pogrzebany(w co bardzo chciałbym wierzyc). W razie czego dam znac jak wyglądają moje dalsze poczynania z testami papierowymi i jeśli to nie pomoże to chętnie do Ciebie się wybiorę. Dzień tygodnia nie robi mi różnicy-oby to nie była sobota. :-))
Łuk- PSE X-Force Dream Season 28"  80#
Celownik- TruGlo Tru Site Xtreme Micro Adjust8pin
Podstawka- QAD Ultra Rest HD Camo
                 Trophy Ridge Revolution
Kołczan- Shooter 6
Spust- Scoot Rhino Release
Strzały-A/C/C Pro Hunting 300, FMJ 300.

@(o.o)@

  • Gość
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 30, 2010, 10:53:23 pm »
Hej,
Jak masz rozdarcie w poziomie - czyli za miękką strzałę, to odkręć siłę naciągu o parę funtów. Powinno pomóc. Pamiętaj tylko, żeby nie wykręcać śrub mocujących ramiona więcej niż można i każdą odkręcić po tyle samo. Mniejsza siła naciągu = mniej sztywne strzały.

Jak wrócę do kraju to skrobnę Ci PW na forum.

Bowhunter

  • Gość
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 31, 2010, 12:33:54 pm »
mozesz jeszcze strzaly ktore masz skrocic?Jezeli tak tozmien do tego groty na lzejsze w ten sposob beda strzaly troche " twardsze". :)
I zmien lotki 2-wu calowe wystarczaja.(Strzala bedzie tez lzejsza(Troszke)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 31, 2010, 12:36:21 pm wysłana przez Bowhunter »

@(o.o)@

  • Gość
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 31, 2010, 01:34:27 pm »
mozesz jeszcze strzaly ktore masz skrocic?Jezeli tak tozmien do tego groty na lzejsze w ten sposob beda strzaly troche " twardsze". :)
I zmien lotki 2-wu calowe wystarczaja.(Strzala bedzie tez lzejsza(Troszke)
Mniejsze QuickSpiny w zupełności wystarczą. Ale akurat większe lotki usztywniają strzałę w tym wypadku nie wydaje mi się to dobrym pomysłem.

Bowhunter

  • Gość
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 31, 2010, 04:01:13 pm »
sprobowac mozna.. Ja osobiscie strzelam 60lbs, 60 grain grot, 26,5 calowe lightspeed ,500 spine. A poza tym (moje zdanie) uwazam ze powinno sie wiecej uwagi i czasu poswiecic na doskonalenie techniki niz sie testami zajmowac (Jeszcze raz to moje prywatne zdanie  :))
« Ostatnia zmiana: Lipiec 31, 2010, 04:12:04 pm wysłana przez Bowhunter »

@(o.o)@

  • Gość
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 31, 2010, 07:36:34 pm »
Przeginać w żadną stronę się nie powinno :)
Słyszałem, że niektórym wyczynowcom zdarza się dorabiać jakieś teorie do tego dlaczego nagle przestały siadać "X" po którejś kolejnej serii. Ale jakby mi strzały wraz ze zmianą odległości uciekały w poziomie to by mnie cholera wzięła :D
X-Force jest nie tylko wymagającym łukiem dla strzelca ale też w tuningu.

Bowhunter

  • Gość
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 31, 2010, 09:40:03 pm »
prawda!

PK

  • Gość
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 02, 2010, 09:17:21 am »
@Mario2833
Pamiętam z mozolnego testu papierowego łuku X-Force Dream Season 60-70#, mod. 2009, że ta machina nie toleruje miękkich strzał. Spin 400 - to dla niego "słomka do drinków,...".

Wg mnie przy Twojej sile i dł. naciągu - strzała 300 o dł. promienia 29" i grocie 100 - powinna być odpowiednia. Jak odpuścisz łuk do ok. 65# to i o cal krótsza 340-tka powinna dać radę.

Z tym, że - test papierowy to bardzo aptekarsko-drobiazgowy proceder, wystarczy małe niedopatrzenie typu - ocierająca lotka, nierówny tiller, za ciasna nasadka,... i można się zestarzeć przy strzelaniu przez papier  ;) i czystej przestrzeliny nie osiągnąć.

Jako, że bawię się również w strzelanie tarczowe, podglądam przy każdej okazji świetnych strzelców bloczkowych, którzy szyją b. skutecznie do żółtek. Trudno w to uwierzyć,  :o ...ale wielu z nich nigdy nie regulowało swojego łuku, poza ustawieniami wstępnymi "na oko", strzały dobierając wg obiegowych opinii lub wyłącznie wg tabel producentów (!!!).
Receptą na ich sukces - jest perfekcyjna powtarzalność każdego zachowania -przy kolejnym strzale... do której doregulowują sobie celownik, oraz niezwykłe psycho-fizyczne opanowanie które pozwala im dokładnie powtarzać cały proces strzału.
 
« Ostatnia zmiana: Sierpień 02, 2010, 01:38:31 pm wysłana przez PK »

Mariusz Wojtasiuk

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 02, 2010, 10:17:49 am »
Dzięki za porady. Niestety u mnie w Zamościu od ręki nigdzie nie dostanę strzał o parametrze 340 czy też 300, a ze względu na sezon urlopowy również internetowe sklepy łucznicze obecnie są zamknięte(np sklep w Jaworzu). Muszę więc na razie uzbroic się w cierpliwośc. Lotki mam różnej długości, więc z tym również mogę poeksperymentowac. Strzały skrócic się już nie bardzo da,a groty obecnie mam 100granowe. Dzisiaj postaram się jeszcze zrobic test ze szminką, by zobaczyc, czy lotki o coś nie ocierają, ale to dopiero po południu. :-)).


Łuk- PSE X-Force Dream Season 28"  80#
Celownik- TruGlo Tru Site Xtreme Micro Adjust8pin
Podstawka- QAD Ultra Rest HD Camo
                 Trophy Ridge Revolution
Kołczan- Shooter 6
Spust- Scoot Rhino Release
Strzały-A/C/C Pro Hunting 300, FMJ 300.

@(o.o)@

  • Gość
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 02, 2010, 06:37:30 pm »
Jako, że bawię się również w strzelanie tarczowe, podglądam przy każdej okazji świetnych strzelców bloczkowych, którzy szyją b. skutecznie do żółtek. Trudno w to uwierzyć,  :o ...ale wielu z nich nigdy nie regulowało swojego łuku, poza ustawieniami wstępnymi "na oko", strzały dobierając wg obiegowych opinii lub wyłącznie wg tabel producentów (!!!).
Receptą na ich sukces - jest perfekcyjna powtarzalność każdego zachowania -przy kolejnym strzale... do której doregulowują sobie celownik, oraz niezwykłe psycho-fizyczne opanowanie które pozwala im dokładnie powtarzać cały proces strzału.
 
No tak, jak strzelają całe zawody na 50m i mają np. przesunięty offset podstawki w prawo czy w lewo to tylko skorygują to ustawieniami celownika i też będzie działać. A to, że ze zmianą odległości strzały będą uciekały w poziomie to kogo niby obchodzi, jak strzela się tylko i wyłącznie 50m? ;D
Niestety, ale ja nie wierzę w magiczną aurę wyczynowców i ich nieomylne ustawienia łuku "na oko", bez regulacji. Bardziej już uwierzyłbym w idealnie powtarzalny błąd zniwelowany ustawieniami celownika.

Piotrze, ja zastanawiam się, i sądzę 400 z grotem lżejszym niż 100 granów i łukiem na 60# dałoby radę pożenić. W każdym razie komplet strzał jest droższy od kompletu grotów i gra warta świeczki.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 02, 2010, 06:45:56 pm wysłana przez @(o.o)@ »

PK

  • Gość
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 02, 2010, 09:04:11 pm »
No tak, jak strzelają całe zawody na 50m...
:)... musisz spróbować.