Autor Wątek: Długość naciągu  (Przeczytany 13387 razy)

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: Długość naciągu
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 16, 2010, 10:04:51 am »
Coś mi się wydaje, że jednak mas Bengala źle ustawionego. Ten łuk zdecydowanie powinien mić "ściane". Czy na pewno moduł i stop są prawidłowo powkręcane?

Proszę spojrzeć na zdjęcie Bengala (zwrócić uwagę na dolny bloczek w całym łuku), a potem w dole tej strony obejrzeć sam bloczek:

http://www.martinarchery.com/2010web/bengal.php

To podłużne wcięcie w bloczku po prawe stronie bloczka - to miejsce na przesuwaną śrubę draw stopu - a śruba jest widoczna na zdjęciu całego łuku.
Ten model bloczka NIE MA MODUŁÓW!!! Długość naciągu zmienia się przesuwając śrubę, a nie zmieniając moduł. Wystarczy przyjrzeć się bloczkowi i pomyśleć - w myślach prześledzić cały proces naciągania tego łuku.

Dotąd strzelałem tylko z jednego wertykalnego bloczka, nawet w posługiwaniu się tym jednym praktyki nie mam prawie żadnej (mam go dopiero od kilku miesięcy i nauczyłem się strzelać tylko do 30 metrów) - ale za to znam prawa fizyki i rozumiem mechanizmy.

Prymat myślenia nad doświadczeniem.


jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: Długość naciągu
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 16, 2010, 10:07:03 am »
U ciebie ani myślenia ani praktyki. Najpierw przetłumacz sobie termin ATA żebyś wiedział o czym w ogóle piszemy.

Axle to Axle. Oś do osi.
Jak się zgadza - to proszę przeprosić za personalny atak.

zgaszony

  • Gość
Odp: Długość naciągu
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 16, 2010, 10:42:57 am »
A jak się nie zgadza ??

Tak dla analizy

http://www.forumlucznicze.pl/upload/Adam/Martin/2009MartinBowManual.pdf

Pozdrawiam Adam
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2010, 10:57:35 am wysłana przez zgaszony »

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: Długość naciągu
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 16, 2010, 10:54:43 am »
>Ten model bloczka NIE MA MODUŁÓW!!! Długość naciągu zmienia się przesuwając śrubę, >a nie zmieniając moduł. Wystarczy przyjrzeć się bloczkowi i pomyśleć - w myślach prześledzić cały proces naciągania tego łuku.

Ma moduły, a to o czym mówisz to stop i jego regulacja. Mozna nim regulować długość naciagu do 1/2 cala ale zmienia się let-off. W zaleznosci jaki moduł jest załozony zmienia sie długość naciagu i musi być to zgrane ze stopem.
Długość w łuku bloczkowym mozesz regulować wyłącznie modułami albo zmieniając cam.

Marek
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: Długość naciągu
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 16, 2010, 11:31:24 am »
@zgaszony:

W instrukcji obsługi którą Pan przedstawił nie ma bloczka  typu Acu-Trak single cam, jaki ma Bengal. A na zdjęciach nie widzę modułu - może dlatego, że zdjęcie mało wyraźne - a może jednak dlatego, że modułów ten model nie ma?
Warto wyjaśnić - oczywiście rzeczowo, bez osobistych wycieczek  :D

Długość w łuku bloczkowym mozesz regulować wyłącznie modułami albo zmieniając cam.

Otóż niekoniecznie.
Są bloczki (też Martina), gdzie się reguluje długość naciągu bez zmiany wielkości bloczka lub modułu:
http://www.martinarchery.com/manuals/2010_Threshold_Cam_Chart.pdf

Jak ktoś znajdzie dokładne zdjęcie, rysunek lub opis bloczka Bengala - proszę o link.
Bardzo mnie to zaciekawiło.

pozdrawiam - Robert

zgaszony

  • Gość
Odp: Długość naciągu
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 16, 2010, 12:20:44 pm »



jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: Długość naciągu
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 16, 2010, 12:34:38 pm »
@zgaszony

Jeszcze raz - to co Pan przedstawia TO NIE JEST ACU - TRAK SINGLE CAM stosowany w Bengalu!!!!!!

Ma ktoś zdjęcie tego konkretnego bloczka Acu-Trak Single Cam, lub jego dokładny opis?

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: Długość naciągu
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 16, 2010, 02:16:23 pm »
Lecz bez względu na to, czy w Bengalu jest moduł, czy go nie ma - istota zagadnienia poruszonego w wątku zależy nie od obecności (lub nieobecności) modułu - lecz od tego, o co jest zatrzymywany bloczek przez draw stop.

Gdy jest zatrzymywany przez dotarcie do elementu elastycznego (np. kabla) - to teoretyczny zakres regulacji np. o 1 cal może podczas realnego użytkowania ulec sporemu zwiększeniu. Bo niby kabel ma zatrzymać bloczek gdy draw stop dotrze do kabla - lecz kabel uginając się pozwala na dalsze naciąganie łuku - nie ma wtedy wyraźnej "ściany". Im mniejszy let-off - tym łatwiej przeoczyć dotarcie draw stopu do kabla i naciągać nalej, napinając draw-stopem kabel.

Tyle teoria - a jak to wygląda w przypadku Bengala - nie da się stwierdzić bez dokładnego zdjęcia jego bloczka, a najlepiej zobaczenia tego łuku na żywo.

zgaszony

  • Gość
Odp: Długość naciągu
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 16, 2010, 02:50:09 pm »
Coś mi się wydaje, że jednak mas Bengala źle ustawionego. Ten łuk zdecydowanie powinien mić "ściane". Czy na pewno moduł i stop są prawidłowo powkręcane?

Proszę spojrzeć na zdjęcie Bengala (zwrócić uwagę na dolny bloczek w całym łuku), a potem w dole tej strony obejrzeć sam bloczek:

http://www.martinarchery.com/2010web/bengal.php


To podłużne wcięcie w bloczku po prawe stronie bloczka - to miejsce na przesuwaną śrubę draw stopu - a śruba jest widoczna na zdjęciu całego łuku.
Ten model bloczka NIE MA MODUŁÓW!!! Długość naciągu zmienia się przesuwając śrubę, a nie zmieniając moduł. Wystarczy przyjrzeć się bloczkowi i pomyśleć - w myślach prześledzić cały proces naciągania tego łuku.

Dotąd strzelałem tylko z jednego wertykalnego bloczka, nawet w posługiwaniu się tym jednym praktyki nie mam prawie żadnej (mam go dopiero od kilku miesięcy i nauczyłem się strzelać tylko do 30 metrów) - ale za to znam prawa fizyki i rozumiem mechanizmy.

Prymat myślenia nad doświadczeniem.



Dyskutujemy ponieważ, jak wyżej.

« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2010, 03:24:02 pm wysłana przez zgaszony »

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: Długość naciągu
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 16, 2010, 04:17:44 pm »
Zdjęcie marne, modułu nadal nie widać, ale widać dwa małe blade kółeczka - chyba miejsca do przykręcania modułu.
Czyli jednak moduł jest.

Teraz pytanie, na ile pozwala regulacja draw stopem długości naciągu - nie według producenta. lecz w rzeczywistości, według mechanizmu który podałem w poprzednim poście - w końcu użytkownik tego łuku, Pan lansky potwierdził moje przypuszczenie:

co do draw stopu to fakt jest jakiś mięki mało wyczuwalny w "Bengalu"

lansky

  • Gość
Odp: Długość naciągu
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 16, 2010, 06:31:52 pm »
Trochę dziwne forum ,teorie plus wróżenie z fusów.
Teraz trzeba trochę ten bałagan ogarnąć , po pierwsze Bengal to model 2008 bloczek M-Pro cam z draw stop , regulacja  długości oczywiście modułami w tym wypadku F5  , regulacja draw stopu "efekt ściany" raczej nie do osiągnięcia w tym modelu .
Martin WilDcat APG  rocznik nie znany moduł to M-Pro Mini bez draw stopu.
Ale już chyba wiem w czym problem ,w jednym łuczku cięciwa założona  na pinie 1 a w drugim na pinie 2  czyli różnica 1/2 cala do tego inna budowa majdanów i ramion .
Dodam jeszcze ze oba łuki są nowe .
WilDcat.
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2010, 06:34:52 pm wysłana przez lansky »

mgo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 228
Odp: Długość naciągu
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 19, 2010, 10:41:54 am »
Specjalista ze mnie nie jest  ;D ale moim zdaniem, roznica wynika z tego ze w Bengalu masz backstop a w drugim nie. Do tego wartosc katowa ze wzgledu na roznice w ATA jest inna. Compound bez backstopa prawdopodobnie przeciagasz troche mocniej niz do miekkiej sciany.

lansky

  • Gość
Odp: Długość naciągu
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 19, 2010, 05:57:46 pm »
@mgo
Cytuj
Specjalista ze mnie nie jest  Duży uśmiech
Witam , "specjalista" może i  nie ale uważam że udało się po Twojej wypowiedzi   rozwiać wszelkie wątpliwości 
Cytuj
ale moim zdaniem, roznica wynika z tego ze w Bengalu masz backstop a w drugim nie. Do tego wartosc katowa ze wzgledu na roznice w ATA jest inna. Compound bez backstopa prawdopodobnie przeciagasz troche mocniej niz do miekkiej sciany.
Bengal ATA 32" plus draw stop ,  WilDcat 33"  moduły F5 w obydwu .

jopsa
Cytuj
Zdjęcie marne, modułu nadal nie widać, ale widać dwa małe blade kółeczka - chyba miejsca do przykręcania modułu.
Czyli jednak moduł jest.
Albo jedno z nich jest modułem .?
Drogi jopsa te dwa małe kółeczka wystarczą aby powalić małego słonia , mi to wystarczy.

« Ostatnia zmiana: Maj 19, 2010, 06:28:15 pm wysłana przez lansky »