Autor Wątek: Spust palcowy Carter Evolution  (Przeczytany 9102 razy)

cyna

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 95
    • cymkiewicz.eu - archery my love ;)
Spust palcowy Carter Evolution
« dnia: Listopad 03, 2007, 10:08:30 pm »
Czy ktoś z Was miał kiedyś styczność ze spustem palcowym, którego mechanika zwalniania polega na "przeciąganiu", a nie zwalnianiu za pomocą "cyngla"?

Przykładem takiego spustu jest produkt firmy CARTER o nazwie EVOLUTION.

Niedawno miałam okazję z niego strzelić i muszę przyznać że spust ten powalił mnie na kolana. Metoda przeciągania jest o tyle rewelacyjna, że nie pozwala na opóźnienie pomiędzy decyzją zwolnienia spustu, a samym zwolnieniem (nie ma możliwości odruchu złożenia się przed wypuszczeniem strzały) co mi (i pewnie nie tylko) jeszcze czasem się zdarza.

Pytanie moje brzmi:

Czy ktoś zna może jakiś inny model, którego mechanika działania jest taka sama lecz cena niższa? Model Carter Evolution kosztuje 194$, w PL dostępny jest w kwocie blisko 700 pln :(
Hoyt Ultra Elite XT 3000   //   2008 xD


cymkiewicz.eu   //   marymont.waw.pl   //  3Darchery.pl

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Spust palcowy Carter Evolution
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 03, 2007, 10:18:25 pm »
Cześć Asiu,

Mówisz o spuście BT (back tension), który jest między innymi używany do "leczenia" target panic. W moim otoczeniu nikt go nie używa, ale nie słyszałem (nie czytałem) o żadnej negatywnej opinii na jego temat. Zmienia on całkowicie technikę zwalniania strzały, przenosząc ją bliżej techniki wywodzącej się z klasyków. Nie wiem, czy zyskasz na jego stosowaniu, ale wiedz, że nie widziałem go w użyciu przez jakiegokolwiek łucznika bloczkowego w Polsce (aczkolwiek może zbyt mało widziałem). A zatem, o ile nie masz problemy z długim mierzeniem i utzymaniem celownika, to nie inwestowałbym w niego.

Pozdrawiam
Maciek

cyna

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 95
    • cymkiewicz.eu - archery my love ;)
Odp: Spust palcowy Carter Evolution
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 03, 2007, 10:36:13 pm »
Strzela z niego jeden z bloczkowców w klubie Marymont, dla tego też miałam okazję z niego strzelić osobiście i od razu przypadł mi do gustu.
Hoyt Ultra Elite XT 3000   //   2008 xD


cymkiewicz.eu   //   marymont.waw.pl   //  3Darchery.pl

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Spust palcowy Carter Evolution
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 03, 2007, 10:56:11 pm »
Hej!

Czyli nie będziesz prekursorem... :) . Dobrze wiesz, że strzelać ma się "WYGODNIE". Czyli, jeżeli odpowiada Ci właśnie ten  rodzaj spustu - to czemu nie?
A co do mojej wcześniejszej wypowiedzi: To, że żaden ze znanych mi łuczników z takiego spustu nie korzysta nie oznacza, że jest on zły!. Bynajmniej! Czyli raczej zachęciłbym Cię do prób i podzielenia się wrażeniami. To, że jest on używany jako remediium na "target panic", tym bardziej  zachęca do jego przetestowania! I oczywiście może oznaczać, że zechcesz z niego  korzystać na codzień.
Reasumując: nie pomogłem, ale zachęcam! Chociaż tani nie jest...

Pozdrawiam
Maciek

cyna

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 95
    • cymkiewicz.eu - archery my love ;)
Odp: Spust palcowy Carter Evolution
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 03, 2007, 11:01:00 pm »
Nie wiem na czym dokładnie polega target panic, ale ja mam ten problem że zdarza mi się "delikatnie złożyć" przed naciśnięciem spustu... czyli to o czym pisałam: najpierw decyzja, potem odruch :( a to bardzo źle wpływa na wyniki. Być może dla tego tak dobrze używało mi się spustu o którym mowa. Niestety strzeliłam z niego zaledwie 3 razy, więc o testowaniu też zbytnio nie można mówić :(
Hoyt Ultra Elite XT 3000   //   2008 xD


cymkiewicz.eu   //   marymont.waw.pl   //  3Darchery.pl

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Spust palcowy Carter Evolution
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 04, 2007, 12:38:53 am »
Heju!

Nie będę udawał fachowca. Ale odeślę Cię do takowych:
Target Panic - co to jest i jak to leczyć: http://www.archerytalk.com/vb/showthread.php?t=453859
Jak strzelać ze spustu typu BT (BackTension): http://www.archerytalk.com/vb/showthread.php?t=489770

Teksty niestety po angielsku. Może kiedyś (mając czas) poproszę autorów o zgodę  i przetłumaczę...
Pozdrawiam
Maciek

cyna

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 95
    • cymkiewicz.eu - archery my love ;)
Odp: Spust palcowy Carter Evolution
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 04, 2007, 11:45:49 am »
thnx, chętnie poczytam :)
Hoyt Ultra Elite XT 3000   //   2008 xD


cymkiewicz.eu   //   marymont.waw.pl   //  3Darchery.pl

mgo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 228
Odp: Spust palcowy Carter Evolution
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 05, 2007, 09:57:04 am »
Witam ja strzelam ze spustu typu BT którego koszt to ok 240 PLN. Spust jest firmy TRU Ball model BT Ultra TRU Tension 4 Finger. uważam że jest bardzo dobry i cena nie szokuje

cyna

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 95
    • cymkiewicz.eu - archery my love ;)
Odp: Spust palcowy Carter Evolution
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 05, 2007, 07:30:47 pm »
Jakie są Twoje wrażenia z użycia tego typu spustu? Jak jest z "odrzutem" lewej ręki?
Hoyt Ultra Elite XT 3000   //   2008 xD


cymkiewicz.eu   //   marymont.waw.pl   //  3Darchery.pl

jeż

  • Stowarzyszenie
  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Spust palcowy Carter Evolution
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 05, 2007, 11:34:34 pm »
Witajcie

Zacząłem strzelać z tego spustu (Carter Evolution) mniej więcej w tym samym czasie co D. Gawryś. Dopóki działał bez zarzutu (spust oczywiście),  to strzelało mi się z niego bardzo dobrze i nie miałem żadnego problemu z przejściem z Cartera Insatiable+. Niestety po niecałym miesiącu użytkowania coś się z nim porobiło i zaczął się wypinać w trakcie naciągania łuku. Może miałem pecha co do egzemplarza, ale stwierdziłem, że nie mogę sobie pozwolić na takie niespodzianki w trakcie zawodów i przeprosiłem się z moim Insatiable+. Teraz próbuję przesiąść się na spust Stanislawski MagMicro Quattro, (kosztuje ok 150$) i jak na razie wydaje mi się, że pójdę w tym kierunku.

mgo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 228
Odp: Spust palcowy Carter Evolution
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 06, 2007, 11:22:21 am »
Jakie są Twoje wrażenia z użycia tego typu spustu? Jak jest z "odrzutem" lewej ręki?

Jak dla mnie to spust jest idealny do treningu i strzelania w idealnych warunkach przy silniejszym wietrze uważam, że mechaniczny jest niezastąpiony chyba nie muszę wyjaśniać dlaczego :)

cyna

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 95
    • cymkiewicz.eu - archery my love ;)
Odp: Spust palcowy Carter Evolution
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 06, 2007, 11:29:51 am »
czyli reasumując: na halę spust z mechanizmem BT jest OK, na powietrze zdecydowanie spust gdzie łucznik sam decyduje o zwolnieniu (czyli palcowy lub nadgarstkowy ale zwykły) - czy dobrze rozumiem?
Hoyt Ultra Elite XT 3000   //   2008 xD


cymkiewicz.eu   //   marymont.waw.pl   //  3Darchery.pl

mgo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 228
Odp: Spust palcowy Carter Evolution
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 06, 2007, 11:38:15 am »
Jeżeli czujesz się na siłach możesz strzelać z BT zawsze  ;D ewentualnie w zależności od warunków atmosferycznych

cyna

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 95
    • cymkiewicz.eu - archery my love ;)
Odp: Spust palcowy Carter Evolution
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 06, 2007, 11:42:32 am »
A gdyby tak spróbować ustalić wyższość jednego typu spustu nad drugim (mowa o palcowych i nadgarstkowych spustach) to co byś polecił na bazie własnych doświadczeń?

Oczywiście wiem, że jest to rzecz gustu i własnych upodobań/przyzwyczajeń, ale stoję właśnie przed wyborem jakiegoś konkretnego rodzaju i jestem ciekawa opinii :)
Hoyt Ultra Elite XT 3000   //   2008 xD


cymkiewicz.eu   //   marymont.waw.pl   //  3Darchery.pl

mgo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 228
Odp: Spust palcowy Carter Evolution
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 06, 2007, 12:16:20 pm »
Jeżeli chodzi o mnie to używam obu  :), palcowy - BT, nadgarstkowy - mechaniczny. Polecić mogę i palcowy i nadgarstkowy, uważam że jeżeli ktoś Ci doradzi, który spust lepiej to zawsze bedzie to rada subiektywna. Ty musisz zdecydować, który jest w twoim przypadku lepszy, mam na myśli układ ręki przy pełnym naciągu, stabilność całego układu w kolejnych fazach oddawania strzału oraz mase innych szczegułów takich jak wysokość peepsight'u na cięciwie, napiecie na nadgarstku i w dłoni itd, itp. Tak więc trzeba próbować z obu.