Autor Wątek: strzałki do 3D  (Przeczytany 3341 razy)

majero

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 200
strzałki do 3D
« dnia: Lipiec 13, 2010, 09:19:24 pm »
Witam!
Temat pewnie klepany na forum od dawna, jednak w moim przypadku jest nieco inaczej i byłbym bardzo wdzięczny za pomoc z Waszej strony.
Mianowicie zamówiłem swój pierwszy łuczek bloczkowy i nie wiem jaki komplet strzałek do niego zamówić. Treningowo będę miał używane ACC (zamierzam strzalać również FITe), muszę dokupić strzałki na zawody 3D i nie wiem jakie. Łuk będzie wstępnie ustawiony na 50#, długosć naciągu 28". Z tego co wiem to FAT BOYe są stosunkowo ciężkie i rozbierznosć przy strzale byłaby spora w stosunku do lekkich cienkich strzałek. Popularne są Light speedy, jednak ich koszt jest spory zważywszy na możliwosć ich zgubienia, albowiem jestem początkującym łucznikiem. Czy możecie zatem polecić strzałki w miarę tanie, wytrzymałe i lekkie do łuku o sile 50# ?

pozdrawiam,
Wojtek
łuk: Merlin
celownik: Toxonics
strzałki: Easton ACC (do tarczy), Easton Lightspeed (do 3D)
podstawka: MonArch
laga: Easton ACE

Adam Cymkiewicz

  • Gość
Odp: strzałki do 3D
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 13, 2010, 09:24:15 pm »
co znaczy dla Ciebie tanie

majero

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 200
Odp: strzałki do 3D
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 13, 2010, 09:28:58 pm »
tanie czyli w przedziale 20-25zł za sztukę. Czy cos oprócz tych Power Flightów jest godne polecenia? jest cos lżejszego? np. jakies modele Bemana?

łuk: Merlin
celownik: Toxonics
strzałki: Easton ACC (do tarczy), Easton Lightspeed (do 3D)
podstawka: MonArch
laga: Easton ACE

PK

  • Gość
Odp: strzałki do 3D
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 14, 2010, 08:31:14 am »
Strzałki do 3D, oprócz tego, że ich finalny ciężar powinien być jak w przypadku każdej strzały - bezpieczny dla łuku, wg mnie dobrze jak spełniają następujące warunki:

1- są dla łucznika w miarę tanie (ze względu na łatwość utraty lub zniszczenia strzałami innych zawodników),
2- słabo penetrujące (oszczędność figur, wygoda wyciągania strzał),
3- o większej średnicy promienia (wpływ wiatru lub zwiększający się opór powietrza - jest na małych odległościach bez znaczenia, a łatwiej złapać wyżej punktowaną linię),
4- ich konfiguracja z łukiem powinna zapewniać jak największą szybkość strzały, (bez pogorszenia prawidłowej relacji sztywność promienia/siła łuku ). Większa szybkość strzały - odczuwalnie zmniejsza błąd oceny odległości. Jednocześnie potęguje błędy strzeleckie łucznika.

Obecnie producenci zaadresowali dla tej dyscypliny szereg promieni, np:
Easton Lightspeed 3D, Carbon Express Maxima 3D Select, GoldTip Ultralight, Carbon Tech CT Cheetah, SkyArt Carbon Sprint, ...
choć oprócz nich zwykle preferuje się promienie przeznaczone do strzelań sportowych (target arrows) na bliskie odległości:
karbonowe - Beman 9.3, Easton Fatboy, GoldTip Ultralight X Cutter, GoldTip 30X, lub alusy Eastona: Eclipse, Cobalt, Platinum.

Niektórzy używają również promieni myśliwskich, chociaż ich charakterystyka zwykle jest odwrotna do zalet określonych w pkt. nr 2, 3.
  
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2010, 10:36:17 am wysłana przez PK »

majero

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 200
Odp: strzałki do 3D
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 14, 2010, 02:27:47 pm »
ok dziękuję za podpowiedzi!
łuk: Merlin
celownik: Toxonics
strzałki: Easton ACC (do tarczy), Easton Lightspeed (do 3D)
podstawka: MonArch
laga: Easton ACE

dany

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 920
Odp: strzałki do 3D
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 16, 2010, 10:08:48 am »
to że FOC dla myśliwskiej strzały powienien zawierać się między 11-15% to wiem, a dla sportowej? wczoraj próbowałem to wykombinować po prostu szukając punktu równowagi na drugiej strzale opierając, dobrze? bo innej drogi nie widzę, wyszło mi na powerfilghtach 500 6,25% (groty 80 gr, lotki 2.3 cala) trochę mało..
A czy easton on target to program komercyjny? czy free?
Sage 35#

PK

  • Gość
Odp: strzałki do 3D
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 16, 2010, 10:45:53 am »
Ja znam dwa programy komputerowe:
1. Easton Bow Force Mapper
2. Pinwheel On Target2
...za które trzeba zapłacić. Drugi istnieje w wersji free, ale bez aktualnej bazy danych, z ograniczoną możliwością wydruku ustawień (Ja po krótkim używaniu, szarpnąłem portfel na ok. 100zł  ;D i nabyłem pełną wersję. Bardzo się przydaje i co najważniejsze mówi prawdę.)
(Są oczywiście jeszcze b. uproszczone shaftselektory - do przybliżonego doboru promieni przed zakupem).

F.O.C. wg Easton'a powinien zawierać się w:
dla strzał myśliwskich:
10-15%
dla strzał sportowych:
7-9% - aluminiowe
9-11% -  karbonowe,
11-16% - aluminiowo-karbonowe
 
« Ostatnia zmiana: Lipiec 16, 2010, 12:05:10 pm wysłana przez PK »

dany

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 920
Odp: strzałki do 3D
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 16, 2010, 11:24:57 am »
Ja znam dwa programy komputerowe:
1. Easton Bow Force Mapper
2. Pinwheel On Target2
Pomyliłem się, myślałem, że Easton ma monopol.
Dzięki za info. Pozdr.
Sage 35#

PK

  • Gość
Odp: strzałki do 3D
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 16, 2010, 12:37:25 pm »
Wracając do tematu przewodniego,...to strzałki projektowane dla dyscypliny 3D, charakteryzuje wysoka sztywność promienia w stosunku do jego ciężaru jednostkowego. Umożliwia to prawidłową regulację łuku ze strzałą - przy ustawieniu zbliżonym do 5-6grs/1# - czyli blisko dopuszczalnej granicy bezpieczeństwa sprzętowego. Wtedy strzała osiąga maksimum swoich możliwości - jeśli chodzi o szybkość, ...co na nieoznaczonych odległościach do celu - pomaga zmniejszyć rozrzut trafień - ale tylko na linii pionowej przechodzącej przez cel.
Rozrzut na boki - niestety często potęguje się, wraz ze wzrostem szybkości strzały, której wrażliwość na błędy strzeleckie łucznika wzrasta.
No i jeszcze jeden problem - to ten, że oczywiście żywotność sprzętu w sporcie to rzecz mocno wtórna w porównaniu z potencjalnym wynikiem, ...ale w rekreacji już nie...a lekkie, szybkie strzały = krótsza żywotność łuku.  

@(o.o)@

  • Gość
Odp: strzałki do 3D
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 16, 2010, 10:49:10 pm »
Generalnie masz rację... Jednak technika idzie naprzód i te wiadomości powoli stają się nieaktualne. Nowo produkowane ramiona XTS Hoyta wytrzymują do tysiąca suchych strzałów. Jakby tak odnieść ten tysiąc suchych strzałów do granicy 5-ziarnowej to można stwierdzić, że nie jest to coś, czego powinniśmy się obawiać. Innymi słowy w tym momencie regulamin EAA3D zaczyna stanowić ograniczenie zapisem "5gn/#".

Nie śledzę dokładnie wszystkiego w branży - ale z tego, co Adam mówił zapamiętałem, że jeden producent ramion do łuków w Stanach zaopatruje wielu rozpoznawalnych na rynku producentów...

Co do 3D... ciekawy jestem, czy ktoś traktuje tą dyscyplinę tak ambicjonalnie, że strzela na granicy 5#, bo "cel uświęca środki". Eeee... zaraz, zaraz... czyżbyśmy zatem strzelali sobie rekreacyjnie...? ;)

Zamiast kombinować ze sprzętem warto zabrać się za eliminowanie błędów łuczniczych (tutaj ogromne podziękowania pod adresem Adama, którego żona kazała mi słuchać i robić co każe zamiast z nim dyskutować :D ).
« Ostatnia zmiana: Lipiec 16, 2010, 10:53:07 pm wysłana przez @(o.o)@ »

PK

  • Gość
Odp: strzałki do 3D
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 19, 2010, 03:09:24 pm »
...Innymi słowy w tym momencie regulamin EAA3D zaczyna stanowić ograniczenie zapisem "5gn/#"...
Co do tych "tysięcy" suchych strzałów, jakie wytrzymują współczesne ramiona do bloczka... :-\ to, to czego byłem świadkiem w swojej nie najdłuższej karierze łuczniczej - zdawałoby się absolutnie temu przeczyć...a moja intuicja podpowiada mi, że ktoś tam rozpędził się nieco w marketingu, próbując osłabić lęk użytkowników przed suchym strzałem.

Co do 3D... ciekawy jestem, czy ktoś traktuje tą dyscyplinę tak ambicjonalnie, że strzela na granicy 5#, bo "cel uświęca środki".
Strzelanie sportowe i rekreacyjne - to kwestia podejścia zawodnika. Zwykle na początku strzela się 3D rekreacyjnie - demonstrując, że nie po wynik się tu przyjechało...itd. - bo nie ma innego wyjścia  ;D.

Zamiast kombinować ze sprzętem warto zabrać się za eliminowanie błędów łuczniczych
Później jak błędów coraz mniej...i wynik staje się lepszy, a do początku na liście wyników - bliżej niż do końca...przychodzi ochota na sport - to wg mnie naturalna kolej rzeczy. I jeśli już strzelamy sportowo (czyli próbujemy co najmniej pobić swoją życiówkę) - to siłą rzeczy staramy się tak dostosować parametry sprzętu by nam pomagał a nie przeszkadzał. Mocny łuk i szybka strzała - jednym wynik poprawi...innym pogorszy. Wybór b. indywidualny. 
 
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2010, 09:40:25 am wysłana przez PK »