Ankieta

Jak uważacie.. pytanie w wątku.

Recurve
12 (27.9%)
Bloczek
31 (72.1%)

Głosów w sumie: 40

Autor Wątek: efficiency-efektywność.. taka mała ankieta pt. BLOCZEK VS. RECURVE.  (Przeczytany 27992 razy)

yokai

  • Gość
Odp: efficiency-efektywność.. taka mała ankieta pt. BLOCZEK VS. RECURVE.
« Odpowiedź #45 dnia: Grudzień 15, 2013, 09:54:07 pm »
Nie wiem Olympic po co się z tymi podstawami produkujesz skoro one nie są w żaden sposób odpowiedzią na moje pytanie. Tak samo jak historyjki z autami i pośrednikami. Jestem prostą kobietą bez większych wydumanych szkół technicznych i chcę wiedzieć jak to z tą większą sprawnością recurva jest. Bo jak sobie tak kilka razy palnęłam z 40# bloczka i to co się działo ze strzałą porównam do mojego 40# klasyka to różnica w prędkości strzały jest dość mocno odczuwalna na korzyść łuku bloczkowego. Wobec powyższego się pytam jakie mam przyjąć założenia wyjściowe, żeby mi wyszło, że 40# klasyk jest sprawniejszy energetycznie od 40# bloczka?
Z góry dziękuję za cierpliwość i pomysłowość w wyjaśnieniach.

Olympic

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: efficiency-efektywność.. taka mała ankieta pt. BLOCZEK VS. RECURVE.
« Odpowiedź #46 dnia: Grudzień 15, 2013, 10:37:43 pm »
Poddaję się !
Dobrej nocy. :)
ps
Różnicę w prędkości strzał różnych łuków o tej samej mocy, można jeszcze wytłumaczyć zachodzeniem na siebie widełek ich sprawności (bloczki 70-80℅ recurve 75-89%).Twój bloczek może mieć większą sprawność od sprawności Twojego klasyka i wcale to nie będzie podważało twierdzenia, że bloczek z zasady jest bardziej marnotrawny.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: efficiency-efektywność.. taka mała ankieta pt. BLOCZEK VS. RECURVE.
« Odpowiedź #47 dnia: Grudzień 16, 2013, 09:02:10 am »
hehe no tak 40# bloczek który strzela dalej i szybciej jest bardziej marnotrawny od 40# recurve który strzela wolniej i bliżej xD


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Olympic

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: efficiency-efektywność.. taka mała ankieta pt. BLOCZEK VS. RECURVE.
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 16, 2013, 09:16:44 am »
Łukaszu.
Od szczegółu do szczegółu, i zrobiłbym się kontynuatorem Roda, w stylu Roda.
 Na szczęście dla Was mam inne wady, niż ślepe zacietrzewienie, a tutaj włączyłem się do dyskusji tylko nad teoretyczną różnicą sprawności obu rodzajów łuków.
I tak zabrnąłem za daleko. :(
Pozdrawiam
ps
Yokai pisze o odczuwalnej różnicy prędkości. Hm... subiektywna miara i bezwymiarowa jednostka.
No i nie będąc Rodem, nie wytknę Ci, że yokai nic nie napisała o "dalej" , a "prędkość" nie musi przekładać się na odległość.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2013, 09:47:08 am wysłana przez Olympic »

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: efficiency-efektywność.. taka mała ankieta pt. BLOCZEK VS. RECURVE.
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 16, 2013, 09:42:45 am »
hehe no tak 40# bloczek który strzela dalej i szybciej jest bardziej marnotrawny od 40# recurve który strzela wolniej i bliżej xD
Jak tu już zostało to na wykresach przytoczone, bloczek 40# wykonuje większą pracę niż recurve 40# co jest jednoznaczne z tym, że  przekazuje więcej energii. Gdyby miał sprawność wyższą od recurve, to tej energii przekazanej byłoby jeszcze więcej, więc strzały latałyby jeszcze dalej i jeszcze szybciej.
 
Sprawność mechaniczna nie służy porównaniu efektu końcowego tylko ilości energii traconej - czym bardziej złożony układ mechaniczny, tym więcej ten energii traci - fizyka na poziomie klasy średniej, nie trzeba być do tego inżynierem by to zrozumieć.
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: efficiency-efektywność.. taka mała ankieta pt. BLOCZEK VS. RECURVE.
« Odpowiedź #50 dnia: Grudzień 16, 2013, 09:47:50 am »

Yokai pisze o odczuwalnej różnicy prędkości. Hm... subiektywna miara i bezwymiarowa jednostka.

No tak subiektywnie nikt nie jest w tanie ocenić czy auto A pojechało szybciej od auta B, albo czy strzała z tej samej odległości szybciej doleciała do tarczy czy wolniej, zwłaszcza kiedy różnice są MOCNO wyraźne :), nikt tu nie podaje jednostek czy wartości o ile, tylko z czego poleciało szybciej :)

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Olympic

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: efficiency-efektywność.. taka mała ankieta pt. BLOCZEK VS. RECURVE.
« Odpowiedź #51 dnia: Grudzień 16, 2013, 10:10:58 am »
Sprawność mechaniczna nie służy porównaniu efektu końcowego tylko ilości energii traconej - czym bardziej złożony układ mechaniczny, tym więcej ten energii traci - fizyka na poziomie klasy średniej, nie trzeba być do tego inżynierem by to zrozumieć.

" Dyskutant z doświadczeniem" może pozwolić sobie na takie podsumowanie  ;D, "Początkujący forumowicz" musi być grzeczny. :(
« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2013, 10:29:46 am wysłana przez Olympic »

Marcin Borowski

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 664
  • operator bloczka
Odp: efficiency-efektywność.. taka mała ankieta pt. BLOCZEK VS. RECURVE.
« Odpowiedź #52 dnia: Grudzień 16, 2013, 11:02:21 am »
Jak juz sie do pracy wykonanej czepiacie to rozpatrzcie dwa przykłady:
Ziomal bierze worek "ziamniorów" (50kg) i niesie go 200m na tej samej wysokości nisko nad ziemią i ruchem jednostajnym prostoliniowym.
Drugi ziomal bierze już worek 75kg i wrzuca go na wózek załóżmy że 3 razy wyżej niż wysokość na jakiej niósł pierwszy ziomal. Potem przepycha ten wózek (w obu przypadkach jest to superpłaska wylewka betonowa, a wózek jest na 4 kołach łożyskowanych - żeby nie było że zaraz jakiś "oszołom" wyjedzie z tekstem ze pchać wózek po polu jest gorzej)
A teraz, który z ziomali wykonał większą pracę wg praw fizyki?
W końcu drugi musiał wrzucić 75kg i to jeszcze wyżej!!


TRG7 59# / Strother SX1 70#
Axcel Achive/  accutouch + CBE/x41/x31...
Nap Smartrest /Vapor limb driver
BeeStinger microhex 33",15",12"
"czekulatka" insideoutX
Vap V1 400/ X-buster 400/ eclipse 2315
W wolnych chwilach tradycyjny kijek i bambusy z Aliexpres

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: efficiency-efektywność.. taka mała ankieta pt. BLOCZEK VS. RECURVE.
« Odpowiedź #53 dnia: Grudzień 16, 2013, 12:23:54 pm »
myślę, że TACZKA xD


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Olympic

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: efficiency-efektywność.. taka mała ankieta pt. BLOCZEK VS. RECURVE.
« Odpowiedź #54 dnia: Grudzień 16, 2013, 12:37:18 pm »
Ja, bez znajomości gatunku ziemniaków w workach, nie wiem. :-\
--------------
A poważniej, tą zagadkę można traktować jako dobry test na intuicję, której skuteczność wyprowadzania na manowce, widać po wynikach tutejszej ankiety. ;)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2013, 01:27:55 pm wysłana przez Olympic »

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: efficiency-efektywność.. taka mała ankieta pt. BLOCZEK VS. RECURVE.
« Odpowiedź #55 dnia: Grudzień 16, 2013, 01:16:22 pm »
Nie da się tego ocenić z powodu braku danych. Z teoretycznego punktu widzenia praca podnoszenia zeruje się, pozostaje składowa pozioma ale nie znamy oporów ruchu posuwistego - w jednym przypadku opory toczenia i chodu pchacza obciążonego wyłącznie swoją wagą, w drugim przypadku opory chodu tragarza obciążonego swoją wagą oraz worem ziemniaków. Na zdrowy rozsądek opory chodu będą większe niż opory toczenia + chodu z mniejszym obciążeniem.
Ale powyższe to model mocno uproszczony gdzie pomija się pracę wykonaną w mięśniach.
Przypominam jednak, że zajmujemy się tutaj łucznictwem a nie noszeniem ziemniaków, tak więc interesująca nas praca wygląda nieco inaczej:

przypominam, że praca równa energii z powyższych wykresów jest liczona jako całka powyższych funkcji a prościej tłumacząc jest równa polu
pod wykresem. Więc przy założeniu, że maksymalna siła naciągu obu łuków będzie taka sama (trochę niefortunnie dobrane wykresy ale aproksymując można i tak powiedzieć, że...) pole pod wykresem bloczka będzie dużo większe.
Mam nadzieję, że teraz z tego komiksu jest to dostatecznie czytelne :)
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

Marcin Borowski

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 664
  • operator bloczka
Odp: efficiency-efektywność.. taka mała ankieta pt. BLOCZEK VS. RECURVE.
« Odpowiedź #56 dnia: Grudzień 16, 2013, 04:13:44 pm »
Chodziło mi o to że praca siły działającej na ten worek kartofli jest równa 0 bo kąt miedzy siłą działająca na worek a drogą przebyta jest 90 stopni, a cos 90 stopni to 0...
Ale ziomal się bardziej zmęczył niż ten co dygnał inny worek wyżej a potem tylko pchał wózek....

Jak to się ma z łucznictwem? Nijak :P to tylko taki przykład :P
Ale możemy sobie zrobić doświadczalnie :P
Weźmiesz sobie recurwa jakiego tam chcesz(najlepiej 70#), strzały carbonowe załóżmy 6gpp i sprawdzisz na chrono jej prędkość. 
Potem ja wezmę tą samą strzałę 420 grainową i swój łuk, który ma masę złodziei energii w postaci kabli, ślizgacza na kablach, bloczków no i jeszcze damperów na ramionach i coś by jeszcze się znalazło co kradnie energie i będę go z 70# odpuszczał aż dojdzie do tej samej prędkości.
Myślę że by to musiał być jakiś łuk z zakresem 40-70# a nie mój 60-70# by dojść do tej samej prędkości wylotowej...
A gdy już nasze łuki nadawały by tej samej strzale, taką samą energię kinetyczną (masa ta sama i prędkość ta sama) byśmy sobie postrzelali :)
Ja moim złodziejem energii, gdzie masa pracy idzie w błoto, a Ty i Rod swoim niekradnącym energii recurvem.
Ten sam schemat oddawania strzału: naciąg, 3 sekundy na przycelowanie (lub więcej mi to obojętne) i tak około 150 oddanych strzałów(jeden trening).
W efekcie to ja powinienem być bardziej zmęczony bo to mój łuk kradnie energie więc to ja wkładam w to więcej pracy.
Ale jestem przekonany że byłoby na odwrót.
TRG7 59# / Strother SX1 70#
Axcel Achive/  accutouch + CBE/x41/x31...
Nap Smartrest /Vapor limb driver
BeeStinger microhex 33",15",12"
"czekulatka" insideoutX
Vap V1 400/ X-buster 400/ eclipse 2315
W wolnych chwilach tradycyjny kijek i bambusy z Aliexpres

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: efficiency-efektywność.. taka mała ankieta pt. BLOCZEK VS. RECURVE.
« Odpowiedź #57 dnia: Grudzień 16, 2013, 05:18:03 pm »
Chodziło mi o to że praca siły działającej na ten worek kartofli jest równa 0 bo kąt miedzy siłą działająca na worek a drogą przebyta jest 90 stopni, a cos 90 stopni to 0...
Ale ziomal się bardziej zmęczył niż ten co dygnał inny worek wyżej a potem tylko pchał wózek....
No to przyjąłeś model duuuuużo bardziej uproszczony od mojego. To znaczy Twój worek ziemniaków ma zdolność przemieszczania się w poziomie ruchem jednostajnym :) tak to można udowadniać wszystko, tylko co to ma wspólnego z rzeczywistością?
Dla ćwiczenia rozważ model zbliżony do rzeczywistego zakładając tarcie toczne użytego wózka. Dlaczego wózek raz pchnięty nie porusza się w nieskończoność? Z czego wynika jego utrata energii? I co to jest to tarcie toczne na modelu fizycznym? Opory powietrza możesz pominąć w swoim rozważaniu, bo są wielokrotnie mniejsze przy małej prędkości ruchu. Jeżeli przeanalizujesz już model tarcia tocznego, to poprzez analogię możesz rozważyć siły działające podczas kroczenia i znacznie większe opory z tym związane.

A kontynuując drogi Marcinie, mam kilka uwag do przedstawionego toku Twojego rozumowania:

Po pierwsze, same dumpery nie kradną energii - pozwalają jednak zmienić znacznie sposób rozproszenia energii już ukradzionej przez elementy ruchome łuku, innymi słowy założenie stabilizatorów i różnej maści tłumików nie ma na celu obniżenie ilości energii przekazanej strzale, lecz zmniejszenie amplitudy drgań układu, drgań, które powodują oddziaływanie na strzałę dodatkową wypadkową i losową siłą - jakie ma to znaczenie, jest jak mi się wydaje oczywiste.

Po drugie, wbrew mocno uproszczonemu modelowi pracy jaki przedstawiłeś trochę wcześniej, najbardziej męcząca w łucznictwie jest statyczna praca mięśni: ja muszę utrzymać 70# przez 3-5sek by wycelować i przeciągnąć klicker, Ty w tym czasie odpoczywasz trzymając połowę tego obciążenia w rękach (pomijam wygodę użycia spustu), bo po to właśnie zmieniono charakterystykę siły naciągu bloczkami. Ten przykład tak naprawdę niczego nie udowadnia, ani nie zmienia praw mechaniki co starasz się udowodnić :)
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

Sebastian

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 276
  • спасибо
Odp: efficiency-efektywność.. taka mała ankieta pt. BLOCZEK VS. RECURVE.
« Odpowiedź #58 dnia: Grudzień 16, 2013, 05:33:05 pm »
A nie 36# Jacku? Bierzesz pod uwagę różnice w masie własnej łuku + stabilizatorów?
Wypłata (a)- łucznictwo(d) - żona(g) = kieszeń (k)
My wiemy że czasem (a) = (d) w tym przypadku (g) i (k) = 0
Żona myśli że (a) = (g) przy (k) i (d) <= 0
A łuk Cię nie ocenia, nie wytyka palcem Twoich błedów matematycznych. Są mundurówki, trzynastki >= a

Olympic

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: efficiency-efektywność.. taka mała ankieta pt. BLOCZEK VS. RECURVE.
« Odpowiedź #59 dnia: Grudzień 16, 2013, 05:54:04 pm »
3 sekundy na przycelowanie (lub więcej mi to obojętne) i tak około 150 oddanych strzałów(jeden trening).
W efekcie to ja powinienem być bardziej zmęczony bo to mój łuk kradnie energie więc to ja wkładam w to więcej pracy.
Ale jestem przekonany że byłoby na odwrót.
Tylko,że....w momencie naciągnięcia nie jest już wykonywana ŻADNA praca (ta od fizyki-nauki). Trwa WYSIŁEK mięśni ( i do tego izometryczny).
Dla zobrazowania: po naciągnięciu cięciwy, zaczepiasz ją na haku. Łuk  ZAKOŃCZYŁ pracę (zmagazynował energię), hak się nie męczy, człowiek tak.
  To taki drobny błąd logiczny w założeniu, wypaczający wnioski, ale do wybaczenia.