Ankieta

Czy istotniejszy jest dla Ciebie patron czy data

Patron
19 (57.6%)
Data
14 (42.4%)

Głosów w sumie: 27

Autor Wątek: Świeto Łuczników  (Przeczytany 25665 razy)

RedPunica

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 116
    • o mnie na Facebooku
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #60 dnia: Grudzień 22, 2009, 04:00:29 pm »
Rozumiem, że sprawa patrona została rozstrzygnięta?! Tak czy inaczej nasze forum może wyłącznie potwierdzić, że patronem łuczników jest św. Sebastian - patron łuczników. Bo niby co więcej może. Zaprzeczać faktom?

I słowo do ateistów: cieszy mnie to, że mimo zadeklarowania się jako osoby niewierzące, wspólnie z nami obchodzicie święta Narodzenia Pańskiego. Wierzę zatem, że pomimo bycia na etapie poszukiwania jesteście w stanie pragnąć patrona i że wespół z wierzącymi chcecie mieć opiekuna. Kościół katolicki za patrona łuczników uznał św. Sebastiana. Dobrze, że i niewierzący mają teraz możliwość zwracania się do niego.

Pozdrawiam,

RedPunica

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 116
    • o mnie na Facebooku
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #61 dnia: Grudzień 22, 2009, 04:21:04 pm »
Cieszę się, że sprawa się wyjaśniła i moja propozycja została zaakceptowana. Obchodzenie święta łuczników w dniu (nie świętego) Leszka co przypada w dniu 3 czerwca...

Drogi Orle,

Nie sądzę, żeby ktokolwiek zaakceptował Leszka. To jakiś żart albo hucpa! Patronem może być wyłącznie święty Kościoła katolickiego. Jeśli komuś się to nie podoba - trudno. Nie zmuszam nikogo do bycia wierzącym, ale trzeba pamiętać, że Europa, a zwłaszcza Polska są kulturowo chrześcijańskie i - bez względu na wyznanie - zaprzeczanie temu jest nadużyciem i głupotą.

Drogi Orle - jeśli zaproponujesz innego świętego - wrócimy do tematu. Jeśli zaś będziesz proponował Rogerów, Bonawentury itp. - trudno będzie dojść do porozumienia.

Pozdrawiam,

Abrat

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 122
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #62 dnia: Grudzień 22, 2009, 05:53:34 pm »
Nie no ludzie, miałem zaległości w czytaniu tego tematu, a teraz prawie spadłem ze stołka.

Tylko parę szczegółów:
Cytuj
Bractwo Kurkowe przyjmując za patrona Jana Pawła II urządziło zawody , strzelając do tarcz z Jego podobizną .Wywołało to bardzo duże i słuszne oburzenie. Jest grupa łuczników która uznając Świętego Sebastiana za patrona łuczników organizuje związane z nim zawody.Strzelają do tarcz umieszczonych na obrazie  przedstawiającym męczeństwo Świętego Sebastiana. To jest profanacja
oburzenie wynika z nieznajomości tradycji kurkowych, dodam wielowiekowych tradycji, dodatkowo temat rozdmuchany przez prasowych ignorantów. Bawiąc się w strzelectwo (łucznictwo jest sportem strzeleckim) warto trochę poznać historię i tradycję, w tym tradycje uroczystych strzelań w bractwach kurkowych  :P

Cytuj
I słowo do ateistów: cieszy mnie to, że mimo zadeklarowania się jako osoby niewierzące, wspólnie z nami obchodzicie święta Narodzenia Pańskiego
ciekawe, bo ateiści których ja znam, wcale świąt nie obchodzą, a że mają w tym czasie urzędowe wolne to inna sprawa.
Cytuj
Dobrze, że i niewierzący mają teraz możliwość zwracania się do niego.
  :o zwracać do niego? przecież nie wierzą w taką możliwość, zresztą duża część chrześcijan również w taką możliwość nie wierzy.

Cytuj
Patronem może być wyłącznie święty Kościoła katolickiego. Jeśli komuś się to nie podoba - trudno

"Ku wolności wyswobodził nas Chrystus" (Gal. 5,1)

pozdr.
Abrat

« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2009, 05:58:36 pm wysłana przez Abrat »
łuki: od sasa do lasa, najchętniej coś refleksyjnego

White_Eagle

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 267
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #63 dnia: Grudzień 22, 2009, 06:00:26 pm »
Witam serdecznie
Drogi Orle

Mój nick to White Eagle i tak proszę się zwracać. Dzięki

... Patronem może być wyłącznie święty Kościoła katolickiego. Jeśli komuś się to nie podoba - trudno.

Bzdura!! Patronem może być każdy a nie tylko wybrany przez kościół!! Który kościól lub związek wyznaniowy masz na myśli?

Nie zmuszam nikogo do bycia wierzącym, ale trzeba pamiętać, że Europa, a zwłaszcza Polska są kulturowo chrześcijańskie i - bez względu na wyznanie - zaprzeczanie temu jest nadużyciem i głupotą.

Kościół katolicki podaje, że w naszym kraju jest 95% chrześcijan a niezależne źródła podają, że jest ich 35% - praktykujących.

Drogi Orle - jeśli zaproponujesz innego świętego....

A jaką wiarę masz na myśli? Czy tylko katolicką? Czy jesteś na tyle tolerancyjny, że każdy święty z innej wiary w Polsce jest przez Ciebie akceptowany?

Pozdrawiam serdecznie
White Eagle
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2009, 06:05:02 pm wysłana przez White_Eagle »
Łuk Bloczkowy Bowtech PATRIOT DUALLY
Celownik Shibuya
Optyka Las Vegas SCODE + 0,50
Strzały EASTON POWER FLIGHT 400
HW100Tqf LONG
FWB 300S Universal
TWINMASTER SPORT + LUNETKA 2X20 WALTHER
ŁUCZNIK 1970
GG 3176262

kissielec

  • Gość
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #64 dnia: Grudzień 22, 2009, 06:46:39 pm »
oburzenie wynika z nieznajomości tradycji kurkowych, dodam wielowiekowych tradycji,...

Aaa widzisz!...nareszcie wiem, czemu Kmicic z kamratami strzelał do portretów Billewiczów. To z miłości i szacunku dla Oleńki Billewiczównej... ;D przecież.
Dostało mu się za to od Wołodyjowskiego, ale Mały Rycerz - niemota, jak widać nie znał strzeleckich tradycji :D.

To nawet dzisiaj wiadomo, że jak chcesz komuś okazać wyjątkowy szacunek - to wieszasz sobie jego zdjecie, bierzesz giwerę - i naparzasz, aż wióry lecą... Nawet Murzyni w Afryce - robią szmaciane lalki konkretnej osoby - i dźgają igłami.
Wszędzie podobnie okazuje się uwielbienie... ;) .



p.s.
...To w ramach żartu, a dla wyjaśnienia: nie mam nic przecwko Kurkowym Bractwom, bo to rzadka dziś ostoja poszanowania historii i patriotyzmu. Tym nie mniej zwyczaj strzelania do tarcz ozdobionych wizerunkami szanowanych osób - jest mojemu odczuwaniu cał-ko-wi-cie obcy
.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2009, 09:32:37 am wysłana przez kissielec »

kissielec

  • Gość
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #65 dnia: Grudzień 22, 2009, 07:16:31 pm »
Nie zmuszam nikogo do bycia wierzącym, ale trzeba pamiętać, że Europa, a zwłaszcza Polska są kulturowo chrześcijańskie i - bez względu na wyznanie - zaprzeczanie temu jest nadużyciem i głupotą.

Kościół katolicki podaje, że w naszym kraju jest 95% chrześcijan a niezależne źródła podają, że jest ich 35% - praktykujących.

...szczerze  mówiąc nie widzę związku odpowiedzi White Eagle'a z zacytowanym przez niego fragmentem wypowiedzi anamixa.

Chodźby w Polsce nie było ani jednego praktykującego Chrześcijanina, to kraj nasz pozostanie kulturowo chrześcijański. Komputer można zresetować, ale nie historię...White Eagle.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2009, 07:18:25 pm wysłana przez kissielec »

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #66 dnia: Grudzień 22, 2009, 07:29:41 pm »
Nie zmuszam nikogo do bycia wierzącym, ale trzeba pamiętać, że Europa, a zwłaszcza Polska są kulturowo chrześcijańskie i - bez względu na wyznanie - zaprzeczanie temu jest nadużyciem i głupotą.

Kościół katolicki podaje, że w naszym kraju jest 95% chrześcijan a niezależne źródła podają, że jest ich 35% - praktykujących.

...szczerze  mówiąc nie widzę związku odpowiedzi White Eagle'a z zacytowanym przez niego fragmentem wypowiedzi anamixa.

Chodźby w Polsce nie było ani jednego praktykującego Chrześcijanina, to kraj nasz pozostanie kulturowo chrześcijański. Komputer można zresetować, ale nie historię...White Eagle.
może niektórym z Was ciężko będzie uwierzyc ale tn kraj był kiedyś Pogański przez duże "P" takie są nasze korzenie. W krajach choćby skandynawskich ludzi są dumni ze swej przed chrześcijańskiej historii u nas z tego co widzę to troche na odwrót ale to tylko moja skromna opinia:)
pozdrawiam
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

Baila

  • Gość
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #67 dnia: Grudzień 22, 2009, 07:30:12 pm »
I bardzo dobrze. Mamy patrona - św.Sebastiana. Zima to również piękna pora roku. Łuki nie wiszą na kołkach przez ten czas jakim jest zima, więc można strzelać (Oby nie w takie mrozy jakie ostatnio nam doskwierały..) na powietrzu. Można ewentualnie jakiś turniej noworoczny...????? :D

Baila

  • Gość
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #68 dnia: Grudzień 22, 2009, 07:45:01 pm »
Wątek jest gorący, a temat delikatny. Ile ludzi tyle głosów. Wiara i religia to sprawy prawie intymne i delikatne. Nie roztrząsajmy takich rzeczy bo i tak "Ameryki nie odkryjemy". Każdy z nas wie co wie na ten temat. I każdy z nas wierzy w to w co wierzy. Jedni szukają do końca życia, inni znajdują  to "coś" wcześniej lub wcale. Nie przekonujmy nikogo do wiary ani do ateizmu. Tak jak wszyscy przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia, każdy w inny sposób, tak dajmy sobie żdźbło tolerancji i wyrozumiałości w tym temacie.
Najserdeczniejsze życzenia Wesołych, Zdrowych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku składam Wam wszystkim, forumowiczom, łucznikom, entuzjastom i sympatykom łucznictwa
Ewa

motek

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #69 dnia: Grudzień 22, 2009, 08:03:07 pm »
oburzenie wynika z nieznajomości tradycji kurkowych, dodam wielowiekowych tradycji, dodatkowo temat rozdmuchany przez prasowych ignorantów. Bawiąc się w strzelectwo (łucznictwo jest sportem strzeleckim) warto trochę poznać historię i tradycję, w tym tradycje uroczystych strzelań w bractwach kurkowych  Język

Oprócz tych ogólników może byś napisał gdzie i kiedy w Polsce była tradycja strzelania do wizerunków Świętych.

                                                                 Pozdrawiam

kissielec

  • Gość
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #70 dnia: Grudzień 22, 2009, 08:20:38 pm »
może niektórym z Was ciężko będzie uwierzyc ale tn kraj był kiedyś Pogański przez duże "P"

Tak, ...te terytoria, podobnie jak i wszystkie inne na ziemi...były kiedyś pogańskie.
Tak akurat się złożyło, że nam wyjście z wielobóstwa i czczenia zjawisk naturalnych - na rzecz chrześcijaństwa, utorowało drogę do europejskiej państwowości i pojawienia się na mapach. Więc jak mówimy o historii kraju jako o historii Polski...to tego Pogaństwa nie mamy zbyt wiele w tradycji. Jeśli zaś mamy na myśli historię krain geograficznych zamieszkałych przez takie czy inne plemiona - to owszem możemy się cofać dowolnie wstecz - aż do czasów gdy na tych ziemiach był lodowiec  :).
Zresztą tradycje pogańskie nie są w Polsce wstydliwie kamuflowane i nigdy nie były. Tradycyjna tolerancja polskiego Kościoła umożliwiła ich przetrwanie w wielu świątecznych zwyczajach ludowych - do dziś.

Natomiast odgrzewanie kotleta...robienie z tego  obecnie, polsko-narodowej kultury,  wydaje mi się sztuczne i trąci antyklerykalnym spiskiem.

Z Wikingami nie mamy się co porównywać, bo ówczas - to byli "światowcy" którzy odcisnęli swoje wyraźne piętno niemal w całej Europie  (byli również protoplastami Rosji). Nic dziwnego, że ich tradycja przedchrześcijańska zapisała się w Europie trwalej niż nasza z tego okresu.
  
    
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2009, 12:02:44 pm wysłana przez kissielec »

kissielec

  • Gość
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #71 dnia: Grudzień 22, 2009, 08:36:36 pm »
Najserdeczniejsze życzenia Wesołych, Zdrowych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku składam Wam wszystkim, forumowiczom, łucznikom, entuzjastom i sympatykom łucznictwa

Ja przyłączam się się do inicjatywy Ewy, i...również proszę wszystkich forumowiczów o przyjęcie ode mnie świątecznych serdeczności, spełnienia marzeń, dobrej, rodzinnej atmosfery w trakcie wigilii, świątecznych biesiad i spotkań, White Eagle'owi życzę jeszcze szybszego powrotu do sportowej formy, a współwyznawcom - Bożej opieki i błogosławieństw.
A dla Ewy również ciepłe życzenia imieninowe, bo niebawem święto "pierwszych ziemian"  ;). Adamom również te same życzenia - z tej samej okazji.



p.s.
dyskusja rozwija się w mojej ocenie b. ciekawie,...nie jest to w gruncie rzeczy aż tak wielki off-topic, bo chodzi o łuczniczych patronów, więc problem święty/laik jest całkiem naturalny. Jeśli tylko utrzymamy wzajemną galanterię, to nic tylko więcej takich dyskusji... :)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2009, 10:31:20 pm wysłana przez kissielec »

paskud

  • Gość
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #72 dnia: Grudzień 22, 2009, 08:42:20 pm »
Witam Was wszystkich.
Na wstępie chciałem Wam wszystkim bez wyjątku, złożyć najserderczniejsze życzenia zdrowych, pogodnych, ciepłych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia.
Przyznam się, że chciałem uniknąć dyskusji na tematy niewiary, wiary, kościoła i tego wszystkiego, bo dyskusja nie doprowadziłaby nas do nikąd i po cichu uknułem chytrocwany pomysł z ankietą...

Ja... rozumiem, że śnieg leży, zimno i nie każdemu chce się wychodzić na powietrze wystrzelać swoje chandry stąd wałkujemy temat ogórkowy któremu końca nie widać. Nieśmiało więc spróbuję skierować go nieco w inną stronę...
Święty Sebastian będzie obchodził swój dzień już wkrótce i warto byłoby pomyśleć o jakiejś fecie, bo mniemam, że temat ten był założony nie po to, by zaspokoić ego świętego Sebastiana na przekór wszystkiemu.

Zastanówmy się wspólnie, które z miejsc byłoby odpowiednie na uczczenie tego dnia, jak moglibyśmy się włączyć w przygotowania i... co tak właściwie chcielibyśmy robić. Czekam na Wasze pomysły, bo pora zakasać rękawy i przystąpić do dzieła zamiast czas tracić na pieniactwo.
Konsensus w pewnym sensie został już osiągnięty, bo jak rozumiem dobrej zabawie nie przeszkodzi brak przekonania czy święty Sebastian może nam patronować czy też święci to jedna wielka ściema...

Pozdrawiam wszystkich raz jeszcze,
Michał



Abrat

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 122
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #73 dnia: Grudzień 22, 2009, 08:47:52 pm »
"Afera" dotycząca strzelania do tarczy z JPII dotyczyła Rawicza, położonego w części Polski o żywych tradycjach bractw strzeleckich. Wybaczcie ale jeśli kogoś to interesuje to niech sobie poszuka i poczyta, co to takiego bractwa strzeleckie i jakie mają tradycje, jakie znaczenie mają świateczne strzelania i jakie tarcze się do tego od lat wykorzystywało. Dodam tylko, że to nie są tradycje typowo polsko-szlachecko-katolicko itp. itd. co chyba niektórym bardzo przeszkadza. Są zwyczajowo związane z mieszczaństwem, silnymi miastami, cechami itd. I są również mocno związane z wpływami niemieckimi czy czeskimi.
Kto chce się dowiedzieć to znajdzie.
poza tym polecam poczytanie: http://www.bkr.rawicz.pl/bkr/bkr-tar.htm

pozdrawiam świątecznie
Abrat
łuki: od sasa do lasa, najchętniej coś refleksyjnego

motek

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #74 dnia: Grudzień 22, 2009, 10:00:46 pm »
Cześć!

Zawieszam topór na kołku i przyłączam się do życzeń.                                        Życzę Wam wszystkim by  Święta Bożego Narodzenia były dla Was czasem pełnym radości i szczęścia spędzonym wśród najbliższych i czasem refleksji nad tą Wielką Tajemnicą.Życzę Wam zdrowia a szczególnie Tobie White_Eagle .Życzę Wam wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku.

        Do zobaczenia na zawodach pod patronatem Św.Sebastiana. :)