Ankieta

Czy istotniejszy jest dla Ciebie patron czy data

Patron
19 (57.6%)
Data
14 (42.4%)

Głosów w sumie: 27

Autor Wątek: Świeto Łuczników  (Przeczytany 25671 razy)

zgaszony

  • Gość
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #45 dnia: Grudzień 19, 2009, 09:18:30 am »
Witaj.
Zacznijmy od uporządkowania.
Moja wiara nie jest tym samym co wiedza o religii.
Mnie interesuje wiedza na temat np. religii powiedzmy tej najpopularniejszej w naszym kraju czyli "Rzymsko-Katolickiej" lub dowolnej innej.
Dla wyznawcy danej religii wiara jest wiarą według Twojej shepherd nomenklatury natomiast każda inna religia jest nauką ( lub herezją ) jeżeli tą drugą nie mamy o czym rozmawiać.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2009, 09:27:16 am wysłana przez zgaszony »

kissielec

  • Gość
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #46 dnia: Grudzień 19, 2009, 09:51:24 am »
...jeśli już shepherd sprowokował dyskusję na tak poważne tematy....(może to z okazji nadchodzacych Świąt ? ;))
to dodam, że wg mnie - to ludzi niewierzących nie ma :). Są tylko ludzie którzy się nad tym nie zastanawiają, bo jest im bez tego typu myśli - wygodniej.
Ateiści również silnie wierzą, że wszystko jest dziełem przypadku,... podobnie jak wyznawcy religii wierzą, że Ktoś tę "pierwszą kostkę domina" jednak przewrócił - i to w konkretnym celu.
Nauka, która raczej nigdy tych kwestii nie rozstrzygnie - niestety nie jest oparciem w dyskusji, dla żadnej ze stron. Kwestia wiary lub niewiary jest zawsze pytaniem o prapoczątek - a nie o poszczególne etapy rozwoju wszechświata - i tu raczej mimo nie wiem jakiego postępu - nie będziemy w stanie udzielić sobie "naukowej" odpowiedzi. 
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2009, 10:32:36 am wysłana przez kissielec »

zgaszony

  • Gość
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #47 dnia: Grudzień 19, 2009, 10:18:05 am »
Fakt użyłem nieprecyzyjnego sformułowania "nauka" i tutaj masz Piotrze rację chodziło mi dokładnie o "nauki religioznawcze".

kissielec

  • Gość
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 19, 2009, 10:56:46 am »
Wg mnie Świat... podobnie jak łuk - jest stosunkowo prosty w użytkowaniu - o ile stosujemy się do instrukcji obsługi. Jeśli bez jej znajomości zaczynamy strzelać,... jest wielce prawdopodobne, że zepsujemy i łuk i siebie... :-\. Poznawanie (wyznawanie) - tych instrukcji (religii) jest dzisiaj mało popularne, ... ale efekty tej ignorancji, widzimy i czujemy wszyscy...i mało kto zapewne zaprzeczy, że nasz łuk (świat) jest dzisiaj mocno rozregulowany.
 ;)


Ale spoko... w 2012 - mają być warsztaty tuningowe !  ;D ;D ;D
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2009, 12:08:54 pm wysłana przez kissielec »

motek

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 19, 2009, 05:30:06 pm »
Cześć!

Chcąc o czymś dyskutować dobrze jest przedmiot dyskusji zdefiniować.Wtedy mamy pewność że mówimy o tym samym.

Czym jest wiara?- Wg. Św Tomasza z Akwinu wiara jest to akt rozumu o ile jest on pobudzony przez wolę do uznania czegoś za prawdę.Wierzenie jest więc aktem myślenia wspomaganym przez wolę.
Wiara może być przyrodzona i nadprzyrodzona.
Wiara przyrodzona lub inaczej poznanie niepełne występuje w procesie poznania.
Widzimy w telewizji lot  na księżyc i wierzymy w to co widzimy.Wiara taka jest niezbędna w procesie poznawczym.Jest omylna. Z chwilą poznania możemy ją zweryfikować.Np : lecąc na księżyc.Oczywiście z chwilą poznania już nie wierzymy.Wiara i wiedza się wykluczają.
Wiara nadprzyrodzona jest łaską która jest dana człowiekowi przez Boga.
Mówiąc inaczej, sami z siebie nie jesteśmy w stanie uwierzyć w Boga.
Z natury swojej jest nieomylna bo jest dana przez Boga i dotyczy rzeczywistości nadprzyrodzonej, niepoznawalnej ludzkimi zmysłami.

                                                                              Pozdrawiam

                                                                                 

shepherd

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #50 dnia: Grudzień 19, 2009, 09:19:35 pm »
Moi drodzy, nie jestem tu po to aby kogos nawracac albo przekonywac do czegokolwiek, wychodze z zalozenia, ze jesli ktos sam czegos nie zrozumie to nigdy nie znadzeje, ale czasami mozna podac komus podpowiedz :)
A wiec, prosze przeczytajcie sobie pierwszą z Głównych prawd wiary oraz pierwsze z dziesięciu przykazań bożych i to wszystko, te dwa punkty powinny pobudzic u was myslenie.
Wynik nie przychodzi po 5 minutach myslenia, a jesli po 5 minutach myslisz ze go masz to jestes w bledzie :p

Co do ateistow to nie jest takie proste, ze oni i tak w cos wierza, np. ze cos jest kwestia przypadku...
Ci co tak mowia nie sa ateistami.... albo cos jest jasno wytlumaczone/udowodnione albo nie i nie ma mowy o przypadkach jak sie czegos nie jest w stanie wytlumaczyc.

Pozdrawiam,

P.S. gdzie Hassassin sie podzial ? :|

P.S. 2 nie bede odpowiadal dalej w tym temacie z bardzo prostej przyczyny, poniewaz dyskusja o religiach nie jest przyjemna, to wiem z doswiadczenia :/
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2009, 09:27:58 pm wysłana przez shepherd »
Diamond Razor Edge @29"
NAP QUICKTUNE 360
TOXONICS STOCK DOG PLUS
TRU-FIRE PATRIOT
J.FLETCHER TRU PEEP
ICS BOWHUNTER
--------------------------------
Take Me To The Hospital

kissielec

  • Gość
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #51 dnia: Grudzień 20, 2009, 12:32:16 am »
albo cos jest jasno wytlumaczone/udowodnione albo nie...
OK, to udowodnijmy, w takim razie, że Siła Wyższa (Bóg) nie istnieje...

A wiec, prosze przeczytajcie sobie pierwszą z Głównych prawd wiary oraz pierwsze z dziesięciu przykazań bożych i to wszystko, te dwa punkty powinny pobudzic u was myslenie
Dek.: 1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną.
GPW: 1. Jest jeden Bóg.


Treść Dekalogu - to słowa samego Boga (wg wierzących oczywiście), wypowiedziane do człowieka.
Główne Prawdy Wiary - to ekstrakt przemyśleń chrześcijańskich teologów.

Dla mnie te dwa wybrane przez shepherda zdania, brzmią jak dialog. Pierwsze - to polecenie, drugie - to pełne szacunku potwierdzenie, że polecenie zostało przyjęte do wiadomości. Jest to wg mnie kontekst rzeczywiście zadziwiająco spójny.

Pierwsze polecenie dekalogu - jest sformułowane podobnie jak pozostałe - ponadczasowo - bo można je odnieść bezpośrednio do czasów Mojżesza, czyli świata prymitywnych wierzeń, wielobóstwa,..., ale również do "cudzych bogów" takich jak sukces, dobrobyt, władza, sława, zdrowie, relaks,...  którym ludzie często oddają bezwzględny priorytet. Pierwsza z Głównych Prawd Wiary - dobitnie wskazuje, że w kontekście 1-szego przykazania Dekalogu - priorytetowy powinien być tylko Bóg.
Tak ja to odbieram.

A tak przy okazji tego "mało-łuczniczego" tematu - polecam ciekawą książkę, która ostatnio wpadła mi w ręce: "Tabletki z krzyżykiem" Szymona Hołowni. Lekka książka, pisana dość wartko i z poczuciem humoru, udzielająca odpowiedzi na bardzo poważne problemy teologiczne, prowokowane bardzo "głupimi" pytaniami.
Podobno sam "arbiter wszechrzeczy" ;) - Kuba Wojewódzki - był pod silnym wrażeniem  ;D.
     
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2009, 08:18:44 pm wysłana przez kissielec »

paskud

  • Gość
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #52 dnia: Grudzień 20, 2009, 03:39:10 am »
Hehe piękny off-topic wychodzi :)
Byłem ciekawy czy ktoś zauważy - i Kissielec zauważył - w czasach Mojżesza za twierdzenie  "Boga jedynego" szło się na szafot :) Dlatego ci, którzy pisali w tamtych czasach używali sformułowania "Boga najwyższego" zamiast "Boga jedynego". A i to już samo w sobie było bardzo odważnym stwierdzeniem.

A pomysł z ankietą wymyśliłem temu, żeby uniknąć dyskusji o świętych, patronach tylko zebrać wszystkie pomysły i poddać je głosowaniu. Jak widać chciałem dobrze, wyszło jak zwykle ;D

PozdrawiaM.
P.S. A kto to ten Wojewódzki?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2009, 03:55:21 am wysłana przez paskud »

kissielec

  • Gość
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #53 dnia: Grudzień 20, 2009, 02:39:56 pm »
A kto to ten Wojewódzki?
;D ;D...na wszelki wypadek wyjaśniam:
Błyskotliwy, telewizjny redaktor-gwiazdorek...który postawił sobie za życiowy cel zawodowy: podważanie rzeczy oczywistych, prowokowanie, bulwersowanie...lub jak to się za moich czasów mówiło: wsadzanie kija w mrowisko... ;).
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2009, 06:32:00 pm wysłana przez kissielec »

aro1569 - Arkadiusz Kania

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 249
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #54 dnia: Grudzień 20, 2009, 06:23:06 pm »
Czytam ten watek z rosnacym zaciekawieniem i stwierdzam ,ze jesli mamy wybrac patrona to jednak musi to byc osoba swieta , bo tak jest tez przy patronach innych profesji.Poza tym niezaleznie od tradycji i kultury wydaje mi sie ,ze patron bez duchowej otoczki ( a wiec osoba ,do ktorej nie mozna sie zwrocic )bylby cokolwiek sztuczny i poniekad nielogiczny dla wierzacych.Dla ateistow z kolei nie powinno miec to znaczenia.Co do wyznawcow innej wiary to uwazam ,ze jednak mniejszosc powinna uznac wole wiekszosci bo to wynika z naszej tradycji ,a ta wyraznie stanowi , ze od niemal zarania dziejow jestesmy krajem chrzescijanskim( nie mylic z wyznaniowym ).Data styczniowa w przypadku Św.Sebastiana jest wg mnie bardzo korzystna.Strzelanie,ognisko w zimie to rowniez niezapomniane wrazenia ,moze nawet wieksze niz w lecie.Swoja droga taka dygresja mi sie nasuwa.Pamietacie ostatnie Mistrzostwa Polski w trudnych warunkach.Pojawialy sie glosy ze zimno ,pada deszcz itd itd.A jednak wielu z nas uwaza te zawody za niezapomniane i zyczylaby sobie powtorki.Dlaczego wiec swieto nie ustanowic wlasnie w zimie ?:) Pozdrawiam
Bowtech Invasion CPX 70#, Mathews Drenalin 70#,
TR Micro Alpha v5, Sure- Loc QC,
Ripcord Code Red, Mathews HD II,
Cartel Midas Max ,
Octane 11'' , Bee stinger pro hunter max 8"
CE Maxima 250

paskud

  • Gość
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #55 dnia: Grudzień 21, 2009, 02:13:02 am »
:D
No tak, po ankiecie przyjdzie kolej na następny wątek - a nic nie wskazuje na to, jakoby św. Sebastian oddał komuś prowadzenie - dotyczący organizacji onego ogniska ze strzelaniem. Ciekawy jestem, czy któryś z klubów byłby chętny na zorganizowanie wspólnego świętowania...? 8)

motek

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #56 dnia: Grudzień 21, 2009, 11:26:16 pm »
Cześć!

Kim jest dla mnie Święty Patron?Jestem katolikiem i wierzę w rzeczywistą i realną obecność Świętych.Przyjmując sobie za patrona Świętego liczę na jego pomoc i opiekę.Górnicy mają Św. Barbarę i proszą Ją o szczęśliwy powrót na powierzchnię. Kierowcy proszą Św. Krzysztofa o szczęśliwy powrót do domu.Naszym Świętym Patronom winniśmy cześć i szacunek. Natomiast jeśli potraktujemy Świętych Patronów tylko jako kulturową ciekawostkę, to często przeradza się to w profanację.Święty Mikołaj zamienia się w poganiacza reniferów,Gwiazdora,Dziadka Mroza. Przed kilku laty na południu Polski w jednym z miasteczek, Bractwo Kurkowe przyjmując za patrona Jana Pawła II urządziło zawody , strzelając do tarcz z Jego podobizną .Wywołało to bardzo duże i słuszne oburzenie.Jest grupa łuczników która uznając Świętego Sebastiana za patrona łuczników organizuje związane z nim zawody.Strzelają do tarcz umieszczonych na obrazie  przedstawiającym męczeństwo Świętego Sebastiana. To jest profanacja. Jeśli mamy tak traktować naszych Świętych to lepiej dajmy im "święty spokój".

                                                                                       Pozdrawiam

   

shiffo

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 100
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #57 dnia: Grudzień 22, 2009, 09:37:47 am »
całkowicie się z Tobą zgadzam!
PSE NOVA Vector 5, 50lbs,  TOXONICS STOCK DOG PLUS, Easton Powerflight 500

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #58 dnia: Grudzień 22, 2009, 11:15:19 am »
ja to wodze bardzo prosto:) jeśli wolą większości jest by patronem była osoba "święta" to niech i tak będzie. Ja np. za katolika się nie uważam ale takowy patron nie będzie na pewno nikomu przeszkadzał, mnie na pewno nie:) bo i niby dlaczego?? ważniejsza jest Data:) ostatnio strzelałem przy -15 stopni i powiem Wam że zima jak dla mnie to najgorsza pora roku do strzelania i do tego baaardzo krótki dzień. Ktoś wspominał o 2 maja i ja się pod tym rękami i nogami podpisuję:) długo weekend, długi dzień a minusów natomiast nie widzę żadnych.
Pozdrawiam
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

kissielec

  • Gość
Odp: Świeto Łuczników
« Odpowiedź #59 dnia: Grudzień 22, 2009, 03:02:40 pm »
Strzelają do tarcz umieszczonych na obrazie  przedstawiającym męczeństwo Świętego Sebastiana. To jest profanacja...   

Również jestem zdecydowanie przeciwny strzelaniu do sylwetek ludzi (nie mówiąc już o portretach czy fotografiach konkretnych osób), a do postaci związanych z religią(ami) - w szczególności.

Na strzelających 3D - zima zwykle wrażenia nie robi - (chyba że jest jakaś ogólnokrajowa klęska mrozu), bo dla łuczników terenowych sezon trwa cały rok, a tarczowcy - niech w końcu wyjdą z dusznych hal, garaży, korytarzy lub kanałów - na świeże powietrze :)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2009, 03:39:57 pm wysłana przez kissielec »