Autor Wątek: prośba o radę - zakup łuku w USA  (Przeczytany 3562 razy)

Lobo_PL

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
prośba o radę - zakup łuku w USA
« dnia: Kwiecień 21, 2009, 01:03:41 pm »
Witam.
Od razu musze zaznaczyć że jestem kompletnym laikiem.
Zamierzam wdrożyć się w łucznictwo i zakupić nowy łuk ale od razu taki żebym za rok lub dwa nie musiał kupować nowego. Tak sie szczęśliwie składa że mój dobry kolega przebywa teraz w Stanach i chętnie prześle mi co sobie tylko zażyczę.
Wiec mam pytanie do was jako profesjonalistów - co kupić czyli jaki łuk jaki osprzęt do tego (tak abym nie musiał nic więcej dokupować). Celownik chyba myśliwski (nie myśle o zawodach tylko o strzelaniu rekreacyjnym oraz ..... hmm...kolega ma przywatny las w Szwecji:) wieć może nie tylko do tarczy)
Zupełnie nie wiem co mi jeszcze potrzeba, od kilku dni czytam forum ale nadal nie jestem w pełni zorientowany.
na stronkach sklepów w USA znalazłem łuki BowTech oraz Diamond by BowTech ale nie wiem czym sie poszczególne modele różnią i sam boje się zdecydować jaki wybrać.
aaa mam 188 cm wzrostu 96 kg i niemało siły- Co polecacie??
podejdźcie do tematu tak jak byście przy swojej całej wiedzy kupowali dla siebie łuk w Stanach
pomóżcie!!!

dopisane: jestem z Gorzowa Wlkp. i jeśli jest ktoś w okolicy kto by mi pomógł to chętnie pogawędze o tym przy piwku (oczywiście ja stawiam :D)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2009, 01:37:22 pm wysłana przez Lobo_PL »

Hassassin

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 343
Odp: prośba o radę - zakup łuku w USA
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 21, 2009, 01:19:44 pm »
To strasznie długi temat, co byśmy polecali... ;) Bowtech sam w sobie jest świetną marką, masz jednak rację - poszczególne modele mają sporo różnic między sobą.
Skąd jesteś, bo w takim przypadku chyba kontakt osobisty z jakimś bloczkowcem byłby bardziej wskazany...?
Łucznik wart jest tyle, co jego zapasowa cięciwa.

Bowtech Sentinel 60#
Barnett Ghost 410 185#

kissielec

  • Gość
Odp: prośba o radę - zakup łuku w USA
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 21, 2009, 01:49:27 pm »
Wg mnie:

Do łowiectwa, 3D, rekreacji...dla silnego faceta - może być łuk 60-70#,

długość naciągu regulowana w krzywce, przynajmniej w zakresie 29-31", System krzywek single-cam lub binary-cam - bo te są bez porównania łatwiejsze w regulacji niż przykładowo hybrid- lub twin-cam.
Redukcja (Let-off) siły naciągu - wysoka, na poziomie 70-80%.
Rozstaw osi (tzw. ATA) = 33-35"

Model i producenta - musisz wybrać sam. Najlepiej wśród firm: Hoyt, Mathews, PSE, BowTech, Fred Bear, ew. również Diamond, Reflex, Browning.

Celownik myśliwski z 5 pinami stałymi, najlepiej regulowany bez narzędzi (np. Toxonics K 955 tl)
przeziernik mocowany na cięciwie (peep-sight) - magnezowy (f-my G5, rozmiar 3/16")
podstawka myśliwska, opadająca (np. QAD Ultra Rest)
Spust nadgarstkowy (np. f-my TruBall lub Tru-Fire)
kołczan sportowy do treningu (np. f-my Cartel)
na polowanie - mocowany do łuku, jednoczęściowy (np. f-my Alpine - na 3 lub 5 strzał)
stabilizator-tłumik o dł. do 12" (f-my Doinker, Fuse, Limbsaver...)
STS - zderzak-tłumik cięciwy (o ile łuk nie ma fabrycznego) - np. f-my Fuse
lornetka (min. 8x32. Poluje się na odl. do 45m),
na polowanie - dalmierz (min. do 100m) z kompensacją kątową (np. Nikon Archer's Choice)
jakaś torba lub walizka na łuk i strzały

strzały - to osobny, złożony problem - muszą być konkretnie dobrane do ustawień łuku. Dobre, mocne, wysokoenergetyczne strzały - nie tylko do tarczy:
aluminiowo-karbonowe Easton Axis FMJ - lub
karbonowe Beman ICS Hunter Elite.
Groty strzał - wkręcane (combo - do treningu, składane NAP Spitfire - do polowania)

Przykładowa, konfiguracja startowa dla Ciebie:
łuk 60#, 30"
strzała 30", spine 400, grot 100, 3 lotki gumo-plastikowe 4"

Na polowanie można łuk podkręcić do 65# i strzelać strzałkami sztywniejszymi (spine 340) co pozwoli na uzyskanie większej energii kinetycznej.

To wszystko przy założeniu, że jesteś silny i dasz radę, bo siła 60# na początku przygody z łukiem - to nie mało.

Pozdrawiam,
 :)



« Ostatnia zmiana: Kwiecień 22, 2009, 11:54:26 am wysłana przez kissielec »

Lobo_PL

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: prośba o radę - zakup łuku w USA
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 21, 2009, 02:32:12 pm »
dzięki wielkie -naprawde wyczerpująca odpowiedź
sporo z tego rozumiem ale nie wszystko  :( ale spróbuje się w tym wszystkim połapać
jeśli chodzi o to siłe naciągu to ja na pewno dam sobie radę, jestem raczej wysportowany (obwód w bicepsie 44 cm  ;) ale na pewno ktoś inny również będzie chciał sobie postrzelać i moje pytanie jest takie: czy ktos słabszy nie da rady naciągnąć cięciwę  czy chodzi o to że po kilku razach wymięknie.
nie chciałbym miec łuku z którego tylko ja dam radę strzelać.
"przeziernik mocowany na cięciwie (peep-sight) - magnezowy (f-my G5, rozmiar 3/16")" - na jaką wielkość celu dostosowany jest taki rozmiar (królik czy jeleń ;D )

aaa jeśli mógłbyś mi podać jakis przykładowy model łuku oraz osprzętu - taki jaki sam byś kupił czyli o optymalnym stosunku ceny do jakości to byłbym wdzięczny
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2009, 02:42:52 pm wysłana przez Lobo_PL »

kissielec

  • Gość
Odp: prośba o radę - zakup łuku w USA
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 21, 2009, 02:46:19 pm »
Moja rada.
łuk nie powinien być strzelany przez kilka osób - (jak wiatrówka,...itp.). Ustawienie łuku ma ścisły zwiazek z fizjonomią i nawykami konkretnego strzelca, więc szkoda sprzętu - szczególnie nie najtańszego.
Do niedzielnej zabawy dla rodziny i kumpli - można kupić imitację łuku bloczkowego - w sklepie militarnym za 400zł.

Przeziernik nie ma związku z wielkością celu - tylko z polem widzenia. W łowiectwie musi być ono dość duże i klarowne, bo cel się zwykle przemieszcza, więc przezierniki są większe i obudowy celownika które są wizualnie zgrywane z przeziernikiem - również nie są małe.
 ;)

Co do konkretnego modelu łuku, to pytanie trochę bez sensu bo każdy łucznik jest zakochany w swoim łuku o wiele silniej niż kierowca w swoim samochodzie - i... usłyszysz zapewne 100 różnych odpowiedzi,

więc ja np. bardzo polecam The Truth2 f-my Fred Bear. Super ergonomiczny, świetnie wytłumiony, precyzyjny i ultra-przyjazny łuk myśliwski. Dodatkowo dobrze wykończony, o oryginalnym kształcie i bez nieprzyzwoitych dopłat za logo - jak u Hoyta czy Mathews'a.
http://www.beararcheryproducts.com/bows/compound/truth2/

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Maj 01, 2009, 09:50:04 pm wysłana przez kissielec »

eric2flat

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: prośba o radę - zakup łuku w USA
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 01, 2009, 08:54:19 pm »
Samick Polaris jest dobrą koreańską marką, mają przyzwoite ceny, łuk 48" za $71. http://szokcen.pl/71-samick-polaris-48/

kissielec

  • Gość
Odp: prośba o radę - zakup łuku w USA
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 01, 2009, 09:24:55 pm »
Niewatpliwie,
... :) ale co to ma wspólnego z łukami bloczkowymi i tym wątkiem ?

Herr Otto Flick

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 381
Odp: prośba o radę - zakup łuku w USA
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 01, 2009, 09:29:44 pm »
Samick Polaris jest dobrą koreańską marką, mają przyzwoite ceny, łuk 48" za $71. http://szokcen.pl/71-samick-polaris-48/

Chciałeś zareklamować swoją (czyjąś) stronę czy uważasz że 48" Polaris będzie dobry dla faceta który ma prawie 1.9m?