Autor Wątek: tuning promieni karbonowych  (Przeczytany 7842 razy)

R

  • Gość
tuning promieni karbonowych
« dnia: Listopad 01, 2010, 09:28:17 am »
Witam
Od niedawna zacząłem strzelać strzałami karbonowymi, ale z tego co wyczytałem w necie to są one za lekkie do mojego łuku i mogą powodować jego uszkodzenie.
Waga strzały wychodzi mi 420 gr (z grotem 125gr) a licząc 9 gr na 1 funt naciągu powinna mieć 495 gr
Niektóre firmy do swoich łuków zalecają wagę strzały 9-10 gr na 1 funt naciągu no i testy łuków tradycyjnych robione są przy takim ciężarze strzały

Znalazłem takie dwa sposoby

Za pomocą Carbon Arrow Weight Tubes, ale u nas chyba nieosiągalne ?
http://www.3riversarchery.com/Product.asp?c=58&s=187&p=0&i=6731X

I drugi sposób za pomocą papieru
http://www.youtube.com/user/Lampi100#p/u/37/OV6EPj9ovYk

Czy ktoś z Was robił taki tuning, albo czy to nie jest konieczne i można strzelać z lżejszych strzał
bez obawy o łuk.

N

  • Gość
Odp: tuning promieni karbonowych
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 01, 2010, 11:50:34 am »
Cześć R  ;)

Napisz jakie to strzały ... Również używam karbonówek- bo drewniane przy moim naciągu rozlatywały się jak podkalibrowe pociski z odrzucanymi sabotami... a te które wytrzymywały- przypominały kołki na wampiry...

Nie stosuję żadnego dociążania a waga moich strzał (opierzone Easton Powerflight i Beman ICS Hunter 340; 9.3 gpi) to ok 7gr/#
(grot 100gr 5/16" wkręcany w insert)

Łukowi(SHB) nic się nie dzieje- a strzały lecą prosto, stabilnie i nie zbaczają z zadanego im toru lotu w żadną ze stron.
Jedyne co zmieniłem, to od razu cięciwę FF na Dakronową(najlepsza jest odmiana flemish) którą także wytłumiłem(bądź co bądź niewielka ale zawsze dodatkowa masa)...
Ważne jest również ustawienie optymalnego BH(nie za niskiego ale też  nie za wysokiego)...

Jeśli strzelasz z uchylnej podstawki- to ciężaru można dodać nie tylko przez cięższy grot(czasem wiąże się to również ze zmianą sztywności samej strzały) ale także dłuższe,sztuczne lotki (zdaje się że najdłuższe są 5-calowe-przy odrobinie inwencji można je przedłużyć ;) );...
Można również zamówić sobie odrobinę dłuższe promienie ;)

pozdr

PS
Niestety łuki są różne- jedne mniej dynamiczne inne bardziej- i nie zawsze to co jest dobre dla pierwszych jest tak samo dobre dla tych drugich...
Jeśli waga strzały jest odrobinę niższa niż 9gr/#, to nie musi to być od razu powód do paniki :) jednak granicy 5 gr/lb dla bezpieczeństwa własnego i sprzętu nie powinno się przekraczać...

Ruloniki z kartonu są jakimś rozwiązaniem ale mają jedną wadę- pod wpływem wstrząsów i działających na strzałę sił, mogą zmieniać swoje położenie(gdy spoina puści) wewnątrz promienia a wtedy... :p
Znacznie lepsze są już te rurki z linku wyżej...
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2010, 01:07:56 pm wysłana przez N »

R

  • Gość
Odp: tuning promieni karbonowych
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 01, 2010, 02:52:02 pm »
Witam
Strzały Easton PF 400 groty wkręcane 125 gr z insertem, długość 28 cali bez grotu.
Łuk 55 funtów ( strzelałeś z niego na próbę ostatnio w Bydgoszczy, a ja strzelałem z twojego ;))
Jeśli twój łuk i strzały dają radę przy 7gr to chyba nie będę wydziwiał.
Na razie lepiej strzela mi się drewnianymi, ale to może kwestia przestawienia się. Zamówiłem też cięciwę z Dakronu i zobaczymy jak będzie szło.
Strzelam z półki więc lotki plastikowe nie wchodzą w grę.

N

  • Gość
Odp: tuning promieni karbonowych
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 01, 2010, 02:56:47 pm »
 :)
Coś tak czułem że to był Twój Stingray...nie wiem jak Ci się z niego strzela-ale był on "ustawiony" zupełnie nie pode mnie no i ta sztywna cięciwa FF...brrrr...
Co do strzał węglowych- Powerflighty są stosunkowo lekkie- ale już np. Carbon Express Heritage czy Beman Classic są wyraźnie cięższe-i niestety droższe...

Dla porównania

Easton Powerflight 400

gpi 8.9

Beman Classic MFX 400

gpi 10.4

Carbon Express Heritage 250(spin 0.373)

gpi ok.11
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2010, 03:30:36 pm wysłana przez N »

motek

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: tuning promieni karbonowych
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 02, 2010, 12:41:41 pm »
Cześć

"R" w pierwszej kolejności ustal rzeczywistą siłę naciągu twojego łuku i rzeczywistą długość naciągu . W tej klasie łuki mają dość dużą tolerancję siły naciągu i to na plus. Założę się że masz  najmniej 57#.Przy naciągu 56# strzała PF 400 z grotem 125gn musi mieć długość 30". Masz za sztywne strzały. Przy cięciwie FF granica bezpieczeństwa dla łuków tego typu co Twój wynosi 6gn/1#. Znane firmy(BLACK WIDOW) produkujące tego typu łuki zalecają nie przekraczać granicy 8gn/1#. Możesz zrobić tak jak radzi Ci "N",zmień cięciwę na dacronową. To trochę odciąży ramiona.

Jeżeli siła naciągu wynosi ~56#, problem można rozwiązać następująco:
1. Cięciwa z FF lub podobne +strzały PF 400 długość 30" z grotem 125gn, pióra. Waga strzały 435 gn co daje~7,8gn/1#. Te strzały używać na zawodach i do treningu tuż przed zawodami. Do ciągłego treningu używać strzał drewnianych (70-75#) długości 30" z grotem 100gn,waga takiej strzały ~535gn(~9,5gn/1#)
lub aluminiowych 2117 30" grot 100gn.Waga strzały aluminiowej~525 gn(9,4gn/1#).Oczywiście wszędzie pióra.Aluminiowa strzała trochę celniejsza, drewniana przyjemniejsza :).
2. Cięciwa z dacronu +strzały carbonowe j.w. W tym wariancie nie wiem jak będzie się zachowywał Stingray z cięciwa dacronową. Na pewno mu nie zaszkodzi. Będzie to trochę  jak z silnikiem z którego wymontowano turbosprężarkę.

BH ustaw na 7 7/8"
                                                                      Pozdrawiam


« Ostatnia zmiana: Listopad 02, 2010, 02:20:38 pm wysłana przez motek »

R

  • Gość
Odp: tuning promieni karbonowych
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 02, 2010, 03:51:30 pm »
Dzięki za wszystkie informacje.
Siłę naciągu sprawdziłem wcześniej i wyszło mi przy 28 calach 57#. Moja długość naciągu to 27 cali wiec realna siła naciągu wyszła 55#

Pozdrawiam

N

  • Gość
Odp: tuning promieni karbonowych
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 02, 2010, 06:02:22 pm »
[...]
2. Cięciwa z dacronu +strzały carbonowe j.w. W tym wariancie nie wiem jak będzie się zachowywał Stingray z cięciwa dacronową. Na pewno mu nie zaszkodzi. Będzie to trochę  jak z silnikiem z którego wymontowano turbosprężarkę.[...]

Nie tylko nie zaszkodzi ale i korzystnie wpłynie na czas bezawaryjnej eksploatacji...co nie jest też bez znaczenia gdy użytkownik ma dłuuugie ręce ;)
Co do cięciw z Dakronu...jak już napisałem poprzednio, lepsza od najpopularniejszej w Polsce "pętli bez końca" jest pleciona "flamandzka"; cichsza od "endless loop"(nie brzęczy),trwalsza i prawdę powiedziawszy łatwiejsza do wykonania-można ją spleść bez problemu nawet pośrodku buszu bez żadnych skomplikowanych narzędzi, nawet na tzw.kolanie...
Jej niewątpliwą zaletą jest praktycznie nieograniczona możliwość dopasowania długości(wystarczy ją rozpleść)- czego z "pętlą" nie można już zrobić(poza ewentualnym, delikatnym skręceniem)
Ma również i drobną wadę- gdy jest nowa, musi się "ułożyć".

Że niby dakronowy sznurek to brak "turbodoładowania" ? hmmm...masz rację...jednak w przypadku trochę wyższych sił naciągu czasem nie jest ono konieczne  ;) a łuk przyjemnie cicho i miękko pracuje...

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Listopad 02, 2010, 06:37:00 pm wysłana przez N »

motek

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: tuning promieni karbonowych
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 02, 2010, 06:22:25 pm »
Cześć

Adam masz absolutnie rację .Ja sam mam zamiar w swoim łuku założyć"flemish string" z dacronu, zresztą za Twoją namową :).


                                                                            Pozdrawiam

N

  • Gość
Odp: tuning promieni karbonowych
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 02, 2010, 06:32:18 pm »
 :)
Wiesławie, przy Twoich druzgocących moje-umiejętnościach-żadna turbosprężarka nie jest Ci potrzebna...

Do zobaczenia

MisYogi

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: tuning promieni karbonowych
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 08, 2011, 10:58:31 pm »
Cześć wszystkim  ;)

Przy 9gr/1# moje strzały musiałyby ważyć 585 gr. Myślę że najlepiej to wypośrodkować . N , przy naszych SHB na cięciwie dakronowej , również uważam że około 7grain na 1# naciągu to wystarczająca waga. Też używam karbonów PF 340 (9.3gpi) . Promień 29" plus grot 100 grain.
Powiedzcie mi proszę , jaką wagę mają pióra 5" i standardowe inserty w PF , nigdzie nie mogę znaleźć . Przyjmowałem do tej pory że pióra to około 15 grain jedno. Pewnie się mylę więc będę wdzięczny za podpowiedź.

Pozdrawiam.

Samick SHB  65#
Hoyt GameMaster II  65#
Ben Pearson Javelina  45#
Hoyt Easton Ram Hunter II  60#

@(o.o)@

  • Gość
Odp: tuning promieni karbonowych
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 08, 2011, 11:38:16 pm »
Witaj,
Insert PF waży 20gn. Pióra 5" nie mam, żeby zważyć, ale obstawiam, że ważą coś około 10gn.

Te 9gn/funt to niesamowicie wysoki limit.


Herr Otto Flick

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 381
Odp: tuning promieni karbonowych
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 09, 2011, 05:25:28 pm »

Powiedzcie mi proszę , jaką wagę mają pióra 5" i standardowe inserty w PF , nigdzie nie mogę znaleźć .


Pióro 5" waży 3-3.2 grain
Insert 21 grain

A cała Twoja strzała bez grota 315 grain :) (314-316)

MisYogi

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: tuning promieni karbonowych
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 09, 2011, 07:03:18 pm »
Dzięki Herr Otto Flick  ;)

Ale naprawdę piórko jedyne 3 grain ? Myślałem że troszkę cięższe jest.

Pozdrawiam  8)
Samick SHB  65#
Hoyt GameMaster II  65#
Ben Pearson Javelina  45#
Hoyt Easton Ram Hunter II  60#